Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Целина  (Прочетена 13239 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Целина
« -: 28-03-2010, 12:43:36 »

за какво ползвате стеблата, листата , грудката ??
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Целина
« Отговор #1 -: 28-03-2010, 14:25:02 »

Стебла не съм намирала тук  :surpris_23:, затова и си купих семе да си посадя. Грудката я настъргвам към салатите, или добавям към някой сок.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Целина
« Отговор #2 -: 28-03-2010, 15:11:59 »

Как не си намирала ? Не си търсила явно  tooth
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Целина
« Отговор #3 -: 28-03-2010, 15:22:29 »

Грудката целина ползвам за салати (настъргана или на малки кубчета), а листата - в салати. Под "стъбла" може би имаш предвид селъри - съвсем наскоро го опитах и е по-различно от нашенската целина - сходен вкус, но по-мек и стъблата не са така жилави. На салата и сок е страхотно, много ми допадна. Намерих го внос от Испания в "Пикадили" и в "Метро".
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Целина
« Отговор #4 -: 28-03-2010, 21:12:28 »

Целината доста я мразя. Жалко, защото знам колко е полезна. Най-много да се насиля да я ям на супа (грудка), туршия (листа) или сок (селъри). На салата не съм пробвала да я слагам.
« Последна редакция: 28-03-2010, 21:47:22 от Томирис »
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Целина
« Отговор #5 -: 28-03-2010, 21:29:45 »

Титане не съм търсила специално, но и не съм виждала  по пазарите и по магазините tooth
Тук няма Пикадили и Метро.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Целина
« Отговор #6 -: 28-03-2010, 22:20:51 »

 tooth шегувам се де , не ме ли научи вече ? Тук продават  или само грудката или със стеблото с листа и оня ден взех цяла , та се чидя какво да я правя ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Целина
« Отговор #7 -: 28-03-2010, 22:23:28 »

tooth шегувам се де , не ме ли научи вече ? Тук продават  или само грудката или със стеблото с листа и оня ден взех цяла , та се чидя какво да я правя ?
http://gotvarstvo.georgievi.net/a/celery
Тук има разни идеи.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Целина
« Отговор #8 -: 29-03-2010, 08:30:07 »

ООО! Мерси :) сега ще видя
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Целина
« Отговор #9 -: 29-03-2010, 08:49:17 »

Сок от целина номер 1 за стави и простата! ;)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Целина
« Отговор #10 -: 29-03-2010, 09:17:10 »

Титан, аз мога да ти препоръчам една много вкусна сурова супичка. Първо се прави сок от 2 стръка селъри и 1 краставица. След това сока се блендира с 1/2 авокадо. Накрая се добавят нарязан малко червен лук, чери доматки и орехи. Може да се добави и копър. Става супер!
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Целина
« Отговор #11 -: 29-03-2010, 09:20:23 »

Благодаря ти Деси , като си купя блендер ще я пробвам непременно
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Целина
« Отговор #12 -: 29-03-2010, 09:23:01 »

Моля! А пък сега като нямаш блендер можеш да си направиш зеленчуков сок от 2 моркова, 2 стръка селъри и 1/2 краставица.
Активен

nanu

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:Целина
« Отговор #13 -: 17-02-2011, 20:35:09 »

Някой да знае откъде бих могла да си намеря семенца за селъри?  :Confus_34:
Активен
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.” Махатма Ганди

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Целина
« Отговор #14 -: 17-02-2011, 22:07:52 »

Здрасти нану, аз си купих миналата година, засадих ги и нито едно не поникна  :'(  ментата ми също не поникнаха, само магданоза, босилека и млечната ми царевица :D Тази година ще търся по пазарите от разни баби, може да имам късмет със семената .....
Активен

nanu

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:Целина
« Отговор #15 -: 17-02-2011, 22:21:58 »

Ех, че лош късмет ...ти откъде си завъди семенцата? Аз миналата година доматки, магданоз и босилек май имах и всичко изникна, макар и не точно такова, каквото очаквах  ::)...А иначе селъри си поръчах сега по ибей ...пише в инфото, че опаковката съдържа към 500 семена ...та  ;D ако има желаещи да си въдят селъри в градинката, да се обаждат  :D
Активен
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.” Махатма Ганди

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:Целина
« Отговор #16 -: 17-02-2011, 23:30:10 »

 Опа ...Целина а
   Значи,Тихомире веднъж се бях запалил по целината заради тирозина.Има високо съдържание на тирозин -доста полезна аминокиселина.Изпих неимоверно много количество от грудките.Обелваш я добре и на сок-с блендер или сокоизтисквачка.
 После няма да ти казвам какъв ми беше случая tooth Разхлабва зверски-може и да е от количеството де...
  Иначе е много полезна-след цвеклото, морковите, артишока ,шипките, плодовете от черния бъз и нара я нареждам в моята класация.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Целина
« Отговор #17 -: 18-02-2011, 08:36:16 »

Аз редовно пия микс от морков , червено цвекло и целина от грудката, не е много приятен а вкус , но се чувствам добре. Най- сладко ми е да попадна на хубави моркови , сладки и тогава чистият морковен сок е супер :)
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Целина
« Отговор #18 -: 17-05-2011, 07:01:42 »

На мен никак не ми понася вкусът на целината (българската целина - селъри още не ми е попадал). Опитах и на салата, и на сок, обаче се наложи да допълвам с такова количество замаскирващи вкуса продукти, че просто не си заслужава. Та се чудех, ще има ли някаква полза ако я ползвам като подправка? Видях да се продава, купих едно пакетче, обаче доколко при сушене си запазва качествата...? :surpris_23:
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:Целина
« Отговор #19 -: 17-05-2011, 13:00:15 »

На мен никак не ми понася вкусът на целината (българската целина - селъри още не ми е попадал). Опитах и на салата, и на сок, обаче се наложи да допълвам с такова количество замаскирващи вкуса продукти, че просто не си заслужава. Та се чудех, ще има ли някаква полза ако я ползвам като подправка? Видях да се продава, купих едно пакетче, обаче доколко при сушене си запазва качествата...? :surpris_23:

Ами мисля, че няма да имаш чак такава полза от сухата целина. Доколкото съм запознат точно сокът е най-полезен. Защо не опиташ сок от целина+моркови+ч.цвекло. Иначе аз хрупам редовно целина и на мен вкуса не ми пречи но при мен е обратното аз българска целина не съм ял, а само английска :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.113 секунди с 23 запитвания.