Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на Ник  (Прочетена 8567 пъти)

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Дневник на Ник
« -: 01-01-2013, 12:00:56 »

Дълго мислих за този момент в който ще се осмеля да напиша няколко реда и за мен.
Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #1 -: 01-01-2013, 12:55:10 »

Казвам се Николай и съм на 26 .
Преди години опитах салата със кълнове от китайски ресторант и много ми харесаха, бях чел някакви неща за кълновете, но не съм си помислял ,че мога да се захвана с отглеждане. След много мъки със разни буркани и семена със неясен произход почти се бях отказал от идеята докато един ден не намерих в Пловдвив едни "Панички" за покълване на семена :)  Сега като погледна назад, не виждам какъв ми е бил проблема с отглеждането , в момента покълвам в чаши и всякакви съдове.
Та така едното ядене през деня го правих със салата и кълнове , по - късно само със овкусени кълнове.
и така 20 - 30 - 50 - 100% , изобщо тези проценти и класификации не приемам за цел в живота или някакво свръх духовно пречистване.
Просто, харесва ми как ми действа ( изобщо не тъгувам за стари болежки ) ,  вкусно ми е и най - вече супер вкусния варен картоф със зехтин и чубрица сега не ми е вкусен.
« Последна редакция: 01-01-2013, 12:58:07 от Nik »
Активен

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:Дневник на Ник
« Отговор #2 -: 01-01-2013, 14:32:58 »

Ако имаш възможност пусни снимки на твоите "панички" за покълване и кажи от къди си ги взе. Аз пробвах преди около месец с една ръж, но нещо не ми се получи. Зърната омекнаха, но така и не видях кълнове. Изядох ги като добавка към салата само за да не отидат зян и не усетих положителен ефект.
Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #3 -: 01-01-2013, 18:21:16 »




Тези купички ги взех от Лекси на ул."Капитан Райчо" , но последно като ходих до магазина ги нямаше.
струваха около 30лв. Имам 3 такива комплекта просто защото са ми по- удобни от буркани и други съдове, като накисна повече семена и няма свободни купички ги сипвам в буркан или друг съд.

При тези понякога водата не иска да се изтече ( особенно при по- новите ) затова трябва като се полеят да се наблюдават дали ще се изтече водата от всичките. Ако някъде не тече трябва да се размърда цветчето.
и така аз като търсих информация за покълване ми беше малко сложно , затова тук може да добавя и аз нещо а специалистите да казват дали е правилно.
1.Накисвам семената във вода ( времето за накисване е в зависимост от вида на семената , има по разни книги таблици и т.н. аз го правя на око, но приблизително за ръж , жито и подобни времето за накисване е 12 часа, за люцерната 4 - 6 часа , за мунг 24 часа. )  за тези панички накисвам 3 - 4 супени лъжици жито , ръж и подобните, 1 супена лъжица за семената люцерна и т.н. ( почти винаги на око )
2.Изплаквам накиснатите семена и ги поставям във една прозрачна паничка и гледам да са разположени равномерно.
3.поливам 2 пъти на ден , лятото 3 пъти.
Поливането става като в най - горния бял съд в който не слагаме семена се налива вода която преминава през всички етажи и се събира в най - долния . Изсипвам събралото се и това го правя по 2пъти на поливане.
Паничките със семената се държат на тъмно, изключение прави люцерната при която е желателно като порасне да се остави за ден да събере малко слънчеви лъчи преди да се изяде.

Дано съм бил полезен на някого.

Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #4 -: 01-01-2013, 20:52:02 »

И така деня почти свърши.
Не мога да се похваля със добър хранителен режим днес , защото снощи до късно бърках млека от кокос ( най -запомнящото се :) заради мазния каймак който се получи, бадемово мляко, овесено мляко с банан, но най добре ми се получи млякото от орехи с фруктоза подправено с печени ръж и леблебия силно напомняше на Инка със мляко.

За закуска изядох един портокал с няколко чаши чай
за вечеря една голяма салата със зеле , червена чушка , морков и житни кълнове поляти със джинджифилов сос .
Активен

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74
Re:Дневник на Ник
« Отговор #5 -: 01-01-2013, 21:31:09 »

Да, много полезно инфо всъщност. На мен въобще не ми харесва покълването в буркан, защото е мърлява работа. Аз също ги гледах тия панички, но ми се струват скъпи. Чела съм и вариант сами да си направим - с еднакви кутии PP(5), влизащи една в друга и продупчено на много места дъното на горната кутия, а в долната се стича водата. Но май и аз ще заложа на паничките, защото са естетични, а и ти казваш, че са от полза.
Ти ли си на аватарчето? O0
Можеш ли да ми кажеш за кокосовото мляко как го правиш?
« Последна редакция: 01-01-2013, 21:44:49 от violetblossom »
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

ivan ianev

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 133
Re:Дневник на Ник
« Отговор #6 -: 01-01-2013, 21:57:37 »

Благодаря, Ник!
Ще проверя дали ги има в новото Лекси до Марица, че ми е подръка.
Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #7 -: 01-01-2013, 22:08:32 »

Не  казвам ,че са най - доброто нещо и изобщо не искам това да става реклама ,  това е моя избор, вероятно защото си мислих ,че в друго няма да мога да правя свясни кълнове и защото понякога като бързам само им наливам вода отгоре и изчезвам. Ако имате повече място и удобно накланяне на бурканите може да се спестят толкова много пари за такива панички. Бурканите могат да събират и повече зърна.
Един познат не искаше да дава пари за панички и си накупи пластмасови китайски съдове и успя да ги приспособи, спомена, че семената му предобиват странен вкус и той си купи такива панички.


съдейки от цените в този сайт в Лекси са евтини :)
« Последна редакция: 01-01-2013, 22:25:53 от Nik »
Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #8 -: 02-01-2013, 19:33:50 »

Ти ли си на аватарчето?
Зависи кой пита.

Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #9 -: 02-01-2013, 19:47:18 »

Днес няма много за споделяне. Станах рано, мушнах няколко бързи чаши зелен чай, и така по светло се хапнах около 2 килограма плодове ( няколко ябълки и банан ) разделени през няколко часа . По тъмно забърках едно мляко от кашу и една салата със кълнове и преобладаващо земна ябълка.
Активен

Sissona

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • live it up!
Re:Дневник на Ник
« Отговор #10 -: 05-01-2013, 16:52:24 »

правил ли си си поници?
Активен
Take me to the station
And put me on a train
I've got no expectations
To pass through here again

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #11 -: 05-01-2013, 17:46:36 »

Лятото правя , защото понякога изпускам кълновете да станат прекалено големи , тогава ги оставям :) Зимата няма кой да ги чака, а и явно не съм им супер фен. Ако се смесват със салатки или ако човек знае как да си направи интересен сос със поници, вероятно си заслужава да ги отглежда. Аз още не съм стигнал до там.
Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #12 -: 05-01-2013, 17:59:57 »

Можеш ли да ми кажеш за кокосовото мляко как го правиш?
Един ми сподели ,че това което правя не е кокосово мляко.
Но все пак аз ще кажа какво правя.

1. Взимам ядката на кокоса , обелвам го и го нарязвам с нож на малки кубчета ( намалям значително тормоза на блендера )
2. Накисвам парчетата във вода за неопределено време ( не всеки път ги накисвам )
3. Слагам парчетата в блендера със хладка вода и завъртам.
4. Прецеждам.
* след прецеждането оставят едни малки стърготинки който суша в дехидрататора, аз ги използвам за сгъстяване на тесто ( когато тестото за крекери или хляб или блат ми е водно. ) Просто защото ми харесва как става :)

Активен

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #13 -: 07-01-2013, 20:11:06 »

Днес обичайното - плодове по светло а по - късно салатка , кълнове , млека и т.н.  Не ,че това е супер режим прочетен в някаква книга , просто така ми е добре.

Да споделя днес премеждията ми с едно авокадо :)
Все слушам колко било хубаво , гуакамоле и т.н.. Минавайки през обичайния магазин реших да си взема и аз едно авокадо. Но като се прибрах в къщи видях ,че глакамолето и разни други неща с авокадо се правят трудно.
:)
И така , мързела натделя и реших лесно проблема. Имах останала кашу чеснова майонеза от вчера, вкарах я в блендера със авокадото , 1 домат, и блендирах малко, за да се усещат парченца авокадо и домат. После добавих още малко нарязан домат и докато се усетя бях изял всичко. А да , между опитванията и сипването в купичка вкарах и 2 шепи покълнала ръж :) ей така , защото обичам кълнове.
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът
Re:Дневник на Ник
« Отговор #14 -: 07-01-2013, 21:21:47 »

Гуакамолете се прави лесно, но има доста съставки.
Ти какъв вариант си гледал, че ти се е сторило трудно? Питам от любопитство.
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #15 -: 07-01-2013, 21:25:48 »

1 авокадо
1 скилидка чесън
1/2 домат
сокът от 1 лайм
1/4 глава червен лук
2–3 стръка пресен кориандър
1/2 зелена люта чушка
1 щипка сол
1 с. л. зехтин

Авокадото се намачква с вилица ? Е как така , то и с чук ще ми е трудно да го намачкам :D
Сигурно съм избрал зелено , или трябва да го чакам да омекне , или вилиците са ми са слаби :D
Активен

violetblossom

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 74
Re:Дневник на Ник
« Отговор #16 -: 07-01-2013, 22:49:18 »

Изчакваш да омекне авокадото или още от магазина го гледаш да е меко. Не твърде меко, но да ти потъва леко пръста. Недоузрялото авокадо е отврат. Друг е въпросът, че напоследък само боклучаво авокадо вкарват, поне аз на читаво не съм попаднала.
Активен
Човекът е твърде нетраен!
Към вечния миг устремен,
той тича в несвяст, но не знае,
че бе от Нетрайност роден.

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът
Re:Дневник на Ник
« Отговор #17 -: 08-01-2013, 10:17:37 »

По-скоро не е било читаво нещо авокадото, може да не е било узряло. Но като не става с вилица - мяташ в блендера и си гледаш кефа!  :D
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

Spinach

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Дневник на Ник
« Отговор #18 -: 08-01-2013, 23:11:50 »

Благодаря за съветите :) То не било трудно.
Днес казах на продавачката да ми даде едно готово за ядене и това беше.
Намачках го с вилица ( този път не го изядох с корите :D )
Добавих нещо което прилича на домат, сол и стана супер.
Активен

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът
Re:Дневник на Ник
« Отговор #19 -: 09-01-2013, 13:13:12 »

...този път не го изядох с корите :D...

Това обяснява много неща!  tooth

Извинявай, че се посмях на твой гръб... :Content_22: :Confus_3:
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~
 

Страницата е създадена за 0.314 секунди с 22 запитвания.