Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Подут корем  (Прочетена 20450 пъти)

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Подут корем
« -: 10-06-2009, 15:01:45 »

имам преложение за една тема "въпроси" защото ето сега искам да питам нещо, а не зная къде да го вмъкна.
ще си задам питането тук , пък ако се налага нека да бъде преместено. Коремът ми е доста подут. Това състояние отминава ли някога или яденето на сурова храна винаги е съпроводено и с този страничен ефект? ;D
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Подут корем
« Отговор #1 -: 10-06-2009, 15:07:10 »

можеше да питаш и в темата за здравето примерно, или здравословно хранене...

но понеже вече пусна тук:

не виждам защо ще ти е подут корема... аз ям често и нерядко по много и не се подувам изобщо... само ако наистина прекаля както веднъж с една огромна салата с хумус и торта после... но причината не е в суровото, а в лакомията, нали се сещаш ;D

ако не е от преяждане, може да се получи ако си яла нещо не особено прясно или знам ли... също, понеже си жена... е възможно да е ПМС, аз преди се подувах всеки месец 2-3 дена преди да ми дойде, но суровоядството всъщност помага и не ми се случва вече :) ако обаче отскоро ядеш повече сурово и продължаваш да хапваш доста готвено, може да отнеме повече месеци да се оправи...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Подут корем
« Отговор #2 -: 10-06-2009, 15:23:10 »

При мен се случи нещо подобно в началото, когато правих преход към суровоядство(то вече не знам кви термини да използвам...или веганство е по-точно за мен... ??? ). Точно при пресни зеленчуци ми се подуваха червата и беше дори болезнено...няколко пъти си раздразних колита и даже пих хапчета, за да закрепя малко...но тва е само при прехода...една от храните, които ми подуваха адски много червата беше пшеницата...ааа, и елдата също...даже елдата я сварявах и пак дразнеше...но всичко е индивидуално. Избягвай това, което разбереш, че те дразни. Аз пшеницата я хапвам редовно само от един месец насам :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Подут корем
« Отговор #3 -: 10-06-2009, 19:01:09 »

Според мен едно пречистване на дебелото черво ще помогне. Проблемът не е в суровоядството със сигурност. Имала ли си преди подобни оплаквания, дори от време на време? Друг е въпросът, че когато започнем да се храним по-съзнателно и чисто, "се обаждат" разни болежки, което е знак, че се изчистваме. Надявам се да отшуми скоро, но си мисля, че пречистване ще помогне много. :)

Между другото, когато имам въпрос, го пускам в Сподели, разкажи или напиши (или нещо от рода беше...)


когато правих преход към суровоядство(то вече не знам кви термини да използвам...или веганство е по-точно за мен... ??? ).
Хаха, Петко, не се хващай за тези неща - говори си както ти идва от вътре да се изразяваш. ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Подут корем
« Отговор #4 -: 10-06-2009, 20:40:38 »

поддуването не е от ПМС, готвено ям веднъж седмично, а проблеми с корем и черва не съм имала. Подуването не ми създава дискомфорт, но просто не ми харесва да ми стърчи така  ;D. Благодаря, че се включихте с предложения. Не ми се искаше да откривам нова тема и затова не писах на друго място.
Предположението което направих, беше ,че е от голямото количество плодове и зеленчуци. Предполагам ,че е някакъв страничен ефект в началото,но не зная колко би продължило  ???. А кълнове от пшеница не съм правила отдавна.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Подут корем
« Отговор #5 -: 10-06-2009, 20:53:28 »

като спомена плодовете... аз от разделното хранене само това спазвам, да ям плодове отделно от друга храна... ако ти ги мешаш с нещо друго, пробвай да ги ядеш около 2 часа преди/след нещо друго и виж дали ще се подуваш пак...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Подут корем
« Отговор #6 -: 10-06-2009, 21:09:56 »

Нормално е, да ти се подува корема, ако не си свикнала да ядеш много плодове и зеленчуци. Организмът ти сега се адаптира и ще му трябва време да свикне:)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Подут корем
« Отговор #7 -: 11-06-2009, 06:25:33 »

И най-важното,поне три часа между храненията. Иначе пилора е постоянно отворен и се получава смесване на стомашни сокове от различни етапи на храносмилането,от там и много проблеми.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Подут корем
« Отговор #8 -: 11-06-2009, 16:02:43 »

Бенато, ако ставам на обед и ям 6 пъти, как точно да си ги разположа през 3 часа храненията? ::) Зависи какво ядеш, някои храни се смилат по-бързо от други, някои плодове излизат от стомаха за минути... По принцип и сам можеш да усетиш когато вече е "празно", тези 3 часа са доста относителни... Аз откакто ям само сурово, мога да ви кажа, че въпреки, че изглежда, че ям твърде често и изобщо по много, коремът ми изобщо не се подува, червата ми са мега-работливи (това е обратното на лениви), по 4 пъти на ден ходя по голяма нужда (преди се тъпчех много повече, а дали и веднъж на ден уважавах едното място и често трябваше да се "напъвам" защото не излиза само), нито лош дъх, нито газове, нито ежемесечното ми ПМС подуване, нито други такива тривиални неразположения на храносмилателния тракт...

Видях, че Петко е написал в дневника си, че на йогите се препоръчва да ядат по 7 пъти дневно... Аз не се занимавам с йога, но напълно подкрепям, че стандартните 3 пъти хранене на ден далеч не са достатъчни. Това, което е по-важно да се спазва е да не пиете течности непосредствено преди, по време и твърде скоро след хранене, защото стомашните сокове се разреждат и храносмилането отнема много по-дълго, и 3 часа няма да са ви достатъчни след това. Аз затова и плодовете спазвам да ям отделно, защото имат много течност в тях и не е уместно да се комбинират със по-сухи храни според мен.
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Подут корем
« Отговор #9 -: 11-06-2009, 21:46:14 »

Марулченце, Марулченце...
 все си мисля, че това е нещо, което ще отшуми. Аз всъщносто от около 3-4 седмици ям доста сурова храна. За това време се е случило само няколко пъти да ям готвено 3-4 . Дори незнам защо почнах да го правя. Някакво  вътрешно усещане и желание за повече енергия. Доста съм далече от идеята на веганството, като цяло. Една приятелка ми предлагаше да ми даде някакъв филм за животинките, но аз никак не съм надарена да бъда любвеобвилна към тях и не мисля, че това е нещо което може да ме откаже от да употребявам животински продукти под всякаква форма.Аз искам да се чувствам добре и работоспособна, а не вечно уморена , пъпчасала / макар и вече на завидна възраст/ и вечно мрънкаща.
За сега не мога да кажа,че нещо ми е по-различно от преди освен, че лицето ми изглежда доста свежо по моя преценка. Просто коремчето ми направи впчатление, защото в момента реално започнах да слабея, а когато това ми се е случвало преди то първо отразяваше промените. Виж...тази екстра доста добре ми дойде  ;D
червата ми са мега-работливи (това е обратното на лениви)

общо взето ям по следния начин:
към 7.30 плодове
към 10-10.30 ядково мляко
в обедно време салата  с кълнове + течна салата ??? това защо ли го правя?
след обед към 16.00 плод или ядково мляко
вечер салата , ядки
и много късно вечер преди лягане - няколко фурми

Доволна съм ,че спрях да ям вафли, кексчета и други сладкиши и не мога да кажа ,че ми липсва. Явно вкусът наистина трябва да се възпитава.
До мястото на което работя правят едни такива маслени банички - голямо изкушение ми бяха, но вече и те не ме впечатляват. Незная до кога ще издържа, не съм тръгнала с идеята , че от днес спирам да ям еди-какво си. До когато - до тогава. Интересно ми е да пробвам рецептите, които Мер е публикувала в сайта, защото въпреки, че не съм вегетарианка/ веганка винаги съм обичала някои от нещата които консумират - някои видове кълнове, салати, по-екзотични храни от магазините за здравословна храна. Обичам да експериментирам и е възможно този експеримент да бъде доста дълготраен.
Може би вече съм задавала доста глупави въпроси, може би ще продължа да задавам такива, но иначе няма как да се науча. А всички тук са доста търпеливи и дават отговор дори и на неразумни въпроси.
« Последна редакция: 11-06-2009, 21:48:08 от kremamel »
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Подут корем
« Отговор #10 -: 11-06-2009, 21:59:33 »

Екстра ти е менюто и много добре разпределено :) Вероятно е нещо временно, както и ти самата смяташ. Какво имаш предвид под течна салата?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Подут корем
« Отговор #11 -: 11-06-2009, 22:02:19 »

Ако филмът е Земляни- гледай го :) Може да не си състрадателна, но поне ще разбереш откъде и как идва месото по магазините и най-вече какво всъщност ядеш...Щом го ядеш- трябва да знаеш...
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Подут корем
« Отговор #12 -: 11-06-2009, 22:05:03 »

Аз искам да се чувствам добре и работоспособна, а не вечно уморена , пъпчасала / макар и вече на завидна възраст/ и вечно мрънкаща. 

Запомни това:) Когато се сравнявам преди и след- ми действа мотивиращо и знам, че това е правилната посока:)) Поздравления и за първите ти промени:))))
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Подут корем
« Отговор #13 -: 11-06-2009, 22:16:27 »

Какво имаш предвид под течна салата?

пюренце от сурови зеленчуци ;D ;D ;D


Ако филмът е Земляни- гледай го :) Може да не си състрадателна, но поне ще разбереш откъде и как идва месото по магазините и най-вече какво всъщност ядеш...Щом го ядеш- трябва да знаеш...

Да същият е. Не искам да го гледам. Както казах, не ми е нужно да видя нещо за да взема решение да правя или не правя нещо. Не изпитвам колебание дали да бъда или не вегетарианка. Ако искам мога да го направя. Преди 13-14 години, когато бях на 20 имах някаква такава идея.Получи се за кратко. Родителите ми не споделят моите виждания за света, а тогава все още живеех с тях и честно казано атаката , която ми направиха беше доста успешна, а и по онези времена за интернет четяхме в списанията, че съществува такова нещо. Всяка информация беше обвързана с купуването на книги, а средства за такива трудно се намираха, предвид студентстването ми  и кризата през 1996/1997 Освен това аз обичам много риба, пилешко и ям охлюви. Виж другите меса свинско и телешко не ги долюбвам. От филма  се отвратя примерно/а най-вероятно изобщо няма да мога да го изгледам, защото и без това съм си доста депресирана/ но ще бъде за кратко, предпочитам решенията които вземам да са направени не заради нещо или някого , а заради мен.
« Последна редакция: 11-06-2009, 22:20:01 от kremamel »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Подут корем
« Отговор #14 -: 12-06-2009, 11:41:32 »

При някои хора се наблюдава това явление (подут корем), когато преминат почти изцяло на сурова храна. Това е само в началото докато организма ни свикне, от многото фибри и целулоза (които по-принцип доста набъбват), а също бубите в червата ни се бунтуват малко и отделят повече газове. А образуват ли се повече газове от суровата храна? - имаше си и термин това явление, май се казваше метеоризъм.
За да не се наблюдава това може със салатите да хапваме много подправки - магданоз, копър, кориандър (той е доста благотворен в това отношение) - всички те доста успокояват. Също да сдъвкваме храната много добре - тогава със сигурност ще сме ОК. Някои храни образуват повече подуване и газове - зеле, броколи, ряпа, череши... но и всичко си е строго индивидуално.
Активен
Духът владее материята!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Подут корем
« Отговор #15 -: 12-06-2009, 23:34:14 »

За сега не мога да кажа,че нещо ми е по-различно от преди освен, че лицето ми изглежда доста свежо
Пробвай с изчиствания - клизми като за начало ;)
Има хора дето даже на сурова храна нямат голяма промяна у себе си. Това е, защото са много задръстени вътрешно. Тогава(и не само тогава) се налагат изчиствания. Тва е задължителна част, ако искаш бързо да се почувстваш много добре ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Подут корем
« Отговор #16 -: 16-09-2009, 08:30:26 »

 :kisss:И аз имам мнение по въпросът...Сутрин преди да станеш от леглото напипваш пулса около пъпа, задържаш около 5 мин...масажираш с длан корема по часовниковата стрелка и обатно, правиш няколко полусвещи и готово!!!перисталтиката си се намества, газовете излизззззззат!!!и ти олеква!!!И още гимнастика ала Бели данс, или упражненията които показа Дядо Йога за корема... :pensif_29:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Подут корем
« Отговор #17 -: 16-09-2009, 09:28:31 »

Марийче, не трябва ли да се масажира само по часовниковата стрелка?? За първи път чувам и за противоположно на нея...  :surpris_23:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Подут корем
« Отговор #18 -: 16-09-2009, 14:03:32 »

Марийче, не трябва ли да се масажира само по часовниковата стрелка?? За първи път чувам и за противоположно на нея...  :surpris_23:

Аз го четох и за двете посоки ,ама къде...помни ли ти баба...питай Петко, мисля че е от йогините...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

emi_2510

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:Подут корем
« Отговор #19 -: 02-07-2015, 14:34:56 »

Някой да кажете нещо за подут корем..???
Появи се след прием на противозачатъчни /поне така мисля/ Вече години съм така , но напоследък още от сутринта е зле.
Правила съм пречистване на черен дроб 2 пъти, уринови клизми по Малахов, 5 дни водно, по Л. Ковачева 25 дена на плодове. След преминаване на обичайното хранене качих 4 килограма който вече по никакъв начин не мога да сваля  :surpris_25: А спортувам 3 пъти седмично, всеки ден ходя ок.3-4 км, калориен прием около 1500-1800...
Пия  хомеопатия, шуслерови соли и 2 рецепти на Димков със зехтин и мед но полза при корема няма...
Моля, помагайте! :surpris_25:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 22 запитвания.