Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: мед и суровоядство  (Прочетена 21662 пъти)

SilviaT

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:мед и суровоядство
« Отговор #60 -: 18-01-2011, 19:12:37 »

Здравей Мария, да с удоволствие :)
Това е информация, която съм събирала от различни пчеларски сайтове, както и от книгата "Хранене на пчелите" :
Пчелният прашец съдържа вода, белтъци, редуциращи захари, минерални вещества и ниско съдържание на мазнини. В съставът му влизат витамините- C, B1, B2, B6 фолиева киселина, биотин, пантотенова киселина, Е и инозит. Прашецът е най-богат на елементите калии, калции, натрии, магнезии и мн. др. Съдържа около 80 ензими.
Пчелите събират цветния прашец от тичинките, като го натрупват в кошничките на задните си крачка и го пренасят в кошерите. По състав прашецът е богат на белтъчни вещества, мазнини и захари, но в него има още и скорбяла, минерални соли, смоли, органични киселини, етерични масла, ферменти, витамини и хормони. При различните растения прашецът има различен състав. Например прашецът на овощните дървета съдържа 20% белтъчни вещества, 19,8% мазнини и 28,4% захари, а прашецът на глухарчето съдържа 10,9% белтъчни вещества, 12,8% мазнини и 40,17% захар, т. е. прашецът на глухарчето е по-беден на белтъчни вещества и мазнини от този на овощните видове.
Успешно приложение на цветен пчелен прашец има при стомашно- чревни заболявания, като гастрит, колит, запек, етнероколит и др. Анемии от различно естество се повлияват много добре от прашеца поради богатият му състав. При лечение на хипохромна анемия е наблюдавано повишаване на еритроцитите и хемоглобина, подобряване на апетита и настроението и увеличаване на масата. Употребата на 30 г прашец ежедневно влияе благоприятно при болни от хроничен хепатит. Той влияе върху липидната обмяна и приемането му води до понижаване на нивото на холестерина, мастните киселини, триглицеридите и липопротеините в серума на болните от хиперлипемия. При болни от атеросклероза се повишава жизненият тонус, намаляват се главоболието и възбудимостта, подобряват се сънят, паметта и самочувствието. Пчелният прашец се препоръчва като добавка към храната на хора, прекарали тежки заболявания, интоксикации и хирургически операции. Той е отлично средство за подобряване на имунната система на човешкия организъм. При атеросклероза, хипертония, невроза, цироза, простатит, полова слабост и други. Препоръчва се употребяването на пчелен прашец при силно физическо и психическо натоварване. В психиатрията е използван паралелно с антидепресивни медикаменти за лечение на болни с депресивен синдром, астения и алкохолизъм. Предпочитан е като хранителна добавка от спортисти, заради съдържанието на белтък в него. За предпочитане е да се приема на гладно, няколко часа преди хранене.
Важно е пчелният прашец да се съхранява по някой от изброените начини:
- поставен в полиетиленови пликове, при температура по 4-10 С;
- смесват се еднакви части мед и прашец и се затварят в стъклен буркан;
Важно е също да се пази от пряка слънчева светлина!
Стана малко дълго, дано съм била полезна
Лека вечер  :love_026:




SilviaT браво,може ли да напишеш малко повече за пчелния прашец или да ме насочиш към някакъв сайт  :flowers2:
Активен

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:мед и суровоядство
« Отговор #61 -: 18-01-2011, 19:17:18 »

Лека вечер ,благодаря  :flowers2:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:мед и суровоядство
« Отговор #62 -: 19-01-2011, 01:40:43 »

Силвийка , прави силно впечатление , че доста лесно се разгневяваш , при това от дреболия - че някой  ( Светла)  си е позволил да даде мнение по тема , по която не е достатъчно компетентен ,колкото теб.  Почти си излязла от равновесие дори..( съдим по опитите за оригинален хумор) 
Сигурен съм , че  не само Светла я е заболяло от  жилото ти, използвано без нужда.

Аз не държа да давам мнение дали такъв маниер  подхожда на една изискана дама с високи претенции  ( защото едва ли съм компетентен ..  :)  ) но бих могъл да ти припомня , че всички ние сме невежи , но в различни области. И все някъде ще се нуждаем от разяснение..
Добре , разбрахме ,че си добра по меда, но това е една от стотиците теми тук. Ами ако някой друг подходи с твоя маниер към теб по тема , по която си боса , но си дръзнала да кажеш "му" ?  Дали ще искаш изобщо да чуеш какво ти казва?

И ако беше си чела учебниците,Добре , щом Светла не е , но ТИ си си чела учебниците в училище , кажи ми моля те без да правиш справка, какво гласеше теоремата на Птоломей, принципа на Хюйгенс  и какво означава " двувалентен" . 
Е ?? :)
И понеже Светла  не предпочете да ти отговори (  няма я,  не поства вече 9ти месец  )  ,нека аз да й кажа думите :  " Драга Силвийка , явно гневът е твоя характерна черта. Той си е твой и вероятно ти е мил, но трябва да знаеш , че този гняв може да ти причини такива здравословни проблеми  , че всичките ти познания , и всичките пчелари  не само от  Пловдив, но и от целия   Варшавски Договор няма да ти помогнат"

Ами добре, прати нашия сайт на  твоите приятелчета-пчеларченца  от Пловдив да се посмеят. Ама дай и на нас линк където  те пишат (ама в различен от  пчеларския форум ,има си хас и там да са боси  ), да видим дали ние няма да се смеем повече от тях..

 И тук е така - случва се някое птиченце да пообърка нотите , но нали горите щяха да са много тихи  ако ги огласяха само тези птички ,които пеят най-добре.
Затова и Ларошфуко забеляза :  " Има хора, на които недостатъците прилягат добре. Има и  други , които ни дразнят с добрите си качества  "   :)
 
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

RoJe

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70
Re:мед и суровоядство
« Отговор #63 -: 19-01-2011, 07:04:22 »

Браво, Бино! Поздравявам те за точното изказване.  :Content_14:
Ето затова харесвам този форум - ако възникне някой спор, то той се решава умно, а не с обиди и всякакви опити за излизане от добрия тон се пресичат навреме. А светът наистина ще е по-добър, ако всеки от нас се стреми да е по-добронамерен към другите... :flower:
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:мед и суровоядство
« Отговор #64 -: 19-01-2011, 09:59:04 »

Е, право казват, че истината се ражда в спора. Едно от положителните неща тук е добрият тон и възможността винаги да развием която и да е тема и кажем много истини без заяждания и повод за обиди :).
Разбирам, че вероятно Силвия се е засегнала, така да се каже, "професионално", когато е прочела неточни и неверни неща от гледна точка на нейните знания и опит - на всеки се случва да избухне малко, особено на определени теми, по които е по-компетентен ;). Но Бате Бино е прав, че някои забележки бяха ненужно остри и прозвучаха обидно - напр. перифразата на римските законодатели "Незнанието не те оправдава пред закона" в "невежеството не е извинение за глупостта". Като кажем на човека, че е глупав/говори глупости, едва ли ще сме много убедителни в правотата си. Аз лично много мразя да ми викат например, за това че съм изразила недостатъчно компетентно мнение - без да претендирам да съм еталон за интелигентност и ерудираност, считам, че съм достатъчно умна, за да разбера къде какво съм казала невярно и, съответно, кое е правилното, ако спокойно и ясно ми се обясни :). Всички тук сме достатъчно интелигентни, за да разберем и без излишни караници  :pensif_29:. На всекиго се случва да се изкаже по тема, в която не е достатъчно компетентен - няма човек, който всичко да знае, нито пък да се ражда научен. Ако се очаква да говорим само и единствено по теми, по които сме 300% сигурни, че няма да изтърсим нещо невярно, значи ще трябва все да мълчим.
За да запазя добрия тон, искам да благодаря на Силвия за пояснението и точността на фактите, които е написала относно меда, както и да й пожелая приятен престой във форума - ако, разбира се, все още избере да прекара известно време в него (всички тук сме винаги отворени за нови посетители и членове  :kisss:). Също искам да попитам по темата - медът силен алерген ли е (както ядките например) и ако да, на какво се дължи това му действие? Има ли нещо общо тук обработката?
Благодаря за Фниманието  :angel: :flowers2:.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE
Re:мед и суровоядство
« Отговор #65 -: 19-01-2011, 14:38:25 »

Браво Бате Бино.... :Content_14:
така ,че..СИЛВИЯ Т, тук все пак е форим и в него хората споделят мнението си за разни неща,независимо колко са вещи по въпроса....а не пишат спец доклади за НАСА..и ако ти се смяташ за по-знаеща по даден въпрос-сподели го,всички ще се радваме на това...но с подходящ тон..иначе караници от,,мама" никой вече не иска  :whistling2 - emotloader:
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:мед и суровоядство
« Отговор #66 -: 04-04-2011, 10:21:58 »

Искам да питам тези, които хапват мед. Случвало ли ви се е като си сложите мед в чай(няма значение какъв) да почернява? Чая става черен. Например лайка, слагаш мед и се оцветява в черно? Случвало ми се е няколко пъти - с манов мед и с "билков". С акациев, липов и от рапица - никога. И ми е много любопитно от какво става така...
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:мед и суровоядство
« Отговор #67 -: 04-04-2011, 10:41:30 »

divine, Аз само да припомня , ако разрешиш, че използването на мед в горещ чай не е по-здравословно от колкото ако добавяш обикновена бяла захар.(Ако е за вкус само - може :)  )   Даже някои натуропати казват че се превръщал в отрова. 
Извинявай,че не отговарям точно на въпроса ти. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:мед и суровоядство
« Отговор #68 -: 04-04-2011, 12:18:45 »

А няма за какво, аз само любопитствам.
Да, хубаво го припомни:) Това май се случваше и при студен чай.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:мед и суровоядство
« Отговор #69 -: 04-04-2011, 13:03:43 »

На мен не ми се е случвало подобно нещо Дивайн. Цветът на чая много леко се променя.
И аз да си кажа че първо оставям да ми поизстине чая и след това добавям меда. ;)
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:мед и суровоядство
« Отговор #70 -: 04-04-2011, 16:44:16 »

Омагьосвам го нещо ;D
Нормално съвсем леко се променя цвета като си сложиш мед, а с този става черно, много брутално изглежда:) Иначе на вкус няма разлика:)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:мед и суровоядство
« Отговор #71 -: 04-04-2011, 16:53:23 »

Омагьосвам го нещо ;D
Нормално съвсем леко се променя цвета като си сложиш мед, а с този става черно, много брутално изглежда:) Иначе на вкус няма разлика:)

ами ако си го сложила във врящ чай, нищо чудно да е почернял и от карамелизирането  :Content_4 - emotloader:
а иначе не съм забелязал никога чак такова оцветяване от мед, определено има интересна съставка  :pensif_29:
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 22 запитвания.