Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Да се опитаме ли да формулираме какво точно е ЕГО ? :)  (Прочетена 46439 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

( Според мен)  – Славен коментар, Венци!  :flowers2:
Чака ред следващото подобно абстрактно и натрапвано с цел манипулация понятие - т.нар. "позитивно мислене" . tooth  Ще пусна отделна тема за него  някой ден. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Хм, това за непрекъснатото въвеждане на нови чужди думи в прекрасния ни български език първо ме вбесяваше (като бях на 25-35), след това ме ядосваше (от 35 до - примерно 50-55), по-късно ме дразнеше... Все по-ясно разбирам, че склонността, уж скритото желание да се използват "нови", а всъщност само чужди думи е неспираем процес. Има го и в други европейски езици, но е в различен мащаб.
Причината за неспираемостта е желанието за изпъкване, издигане, дори възвеличаване на личното Аз= Его (от гръцки Εγω = аз, бел. моя ;)). Поради усещане, дори осъзнаване на личната незначимост, недоученост, страх от недооценяване, ниска самооценка и още кой знае колко причини, достатъчно голям брой хора всекидневно използват все нови и нови чуждици, дори използват нови чуждици вместо по-стари; в повечето случаи - неподходящо, както казаха Бино и Венци... Следват много често неясноти в общуването - и устно и писмено - необходимост от доуточняване, ненужна елитарност на езика и т.н. и т.н.
За едното недооценено Его... Много смешно и много тъжно. Това е ужасяващ за мен пример, как сборът от случващи се безброй събития в един народ, постепенно води до унищожаване на езика ни, а не до неговото развитие...
И дори това, че разпалено обсъждаме темата тук и вероятно в още други форуми, не може да промени посоката на упадък.
Съчетаването на накърнено (по много причини) Его води в крайна сметка до унищожаване на езика ни.
А ООН дава големи пари за да изпрати специални, нарочни учени в някое изчезващо племе, за да запишат изчезващия им език... Защо? Защото всеки език е безценно достижение на човешкото развитие... и си заслужава да бъде запазен завинаги.
Измислянето на много нови думи за назоваване на едно понятие и придаване на ненужно много значения на едно понятие може и да не е целенасочена програма на зъл гений, но затруднява, забавя общуването, развитието, животите ни.
По случайност днес имах опит за разговор с човек, който смяташе, че думата "екран" е остаряла и сега трябва да се казва "дисплей" и "монитор" -- когато говорим за екраните на компютри и телефони  :Content_4 - emotloader:. И било остаряло и неправилно да се казва "преносим компютър" - трябва "лаптоп" дя се казва... и т.н. Това са вторичните и третични въздействия от накърненото Его на първите, въвели ненужните чуждици в езика ни...
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

VENCI

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82

  tooth  Оох божке, а пък за туй чудо "позитивно мислене" си имам кратко обяснение: С позитивното мислене искат да накарат човек докат' са усмихне - да са озъбва!
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Световните тенденции са, на една дума да се прикачват колкото може повече значения и за едно и също нещо да се използват много различни думи. И заинтересованите само седят и гледат как населението оглупява бързо и с радост! Ето заради такива игрички с вербалистиката се изгубва истинското значение на думите и никой не знае какво значи "Его", и много други думи....и затова се нароиха безброй безплътни думи, затова бръщолевенето стана на почит. Защото всеки иска да каже нещо, ама като не знае кое какво значи, се получава едно безкрайно словоблудство.

всичко това е точно така!
думите се изпразват от съдържание и всичко това е умишлено.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122


Чака ред следващото подобно абстрактно и натрапвано с цел манипулация понятие - т.нар. "позитивно мислене" . tooth  Ще пусна отделна тема за него  някой ден.  

непременно го стори!
чакам с нетърпение и "позитивизъм"!  tooth
 ще е полезно!   :flowers2:
Активен

Криси

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

  Егото трябва да бъде развивано в посока на най-силната, най-ярката страна на човека, не в тази която той е несигурен. Това не означава че нередностите и недостатъците трябва да бъдат толерирани.
 
 Ето история на човек със силно развито его.
 Човекът с буковата гора =) http://www.vbox7.com/play:5d7f7ef817
« Последна редакция: 02-09-2015, 16:01:26 от Криси »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 23 запитвания.