Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.  (Прочетена 8360 пъти)

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« -: 22-11-2012, 19:10:06 »

ПРЕДИСЛОВИЕ
Когато тръгнах на училище започна да ми липсва непрестанното волно движение по цял ден. Реших: ще спортувам. Исках да съм здрав и кипях от енергия. Започнах да се вслушвам в мненията на най-големите спортисти, прекратили състезателните си кариери и натрупали достатъчно опит, за да ги възприема като авторитети. За мое голямо учудване всеки един от тях твърдеше, че е дал здравето си за спорта. На всичкото отгоре се гордееха... Втрещих се. Някаква сигнална лампичка заблестя в съзнанието ми. Запитах се дали това искам и аз и какъв е смисълът да си богат, известен и болен? От тогава та и до ден днешен съм си изградил навика да си задавам въпроси. Спортувах активно с идеята да не ставам професионален спортист. Когато виждах заплаха за здравето си от прекалените амбиции на треньорите започвах да тренирам някой друг вид спорт.Това продължи до завършване на средното ми образование. Явно съм тръгнал в правилната посока. Резултатите го потвърждават. Не боледувам. Винаги съм в добро физическо състояние. Виждам във форума всякакви оплаквания и мнения за лечение. Движението обаче като правило почти не се обсъжда. Това ме подтикна да начена тази тема с идеята да разнообразя подходите към постигане на здраве.
НАШЕТО ТЯЛО И ДВИЖЕНИЕТО
В нормалното човешко тяло мускулите заемат най-голям относителен дял сред всички останали тъкани. Дали е случайно? Според мен не. И след като функцията на мускулите е да създават движение как ще бъдем здрави без здрава мускулатура? Май няма логика. А текущото състояние достатъчно задоволително ли е за поддържане на добро здраве? Можете да спорите за критериите. За един е добро едно, а за друг е недостатъчно. Според мен всеки трябва да подходи индивидуално за себе си и с разум да пробва начини за постигане и поддържане на тялото, в частност на мускулатурата, в оптимално състояние.
ПРОФЕСИОНАЛЕН СПОРТ
Спортистите са изцяло подчинени на търговските правила, тъй като тази област е вече напълно изградена индустрия. За пораженията върху тяхното здраве да си носят последиците. Неприятното е, че дават лош пример на децата. Освен това рекламират вредни напитки, покер и куп други гадости. Най-неприятното е да се афишират като алтернатива на компютрите и наркотиците.
МАСОВ СПОРТ
Той е не по-малко вреден от професионалния. Веднъж на няколко месеца някакви неподготвени балъци се състезават за глупави каузи. В тази гротеска не са изключени сериозни контузии. В съчетание с благотворителност пародията е пълна.
ДВИЖЕНИЕ БЕЗ СПОРТ
Когато човек сам определи доколко ще е от полза да се движи и си изгради съответните навици вече ще е направил една голяма крачка в посока към по-пълноценен живот. Вслушвайте се в тялото си. То дава ясни сигнали кое е полезно и кое не. Моят избор беше да си разчистя двора и да обработвам градината. Ползата е двойна – получавам и екологично чиста продукция. А и лесно се дозират физическите натоварвания. Туризмът също е чудесна алтернатива, ако не се стига до крайности. А защо не разходка в парка? Фитнес залите също могат да свършат работа, но тях ги оставям за краен случай. Не са ми по вкуса.
ВМЕСТО ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Много ще се радвам да споделите някои интересни начини за раздвижване. Вероятно ще са от полза и за останалите участници във форума.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #1 -: 23-11-2012, 12:40:32 »

Ми мен май си ме знаят вече...аз спортувам 5-6 дни в седмицата, по минимум 2 часа фрийрън в една зала за спортна гимнастика и катерене в друга. Също, когато мога, тичам и правя интервални тренировки. Звучи прекалено за някои, но нормата се определя от организма. Не чувствам че се претоварвам, дори напротив..не ми е добре когато почивам повече от 2 дни в седмицата. От няколко месеца съм 100% на 80/10/10 режима и мога да кажа, че за спорт и работа на компютър през деня, това е оптималното. Преди това също бях на 100% сурово, но повече от 10% мазнини в дневния калориен прием затлачва. В момента дори приемам по-малко май, щото ги ям насила  tooth За добавки и стимуланти предполагам е излишно да кажа, че не звимам никакви, дори какаото е рядкост. Супер яко е, понеже съм художник по професия и цял живот съм рисувала мускули и анатомия, а за първи път ги виждам на себе си  :Content_4 - emotloader:
Активен
Psychonaut

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #2 -: 23-11-2012, 15:33:46 »

Приятно съм изненадан от теб Theodora! :Content_14: Надявам се да влияеш положително на обкръжението си и да зарибяваш и останалите. Аз не се справям добре в това отношение, тъй като другите възприемат хобито ми за не особено привлекателно. Пък на мен си ми харесва. До преди няколко години дори и не подозирах какво удоволствие мога да изпитам като посадя нещо и го гледам как пред очите ми се превръща в плод, зеленчук или дърво. Ако знаеш как ми се прииска днес да съм художник. Дърветата в градината ми са невероятно обагрени.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #3 -: 23-11-2012, 15:51:51 »

Aбе то колкото и да зарибяваш хората около теб, те ако не знаят какво искат и не им идва отвътре, бързо се отказват :-\ Пък и всеки с пътя си, важното е, че ти си си намерил твоя.  :sorcerer - emotloader:
Активен
Psychonaut

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #4 -: 23-11-2012, 17:37:24 »

Иван на последък съм силно впечетлен от Волевата гимнастика на Анохин.Правя я от скоро и все още несъм компетентен но съм доволен. http://triumfvoli.narod.ru/
Теодора били разтълкувала тези цифри 80/10/10 че ми стана интересно ???
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #5 -: 23-11-2012, 18:13:37 »

Аxim, може би ще ти е интересно да проучиш ГИМНАСТИКА ХАДУ. Създадена е от Звиад Арабули. Неговата книга "Практика за подмладяване на организма" е достъпна на български в библиотека Спиралата. Има клип със всички негови упражнения тук: http://video.yandex.ru/users/erihgeesuo/view/373/#
Съветвам те да прочетеш първо книгата, за да разбереш за какво става дума. Само с гледане няма да стане. Мислил съм да пробвам, но си имам свои начини за раздвижване. Въпреки това си заслужава, защото не струва буквално нищо и няма никакви рискове за здравето.
Активен

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #6 -: 23-11-2012, 20:31:46 »

Покорно благодаря Иване за книгата.Сполаий ти брат.Всъщност това си връщане към корените на волевата гимнастика.Ще я прочета на един дъх.Благодаря.
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #7 -: 24-11-2012, 00:53:12 »

За мен приятен начин за раздвижване са две от основните упражнения на индийските борци: хинди лицева упора и хинди клякане (hindu pushup или dand и hindu squat или bethak). Добре се съчетават и със заден мост.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

eleonorad

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 83
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #8 -: 24-11-2012, 08:04:56 »

Здравейте!
Мойте начини за движение са гимнастика/редувам платес,тае-бо,топки и др./,два-три пъти седмично и в неделя - планина.
Активен

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #9 -: 24-11-2012, 15:47:49 »

През лятото на морето обожавам да "тренирам" гимнастика под водата и да плувам. През всички сезони обичам изкачване в планината и дивите пътеки в горите. Вкъщи тренирам с гимнастика различни групи мускули и за изчистване на лимфата задължително скачам, изпълнявам упражненията на Норбеков, правя динамична медитация. Правех и петимата тибетци, но напоследък съм ги заменила с прахосмукачката и парцала за под.  ;D
И аз като теб Иване не харесвам залите за тренировка, а предпочитам разходка в гората. Естествено ако имах и къща бих се занимавала с растенията в двора с голямо удоволствие. Тази година от януари бях разсяла едни домати, чиито семена предното лято събрах от домашно гледани едри биволски сърца. Много хубави станаха, но свекървата не ги харесала и не ги засади. Един ден когато имам къща с двор пак ще си засадя. Иска ми се да запазя естествените семена, а не модифицираните, за да може децата ми да вкусват плодовете и зеленчуците от моето детство.  :Cherries
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #10 -: 24-11-2012, 16:20:04 »

http://www.youtube.com/watch?v=ucHEVNX2c9o - малко практикуващи
80% въглехидрати
10%  протеини
10% мазнини
от дневния калориен прием, който е минимум 2500 за жена и 3000 за мъж
Активен
Psychonaut

Люба

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #11 -: 27-11-2012, 00:04:19 »

Винаги съм страдала от излишък от енергия и се справях по най-различни начини както дойде-бягане,пещернячество,катерене,танци,разходки из дивото,бмх.а това е най-новата ми любов:

отскоро,но май ще е задълго

Активен

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #12 -: 27-11-2012, 09:15:28 »

Theodora, струва и се досадно вечно да изчислявам от кое колко % ми трябват за дневната дажба. :o Няма ли някакъв по-лесен метод. :surpris_23:
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #13 -: 27-11-2012, 09:44:52 »

Туризъм сред природата при всяка възможност/старая се да си я създавам по-често/ :whistling2 - emotloader:.

Люба, много е красиво :love_026: Колоезденето сред природата е супер  :peperudi:
« Последна редакция: 27-11-2012, 10:02:36 от Ros »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #14 -: 27-11-2012, 10:07:32 »

Аз не изчислявам вече, но в началото е необходимо, защото има вероятност да ядеш прекалено малко. Под 2500 калории на този режим си е направо гладуване  tooth Аз много рядко падам под 3000

Малко практикуващи
http://www.youtube.com/watch?v=ucHEVNX2c9o&feature=BFa&list=LLpCVmPWE1dcnoMC3CWdd8Zg
Активен
Psychonaut

desinka8810

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #15 -: 29-11-2012, 09:20:45 »

Тези 80% въглехидрати не са ли страшно много плодове и зеленчуци,от какво друго си ги докарваш?Някакъв хляб-дехидратиран,кълнове елда и други зърнени,или?Проблема при мен е,че много обичам ядки,а те са си мазни и тези 10%мазнини май значи да ги откажа :) Какво ще кажеш ако тренираме силово,няма ли да са млако 10% протеини?Извинявай за многото въпроси,много съм любопитна  :D
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #16 -: 29-11-2012, 10:12:54 »

Огромно количество плодове са  tooth само на закуска помитам 15 банана ...Под 6 кг плодове на ден май не съм падала скоро  :Content_4 - emotloader: Протеина не е малко, дори ако тренираш всеки ден не ти трябва повече от 5%. Всичко е мит и конспирация, за да може да се засили нуждата от месо и за да може някой да си продава добавките. А що се отнася до мазнините...мазното което ядеш е мазното което носиш върху себе си. За нормална работа на жлезите с вътрешна секреция отново ти трябват около 5%. Те са ги сложили по 10% дори като горна граница според мен. Аз например преди, дори и на сурово, нямах мускули и не ядях повече от 2000 калории. Сега ям между 3000 и 4000 , топя сланина и правя релеф  :Content_22:
Активен
Psychonaut

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #17 -: 29-11-2012, 10:54:45 »

Огромно количество плодове са  tooth само на закуска помитам 15 банана ...Под 6 кг плодове на ден май не съм падала скоро  :Content_4 - emotloader: Протеина не е малко, дори ако тренираш всеки ден не ти трябва повече от 5%. Всичко е мит и конспирация, за да може да се засили нуждата от месо и за да може някой да си продава добавките. А що се отнася до мазнините...мазното което ядеш е мазното което носиш върху себе си. За нормална работа на жлезите с вътрешна секреция отново ти трябват около 5%. Те са ги сложили по 10% дори като горна граница според мен. Аз например преди, дори и на сурово, нямах мускули и не ядях повече от 2000 калории. Сега ям между 3000 и 4000 , топя сланина и правя релеф  :Content_22:

Ех, потекоха ми лигите, като говориш така... на кой казан я топиш тази сланина, да дойда да си топна малко с хлебец  :essen: :whistling2 - emotloader: :Confus_3: :surpris_23: :bleh tooth

Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

desinka8810

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #18 -: 29-11-2012, 13:38:41 »

Добре,но предполагам,че мазнините си ги набавяш от ядки предимно или?Ще се радвам ако споделиш какво хапваш през един твой ден :) Според теб проблем ли ще е ако ям повече ядки за сметка на плодове?Предполагам,че все пак всичко е сторго индивидуално за правенето на релеф с яденето на плодове.При някой например с по-висока инсулинова чувствителност фруктозата може да се лепи.Мисля,че за да разбера как ще е при мен трябва да пробвам като теб,ама дали ще издържа  ;)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:ДВИЖЕНИЕ, СПОРТ, ЗДРАВЕ.
« Отговор #19 -: 30-11-2012, 09:49:02 »

Деси, точно това е проблема - мазнините:) Трябва да са сведени до минимум. Аз съм писала из дневника ми доста по въпроса, ако искаш му хвърли едно око. http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=6510.0
Също в youtube има много за 80/10/10. Фруктозата се лепи ако ядеш много мазно (повече от шепа ядки/лъжица олио/1/4 авокадо на ден) Също плодовете подуват само ако имаш стари гадости, останали по колона.
Активен
Psychonaut
 

Страницата е създадена за 0.182 секунди с 22 запитвания.