Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: мед и суровоядство  (Прочетена 21683 пъти)

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
мед и суровоядство
« -: 04-01-2010, 14:15:11 »

Дано не се отклонявам много от темата, но видях нещо за осъждане на яденето на мед, съответно въпрос на лаик: яденето на мед не е ли суровоядство  ???  ???  ???
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
мед и суровоядство
« Отговор #1 -: 04-01-2010, 19:40:52 »

Може мед, стига да е суров от гл.т. на суровоядството.
« Последна редакция: 05-01-2010, 01:52:12 от Вери »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
мед и суровоядство
« Отговор #2 -: 04-01-2010, 23:43:46 »

Веганите не ядат мед
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
мед и суровоядство
« Отговор #3 -: 05-01-2010, 01:51:50 »

Е, значи не съм веган заради този пуст мед.  ;)

Аз затова писах от гл.т. на суровоядството, според което може да се яде и месо и мляко.
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
мед и суровоядство
« Отговор #4 -: 05-01-2010, 09:04:13 »

Анджи обясни ми, ти как си подслаждаш душичката!!!
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
мед и суровоядство
« Отговор #5 -: 05-01-2010, 09:09:26 »

Ами аз не съм веган.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:мед и суровоядство
« Отговор #6 -: 06-01-2010, 23:54:55 »

Някои суровоядци отричат ползването на мед (защото не е веге) и предпочитат агаве нектар (няма го в България), кленов сироп или стевия или сушени плодове.
Други (като Дейвид Уолф например) го считат за супер-храна, когато е отгледан при условия, щадящи пчеличките и е студенопресован, тоест суров. Суровият мед се получава тогава, когато питите се пресоват без нагряване (в България меда се центрофугира, което го окислява доста, и много често вече втвърден мед се втечнява по неправилен начин, тоест при температура много над 40 градуса.
Активен
Духът владее материята!

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:мед и суровоядство
« Отговор #7 -: 07-01-2010, 00:00:16 »

Аз ям мед ваден от човек, който е вегетарианец от над 30 години, и въобще нямам никакви притеснения ;)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:мед и суровоядство
« Отговор #8 -: 07-01-2010, 05:03:27 »

А ако не се центрофугира меда, как ще се извади от питите? При центрофугата медът не се нагрява, а при пастьоризацията.
Активен

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:мед и суровоядство
« Отговор #9 -: 08-01-2010, 11:47:53 »

Мед няма смисъл да се яде според мен, то и без това не ти е до сладко с толкова много плодове  :Appetit_4: :Cherries
Освен това е прекалено концентрирана храна, може да ти възбуди прекалено вкусовите рецептори и да ти се доядат готвени неща. Освен това е много разбалансиращ. Изобщо 1,2 лъжички максимум иначе става само да си подтиснеш психологическата зависимост към готвеното (примерно мед с бадеми), т.е. да те направи малко по щастлив и доволен   :peperudi:
Активен

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:мед и суровоядство
« Отговор #10 -: 08-01-2010, 13:14:06 »

Ох, аз определено много обичам мед и мисля че прекалявам с него, защото не мога да спра само с 1-2 ч.л., а спирам чак на 5-6-тата с.л. Не знам как да го спра или поне огранича! Някой ако има идея да помага!
Активен

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:мед и суровоядство
« Отговор #11 -: 08-01-2010, 14:07:19 »

Ами то, аз навремето по 1 буркан за 1-2 седмици изяждах  :essen:, сега ми е много по-лесно - виждам че не ми влияе добре и просто спирам. Вече 2 буркана не мога да изям цяла година :). Основното е да си откровенна и като решиш/забележиш нещо полезно да го направиш защото го правиш от любов към себе си, а не защото някой друг е казал така. Просто във всяко действие забелязвай мотивите си и с времето ще правиш по-малко неща които не искаш да правиш.

Също яж, вече захаросан мед. Забелязвам че течния върви много по-бързо  ;D
« Последна редакция: 08-01-2010, 14:09:43 от kamo »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:мед и суровоядство
« Отговор #12 -: 09-01-2010, 01:54:09 »

При центрофугирането медът се окислява (а и от силната центробежна сила връзките във веществата се разрушават), затова пресования мед е съхранил повече полезни вещества от центрофугирания (пресования има по-малък контакт с въздуха). Същото е и с прясно-изцеденият сок (сокът, направен с центрофугираща сокоизстисквачка е по-малко полезен от сдъвквателните сокоизстисквачки). Но това междудругото, на нашата маса всичко е повече от полезно  :D .
Активен
Духът владее материята!

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:мед и суровоядство
« Отговор #13 -: 09-01-2010, 18:26:39 »

Най-полезно е медът да се консумира заедно с восък от питата,но това не е винаги възможно.Не мога да ви кажа сега защо восакът е толкова полезен,но който желае може да се зайнтересува.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:мед и суровоядство
« Отговор #14 -: 09-01-2010, 23:08:10 »

Да хубав е меда от питата и става добра дъвка само трябва да внимаваш да не сдъвчеш някоя ларва.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Светла

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:мед и суровоядство
« Отговор #15 -: 14-01-2010, 05:02:34 »

мноого спорна е темата с меда и неговата полезност. особено на меда, които се произвежда днес. някъде в миналото сигурно е бил прекрасен лек за безброй страдания (лек, а не храна за хората, защото пчеличките го произвеждат не за нас, а тяхна собствена консумация, както кравата произвежда мляко, за да храни теленцето си). в наши дни искрено се съмнявам да има някъде чист мед, наистина произхождащ изцяло от цветен прашец. ако медарят ви казва, че меда му е истински, то попитайте какво ядат пчелите през зимата? отговорът е: захар! бяла, рафинирана, разредена с водица. и после на пролет първия мед от къде е - ами от захарта, която са яли пчелите цяла зима, защото медарите от десетилетия не оставят достатъчно мед за прехрана на пчелите, а ги дохранват с подсладена вода. от там идва и нашата пристрастеност към меда - хапваме си още и още и ни се иска пак още, точно както е с бялата захар, когато се консумира редовно. може и да греша, може някъде в България да е остнал съвестен човек, който искрено ще отговори, че не си храни пчелите с мед, но... все пак остава въпроса дали пчелите усърдно се трудят, за да нахранят нас. подслаждайте си душицата главно с плодове, ако мноооого ви се иска сладичко прегреашавайте без угризения, защото може да си навредите психически повече, отколкото физически хапвайки парченце шоколад да речем. а с времето тялото свиква със сладостта на плодовете и рафинираната захар става някак прекалено сладка, съвсем малко хапваш и ти стига за седмица напред. поне така е при мен. фурмите също са добра алтернатива, когато ви се иска нещо наистина сладко, но и здравословно.  не съжалявайте, че трудно се намира агаве нектар и кленов сироп - те също далеч не са толкова "органик" и здравословни, както се опитва да ни убеди производителят :pensif_29:
Активен
„И плътта на убитите животни в човешкото тяло ще стане негов собствен гроб. Защото истина ви казвам, който убива, убива себе си и който яде от плътта на убити животни, яде от плътта на смъртта."

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:мед и суровоядство
« Отговор #16 -: 14-01-2010, 06:52:36 »

те също далеч не са толкова "органик" и здравословни, както се опитва да ни убеди производителят
Така е. На същото мнение съм.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:мед и суровоядство
« Отговор #17 -: 14-01-2010, 09:51:14 »

За кленовият сироп знам,че блокира производството на инсулин,така че по-внимателно с него!!
Активен

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:мед и суровоядство
« Отговор #18 -: 14-01-2010, 10:26:54 »

За захарта е напълно вярно - много медари от Родопите познавам и всички "дохранват" пчеличките така .
А ако ви кажа на какви места съм виждала по сума ти кошери - само се моля да не ми се падне от там мед - между някакви елекрически съоражения / и аз незнам точно как се казват / в едно селце - Здравец се казва след Лъки / сигурно пчеличките там светят като светулки  / :Content_4 - emotloader:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:мед и суровоядство
« Отговор #19 -: 14-01-2010, 11:05:48 »

Някои ги захранват с мед и е ок всичко,но как да знаем? То и плодовете,ако погледнем,не знаем какво и от къде ядем :surpris_23: ;)
Затова хапвайте си ,но с любов,хубаво ослюнчвайте и яжте бавно за да се усвои всичко(праната)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
 

Страницата е създадена за 0.114 секунди с 23 запитвания.