Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Откъде си набавяте протеини и калций?  (Прочетена 70803 пъти)

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #100 -: 01-11-2013, 13:01:32 »

Веско, ти си ПИТА, приятелю! И твоите постижения са възможни за ПИТА! Не и за вата!! Препоръките ти за интензивност на натоварването - също. Разликата между пита и вата е  О Г Р О М Н А ! Просто не можете да си представите колко е огромна!
Аз съм вече 28 години по залите! (Доста повече от теб  :) ) Защо не съм качил и 3 кг?   :'(  ПРи това до двайсет и няколко години приемах много белтъчини.  А taurus  да си направи един тест или да отиде при специалист.( ако не си вярва) Ако клони към пита - ще нацепи баниците като теб. Ако клони към вата - изтегля късата клечка и се нарежда до мен  tooth  
Тоя спорт не е за вата! Възможно е даже да е вреден за нея, това го казва и Малахов , а той самият е бил тежкоатлет дълго време! (  Аз го продължавам, защото дава тонус, нещо като вреден навик ми е .. :-[ )  

Сега чак прочетох поста ти, taurus . Може и да изкараш късмет  :)  Прочетох, че бързо качваш и бързо сваляш.
Това е характерно за ПИТА.
 Другото най-определящо  дали си с преобладаваща вата или пита , е усещането ти за топло и студено.
Ако трудно изтрайваш на студ и нямаш търпение да дойде лятото - вата.
Ако трудно изтрайваш  на топло  и чакаш да се застуди - пита.  
И пак ти напомням - за да ти е наистина балансиран хранителния режим , съобрази го с Аюрведа и типа , който си!
А за треньора - по-важно  в случая е да е запознат с Аюрведа, отколкото че е вегетарианец :)   

Може ли да ме насочите към по-подробен тест за определяне на типа доша?

Малко извън темата, какво бихте препоръчали за жена, която иска да отслабне с 10на кг, понеже й се объркаха хормоните и понапълня. Хранителен режим (но на каква основа, а движението ще е -фитнес, йога...)?
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #101 -: 02-11-2013, 18:16:58 »

@ taurus

На теб а и на всеки,който иска да повишава мускулатура и възможностите на тялото ще свършат добра работа  суперсерии с тежест или със собствено тегло с кратки почивки и както са те съветвали вече упражнения обхващащи най-много мускулни групи за сметка на изолиращите,тренировки с продължителност до около 45мин. макс ако са с тежести.
Бълк имат добри цени и асортимент,но само ще изхарчих много пари за прахове,а по-добре е да ги вложиш в хранителни продукти. За бърз метаболизъм- добър вариант са храни с преобладаващо съдържание на полезни мазнини и белтъчини до след обед,късно през деня и вечер-въглехидрати. Друг е въпроса дали качени 3-4 кг са мускул или организма е задържал течности,лесно можеш да качиш килограми прекалявайки с въглехидратите и да се харесаш,но какво от това,мускулите са единствено ценни,но те се трупат с години и по малко :) Макро елементите са от голямо значение,но манипулирането на хормоните и знанието за тях е голям плюс.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #102 -: 28-10-2014, 01:34:44 »

Хм, в началото на тази тема се говореше за калций и белтъчини...
Според мен е много важно да споменем, че за усвояването и натрупването на каквито и да са елементи в телата ни, са необходими и достатъчни доста условия, или спазването на някакви правила за хранене и движение.
Например някои погрешно смятат, дори смятат, че имат личен опит в това, че при въздържане от храна 12-15-20 и повече дни, се губи мускулна маса, което е много вредно и ...следователно целият метод е вреден за здравето. Тези наблюдатели погрешно мислят (и практикуват), че щом човек не приема храна и няма сили, то той/тя не трябва и да се движи особено, да не говорим за някакви системни упражнения. И т.н...
Други смятат, че като се приема напр. сирене, богато на калций, той се усвоява и така набавяме необходимото количество... Предполагам, че те никога не са виждали 50 - 60 годишен мъж, или жена, приемали сирене и мляко през целия си живот - обилно. Те задължително имат артритни натрупвания и възпаления, болки по ставите, най-често тазобедрените са напълно износени и страдат от остеопороза, остеохондроза и всичко подобно - накуп. Т.е. те имат намалено съдържание на калций, въпреки, т.е. поради прекомерните количества калций в храната, далеч надхвърлящи възможностите за усвояване, приемани с години...
Трети споменават, че страдат от студени крайници и не споменават, че това се дължи главно на стеснени от вътрешната страна капиляри и следователно може да бъде лекувано по известния способ...

Приемането на печени и смляни яйчени черупки е "народно" лечение. Вярвам, че калцият в тях, дори и печен, не е свързан в органична (= с присъствието на въглерод) молекула. Следователно усвояването е съвсем слабо, но разходите, опитите да се обработи тази "храна" са значителни.

Същевременно във всички исторически времена е имало здрави хора, дори е имало и дълголетници.
В потвърждение на казаното по-нагоре в темата, нека да обърнам внимание на хранително-двигателния режим на хората от древността до след Втората Св. В. По време на многочасовия физически труд чисто механично е било невъзможно да се яде. А при работа на полето през горещите лета (в Центр. и Южна, Източна Европа), дори аз си спомням какво, колко и кога се яде. Сутрин преди работа пият само вода или някой голям лакомник хапва малко хляб и мляко (щото това имат, не защото са били просветени). След това работят от развиделяване (т.е. от преди изгрев (!!)) до 10-11ч. Сядат на сянка и ядат таратор от старо кисело мляко с много вода, краставица и сол, малко сух хляб, лук и чесън, мааалко сирене. Спят до 3 - 4 ч след пладне и пак работят - до мръкване. Вечерята отново е лека и малка по обем.
Тоест,
1. Преди всяко хранене човек е огладнявал.
2. Според сезона при тежък физически труд храната е лека, или поне относително лека.
3. Лятно време мазнини се приемат само колкото са в млякото и сиренето, нищо друго.
4. Въглехидрати, особено бързи?!? Само от дини, пъпеши, круши... по-късно и грозде.
5. В храната постоянно присъстват зеленчуци (подземни и надземни).

Значи, дори при усилен физически труд храната е била оскъдна не защото са нямали, а защото са усещали, че много храна не е добре.
Т.е., едно от главните правила за хранене, за да можем да усвояваме приетата храна, е да сме добре изгладнели.
Също дядо (роден по-миналия век) ме е учил да не пия вода непосредствено преди ядене и ...да не пия повече от 2-4 глътки наведнъж, колкото и да съм жаден.

Накрая - и калций и белтъчини, има в много храни. Наш е въпросът как и колко да хапваме, как да ги съчетаваме, за да усвояваме и да не предозираме, да предобрим нещата...  :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #103 -: 28-10-2014, 07:49:49 »

 
Хм, в началото на тази тема се говореше за калций и белтъчини...
Според мен е много важно да споменем, че за усвояването и натрупването на каквито и да са елементи в телата ни, са необходими и достатъчни доста условия, или спазването на някакви правила за хранене и движение.
Например някои погрешно смятат, дори смятат, че имат личен опит в това, че при въздържане от храна 12-15-20 и повече дни, се губи мускулна маса, което е много вредно и ...следователно целият метод е вреден за здравето. Тези наблюдатели погрешно мислят (и практикуват), че щом човек не приема храна и няма сили, то той/тя не трябва и да се движи особено, да не говорим за някакви системни упражнения. И т.н...
Други смятат, че като се приема напр. сирене, богато на калций, той се усвоява и така набавяме необходимото количество... Предполагам, че те никога не са виждали 50 - 60 годишен мъж, или жена, приемали сирене и мляко през целия си живот - обилно. Те задължително имат артритни натрупвания и възпаления, болки по ставите, най-често тазобедрените са напълно износени и страдат от остеопороза, остеохондроза и всичко подобно - накуп. Т.е. те имат намалено съдържание на калций, въпреки, т.е. поради прекомерните количества калций в храната, далеч надхвърлящи възможностите за усвояване, приемани с години...
Трети споменават, че страдат от студени крайници и не споменават, че това се дължи главно на стеснени от вътрешната страна капиляри и следователно може да бъде лекувано по известния способ...

Приемането на печени и смляни яйчени черупки е "народно" лечение. Вярвам, че калцият в тях, дори и печен, не е свързан в органична (= с присъствието на въглерод) молекула. Следователно усвояването е съвсем слабо, но разходите, опитите да се обработи тази "храна" са значителни.

Същевременно във всички исторически времена е имало здрави хора, дори е имало и дълголетници.
В потвърждение на казаното по-нагоре в темата, нека да обърнам внимание на хранително-двигателния режим на хората от древността до след Втората Св. В. По време на многочасовия физически труд чисто механично е било невъзможно да се яде. А при работа на полето през горещите лета (в Центр. и Южна, Източна Европа), дори аз си спомням какво, колко и кога се яде. Сутрин преди работа пият само вода или някой голям лакомник хапва малко хляб и мляко (щото това имат, не защото са били просветени). След това работят от развиделяване (т.е. от преди изгрев (!!)) до 10-11ч. Сядат на сянка и ядат таратор от старо кисело мляко с много вода, краставица и сол, малко сух хляб, лук и чесън, мааалко сирене. Спят до 3 - 4 ч след пладне и пак работят - до мръкване. Вечерята отново е лека и малка по обем.
Тоест,
1. Преди всяко хранене човек е огладнявал.
2. Според сезона при тежък физически труд храната е лека, или поне относително лека.
3. Лятно време мазнини се приемат само колкото са в млякото и сиренето, нищо друго.
4. Въглехидрати, особено бързи?!? Само от дини, пъпеши, круши... по-късно и грозде.
5. В храната постоянно присъстват зеленчуци (подземни и надземни).

Значи, дори при усилен физически труд храната е била оскъдна не защото са нямали, а защото са усещали, че много храна не е добре.
Т.е., едно от главните правила за хранене, за да можем да усвояваме приетата храна, е да сме добре изгладнели.
Също дядо (роден по-миналия век) ме е учил да не пия вода непосредствено преди ядене и ...да не пия повече от 2-4 глътки наведнъж, колкото и да съм жаден.

Накрая - и калций и белтъчини, има в много храни. Наш е въпросът как и колко да хапваме, как да ги съчетаваме, за да усвояваме и да не предозираме, да предобрим нещата...  :flower:
[/quote

 :Content_14:
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи
 

Страницата е създадена за 0.057 секунди с 22 запитвания.