Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: кафе  (Прочетена 53318 пъти)

xVEGANx

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • total liberation
Re:кафе
« Отговор #80 -: 25-05-2010, 21:44:37 »

Аз не пия кафе и съм caffeine-free. Иначе можете да го заместите с ръжени "кафе", продава се на пакетчета (печена ръж) и се вари в джезве.
Активен
Night of justice, knights of justice. Liberation's crusade's begun.

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #81 -: 26-05-2010, 08:57:17 »

Да черпиш с минерална вода е още по-евтино  ;).
Апропо някой знае ли каква е разликата между така нареченото "кафе от ечемик" (или въобще зърнени култури) и обикновеното? На каква основа му викат кафе, като (доколкото знам) няма кофеин в него? ??? И дали е подходящо да се пие - поне като заместител? Наскоро взех от Биомаг-а точно едно такова "зърнено" кафе на приятелката си - тя пие по една кофа на ден, особено през сесия, та викам така поне да пие нещо полезно. Предполагам, че все си е по-добре от истинското, ама доколко... :surpris_23:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:кафе
« Отговор #82 -: 26-05-2010, 09:39:01 »

Кафето от ечемик няма нищо общо с обикновеното кафе. Нито като вкус, нито от към кофеин. Много добър начин за заместване е, стиаг приятелката ти да свикне с вкуса му - аз така и не се научих - намирам го за ужасно блудкаво.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:кафе
« Отговор #83 -: 26-05-2010, 13:30:14 »

Какъв е смисъла да се пие заместител на кафето като всъщност основната съставка заради която го пия /кофеина/липсва???
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:кафе
« Отговор #84 -: 26-05-2010, 17:46:48 »

Какъв е смисъла да се пие заместител на кафето като всъщност основната съставка заради която го пия /кофеина/липсва???
Ако ти е заради кофеина пий зелен чай (или дори черен), йерба мате. Доколкото знам, кофеинът от черния чай няма чак такова пагубно влияние като този в кафето, въпреки че съдържанието му е значително. Зеленият чай по принцип е с малко кофеин, но съществуват видове с много високо съдържание, доближаващо се до това на кафето.
И все пак има и други ободряващи средства освен кофеина. Човек само трябва да се разтърси.

Имам в нас една опаковка ечемичено кафе от "Био-то". Да ви кажа, само на цвят го докарва - нито на вкус, нито на мирис е кафе. Но пък е приятна напитка. Колкото имам спомени, "Инка"-та имаше по-доближаващ се вкус, но тя се прави от цикория, не от ръж. Има и разни смески - леблебия с ръж, но това е синоним на нещо долнокачествено (пиело се е по време на криза, когато кафе не е имало) и не знам как е въобще.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:кафе
« Отговор #85 -: 26-05-2010, 17:53:17 »

а какво мислите(момичетата:)), за ексфолиране на тялото с кафе. Мен ми действа много добре? Мислите ли че нанася накаква вреда?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:кафе
« Отговор #86 -: 26-05-2010, 17:55:33 »

а какво мислите(момичетата:)), за ексфолиране на тялото с кафе. Мен ми действа много добре? Мислите ли че нанася накаква вреда?
Кофеинът е бая популярна съставка в днешната козметика. Подобрява кръвообращението. Дали е вредно? Със сигурност част от него навлиза в кръвния поток, тъй като кожата е от най-добрите "входове" към тялото. Но дали може да се сравни с консумацията на кафе през храносмилателния тракт? Едва ли...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:кафе
« Отговор #87 -: 26-05-2010, 20:29:32 »

Кафето от ечемик няма нищо общо с обикновеното кафе. Нито като вкус, нито от към кофеин. Много добър начин за заместване е, стиаг приятелката ти да свикне с вкуса му - аз така и не се научих - намирам го за ужасно блудкаво.

Кафето от ечемик е полезно даже, в миналото напитката от ечемик, както и варен или разните каши и брашна, са били основна храна на гладиаторите.
Вики мисля че се казва кафе само защото се прави с моката. 
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:кафе
« Отговор #88 -: 28-05-2010, 14:31:06 »

Томирис ами аз си пия и по един зелен чай на ден. Но има дни в които се нуждая от екстра ободряване. Например за нощни смени и имам нужда от кафе. Обаче напоследък съм станала още по-чувствителна към кафето и ми разтрисва яко нервната система. Май съвсем ще го откажа. Въпрос на време е.
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:кафе
« Отговор #89 -: 06-11-2010, 09:09:39 »

Освен хората на изкуството и тези на науката живеят "нездравословно" (по-голям процент от тях). Синдромът на саморазрушението си е бая разпространен в интелектуалните и академични среди. Обикновено се забелязва пропорционална зависимост с умствения потенциал. Защо ли? tooth

А иначе за кафето, не се ангажирам с вредно и полезно. Пих години наред и си мислех, че няма да го спра никога. Реших да проверя дали са ми все още значителни способностите да отказвам алкалоиди и го спрях. Само няколко дни жестока абстиненция, после пеперудки :peperudi: Сега мога спокойна да си го пия отново хаха
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #90 -: 06-11-2010, 19:34:53 »

От два дена зверски ми се пие кафе, ама НЕМААААА  tooth. И друг път съм писала, че трябва да умеем да различаваме истинска нужда от просто прищявка (каквито умът ни сервира често).
Помня последния път като пих кафе, след като дълго време не бях близвала - мигновена еуфория, мощно енергизиране, все едно съм пила екстази  :o. Направих една разходка с бърза крачка нагоре по баира (тъй като буквално не можех да седя на едно място) и точно за 10 минути изминах разстояние, което обикновено минавам за 15-20! Почти се уплаших и се сетих какво беше писала Деси - че при суровоядци едно кафе се равнявало на 4 - има резон... Разбира се, този хипер-тонизиращ ефект не трая повече от 20 минути и не мисля, че заради него си струва отново да почна да посягам към кафенцето, особено след като съм положила усилия да го откажа (а и като знам че многото минуси не могат да компенсират евентуалните плюсове, плюс това същият ефект няма да го има, ако консумацията на кафе стане системна  ;)), но от една чашка 1-2 пъти в месеца не бих се отказала, в зависимост от ситуацията. По-рядко - по-сладко  ;D.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:кафе
« Отговор #91 -: 07-11-2010, 09:16:05 »

То това важи за много неща:) На мен не ми действа така кафето, почти изобщо не ми действа, нито на съня, нито на активността. Само понякога, ако ми е лошичко, ми минава:П
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:кафе
« Отговор #92 -: 11-01-2011, 18:24:15 »

В книгата си "Тялото жадува за вода" д-р Ф. Батманжелидж казва по повод на кафето:
"Какво се случва, когато пием чай, кафе или кока-кола, вместо вода? Естествените стимуланти в кафето и чая са големи количества кофеин и по-малки количества теофилин.  Те са стимуланти за централната нервна система и същевременно действат обезводняващо, поради свойствата си да стимулират отделянето на урина от бъбреците. Една чаша кафе съдържа около 85 милиграма кофеин, а една чаша чай - около 50. Кока-колата и подобните и напитки съдържат ок. 50 милиграма кофеин, като една част от него се добавя допълнително, за да се спазва винаги рецептата, дори когато съдържанието на екстракта от плодовете на Cola accuminata не е толкова високо.
Тези стимуланти на централната нервна система освобождават енергията от АТП (Аденозин-три-фосфат)-депатаи я превръщат чрез изгаряне в бедната на енергия и циклична АМП - която на определени нива на обмяната на веществата, дейтва силно ограничаващо. Енергия възниква и от освабаждаването на калция*, който е натрупан в клетките. Така кофеинът освобождава енергията на организма"
И по-нататък:"Голямото количество кофеин ограничава и натрупаната под формата на АТФ енергия в мозъка и тялото - може би това е една от причините за по-малката способност за концентрация при младото поколение, което консумира много кола; това е причина и за хроничната умора в по-късния живот - резултат от прекалената консумация на кафе. Твърде големите кол. на кофеин чрез непрекъснатата си стимулация на (сърдечният мускул, довеждат най-накрая и до неговото отслабване."

 *Калцият в случая действа като алкален буфер, който неутрализира килелинното действие на кафето или колата
И да добавя нещо, което научих скоро - при млади момичета, които с години са пили кола и кафе, могат да възникнат затруднения със забременяването. Причината е в липсата или недостига на калций, който е необходим за самото осъществяване на забременяването. А той (калцият) редовно е бил употребяван, за да неутрализира киселинното действие на колата и кафето. И не само... :(
 
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:кафе
« Отговор #93 -: 16-01-2011, 20:46:17 »

 Да добавя и аз : За неутрализирането на киселинното действие на някои от храните се ангажира не само калцият , но и един куп други минерали и витамини.  Защото тези киселинообразуващите най-често освен кофеин съдържат и доста бяла захар.( ако се добави и бяло брашънце, става още една добра комбинация  :)
Според мен  даже, захарта е по-големият проблем от кофеина в случая.  За съжаление , никой досега не е направил сравнителна таблица, в която да подреди продуктите по степен на вредност. Вероятно  защото никой не се е намерил да го финансира :) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #94 -: 17-01-2011, 11:06:40 »


"Какво се случва, когато пием чай, кафе или кока-кола, вместо вода? Естествените стимуланти в кафето и чая са големи количества кофеин и по-малки количества теофилин.  Те са стимуланти за централната нервна система и същевременно действат обезводняващо, поради свойствата си да стимулират отделянето на урина от бъбреците. Една чаша кафе съдържа около 85 милиграма кофеин, а една чаша чай - около 50. Кока-колата и подобните и напитки съдържат ок. 50 милиграма кофеин, като една част от него се добавя допълнително, за да се спазва винаги рецептата, дори когато съдържанието на екстракта от плодовете на Cola accuminata не е толкова високо.
 

Хайде и аз да направя едно уточнение, за да не се изпада в излишни заблуждения :). Описаното горе се отнася до черния и, в по-малка степен, зеления чай, и то най-вече купешките, тъй като те (особено така наречените "плодови" чайове) обикновено са си чисти черни чайове с аромати и наистина не са добър вариант. Тук изобщо не става дума за билковия чай, особено от местни растения - липа, лайка, метна, маточина, мащерка - те са си съвсем полезни и е добре да се пият, за удоволствие и за здраве :). Пиша това, защото много хора неправилно тълкуват подобни цитати по отношение на чая.
Малко пояснение - "чай" произхожда от чаеното растение "Camellia sinensis". Всичко друго не е чай,а билкова отвара и също т.нар ошав, които е отвара от плодове. Просто ние сме свикнали да казваме общо "чай" на топлата напитка :). Така че, в този смисъл - всичко описано горе е така, но пак зависи за какво става дума ;).

Цитат
И да добавя нещо, което научих скоро - при млади момичета, които с години са пили кола и кафе, могат да възникнат затруднения със забременяването. Причината е в липсата или недостига на калций, който е необходим за самото осъществяване на забременяването. А той (калцият) редовно е бил употребяван, за да неутрализира киселинното действие на колата и кафето. И не само... :(

Точно по тази причина се препоръчва, при остеопороза или дори най-малката опасност от възникването й, веднага да се спре кофеина във всичките му разновидности. Една чашка кафе на ден (поне така съм чувала) намалява усвояването на калций от организма наполовина  :-\. Особено при хората в андро- и мено- пауза (след 50 години), когато обменните процеси и без това намаляват, с недостатъчно постъпване на калций в организма, той почва да се взема от костите и като резултат идват остеопорозата и всички останали "екстри".
П.П. Чела съм, че в една 1/2л.-ова бутилка кола има кофеин колкото в 20 кафета!
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:кафе
« Отговор #95 -: 17-01-2011, 13:07:25 »

Това не е вярно, последното. В колата има по-малко кофеин отколкото в кафето:) Относително де, от кафе до кафе голяма разлика, лаваца и шварц нямат нищо общо, но в колата кофеинът е мъничко:)

http://wilstar.com/caffeine.htm

 :D
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #96 -: 17-01-2011, 13:30:07 »

Това не е вярно, последното. В колата има по-малко кофеин отколкото в кафето:) Относително де, от кафе до кафе голяма разлика, лаваца и шварц нямат нищо общо, но в колата кофеинът е мъничко:)

http://wilstar.com/caffeine.htm

 :D


Ха сега де? ??? Кой е крив, кой - прав? Ще трябва да направя справка пак, но източникът ми определено беше достоверен... Освен ако не е било преувеличение, с цел да се изтъкне вредата от колата, тъй като много я подценяват в днешно време  :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

diva menta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 52
Re:кафе
« Отговор #97 -: 17-01-2011, 14:46:29 »

Привет, Вики! Не намерих за нужно да уточнявам за какъв чай става въпрос, както и докторът в цитирания от мен текст. За мен чаят, особено щом е уточнено, че съдържа кофеин, е черен. Съвсем друга категория са билковите чайове и в горния текст не става дума за такива. Но Вие сте права, че тези неща трябва да се уточняват, за да не възникват недоразумения. :thankyou: :love_006 - emotloader:
Активен
Когато вятърът огъваше бамбука, той се заливаше от смях...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:кафе
« Отговор #98 -: 17-01-2011, 15:15:03 »

В половин кола почти колкото в едно кафе средностатистическо. То на бутилката нали има грамовете, може да се сметне. Някой да не е имал предвид Ред Бул? :)  Там нещата са доста различни :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:кафе
« Отговор #99 -: 19-01-2011, 10:47:05 »

В половин кола почти колкото в едно кафе средностатистическо. То на бутилката нали има грамовете, може да се сметне. Някой да не е имал предвид Ред Бул? :)  Там нещата са доста различни :)


Не, определено си ставаше дума за Кока-Колата  :). Друг е въпросът че, както казах, може и да е леко преувеличено; но пък може и данните по етикетите (или на сайта, който divineflow е посочила горе) да не са съвсем точни... нали знаем, че не е особено трудно да се подправят, или поне, че малко хора в днешно време вярват на етикетите  :surpris_23:. Вярно, за корпорации като въпросната, на които сигурно правят сума ти проверки и само ги чакат да се издънят някъде, може би е много малко вероятно, но шанс за съмнение винаги има...

Дива мента, съгласна съм, разбира се, то си е близко до акъла какво имаш предвид (както и цитатът) :). Просто напоследък дотолкова съм свикнала на неправилно и/или буквално тълкуване от страна на много хора, че почти се чувствам длъжна всеки път да си обяснявам възгледите, все едно на полуидиоти говоря. Съжалявам ако съм те засегнала  :love_006 - emotloader:.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!
 

Страницата е създадена за 0.099 секунди с 25 запитвания.