Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Портокали и портокалов сок  (Прочетена 11565 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

От няколко дни се чудя докато пия фреша си сутрин откъде всъщност знаем какво съдържат плодовете и зеленчуците , кой така услужливо ни поднася тази информация, можем ли да я проверим ?
Какво всъщност съдържат портокалите и колко полезен е сокът им?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #1 -: 10-04-2010, 08:51:00 »

Със сигурност имат и полезно и вредно дейсвие, както всяка храна. Зависи от организма. Досега лошо за портокалите не съм чела, но определено на мен понякога ми става тежко от тях, което показва че не са на 100% полезна храна за всеки случай. Сок рядко пия, предпочитам си целия плод. Зимата, например, въобще не мога да ги ям, защото ми става много студено. Според китайската медицина това е охлаждаща храна. Обикновено им налитам само когато съм болна, дори и да нямам температура. Когато една зима бях с бронхит изяждах по едно кило наведнъж, явно някаква липса в организма ми е диктувала този необясним глад точно за портокали.

За състава, ето какво казва уикипедия:
Nutritional Value

Orange, raw, Florida Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy    192 kJ (46 kcal)
Carbohydrates    11.54 g
Sugars    9.14 g
Dietary fiber    2.4 g
Fat    0.21 g
Protein    0.70 g
Thiamine (Vit. B1)    0.100 mg (8%)
Riboflavin (Vit. B2)    0.040 mg (3%)
Niacin (Vit. B3)    0.400 mg (3%)
Pantothenic acid (B5)    0.250 mg (5%)
Vitamin B6    0.051 mg (4%)
Folate (Vit. B9)    17 μg (4%)
Vitamin C    45 mg (75%)
Calcium    43 mg (4%)
Iron    0.09 mg (1%)
Magnesium    10 mg (3%)
Phosphorus    12 mg (2%)
Potassium    169 mg (4%)
Zinc    0.08 mg (1%)

Като гледам, най-вече са богати на Витамин C. Отделно съм чувала, че портокаловият сок съдържал много Ca, но към това съм скептично настроена.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #2 -: 10-04-2010, 09:03:55 »

А дали тази информация е вярна :) ?  Чудя се как са я извлякли ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #3 -: 10-04-2010, 09:07:41 »

А дали тази информация е вярна :) ?  Чудя се как са я извлякли ?
Уж лабораторни анализи, знам ли ги. Въпреки, че това е естествена храна и е нормално да се различава по състав. Явно са използвани и разни статистически методи - на еди-какво си количество плод се падат еди-какви си количества дадено вещество средно. От там - хипотеза за закон за разпределение (сигурно нормален), средни стойности, вариации, отклонения...

Ех, май трябваше химик да стана tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #4 -: 10-04-2010, 09:13:20 »

Абе има нещо гнило в науката ... ще взема да с епоинтересувам сериозно по този въпрос ..накрая ще се окаже ,че в БГ не могата да се направят никакви изследвания
Активен

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #5 -: 10-04-2010, 09:28:26 »

в сайта на форума има информация по въпроса
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #6 -: 10-04-2010, 10:02:40 »

Абе има нещо гнило в науката ... ще взема да с епоинтересувам сериозно по този въпрос ..накрая ще се окаже ,че в БГ не могата да се направят никакви изследвания
Защо мислиш повечето подобни изследвания се провеждат (уж) в майката на съвременното общество - САЩ tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #7 -: 10-04-2010, 10:13:20 »

Именно това ме притеснява силно.
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #8 -: 10-04-2010, 23:19:21 »

Ааа, не! Титан, стига, с тоя скептицизъм. Нищо вредно няма в протокалите, моля ти се! Че на мен това ми е основната храна през зимата tooth Е, не чак основната, ама портокали и мандарини ям до втръсване. А то че някой път ти става студено от някои плод - да, така е. Но в това няма нищо лошо. На мен ми еставало студено от домат също. Трябва да се вслушваме в организма. Ето на разболял се човек му се прияждат портокали, може би защото точно в момента, за да се бори с болестта на организма му трябва да извлече от него необходимото витамин С. Както казва Вики , то във всяко нещо ще открием нещичко вредно. Ако се взираме толкоз много.
Активен

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #9 -: 10-04-2010, 23:33:32 »

  :Content_4 - emotloader: портокалите да са ви проблемът! погледнете другите вредни навици и храни, които ви изкушават
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #10 -: 11-04-2010, 06:05:00 »

Аз не казвам,че са вредни :) само се съмняам за стойностите , които са им определили :)) и ми е чудно как става това ( определяне на стойности). Не сте ли се замисляли, че богатите фамилии умишлено пускат информационна завеса за всичко свързано със здравето. Бате Бино беше пуснал еднамного интересна заангажираща статийка точно по този проблем.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #11 -: 11-04-2010, 07:31:27 »

Всяка храна може да се изкара и панацея, и отрова. Аз съм на принципа, че щом нещо е натурално, то при всички положения е за предпочитане пред всеки синтетичен вариант. Естествено, може и то да ни навреди, но ако организмът ни е достатъчно чист ще разберем кое за нас е отровата и кое панацеята за да не се водим по разни статийки и да се объркваме като пилета в калчища що се отнася до това, което слагаме на масата.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #12 -: 11-04-2010, 07:50:19 »

Томи , не се отклонявай от темата , чиято същност е трябва ли да вярваме на публикуваните данни и как тази информация може да се провери :))
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #13 -: 11-04-2010, 08:02:14 »

Според мен тези данни няма как да са точни за всички сортове портокали, по-скоро са приблизителни.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #14 -: 11-04-2010, 09:28:30 »

чиято същност е трябва ли да вярваме на публикуваните данни и как тази информация може да се провери :))
Учиш химия, изкарваш диплома, намираш връзки, заминаваш в САЩ, там пак намираш връзки, отиваш в някоя мега-лаборатория и се молиш все някога да ти дадат достъп до всички данни и изследвания. tooth
Сериозна проверка на състав в домашни условия с подръчни материали едва ли ще стане.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #15 -: 11-04-2010, 10:39:59 »

Учиш химия, изкарваш диплома, намираш връзки, заминаваш в САЩ, там пак намираш връзки, отиваш в някоя мега-лаборатория и се молиш все някога да ти дадат достъп до всички данни и изследвания. tooth
...

И разбираш как същите изследвания са "аутсорснати" при някои папуаси в (примерно) България и им е казано "Момчета, ако не изкарате такива и такива резултати от 'изследванията', няма да ви платим."
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #16 -: 11-04-2010, 11:09:43 »

Именно , утре ще запитам някои "капацитети"
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #17 -: 12-04-2010, 09:23:39 »

Портокалите наистина се водят охлаждаща храна. Логично - сезонът им е зимата, но на местата, където растат, по това време е топло. При нас зимата е студено и ако се прекалява, могат да предизвикат преохлаждане... Ама какво да се прави, като просто по това време са най-хубавите - лятото и малкото, дето ги има по магазините, не приличат (и нямат вкус) на нищо  :(.
По-миналата зима леко бях сменила режима си - минах доста рязко на разделно хранене (преди това пак бях основно на растително, но и с млечни и готвени храни, при това в неподходящи комбинации  :-\) и по едно време стомахът ми се разбунтува... А един ден, в уни-то, към 12 между лекциите изядох два портокала (това ми беше обяда) и след по-малко от половин час се почувствах зле - стомахът ме преряза така, както никога по-рано. Щях да пукна и пих някакво хапче - това най-го мразя, винаги съм гледала да се оправям без химии, но много ме болеше. После прочетох за евентуалните подобни свойства на портокалите и оттогава просто ги ползвам по-умерено - по един, или в комбинация с някой друг плод... и не се е повтаряло, слава богу ;). А сокът си го обичам и никога не ми е създавал проблеми  :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #18 -: 10-12-2014, 18:31:11 »

Напоследък си стискам сок с тези най - простите ръчните пресички. 2 портокала, колкото за чашка сутрин. Ми много си е добре. Но се питах дали веднага след стискането, ако не се изпие, му се изпаряват витамините? Вики, не мисля, че проблемът с корема е дошъл от портокалите. Не виждам как могат да ти навредят.
Активен

aria

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
    • Гръбчета за кухня
Re:Портокали и портокалов сок
« Отговор #19 -: 18-02-2015, 12:55:44 »

Мен повече ме притесняват не хранителните стойности на даден суров продукт, а преди да стигне до България с какво е пръскан, бран е зелен и т.н.
Активен
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.