Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: мед и суровоядство  (Прочетена 21680 пъти)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:мед и суровоядство
« Отговор #20 -: 14-01-2010, 12:43:52 »

Някои ги захранват с мед и е ок всичко,но как да знаем? То и плодовете,ако погледнем,не знаем какво и от къде ядем :surpris_23: ;)
Затова хапвайте си ,но с любов,хубаво ослюнчвайте и яжте бавно за да се усвои всичко(праната)
Ще се присъединя към Бенато. За мен темата за меда въобще не е спорна. Аз мед си взимам от приятел, който го вади 1 път годишно и който обича пчелите си. Малко анекдотично, преди време той кандидатства за туристическа виза за Канада, за да посети приятел в промеждутък от време, в който грижата за пчелите не е така интензивна. Отказаха му виза, защото за консула пчелите не били достатъчна гаранция, че човека ще се върне, а той гледа на тях като на свой деца едва ли не... Затова за мен е некоректно да се слагат всички пчелари под един знаменател.  Крис си е съставила мнение от преки набюдения и най-вероятно самите медари са и казали, и дори ни казва откъде не препоръчва да се купува мед. Иначе от обща култура всички можем да кажем много неща. Специално за меда, не че не може да се види по много бурканчета, че не е чист. А щом не продават чист мед на хората, тогава какво- или пчеларя не е извадил много мед, а пък иска да продаде повече, или е оставил повече мед за пчелите?!? Ето ти пак мнение от обща култура.
Също,аз не мога да кажа че съм пристрастена към меда, вероятно към горепосочената причина, но все пак ми се струва пресилена категоризацията, която изразява Светла..
Според мен най-добрия вариант за човек който иска да яде мед, е да си намери медар, на когото да има доверие.
Нека не забравяме, че в днешните условия и състояние на околната среда, ако нямаше пчелари, които да разбират от пчели и да ги гледат (не знам вие колко хора занимаващи се с животни познавате, които да не обичат животните....), ние нямаше да имаме какво да ядем.
Активен

Светла

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:мед и суровоядство
« Отговор #21 -: 14-01-2010, 21:18:07 »

ех Angie, тя темата беше "мед и суровоядство", което мен ме наведе на мислъта, че става въпрос за вегани-суровояди. а веганизма като идеология не се изрява само в неяденето на животински продукти... ние пак щеше да имаме какво да ядем, ако не използвахме животните, за да си осигурим прехрана, защото хиляди години назад кравите и овцете да речем не са били опитомени, а пчели е имало и тогава, но сами са си правели кошери (по-скоро гнезда) и не имало нужда от някой, които да ги "гледа" и да се "грижи" за тях... много може да се напише по темата, но ми се струва,че всеки може сам за себе си да прецени и да намери  повече инфо, ако е горещо заинтересован, за да не се оформи нещо като спор тук. и наистина правилно казва бенато да се хапва с любов и мярка - лъжичка, две ок, но цял буркан за 5 дни, при условие, че меда е толкова силно концентриран ми струва доста...това имах предвид, като споменах пристрастие:)
Активен
„И плътта на убитите животни в човешкото тяло ще стане негов собствен гроб. Защото истина ви казвам, който убива, убива себе си и който яде от плътта на убити животни, яде от плътта на смъртта."

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:мед и суровоядство
« Отговор #22 -: 14-01-2010, 21:23:26 »

Едно време дядо имаше над 100 кошера до къщата ни на село.Още от малък ми казваше,че за да произведе една какпа мед,пчеличката каца на над 500 цвята!От тогава насам,когато ям мед,внимателно си облизвам цялата лъжичка  :essen: tooth  :kisss:

Любим спомен ми е по време на скоростното ми преследване от пчела,как затварям вратата на стаята със скороста на светлината...а тя...влязла :surpris_22:
« Последна редакция: 14-01-2010, 21:33:17 от Svetlio »
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:мед и суровоядство
« Отговор #23 -: 14-01-2010, 21:29:53 »

Засрамих се, сетих се колко пъти слагам лъжичката с мед по нея за миене  ::).....
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:мед и суровоядство
« Отговор #24 -: 14-01-2010, 21:34:54 »

Засрамих се, сетих се колко пъти слагам лъжичката с мед по нея за миене  ::).....
Вече знам,че и ти ще си облизваш лъжичката  :Content_22:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:мед и суровоядство
« Отговор #25 -: 14-01-2010, 22:49:41 »

Аз точно срещу това бях против: безразборно ядене на мед от страна на мъжа ми под предлог, че било полезно / 9 кила за отрицателно време все едно, че е супа /. Радвам се, че си намери информация и укроти топката.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:мед и суровоядство
« Отговор #26 -: 14-01-2010, 22:52:38 »

Светла, така е, ама някога си е имало по-малко народ по земята за изхранване! Затова и написах "в днешните условия". Не само, че пчелите винаги са имали естествени врагове като разните му там оси и баби меци и други животни, на които им се услажда медец, ами сега и пестицидите, които допълнително намалят редиците им. Затова предполагам се е развило пчеларството и апикултурата.. В някои страни има хора пчелари, които си возят пчеличките с кошерите на камион и ходят по овощни градини, където градинарите имат нужда от пчели, за да се опрашват дръвчетата, защото в района им пчелите са намалели поради друга земеделска дейност. Все пак пчелите имат тази функция, нали, да спомагат опрашването, и със или без намесата на човека щяха да го правят..
 Аз лично не познавам хора, които да изяждат 1 буркан за 5 дена, но ти явно познаваш. Честно казано познавам хранителните навици само на вегетарианци, затова вероятно разбирането ми за здравословно и информирано хранене е един вид ограничено..
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:мед и суровоядство
« Отговор #27 -: 14-01-2010, 23:42:26 »

Някъде бях чел, че пчелите у нас са на път да изчезнат, защото хората с дейноста си унищожават пашата им и ги карат да я търсят на все по  - големи разстояния и пчелите не могат да навъртят необходимия брой курсове за деня.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:мед и суровоядство
« Отговор #28 -: 16-01-2010, 01:58:33 »

Светльо, благодаря ти за тази информация от дядо ти!! Много ценна. Аз само знаех, че за целия си живот, една пчеличка произвежда колкото 1 чаена лъжица мед.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:мед и суровоядство
« Отговор #29 -: 16-01-2010, 09:25:36 »

Засрамих се, сетих се колко пъти слагам лъжичката с мед по нея за миене  ::).....
Вече знам,че и ти ще си облизваш лъжичката  :Content_22:

наистина я облизвам, снощи за теб се сетих докато правих плодова салата с малко мед  :Appetit_17:

и аз намалих яденето на мед доста, сега дори има дни когато не се сещам да хапна. ям само когато имам глад за сладко и нямам някакъв сладък плод наоколо  :)
« Последна редакция: 16-01-2010, 09:27:14 от Даниела »
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:мед и суровоядство
« Отговор #30 -: 16-01-2010, 10:46:19 »

Засрамих се, сетих се колко пъти слагам лъжичката с мед по нея за миене  ::).....
Вече знам,че и ти ще си облизваш лъжичката  :Content_22:

И аз - вече   :angel:.
По темата съм съгласна с Анджи и Бенато. Категорично съм за употребата на мед (разбира се, в умерени дози), супер продукт е, стига да е истински, и има безброй доказано полезни свойства (ето един доста изчерпателен сайт по темата  ;) http://abiconic.dir.bg/bees/med.htm). Друг е въпросът, че невинаги можем да знаем какво има в него, но все мисля, че ако източникът е надежден, няма страшно. А освен това, ако добре познаваш вкуса на натуралния, много лесно разпознаваш и най-малко изкуствените. Ако не по вкуса, то по реакцията на организма.
« Последна редакция: 16-01-2010, 10:47:50 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:мед и суровоядство
« Отговор #31 -: 16-01-2010, 10:47:15 »

Уфф, грешен клавиш - съжалявам  >:(.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

HoManik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:мед и суровоядство
« Отговор #32 -: 21-03-2010, 15:25:14 »

Веднъж четох някъде, че медът съдържа вещества, за които нямаме ензими и организмът не е способен да ги преработи...с други думи форма на токсичност. Ще се опитам пак да намеря статията и ще пусна линк.

Като го прочетох това на времето открих някаква логика, защото все пак медът е направен за пчелите, а не за хората. Нещо като млякото и животинските продукти - направени са за животните и ние си затваряме очите за малката им несъвместимост с нас. Медът също е животински продукт и също не е направен за нашия организъм.


П.П.
По принцип аз съм на мнение, че храненето е вредно. Няма храна, която да не е отровна, но ако сме тръгнали да си затваряме очите за малките несъвместимости ("малки", колко невинно звучи), то плодовете са единственото нещо, което е направено за достатъчно широк спектър от потребители, за да е най-близо до човешкия потребител.

Иначе и те са отровни. Всичко зависи от... нали знаете, дългото се измерва с късото, високото се мери по ниското и тн.
Активен

Mary

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60
Re:мед и суровоядство
« Отговор #33 -: 21-03-2010, 23:44:47 »

HoManik,моля те да споделиш защо храненето е вредно и защо плодовете също са отровни според теб?С какво вредят плодовете ако са отглеждани натурално?Просто това,което си написал ми звучи стряскащо и затова ако може да споделиш защо мислиш така  :) .
Активен

HoManik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:мед и суровоядство
« Отговор #34 -: 22-03-2010, 00:48:14 »

Може да е малко отклонение от темата, но така и така задаваш въпроса тук...

Нека уточним позицията, от която го казвам и "размера" на тези думи  :) В контекста на форума и в контекста на здравословното хранене, естествено, че това не е вярно.

Казвам го от позицията на инедията. Има много материали, много книги и интервюта, както и десетки известни на световната общественост личности, които са живия пример за това, че пълноценното физическо съществуване на човека не зависи от храненето и пиенето на вода и няма нищо общо с тях.
Отдавна не е тайна нито за официалната, нито за неофициалната наука, че хората по света, които съществуват пълноценно без каквато и да е нужда от храна или вода (но от въздух имат, повечето), сигурно наброяват десетки хиляди. Това е научен факт.

Тоест самият акт на хранене не е тази буквалност, за която човечеството до сега го смяташе, а е по-скоро тригер... чиста ритуалност и изкуствен стимулант за нещо много по-съществено, което все още не е световно-обществен научен факт и като цяло е неизследвано.

Тялото няма нужда от химията, то синтезира в себе си всичко, което му е необходимо, значи цялата тая работа по прекарването на разни неща през системата е ненужна и хаби енергия, която бихме могли да използваме за живот.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:мед и суровоядство
« Отговор #35 -: 22-03-2010, 12:30:01 »

Може да е малко отклонение от темата, но така и така задаваш въпроса тук...

Нека уточним позицията, от която го казвам и "размера" на тези думи  :) В контекста на форума и в контекста на здравословното хранене, естествено, че това не е вярно.

Казвам го от позицията на инедията. Има много материали, много книги и интервюта, както и десетки известни на световната общественост личности, които са живия пример за това, че пълноценното физическо съществуване на човека не зависи от храненето и пиенето на вода и няма нищо общо с тях.
Отдавна не е тайна нито за официалната, нито за неофициалната наука, че хората по света, които съществуват пълноценно без каквато и да е нужда от храна или вода (но от въздух имат, повечето), сигурно наброяват десетки хиляди. Това е научен факт.

Тоест самият акт на хранене не е тази буквалност, за която човечеството до сега го смяташе, а е по-скоро тригер... чиста ритуалност и изкуствен стимулант за нещо много по-съществено, което все още не е световно-обществен научен факт и като цяло е неизследвано.

Тялото няма нужда от химията, то синтезира в себе си всичко, което му е необходимо, значи цялата тая работа по прекарването на разни неща през системата е ненужна и хаби енергия, която бихме могли да използваме за живот.

 ??? Добре, откъде да започна сега... Ами, първо едно гомямо и експресивно:
 tooth tooth tooth :Content_4 - emotloader:

И да, и аз много искам да обявя негодуванието си от храненето, и особено от плодовете... Толкова са вредни!  >:(  Особено онези, истинските, гледани без химии и с много грижа и любов по селата, където хората живеят по 100 години - е*аси хората  :o. Цял живот се хранят с плодове и зеленчуци от градината, мед от кошера и натурално кисело мляко и живеят 100 години - това е мъчение. Да се забрани храненето, защото явно то е вредно, консумиращите достигат до 100 години, това не е нормално.  :surpris_25:

Така, а сега сериозно  :). Разбирам логиката ти, достатъчно добре известни са ми и примерите с йоги, живели по 15 години само от слънчева енергия и тибетски монаси на фотосинтеза. Май съм склонна да повярвам, но от друга страна коя е основната причина да остаряваме? Ами... кислорода. => Дай да го спрем!!! :-\
Виж сега, приятелю, и аз, и ти ще умрем 1 ден. Съжалявам, че го разбираш от мен, може би сега ти е тъжно  :'(. Дали ще ядеш плодове или не - няма да промениш изхода. Може да си цоцкаш сокчета цял живот или да пасеш трева по поляната с кравите, но пак това ще е краят. Тъжно.
Дето вика един мой приятел, един живот ни е даден, все някак ще го избутаме, нъл` тъй? Не е ли малко по-добре да се концентрираме повече върху процеса на самия живот и да си го направим по-приятен, отколкото върху това как да отложим изхода му (и да се вайкаме от този факт)? В крайна сметка всеки сам си избира, никой не ни кара да се храним... И аз мога още ей сега да спра да се храня. Само дето съм провеждала вече 15-дневно гладуване на вода и знам, че по някое време вече някак си не става ;). Почват да ти треперят краката и да залиташ като пиян... Особено ако искаш и да учиш, работиш, разговаряш/общуваш с хора, спортуваш и т.н. Явно не всички могат (а и искат) да станат от раз като "хората по света, които съществуват пълноценно без каквато и да е нужда от храна или вода". И още веднъж ще съжаля старата сто-годишна баба на село, която яде плодове, мед и кисело мляко - наистина е жалко да живееш цял живот в заблуда  :surpris_25:. Все пак, колкото и да ни е неприятно, това е положението - съвременният човек живее в общество (и по-специално, в една Европейска, Христианска цивилизация) с всички произлизащи от това плюсове и минуси. На когото не му понася - да се изнася. Ако не ни харесва и искаме да достигнем онова висше духовно равнище, на което онези хора могат спокойно да фотосинтезират, трябва да зарежем всичко и да ходим по горите (в Индия, Тибет, или където там има достатъчно тишина, спокойствие, природа и никой, който да ни саботира). Другият вариант е просто да живеем както досега. Пример: ето, сега затварям форума, изключвам лаптопа, ставам от пейката, на която съм се насадила в Докторската градинка и отивам да живея. Да се забавлявам, да се радвам на пролетта, хората които са ми приятни, и всичко, което ме радва  8)... и пет пари не давам колко ще ми навредят плодовете, или каквото и да е там, с което се храня; нито пък дали ще доживея сто години, или още докато пресичам улицата ще ме сгази ТИР. Продължителността на живота за мен никога не е била от значение, а качеството му (важно е не колко, а как живееш). Здравето може да бъде идеално средство (за качеството на живота - за да не си губиш ценното време за забавление пред кабинета на джипи-то, или в аптеката), но никога - самоцел. Хич не ми дреме на шапката колко ми вреди "прекарването на разни неща през системата", ако някъде в прекаленото старание да не го правя съм си забравила живота.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:мед и суровоядство
« Отговор #36 -: 22-03-2010, 15:20:01 »

 :kisss:         
           Не многото години,
а многото живот в малко години
            прави човека ценен.
                                       Яворов
 
 :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:мед и суровоядство
« Отговор #37 -: 22-03-2010, 16:13:59 »

Емиле,дали храната е тригер или друга интегрална схема,не знам(завършил съм средното електроника),но мога да ти кажа ,че тези хора за които говориш,са ДУХОВНО извисени ,което ти пропускаш. Може да си само на сокове,но всъщност нищо друго от вид диета не правиш.
Любов и вяра трябва, иначе само използваш "системата"
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

HoManik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:мед и суровоядство
« Отговор #38 -: 22-03-2010, 17:01:22 »

Благодаря ви за коментарите, уверявам ви, че разбирам какво иска да каже всеки един от вас  :)

Благодаря ви, че споделихте и своите философски възгледи с мен, може би в по-наставнически дух от нужното, но моля да ме извините, ако с нещо съм ги предизвикал. Аз просто отбелязах мнението си, тъй като бях попитан конкретно за това. Не съм си и помислял да твърдя как трябва да се храни човек или как трябва да живее... Просто споделих позицията си.
Само моята работа е моя работа и тъкмо нея споделих, извинявам се, ако съм оставил чувство у вас, че бъркам в чинията на някого.

Просто исках да напиша какво съм чел за меда. Нямам намерение да изтъквам каквото и да е от себе си, просто отговарям, ако някой е любопитен и ме пита. Ако темата предизвиква притеснения, тогава мога да се огранича в споменаването й.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:мед и суровоядство
« Отговор #39 -: 22-03-2010, 17:07:17 »

Нищо не си направил,просто да си по конкретен,това е молбата,ако може,ако такъв ти е изказа,твое право си е. :)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.