Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Помогнете с покълнала пшеница  (Прочетена 27136 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Няколко пъти покълвам пшеница според всички правила получени от форуми и прочетени в нета и книгите и получавам на външен вид хубави зърна с 1-2 мм кълнчета.КОгато ги ям обаче не мога да ги сдъвча добре , всичко става като дъвка и няма разграждане. И при вас ли е така или просто попадам на някаква кофти пшеница ?
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #1 -: 22-11-2009, 18:22:55 »

Според мен сорта пшеница, който си използвал не е бил сполучлив. Не ми се е случвало подобно нещо.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #2 -: 23-11-2009, 15:59:37 »

Деси, може и да си права. На мен ми се е случвало описаното от titan, но ако дъвча наистина продължително (Мер е споменала 99 пъти в статията), то 'дъвката' се разгражда.

titan, опитай да дъвчиш по-дълго или да оставиш пшеницата още малко да покълне - омеква.

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #3 -: 24-11-2009, 08:54:28 »

Правил съм си дъвка от пшеница като малък.
Ако дъвкането е проблем сложи мед и малко други семена и ядки.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #4 -: 24-11-2009, 14:47:59 »

Аз си направих по-голямо количество и не можах да го изям наведнъж. Забелязах, че със всеки следващ ден зърната стават все по-сочни и млечни. Остави ги да станат поне 5 см - мега вкусни са :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #5 -: 25-11-2009, 23:18:32 »

ОК , благодаря ви за съветите , ще експериментирам другата седмица и ще се отчета пред вас :))
Иначе ми се изкриви ченето от дъвчене и имах чувството ,че колкото повече дъвча, толкова по-еластична става тая пшеница. Имам съмнението ,че е стара реколта , на повече от година или година и половина.
Активен

инката1988

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #6 -: 04-01-2010, 18:12:20 »

Аз дъвча докато стане на дъвка и доколкокото съм разбрала това е пшеничената кашичка или мляко
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #7 -: 06-01-2010, 11:29:47 »

Много хора и във форума и на йогата се оплакват, че се изморяват от многото дъвкане на зърнените(пшеница, ечемик, ръж). Това само може да ни говори за навиците ни - всички сме свикнали без особено дъвкане да преглъщаме храната, и когато се наложи да се храним нормално, ни става трудно. Дъвкателна култура ни трябва на всички. Преди 10-на години една лекарка ми обясняваше как повечето стомашно-чревни проблеми на българина идват именно от липсата на дъвкане. Гризваме с резците и гълтаме. А те зъбите за какво са ни tooth
Изнежили сме си и тях....повечето семена би трябвало да можем да ги сдъвкваме дори и без да сме ги киснали във вода. Замислете се над това :pensif_29:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #8 -: 07-01-2010, 00:28:17 »

Нормално е да стане на дъвка. Всичкото жито така става, не е от сорта. Подходящо е да се яде с нещо друго, за да се избегне този ефект. Ако не правим житния режим, тогава може да включваме кълновете в салати или в десерти или хлебчета, може да я пасираме с други подправки или да си правим мляко от жито и ядки. В салата много добре става. Съчетава се добре и с покълнали слънчогледови семки. Заедно с тях мисля, че не се получава ефекта дъвка при сдъвкване. Но Петко е много прав за умората на повечето хора от продължителното дъвкане.
Активен
Духът владее материята!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #9 -: 28-01-2010, 22:23:27 »

Абе като чели наистина има разлика при преглъщането на различни партиди кълнове. Най-точно казано -  при някои преглъщането е по-малко трудно.  Сигурно ако е старо  и недобре съхранявано..  И аз съм имал случаи - и сто пъти да го дъвчиш , не можеш го преглътна - става една сплъстена топка.  При овеса обаче е доста по-лесно.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #10 -: 28-01-2010, 22:53:21 »

Досега не съм имала проблеми с продължителното дъвкане и с преглъщането на пшенични, ръжени и елдени кълнове - самостоятелно или добавени към салати. Но в нета съм срещала доста коментари по този повод и някъде бяха споменали, че е заради глутена, доколкото помня.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #11 -: 06-02-2010, 17:15:44 »

Досега не съм имала проблеми с продължителното дъвкане и с преглъщането на пшенични, ръжени и елдени кълнове - самостоятелно или добавени към салати. Но в нета съм срещала доста коментари по този повод и някъде бяха споменали, че е заради глутена, доколкото помня.

Е какво ? Да търся пшеница за покълване с по нисък глутенов индекс  на опаковката ли  :laugh:
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #12 -: 06-02-2010, 17:50:18 »

Няма пшеница без глутен. Аз вчера я ядох покълнала в съчетание с мед и орехи и се дъвчеше много добре. Ваобще не става на дъвка.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #13 -: 06-02-2010, 18:16:05 »

:) Значи просто има значение реколтата и сорта  :) А ти Деси82 млечни храни ядеш ли ?
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #14 -: 06-02-2010, 18:38:56 »

Ами 2-3 пъти в месеца консумирам по 50гр.оригинална гръцка фета /смес от козе и овче мляко/в салата. Много я обичам. А също така и 2-3пъти в месеца дребни скаридки и сьомга. Аз не съм веган. Останалата част от менюто е сурова.
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #15 -: 06-02-2010, 19:12:52 »

без глутен е елдата (тя не е пшеничено семейство), но аз още не съм пробвала домашно покълнала
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #16 -: 07-02-2010, 10:04:57 »

Ами 2-3 пъти в месеца консумирам по 50гр.оригинална гръцка фета /смес от козе и овче мляко/в салата. Много я обичам. А също така и 2-3пъти в месеца дребни скаридки и сьомга. Аз не съм веган. Останалата част от менюто е сурова.

Значи не си вегетарианка щом ядеш риба и ракообразни :)

без глутен е елдата (тя не е пшеничено семейство), но аз още не съм пробвала домашно покълнала

Елдата ми е неприятна на вкус , чел съм, че има превъзходни хранителни качества :)
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #17 -: 07-02-2010, 12:18:49 »

Ами да поне за сега не съм вегетариантка макар, че 95% от менюто ми е сурова растителна храна.
Относно елдата-тя не е зърнена култура, без глутен е и има превъзходни качества. Аз от почти 1година я използвам в покълнал вид и си правя сурови хлебчета. На мен много ми харесва.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #18 -: 07-02-2010, 17:12:37 »

Все съм мислила елдата, че е зърнена култура. :)

Но ето какво прочетох:
от семейство Лападови; някои видове се използват като зърнена храна, въпреки че не са част от семейство Житни.
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Помогнете с покълнала пшеница
« Отговор #19 -: 09-02-2010, 10:59:01 »

На мен елдата ми е много вкусна. С нея (а и с всякакви покълнали житни) си правя варианти на салата табуле. Безглутенови освен елдата са просо, киноа, ориз, амарант, сигурно и други има. Вчера за пръв път опитах покълнала киноа и също много ми допадна.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 22 запитвания.