Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Шипове  (Прочетена 11178 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Шипове
« Отговор #20 -: 07-03-2010, 21:50:35 »

Не е ,Кате , различно е. За предпочитане е да се сдобиеш с шипове отколкото с херния. :)  ( ако трябва да избираш)
 Хернията е когато пространството между два прешлена от гръбнака ти - което му се вика диск (той е като капсула) се спука по някаква причина и  течността ,която е в него изтече.  Тази течност служи за буфер между двата прешлена - за да не се търкат на сухо един о друг.  И когато нея вече я няма ,дискът се сляга, прешлените се срещат, търкат се един в друг и тогава много боли.
  А шиповете е друго. ( шипове  и остеохондроза са едно и също)  То е когато хрущялът ( с който завършва костта)  се повреди ( изтъни се от натоварване, или пък го изяде някакво възпаление ,напр. автоимунно, )   и организмът за да компенсира липсата на хрущял, започва да натрупва костно вещество  в края на костта - да вкалцява.  Така краят на костта се деформира предвид това натрупване на допълнителна костна тъкан . А се нарича шип ,не защото има форма  на шип.  Формата на деформираната кост можеш да си представиш като дръжката (столчето) на винената чаша. Тя нали е тънка , но после се разширява ,за да може да стои чашата изправена. Също така изглежда и деформираната кост, само че в по-малка степен е разширението ,разбира се.
Знаеш ли какво е 2D  и 3D ? ( Една пирамида, да кажем Хеопсовата,  в 3D ще си е пирамида, но в 2D  ще изглежда като триъгълник . Едно кълбо в 3D е видно като кръг в 2D  )
  Ако снимаш това столче на чашата в 3D , тоест пространствено, ( под някакъв ъгъл я слагаш)  ще го видиш такова каквото си е .Обаче ако го снимаш в 2D -, както снима всеки рентген - ще го видиш като израстък от костта - шип. От там е и наименованието ШИП. От времето когато всичко се е снимало в 2D.
« Последна редакция: 07-03-2010, 21:54:35 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Шипове
« Отговор #21 -: 07-03-2010, 23:06:19 »

Аз да ви попитам - дискова херния и шипове едно и също ли е?Защото майка ми има такава диагноза някъде 4,5 пръста под врата и от там,адски болки в ръката.Видяла се е в чудо,нищо не помага и е решила да се оперира.Та ако някой има конкретни резултати от някакво лечение,моля да пише.Благодаря ви!

Не е баш едно и също, въпреки че последствията са сходни. Дискова херния е нарушаване на целостта на междупрешленния диск често с излицане на част от материята навън, а при шиповете има наслагване на костна маса в повече на различни места. И при двете често се притискат нервите, които излизат от гръбначния стълб и затова боли.

Да ти кажа, изключително рядко е херния в шийната област - обикновено е в поясната. В шийната са най-често срещани шиповете.
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Шипове
« Отговор #22 -: 12-03-2010, 12:32:20 »

Много благодаря на всички за разясненията.Но като че ли съм изгубила своето и вашето време.За съжаление майка ми е един много голям фен на лекарите,прекалено голям,така че не знам дали можем да и помогнем.

Петко,начина и на живот,мислене и хранене е "нормален",типичен за повечето жени на нейната възраст,които смятат,че е в реда на нещата да са болни и стари(54год.).От тук нататък си направи сметка за това ,което те интересува.Ако можеш да дадеш акъл......и не само ти ще съм благодарна.

Бате Бино,както винаги си обяснил цветно за какво иде реч,шапка ти свалям!

Амазониан,мисля,че не греша с диагнозата,нали дисковата херния се оперира?То при майка ми всичките редки случай са на лице.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Шипове
« Отговор #23 -: 12-03-2010, 12:59:43 »

Не е до възраст ;) До интелект и вътрешно усещане,а също и късмета,ако не сам,поне някой да ти отвори очите :laugh: Майка ми е на 61,а на жената 69,слушат и им е приятно. 54 си е млада жена. :surpris_23:  Купи и книги да почете,може да захапе материята.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Шипове
« Отговор #24 -: 12-03-2010, 22:25:15 »

...начина и на живот,мислене и хранене е "нормален",типичен за повечето жени на нейната възраст,които смятат,че е в реда на нещата да са болни и стари(54год.).

Малее, като казваш това... мислех, че ще напишеш 70 или нещо от сорта. Аз съм доста близка до нейната възраст, а съвсем не се считам за стара - излиза, че съм ненормална :))))

Като казах, че диагнозата е рядка, нямах пред вид, че грешиш - просто се учудвам как е успяла да направи тази херния точно там. Не искам да те плаша, но познавам много тежки случаи след операция на дискова херния, които са много по-зле след операцията, отколкото са били преди  това. Имам представа, защото съм работила в тази област (рехабилитатор съм по образование, но си смених професията). По-добре да ходи нагоре-надолу по лекари, да взема лекарства, но да се въздържи от операция. Нека взема разни добавки - "възрастните хора" (имам пред вид моята майка на 80 в случая) много се радват да пробват разни рекламирани добавки. Например спирулина - страхотна е.

За начина на живот според мен не трябва да се прилага прекалено убеждение. Коренната промяна не е за всеки. Аз например за майка ми съм доволна, че започна да прави гимнастика, пие повече витамини и въпросните добавки (може би много хора са против разни "синтетични добавки", но са по-малкото зло), даже и сок от моркови всяка сутрин - когато й направя , но например не можем да преодолеем високото кръвно. За него е нужна "коренна промяна". Още веднъж казвам - не всеки може, не всеки иска. :))))

« Последна редакция: 13-03-2010, 13:22:57 от amazonian »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 22 запитвания.