Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какао  (Прочетена 22525 пъти)

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Какао
« -: 03-06-2009, 09:13:38 »

В една книга за суперхрани прочетох, че какаото било ужасно полезно. Толкова полезно, че чак препоръчват да се консумира ежедневно. Чувала съм обаче и обратното твърдение. Според вас кое е вярното? Знам, че какаото съдържа много кафеин също като кафето. Вярно че има много голяма концентрация на минерали и витамини, но този кафеин много ме притеснява.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Какао
« Отговор #1 -: 03-06-2009, 09:23:52 »

Уф, нямам категорично мнение по въпроса. И аз като теб чета различни неща. По принцип шоколад, вкл. и черен, кафета и кола, когато ми се е случвало да пия, не им бях редовен консуматор, хич не ми влияят добре. Разтреперват ми се парцалките, вие ми се свят, нервна съм, обливат ме едни топли вълни... Та предполагам и със суровото какао така ще се чувствам.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Какао
« Отговор #2 -: 03-06-2009, 10:02:52 »

Момичета, естественото какао - суровото, от шушулка, наистина е супер-храна. И аз чувам различни мнения по въпроса и човек най-добре да го кара както го усеща. Тук не се продава такова какао, затова малко или много нямаме чиста представа за този продукт, но действително има неоспорими полезни качества.
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free
Re:Какао
« Отговор #3 -: 03-06-2009, 13:21:33 »

Аз съм чувала, че преди пристигането на европейците в америките, индианците го използвали за лекарство и стимулатор, но в строго дозирани малки количества. После сигурно много са се смели на глупавите бели хора, които са го яли в огромни количества и то в комбинация с мляко и захар...
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Какао
« Отговор #4 -: 03-06-2009, 13:31:00 »

Суровото какао по нищо не се различава от не суровото на външен вид и вкус. Аз си го слагам в ядковите млека и става страхотно. В книгата, която четох пише, че 28г. сурово какао покриват 314% от дневната нужда за желязо. Има и още много други минерали и витамини в голяма концентрация. Изключително мощен антиоксидант е, според това което пише в книгата - няколко пъти повече от плодовете. Много го препоръчват за сърдечни заболявания.
Нищо обаче не пише за кафеина, а в един сайт прочетох, че кафеина в какаото бил повече от този в кафето.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Какао
« Отговор #5 -: 04-06-2009, 00:13:49 »

Попаднах на интересна статийка за какото - http://www.bb-team.org/articles/3240/ ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Nel

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
  • Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста м
Re:Какао
« Отговор #6 -: 09-06-2009, 12:35:26 »

Аз си добавям по малко какао в ядковите млека и става доста приятни на вкус.Това ми е любимата напитка в опбши линии.
И аз съм чела,че натуралното какао е полезно за организма,но въобще не съм се замисляла за кофеина в него.
Активен

valentingn

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re:Какао
« Отговор #7 -: 24-07-2009, 01:17:09 »

Аз си добавям по малко какао в ядковите млека и става доста приятни на вкус.Това ми е любимата напитка в опбши линии.
И аз съм чела,че натуралното какао е полезно за организма,но въобще не съм се замисляла за кофеина в него.

Теорията в българското интернет пространство е много, но практиката прави безполезна тази теория. Няма от къде да се купи  какао на зърна. Без значение дали сурови или фементирали и изпечени просто ням от къде в Бг да се купят. Ebay и други вносни търговии изобилстват от предлагане
« Последна редакция: 29-09-2009, 16:10:46 от valentingn »
Активен
sentence Master
Вярвам на този, който се стреми към истината, съмнявам се във всеки, който е убеден, че я е открил
клик

kamo

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Какао
« Отговор #8 -: 07-01-2010, 09:37:54 »

Аз имам сурово какао и редовно си поръчвам. По мои наблюдения е добра храна. От всички неща това ми е любимото, като се сетя /веднъж в месеца/ си накисвам няколко зърна, много са приятни на вкус. След като сме в Европейския :thankyou: всеки може да си го поръча от Англия или Германия.

По принцип цялата идея за супер храните е доста преекспонирана - много по важно е да си спазвам суровоядството и да не меша на поразия храни, за да дам възможност на организма да извлече максимума от колкото да ям някакви си супер храни. Супер храна са и копъра и магаданоза. Много супер храни така стимулират организма че вместо да си почиват органите те работят на пълни обороти и въпреки че се чустваш на 'скорост' , това не е истинка енергия а стимулирана - точно както при готвената храна /въпреки че там спада след това е доста очевиден/.
« Последна редакция: 07-01-2010, 09:44:26 от kamo »
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Какао
« Отговор #9 -: 07-01-2010, 11:31:59 »

Теорията в българското интернет пространство е много, но практиката прави безполезна тази теория. Няма от къде да се купи  какао на зърна. Без значение дали сурови или фементирали и изпечени просто ням от къде в Бг да се купят. Ebay и други вносни търговии изобилстват от предлагане

Доколкото знам, какаото на Dr. Oetker е едно от най-чистите на пазара. Не говоря за кремчетата, а за чистото какао. Забелязах, че е доста по-тъмно на цвят и по-ароматно от другото.
И да, какото е стимулант. Като се замисля, преди закусвах задължително кафе с шоколад...как съм си изпържвала енергийната система  :Confus_3: добре че се вразумих :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Какао
« Отговор #10 -: 31-01-2010, 21:45:23 »

Открихте ли някъде какаови зърна. Търся да купя цели, така няма как да се смесят с пълнеж по древната българска рецепта :)
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Какао
« Отговор #11 -: 01-02-2010, 00:23:24 »

Аз не съм попадала на информация къде в България могат да се намерят какаови зърна.
Активен

sunshine

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47
Re:Какао
« Отговор #12 -: 17-04-2010, 11:52:13 »

Аз не съм попадала на информация къде в България могат да се намерят какаови зърна.

http://www.bioslunceluna.com/shop/sladki-neshta/shokoladi/kakao-na-z-rna-surovo-superfoods-of-the-earth-bio.html:surpris_23:
Активен
You can chase a butterfly all over the field and never can catch it. But if you sit quietly in the grass it will come and sit on your shoulder.  :peperudi:

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Какао
« Отговор #13 -: 17-04-2010, 12:08:13 »

Да, вече има, знам. :)
Но, когато го писах, нямаше.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Какао
« Отговор #14 -: 17-04-2010, 12:12:23 »

Ето тук има също
http://www.zoya.bg/shop/%D0%A1%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%A1%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%80-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8.68

И понеже тук е темата за какаото да попитам по-знаещите.Защо по клипчетата за суров шоколад слагат какао на прах(не винаги де,но...) и кокосово масло,а не го правят с какаово масло или да ползват направо смлени зърна какао или от какаовата паста която се продава.Какво ще стане,ако си взема паста или цели зърна,смеля ги и ги подсладя?Ще се получи ли шоколад?
« Последна редакция: 17-04-2010, 12:13:54 от Svetlio »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Какао
« Отговор #15 -: 17-04-2010, 12:29:36 »

Ще се получи. :)
Аз имам cacao nibs и какао зърна. На прах не съм купувала.
А по клипчетата- не знам.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Какао
« Отговор #16 -: 17-04-2010, 13:02:31 »

Значи,какаови зърна се смилат,слага се подсладител и готово,така ли?То в зърното си има мазнина и не е нужно да се слага от кокосовата.Скоро ще пробвам аз :essen:
Благодаря Вери  :fluretaa:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Какао
« Отговор #17 -: 17-04-2010, 18:25:34 »

Светльо, голям комплимент към "по-знаещите" си направил без да искаш, ама няма кой да го консумира  тоя комплимент , защото въпросът ти никак не е лесен , макар да е наистина интересен  :)    Едва ли някой извън  технолозите  във фабриките  ще знае отговора  .    :)  

Аз не съм компетентен по какаото ( то няма и много инфо)  , но и там сигурно има толкова много пинизи от които да зависи дали ще е вкусно ,( поне колкото при кафето. сорт , къде как е расло , кой го събирал, как му баял...) Вероятно от какао до какао има  балкан разлика . Не мога да направя сравнение с какаото ,което се продаваше тук преди 30г. ( няма как да стана дете пак ) но имам натрапчивото чувство, че едновремешното беше доста по-ароматно. Кексът на баба ми беше съвсем друг , а тя не сменя рецептите.  Сега обикалям и пробвам всяко пакетче което видя и не мога да си харесам нито едно .
 Има косвени признаци , по които можем да се досещаме ,че вероятно доброто какао струва много скъпо. Не знам дали знаете (някой може да разкаже ако е пробвал) че най-хубавият шоколад изобщо не е по 5 или 10 лв за 100 гр.    в нета потърсих, има в САЩ  шоколад 2600 долара за 430 гр.  Да вземем да ги питаме какво какао слагат, но едва ли ще е същото което е в нашенския "Своге" или Милка.

Круме , ако искаш да участвам в покупката .  Да разделим риска :)
« Последна редакция: 17-04-2010, 18:29:07 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Какао
« Отговор #18 -: 17-04-2010, 18:53:16 »

Наскоро попаднах на едно полско какао, което беше превъзходно - черно, горчиво и с много силен аромат. Евтино беше, но му забравих марката.
На суровите зърна отдавна им се чудя. Стават ли за хрупане (аз навремето ядях така кафе)?
Шоколад от години не ям, няма смисъл като цяло от тази глезотия, особено ако имаш достъп до най-полезната съставка от него в чист вид.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Какао
« Отговор #19 -: 17-04-2010, 21:00:13 »

Бино  това шоколадче от 2600 долара май се прави от на Наоми Кембъл какаовия бутер.

Доволен съм от приема на какао. В малки количества 30 грама чист черен шоколад или гореща напитка подсладена с мед, оправят настроението.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u
 

Страницата е създадена за 0.111 секунди с 23 запитвания.