Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хималайска сол  (Прочетена 39670 пъти)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #20 -: 21-08-2010, 07:21:20 »

Аз от хималайската проговорих санскрит  tooth  tooth  tooth
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Хималайска сол
« Отговор #21 -: 10-02-2011, 14:09:13 »

Не знам каква е разликата м/у Хималайската, Пакистанската и Българската каменна сол (и коя е с повече минерали), но определено има разлика между каменна и морска сол. Каменната се е образувала преди милиони години, когато земята е била девствено чиста а морската се образува когато изпариш морската вода (т.е. сега!). Не се сещам от по-неподходящо място за добиване на морска сол от гадния и мръсен Бургаски залив (да ме прощават Бургазлии). Дори да е добита от най-чистата в момента морска вода (напр. при Антарктида), пак е доста по-замърсена от която и да е каменна сол.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Хималайска сол
« Отговор #22 -: 10-02-2011, 20:52:23 »

Казаха ,че тази морска сол , която е по щандовете , не била от Бургаския залив. Внос било от Израел. (Не съм запознат там с какво замърсяват )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Хималайска сол
« Отговор #23 -: 11-02-2011, 09:23:15 »

Тази в лъскави кутийки и мелнички може и да е внос, но обикновената по 40-50 ст. за килограм няма начин да не е родна. Есента правих една саламура и предварително разтворих морската сол (от евтината) във водата. Няма да ти казвам каква мътилка стана и какви боклуци плуваха отгоре. Тогава се замислих по-сериозно каква сол ядем.
Активен

pipilota

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Хималайска сол
« Отговор #24 -: 11-02-2011, 17:05:15 »

Diego,напълно съм съгласна. И на мене ми се пресекна правенето на джла нети :-[ след като се разтвори тази морска сол.Минах на хималайска или каменна от Алпите нейде.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Хималайска сол
« Отговор #25 -: 11-02-2011, 20:45:15 »

Аз затова като си правех саламурата за зелените домати слагах солта във вода и никакво разбъркване - оставях я да се разтвори за няколко часа в със с подходяща овална форма и след това много внимателно пресипвах в туршията без да вдинга мътилката от дъното
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

r0ska

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Хималайска сол
« Отговор #26 -: 26-04-2011, 10:46:33 »

Здравейте отново,
Понеже наистина има много изписано за тази хималайска сол и аз взех, че се зачетох. Колкото повече чета, толкова повече разбирам, че всички статии са писани от всякакви хора ( разбиращи и неразбиращи какво пишат) и всичко се върти около "най-чистата сол на планетата", "най-перфектните кристали", "84 елемента","супер яката сол направо да си легнеш с нея", но никъде няма факти и истинска енциклопедия по въпроса. Само една книга на някакви туристи.
Много моля някой да напише тези 84 елемента кои са? Утре отивам да искам документ от някой магазин за тези елементи в солта!
Струва ми се всичко е един фалш и това си е една обикновена каменна сол както всяка останала. На пет места има в нета магазини за такава сол и цената е от 5 лева до 15 лева и е все Хималайска. Това означава ли, че в различните части на хималаите солта е различна?
Лека вечер и внимавайте със солта tooth
:Content_14: tooth
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хималайска сол
« Отговор #27 -: 26-04-2011, 22:11:16 »

Я, ново гадже  tooth
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Хималайска сол
« Отговор #28 -: 27-04-2011, 01:39:02 »

Я, ново гадже  tooth

И може да мисли също така.  Хималайската сол си е точно каменна сол. Не е въпроса в тези 84 елемента. Това са глупости естествено за да се върже народа да снася високата цена.  Солта е хубава не заради елементите а заради специфичния си леко солен вкус.   Извън брошурите  борсовата и цена може би е точно като на каменната сол за животни.   Ползвам я за салати но не и за печени семки :)
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!
Re:Хималайска сол
« Отговор #29 -: 27-04-2011, 09:11:33 »

Казаха ,че тази морска сол , която е по щандовете , не била от Бургаския залив. Внос било от Израел. (Не съм запознат там с какво замърсяват )

Там я добиват от мъртво море освен отходната канализация не се сещам за други замърсители освен някой който препикава морето разбира се. tooth

http://eventteam.blog.bg/photos/68861/original/2(8).jpg
http://eyebg.com/%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5-2594.html
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Хималайска сол
« Отговор #30 -: 27-04-2011, 18:48:55 »

Я, ново гадже  tooth

И може да мисли също така.  Хималайската сол си е точно каменна сол. Не е въпроса в тези 84 елемента. Това са глупости естествено за да се върже народа да снася високата цена.  Солта е хубава не заради елементите а заради специфичния си леко солен вкус.   Извън брошурите  борсовата и цена може би е точно като на каменната сол за животни.   Ползвам я за салати но не и за печени семки :)

Нещо си се объркал. Цитатът е на Митри! ;)
Активен

Alexandrina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Хималайска сол
« Отговор #31 -: 29-07-2011, 07:33:29 »

Бате Бино,

понеже най-обичам твоите коментари и хумора ти, ако имаш проблеми с немския, мога да помагам.

Пък ако иска някой германска сол, съм готова да изпратя на някой от Берлин.  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Хималайска сол
« Отговор #32 -: 29-07-2011, 09:30:27 »

Благодаря ,Алекс. Все още силно ме вдъхновява форумът и хората, затова се получава все нещо. Но ти помагай и на всеки друг, който има нужда. ( Ще те имам предвид , ако се наложи отличен немски, защото моят доста поизветря :) ,немската гимназия я завърших 1985 ) 
Тук в магазин "Балев" има някаква немска сол, купих си веднъж. И не беше много скъпа. А в едно от селата около Варна  за пръв път видях да се продава и каменна сол - на буци, дето я дават на животните. ( в магазина в с.Левски)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:Хималайска сол
« Отговор #33 -: 29-07-2011, 09:37:02 »

Има и по-евтин вариант за намирането и-отивате в Практикер ,там продават едни големи буци,оформени като свещници и лампи точно от хималайска сол ,но нераздробена и трябва съответно да си я смелим ,един свещник тежи ок.2.5 кг струва 9.90 така че на който му се занимава  ;)

Това е истината!  :Content_14:

Иначе като му метна малко мисъл и логика и току си купувам каменна сол от най-близкия магазин. :Confus_3:  А и ако количествата, които се ползват са наистина минимални аз не виждам и смисъл да се инвестира в маркетингови хитове. Но и на мен ми е интересно кои точно са тези 84 елемента? Да не би да са 84 съединения?  :surpris_23:

Но ... за всеки влак си има пътници, а и изборът е личен. Каквато и сол да ползвате, със здраве и за здраве да я употребявате!  :pensif_29:
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Хималайска сол
« Отговор #34 -: 29-07-2011, 12:47:48 »

За хималайската сол пише, че била естествен йонизатор на въздуха, ако има нещо вярно, защо да се набутваме за електрически йонизатори за по 50 и нагоре лева? М?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Хималайска сол
« Отговор #35 -: 29-07-2011, 22:06:36 »

Диего, то и в студеният чай "праскова" на NESTIE пише ,че се съдържа натурален сок от праскова. Обърни внимание на малките буквички обаче , какъв е неговият %.  Цели 0.5 % !
Сметнато , това е една капка в 500 мл чай. Толкова е йонизиращото и на солта ..:)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Nikita

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Хималайска сол
« Отговор #36 -: 12-07-2012, 15:00:03 »

от няколко месеца си приготвям Соле от хималайска сол и пия всяка сутрин.  Рецептата за него е следната:


Поставете няколко камъка от хималайската кристална сол в кана и добавете качествена изворна или филтрирана вода (в никакъв случай минерална!), докато се напълни. НЕ РАЗБЪРКВАЙТЕ! След около 24 часа вижте дали солта се е разтворила напълно. Ако - да, то добавете още няколко камъка и изчакайте още 24 часа. Когато водата повече не може да разтваря солта, каменните кристали ще останат неразтворени на дъното. На този етап разтворът става наситен на 26% и е готов за консумация. Изсипете една чаена лъжичка от 26%-ния разтвор в чаша вода и я изпийте преди закуска. Такава напитка може да се пие до 2 пъти на ден. По желание солето (1-2 чаени лъжички от 26%-ния разтвор) може да се добави в бутилка изворна или филтрирана вода, от която да се отпива по малко през деня, вместо да се пие наведнъж.

След като се разтворят буците сол на дъното остава утайка като червен пясък. Гребейки отгоре на буркана не се стита до утайката. Или в един момент прехвърлям в друг буркан и изхвърлям червения пясък от дъното.

Морската сол лично я ползвам само за баня на краката с нея, уж теглела токсините.

До колкото намерих инфо със Солето много по-добре се усвояват и допълнителни хомеопатични или хранителни добавки. Аз лично си пия спирулината с нея сутрин на гладно :) а и ми допада леко соления вкус на водата  tooth

Вече ползвам и за салатите Хималайската, но толкова търсех и никъде не намерих кои са точно тия 80 минерала в нея, те почти колкото манделеевата таблица на елементите  :surpris_22:

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Хималайска сол
« Отговор #37 -: 12-07-2012, 15:44:20 »

Кой ли знае от кое точно находище  е била солта , в която са засечени точно тези минерали :)
В другото находище е нормално да са съвсем други..:) но това не е беда .
Ясно е , че ефектът от солта не идва от нейните минерали, които можем да си набавим от сто други места, при това - органични ( в солта са неорганични).
 Ефект ако има , го има защото си е сол и кара организма да произвежда повече стомашна киселина ( ако е взета след ядене)  и заради още няколкото реакции , които предизвиква.
Това е теорията на Борис Болотов , а този човек изобщо не е за подценяване.. Само дето трябва да сме готови за предизвикателството  да приемем една теория, точно обратна на съществуващите ... :)
Другите натуропати говорят за алкализиране на организма ( посредством сурова храна, че и сода бикарбонат ), докато Болотов  казва, че само чрез подкиселяване  се лекуват тежки болести. А и прочистване от "шлаките".
  ( според мен трябва изкусно да се комбинира алкалообразуващото с киселиннообразуващото хранене, точно както лековити са едновременно И  живата И мъртвата вода,  чиято идея е точно такава - едната алкализира , другата покиселява. Но кой да ни научи на това изкуство , засега не знам  :'( )  

http://anticancer-bg.com/news/cancer-bolotov
http://www.chudesa.net/%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B5%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5/

(Плиткото дишане по Бутейко май целеше точно това - подкиселяването с въглероден двуокис. Пак обратно на дълбокото дишане  на йогите  :) )
 
Ясно е, че на всяка теза все някой противопоставя контратеза :)  Че и си я доказва.. :)
Въпросът е ние  как да се ориентираме, или поне да се придържаме към такава теза, на която още не са намерили "контрата".. ? :)
« Последна редакция: 12-07-2012, 15:58:49 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Хималайска сол
« Отговор #38 -: 13-07-2012, 13:02:56 »

Бате Бинo, според мен целта не е да се придържаме към теза, за която още не се е намерила контра (щото може да е въпрос на време да се намери), а по-скоро да се придържаме към теза, която според личния ни опит на нас лично ни помага - то иначе как да знаем всички тези и контрите им :) А пък и нужни ли са ни всичките?
Е, не винаги можеш да прецениш дали нещо ти действа добре - поне не и в краткосрочен план. За някои неща става ясно след години, ама то идеално не може.
Активен

svilson

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

Мога да споделя много за хималайската сол. Аз започнах с тази книга.

 "The Essence of the Primeval Sea - Himalayan Crystal Salt - Origin, active principles and treatments" by Dr. Jürgen Weihofen.

Купувам си сол от този доставчик: http://slgjj.epsau.servertrust.com/category_s/1818.htm

В книгата се казва да се прави разтвор. Слагаш сол на големи кристали в един буркан. Пълниш буркана с най-чистата възможна вода (изворна предполагам ще е най-добре). Оставяш 8 часа. След 8 чаша соленоста на водата е 26-27%, някои от тях са се „постопили“. Терапията се започва в началото с една капка сол в една чаша вода НА ДЕН. След това увеличаваш с капка всеки следваш ден. След една седмица минаваш на чаена лъжица и не увеличаваш повече дозата. Според автора на книгата ако пиеш такъв разтвор на ден ти приемаш голяма част от необходимите минерали за тялото ти.

Пак според него, сол като хималайската има по целия свят, т.е. солници много....разликата дали е Пакистанска или не е в % квалитетни минерали за тялото, откъдето и митът или истината, че хималайската сол има 96% от полезните за човек минерали необходими на ден. Всеки сам да прецени. Ако солта идва да кажем от Бразилия ( да и там има солници) може би ще има 86% от тези минерали...незнам, но споделям че разликите са минимални. Солта може да се познае по цвета...тъмно (силно) розовата идва от Пакистан, всяка по-светло розова или по-бледо розова сол идва от друго място.
Аз ползвам тази сол и върху салати (смляната на дребно разбира се). Намирам че има по богат вкус и определено след като си изпия чашата вода с разтвор, моментално се чувствам пълен с енергия.
Понякога си правя и чаша вода с разтвор и през деня, или преди да ида да тичам....

Книгата споменава че с тази сол запазваш добро кръвно и дори го уравновесяваш. Аз никога не съм имал проблем с кръвното и не мога да преценя. Мисля че е вярно обаче. Партньорката ми беше бременна миналата година и през първите три месеца чувстваше голяма разлика с първата бременност. След три месеца се усетих защо, в началото бяхме спрели солта защото незнаехме какъв може да е ефекта върху тялото и, в момента в който тя започна да пие разтвора си, всичко и мина и започна да се чувства отново добре. Дали тялото и е реагирало на липсата или просто е било от бременноста не мога да бъда сигурен.

Другото което споелям и се надявам да не бъда псуван в България е че аз не я намирам за чак толкова по скъпа от другата сол. Можете да сравните цените в канадски долари и да прецените сами. Знам че за

България може и да не съм прав, просто споделям.

Вече две години и повече я пия, почнах я в деня в който спрях да ям месо. От тогава се чувствам супер добре или по точно нормално.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.141 секунди с 22 запитвания.