Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Земна ябълка - гулия  (Прочетена 46939 пъти)

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123
Земна ябълка - гулия
« -: 07-11-2009, 01:40:15 »

ЗЕМНАТА ЯБЪЛКА / HELIANTHUS TUBEROSUS
Земната ябълка (Helianthus tuberosus) е многогодишно тревисто растение от един и същи род и семейство със слънчогледа (сем.Астерацее). На външен вид много наподобява слънчогледа: стъблата достигат 3 м височина, листата са яйцевидни, заострени, груби, широки 7-10 см и дълги 10-20 см. Цветовете са ярко жълти, 4-8 см в диаметър, появяващи се от август до ноември.

Синоними: земна круша, топинамбур, конска земна ябълка (защото се дава на конете), германски картофи, земен артишок, земен слънчоглед, индиански грудки, малък слънчоглед, захарен картоф. Погрешно е кръстена топинамбур на името на индианско племе от Бразилия, които посетили Париж три години след пренасянето на растението в Европа (около 1610 г.).

Произлиза от Северна и Средна Америка (Мексико). Смята се за културно растение на индианците от времето преди Колумб. Днес е разпространена в почти всички континенти. Отглежда се главно в Северна Америка, Русия, Австралия и Азия. В Европа земната ябълка е изместена от картофа още през 18 в. В момента има известно стопанско значение само в Южна Франция и Холандия.

В Средна Европа земната ябълка често пъти подивява и може да предизвика проблеми, измествайки други растения. Самата тя има малко естествени врагове. Размножава се вегетативно чрез грудките.

Хранителна стойност и лечебни качества: 100 г грудки от земна ябълка съдържат само 30 ккал., освен това:

вода   
78%
белтъчини   2.4%
мазнини   0.4%
въглехидрати   17.4%
баластни вещества   1.6%
калций   14 мг
желязо

 3,4 мг
натрий    4 мг
витамин А    2 мг
витамин С   4 мг

Грудките са много подходящи за диабетици, защото съдържат 16% въглехидрати под формата на полизахарида инулин (внимание: “инулин“, а не “инсулин“!). Инулинът представлява разтворими фибри и е единственото вещество, което се състои 95% от фруктоза. Това обяснява повечето му положителни ефекти. Фруктозата е способна да участва в същите обменни процеси както и глюкозата, като я заменя пълноценно в такива ситуации, когато глюкозата не се усвоява от клетките, както при захарния диабет. Разпадането на фруктозата не изисква присъствието на инсулин, което позволява да се избегне "енергийния глад" на клетките и да се нормализира обмяната на веществата при хора, страдащи от такова заболяване. Редовната употреба на инулина помага за: намаляването на нивото на кръвната захар и повишаване на физиологическата ефективност на инсулина; намаляване нивото на холестерола в кръвта и развитието на сърдечно-съдови заболявания; нормализиране на въглехидратната и мастната обмяна при болни със затлъстяване и помага за намаляването на излишната телесна маса; възстановяване на нормалната чревна флора и потискане на вредните чревни микроорганизми.

Грудките се ядат сурови или сготвени. Препоръчват се при диабет, затлъстяване, запек, подуване и газове на корема. От тях се произвеждат таблетки за дъвчене или сокове, подходящи за диабетици и хора с наднормено тегло, чисти и смесени сокове с други плодове, фруктозни сиропи, фармацевтични продукти, хранителни добавки и алкохолни напитки (ликьори, дестилати).

Отглеждане: Непретенциозна към климата и почвените условия. Най-подходящи са песъчливи хумусни почви с достатъчно подпочвени води. Засажда се за период 3 до 5 г. По-продължително отглеждане на едно и също място не се препоръчва, защото реколтата от грудки значително намалява поради увеличаващата се гъстота. Обработването на почвата е като при картофите. Разстоянията между лехите са 75 см, вътре в лехите 33-35 см, а оптималната дълбочина на засаждане - 5-7 см. Реколтата се събира от есента до началото на пролетта, най-добре през февруари-март. Надземната част на растението се изрязва, когато листата започнат да загниват. Но не по-рано, защото грудките ще престанат да растат. Грудките не са трайни, затова трябва да се преработят в рамките на 14 дни или да се съхраняват като картофите (в пръст или пясък).

Растението топинамбур (гулия) има доста удивителни свойства: - грудките на гулията не натрупват на практика нитрати, тежки метали и радиоактивни съединения, което ни дава правото да го смятаме за екологично чист продукт, качеството на който не зависи от състоянието на околната среда.
Активен

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #1 -: 07-11-2009, 17:58:31 »

Извинявам се, снощи късно пропуснах да посоча източника, а именно:
http://www.doctorbg.com/page.php?id=13317
Активен

newtantra

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
  • Когато се превърнеш в нищо, можеш да бъдеш всичко
    • НОВА ТАНТРА
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #2 -: 29-03-2010, 09:37:33 »

Обожавам тези грудки- има ги на село при баща ми  и сега на пролет ги вади и ги слага към туршията. Друга част ни праща в Сф. Но от дете си ги хапвам като ябълки... А сега като гледам какво съдържат се убеждавам, че интуитивно съм се насочвал към този дар на природата не само защото е вкусен, но и полезен. А щом и индианците са го хапвали...  :essen:
Активен
◄ Промоции без край ►  http://proomo.info
НОВА ТАНТРА http://newtantra.blogspot.com,
ЕВА И АДАМ http://evaandadam.blogspot.com
▲ Ф А В О Р И Т ▼ О Ф И С ▲ http://fhold.blogspot.com
365 ПРИЧИНИ ДА ОБИЧАШ http://lovex365.blogspot.com

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #3 -: 29-03-2010, 16:02:43 »

Ям ги на салата понякога. С моркови и ряпа са чудесни.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #4 -: 10-06-2010, 02:22:12 »

Грудките целогодишни култури ли са?
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #5 -: 04-03-2012, 16:40:33 »

Вероятно при подходящи условия може да се отглежда у дома целогодишно, поне ще пробвам. Вижте какво открих в нета :) Топинамбур = Земна ябълка

Топинамбур! Какво може?Лечението с топинамбур способства пречистването на организма на клетъчно ниво и постепенната нормализация на обменните процеси. Обръщаме внимание на неговите целебни свойства. Топинамбурът съдържа около 16 % инулин, а на сухо вещество надхвърля 70 % Инулинът е полизахарид, при хидролизата на който се получава безвредната за болните от диабет – фруктоза.
Топинамбурът съдържа малко целулоза и богат набор на микроелементи. Той активно акумулира силиций от почвата и в грудките си натрупва около 0,8 % на сухо вещество.По съдържание на желязо, силиций и цинк топинамбурът превъзхожда картофите, морковите и цвеклото.
Топинамбурните грудки съдържат също така белтъчини, пектин, аминокиселини, органични и мастни киселини. Прибавяме към това факта, че топинамбурът съдържа три пъти повече витамин В1, В2, С в сравнение с морковите, картофите и цвеклото. Клубените съдържат минерални елементи : желязо, манган, калций, магнезий, калий, фосфор, натрий. Съществено различие на това уникално по своя богат химически състав растение от други растения е съдържанието на белтъчини, представени от 8 аминокиселини, в това число от незаменими, които се синтезират единствено от растенията и не се синтезират в организма на човека, а именно: аргинин, валин, хистидин, изолейцин, лейцин, лизин, метионин, треонин, триптофар, фениланин.
В клубените на топинамбура се съдържат абълкова, фумарова киселина, а също така в малки количества лимонена и кехлибарена киселини. Високата концентрация на биологично-активни вещества, влизащи в състава на топинамбура прави това растение много перспективно в диетичното хранене, специализириното хранене на диабетици и страдащи от редица други заболявания.Наличието на природни биологични влакнини и пектин позволява топинамбурът да се използва за деинтоксикация на организма и ефикасна профилактика при отравяния с органични разтворители, лекарства, а така също и алкохол. Това допринася за неговите хепатопротекторни свойства.Инулинът, който се съдържа в топинамбура, представлява сложнен въглеводород, състоящ се 96 % от фруктоза. Инулинът стимулира ръста и активността на бифидо и лактобактериите. За усвояването на този въглеводород не е необходим инсулин, затова той е особено полезен за болни от диабет 1 и 2 тип.Топинамбурът е полезен за подобряване на обмяната на веществата, при хранително затлъстяване, при нарушение на функциите на коремно-чревния тракт, при дисбактериоза.Препоръчва се при повишено физическо и психоемоционално натоварване, при снижена работоспособност и при синдром на хронична умора. При профилактика и лечение на остри и хронични инфекциозни заболявания топинамбурът способства за повишаване резистентността и имунозащитните функции на организма.Лечебното действие на топинамбура е свързано с неговата способност да снижава концентрацията на глюкозата в кръвта, холестерола, триглециридите и липопротеидите, да нормализира обмена на въглеводороди и мазнини в организма.Основни потребители на топинамбур са лица, страдащи от:захарен диабет, малокръвие, болни бъбреци и черен дроб, стомах, атеросклероза, хипертония, полиартрит, лъчева болест, нарушен въглеводороден обмен, онкологични заболявания.
Топинамбурът е привлекателен за любителите на здравословно хранене, за спортисти и почитателите на фитнес спорта.Топинамбурът може да стане важна съставна част при храненето на затлъстели хора, а особено ефективно е неговото въздействие при страдащи от хроничен запек.Особено важен ефект се наблюдава при болните от остеопороза – нулинът чувствително повишава всмукването на калция в червата, оказва нормализиращо влияние на метаболизма на липидите.Световната практика потвърждава ефективността от използване на топинамбура при дисбактериоза, тъй като високото съдържание на инулин препятства развитието на патогенна микрофлора, способства за въстановяване нарушената дейност на коремно-чревния тракт.Употребата на топинамбур в домашно и промишлено приготвени ястия допринася за прочистване на червата и естествена профилактика на голям брой заболявания, между които особен приоритет имат ракът и диабетът.Топинамбурът е ефективен не само при лечение на желязодефицитна анемия, но и при лечение на тромбофлебит - заболяване, при което вследствие на неправилна обмяна на веществата в кръвта се образуват съсиреци, препятстващи нормалния кръвоток в организма и водещи до запушване на кръвоносни съдове.
Активен

newtantra

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
  • Когато се превърнеш в нищо, можеш да бъдеш всичко
    • НОВА ТАНТРА
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #6 -: 05-03-2012, 08:57:38 »

за жалост баща ми е отвъдил земната ябълка, по точно сляпо куче му изяжда повечето култури под земята... някой ако има да ми прати 10 грудки да ги бодна на една нива около Габровско? Наистина като погледна инфото- уникално полезно нещо е земната ябълка... :essen:
Активен
◄ Промоции без край ►  http://proomo.info
НОВА ТАНТРА http://newtantra.blogspot.com,
ЕВА И АДАМ http://evaandadam.blogspot.com
▲ Ф А В О Р И Т ▼ О Ф И С ▲ http://fhold.blogspot.com
365 ПРИЧИНИ ДА ОБИЧАШ http://lovex365.blogspot.com

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #7 -: 05-03-2012, 10:37:11 »

От всеки един селски и градски пазар можеш да си купиш за стотинки няколко грудки , цената на пратката ще е по-висока от покупката от пазар :)
Активен

vancata

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #8 -: 30-05-2012, 11:03:50 »

a дали все още могат да се намерят или само пролет изкачат по сергийките?
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #9 -: 30-05-2012, 11:11:29 »

Може и да намериш - със сигурност видях преди около седмица на пазар "Красно село" по 3.50 лв/кг.
Активен

vancata

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #10 -: 30-05-2012, 11:16:25 »

уоууууу чудесна новина!,още днес отивам (-:
Активен

kristina iv

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #11 -: 05-06-2012, 12:06:45 »

Аз не съм яла такова нещо, даже не знам да ли съм виждала.
Но щом има на красно село пазара, ще го потърся. (той е точно до нас).
Много интересно ми звучи и няма как да не го пробвам :)
Активен

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #12 -: 11-11-2012, 22:21:16 »

СПОДЕЛЯМ ЛИЧЕН ОПИТ

През пролетта си засадих в градината две шепи гулии. Дадоха ми ги миналата есен. Изконсумирах 2-3, а останалите приготвих за засаждане, но ги забутах някъде и ги открих през март в отчайващо състояние /полумухлясали и сбръчкани/. Зарових ги почти на майтап. За мое голямо учудване всички поникнаха. Събрах реколта от около 50кг.

За желаещите да повторят експеримента давам някои напътствия:
Не ги садете до телена ограда без бетонна основа. Преминават в съседния двор и създават неприятности.
Определете им място, което можете да окопавате от всички страни и заровете грудките на поне един метър от най-близкото друго растение. Новите грудки се разпростират до 80см. от стъблото.
Височината на стъблото е 2,5 – 3,5м. Имайте го предвид, за да не засенчите някое от обичащите слънцето растения.
Грудките на гулията не мръзнат и се съхраняват най-добре в земята. Можете да си вадите колкото ви е необходимо за момента. Ако се налага да изчистите терена, заровете ги във влажен пясък, за да не съхнат.
Гулията е готова за консумация след като й опадат цветовете /обикновено около средата на октомври/. При гореописаното съхранение може да се консумира до края на март.
Препоръчвам в края на март да извадите всички останали от зимата грудки и да ги презасадите, за да предотвратите ефекта на верижната реакция.

Полезни качества:
Вече са описани в тази тема, но наблягам на това, че е диво растение и като такова носи пълния комплект от хранителна стойност без да са развивани някои качества за сметка на други.
Освен това стъблото има свойството да извлича тежки метали от земята. Препоръчително е да се изхвърля след  събиране на реколтата, а не да служи като суровина за обогатяване на почвата.

Предупреждение:
Сигурно много от вас са наясно, че при консумация в прясно състояние на кореноплодни е нормално да се отделят газове. В това отношение гулията за мен е № 1. Когато е настъргана на салата заедно с други продукти няма проблем, но ако решите да повторите моя експеримент като изядете около 0.5 – 1кг. сурови грудки наведнъж, препоръчвам сте сами в следващите 10 – 12 часа и по възможност на открито.
Активен

com_pot

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #13 -: 12-11-2012, 12:39:53 »

Иван, много полезен пост, благодаря ти! :-))

Активен

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #14 -: 15-11-2012, 15:53:19 »

Приятни си, ама си е игра да ги обелиш, много са ръбести.
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

AdiSmile

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #15 -: 15-11-2012, 16:36:21 »

Аз пък не винаги ги беля, особено когато са току що извадени, а само ги измивам хубаво с кислородна вода или нещо аналогично. Но и винаги си взимам от проверено място.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #16 -: 16-11-2012, 03:15:24 »

с по-твърда и гъста четка се почиства добре
Активен

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #17 -: 05-01-2013, 14:38:16 »

Относно съхранението на гулиите – още малко личен опит.
Част от миналогодишната ми реколта реших да съхранявам в 10-литрови пластмасови бидончета от минерална вода с отрязана горна част. Покрих дъната им с пясък и наредих един ред грудки. Покрих с пясък, след което повтарях процедурата до запълване на целите съдове. Овлажних пясъка, за да не съхнат гулиите. Когато след няколко седмици започнах да вадя от тях установих, че в долната половина на бидончетата грудките се бяха вмирисали ужасно. Веднага отделих от останалите съдове годните за употреба гулии и ги зарових на открито в градината, а останалите изхвърлих /половината ми реколта/. Сега се налага да ги изравям от там /веднъж седмично/, но затова пък са в превъзходно състояние.
Според моите проучвания гулиите е най добре да си останат в почвата и периодично /през седмица или две/ да се вадят за консумация. В този случай обаче трябва да се направи основно почистване на терена от тях през пролетта /март/ и да се презасадят. Ако обаче се налага /както ми се наложи на мен/ да освободите терена по-рано, най добре е да ги заровите на някое друго място на дълбочина от 30 до 50 см, като самото местоположение и конфигурация съобразите най-вече с това да ви е удобно след това при изравянето.
Вече нямам намерение да ползвам съдове за съхранение, но тези, за които това е единственият начин следва да помислят да го направят така, че да могат грудките да „дишат”, защото ако това не стане, те ще се вмиришат /като моите/ и ще изгният.
За тези, които купуват гулии от пазара съветвам да вземат само твърди грудки. Омекналите според мен са изгубили почти всичко полезно в тях и не бива да се ползват за храна. За засаждане - може. :pensif_29:
Активен

Nelli

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #18 -: 28-12-2013, 10:15:53 »

Здравейте, някой друг ползвал ли е гулията и в непрясно състояние, как и какъв е ефектът - има ли болки в червата, ако е топлинно обработена или е на туршия? :surpris_23:
Толкова е вкусна, но ми разбърка флората от дни, сега я гледам  и и се чудя какво да я правя тая толкова полезна гулия, като не ми понася, а  я произведох достатъчно... :Confus_3:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Земна ябълка - гулия
« Отговор #19 -: 28-12-2013, 20:54:55 »

Дай насам ако имаш повече , ако е термично обработена няма никакъв смисъл от нея !
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 21 запитвания.