Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Без заглавие.  (Прочетена 7388 пъти)

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Без заглавие.
« -: 01-03-2015, 21:50:12 »

"Какво според вас трябва да се случи на човек, за да промени  мирогледа си?
Всяко събуждане сутрин е дар. Когато разбереш това с всяка клетка на съществото си, значи си променил светогледа си. Какво отключва подобна промяна?! Смъртната опасност, загубата, бързото падане надолу. Често смятаме нещастията за нещо лошо, но те всъщност са нашите  съвършени учители. Какво е някакво си академично знание, което трупаме, без познанието за човешкото величие и човешката нищожност, взети в едно. Удивително е да осъзнаеш връзката между вселената и човека. Тя обичайно е непроницаема, но понякога се усеща точно със сърцето. Когато започнеш да виждаш със сърцето, тогава си се променил.  Когато се научиш да  благодариш. По отношение на земния ни живот има едно вселенско тайнство за щастие – това е дарението. Преди да получиш трябва непременно да дадеш, защото съществува принцип на равновесието. Ако много получиш, без да съумееш да раздадеш, бъди сигурен, че ще ти се отнеме."
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Без заглавие.
« Отговор #1 -: 02-03-2015, 08:59:47 »

"Какво според вас трябва да се случи на човек, за да промени  мирогледа си?
Всяко събуждане сутрин е дар. Когато разбереш това с всяка клетка на съществото си, значи си променил светогледа си. Какво отключва подобна промяна?! Смъртната опасност, загубата, бързото падане надолу. Често смятаме нещастията за нещо лошо, но те всъщност са нашите  съвършени учители. Какво е някакво си академично знание, което трупаме, без познанието за човешкото величие и човешката нищожност, взети в едно. Удивително е да осъзнаеш връзката между вселената и човека. Тя обичайно е непроницаема, но понякога се усеща точно със сърцето. Когато започнеш да виждаш със сърцето, тогава си се променил.  Когато се научиш да  благодариш. По отношение на земния ни живот има едно вселенско тайнство за щастие – това е дарението. Преди да получиш трябва непременно да дадеш, защото съществува принцип на равновесието. Ако много получиш, без да съумееш да раздадеш, бъди сигурен, че ще ти се отнеме."

Много хубави размисли!  :flowers2:

Но, искам да питам: Кога и как трябва да се дава/дарява, защото се казва, че съществува вселенски закон, който гласи : Не прави непоискано добро ?
Активен

Tzi-Bo

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60
Re:Без заглавие.
« Отговор #2 -: 02-03-2015, 09:56:21 »

 Прекрасна тема - поздравления ......
 Осъзнаването за което говориш е личен процес - за някой може да е нужен просто филм или елементарно житейско съитие, а за други и тухла да им падне на главата не би било достатъчно. Всеки от нас е уникална система, а реалността е перфектно синхронизирана...
 Както казва Вов - искам да променя света запчвам от себе си  :Content_22:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Без заглавие.
« Отговор #3 -: 02-03-2015, 12:31:26 »

"Какво според вас трябва да се случи на човек, за да промени  мирогледа си?
Аз твърдя, че ако човек е суровоядец, нищо повече не трябва да му се случва, тоест не трябва да полага никакви допълнителни усилия. Храната променя автоматично мирогледа. Разбира се съществуват още по-съвършенни хранителни режими и в частност плодоядство, сокопийство, слънцеядство...но всичко по реда си. Аз лично в момента се боря за плодоядство. Не разбирате ли, че нищо не зависи от онова, което наричате дух, защото духът е подвластен на материята. Нещо повече, духът е просто свойство на материята. Материята може да променя духът, обратното е напълно невъзможно.
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Без заглавие.
« Отговор #4 -: 02-03-2015, 13:50:09 »

"Какво според вас трябва да се случи на човек, за да промени  мирогледа си?
Аз твърдя, че ако човек е суровоядец, нищо повече не трябва да му се случва, тоест не трябва да полага никакви допълнителни усилия. Храната променя автоматично мирогледа. Разбира се съществуват още по-съвършенни хранителни режими и в частност плодоядство, сокопийство, слънцеядство...но всичко по реда си. Аз лично в момента се боря за плодоядство. Не разбирате ли, че нищо не зависи от онова, което наричате дух, защото духът е подвластен на материята. Нещо повече, духът е просто свойство на материята. Материята може да променя духът, обратното е напълно невъзможно.

"Храната променя автоматично мирогледа" не искам да оспорвам значението на това как се яде, но в целия подход усещам един парадокс - как приемаш че човек може да създава мироглед без да допускаш че има нещо по тънко и неуловимо от материята?
ако сме просто и само материя, значи тази материя има мироглед? моето тяло, само по себе си, е група клетки. Как успява да работи на ниво чувство, емоция, мисъл и усещане, как се самонаблюдава и наблюдава света, прави анализ, как може да се влюбва, да мрази, да помни, да избира, да се учи или не, ако липсва някакво друго, нематериално ниво?

Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Без заглавие.
« Отговор #5 -: 02-03-2015, 15:26:22 »

права е Рибката, как?
освен това, ако сме просто една материя, защо някои материи се "осъзнават", та да почнат да хапват правилна храна, която от своя страна да ги промени?!

без извинение, ДеНиро, пишеш големи глупости.
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Без заглавие.
« Отговор #6 -: 02-03-2015, 16:51:13 »

Не ме разбрахте правилно. И за да не бъда обвиняван в логорея, ще се изясня подробно: Аз написах, че духът е свойство на материята, а не че дух и материя са едно и също нещо. Дух и материя са две различни неща, но неразривно свързани. В този смисъл, да те са неделимо цяло, но не едно и също нещо. Има разлика и по-конкретно, разликата е в техните свойства. По принцип всичко е въпрос на думи и възприятия. С поколения наред църквата е насаждала внушението, че духът може да съществува без материята, но това е абсолютна лъжа в която вярват само хора, като Искрена например.
Без извинение Искрена, но ти лично не можеш да ме засегнеш по никакъв начин, просто защото не гледам сериозно на изказванията ти, така че бъди спокойна, не ме притесняваш!
« Последна редакция: 02-03-2015, 16:54:00 от DeNiro »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Без заглавие.
« Отговор #7 -: 02-03-2015, 17:03:36 »

Материята създава нова материя Рибке. Консумирането на по-чиста хранителна материя, създава по-съвършена тъканна материя, съответно и свойствата на тази нова и по-чиста тъканна материя, а именно онова, което наричате дух, ще бъдат по-еволюирали и по-съвършени. Казано още по-ясно и още по право, качеството на храната определя и качеството на мисълта, мирогледа, душевността и т.н.
« Последна редакция: 02-03-2015, 17:07:19 от DeNiro »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Без заглавие.
« Отговор #8 -: 02-03-2015, 18:31:55 »

Днес попаднах на четиво, което ме заинтригува и реших да го споделя с вас. Също така смятам, че има отношение към темата.http://www.alfiola.net/psihichno-vliqnie-na-hranata/
Поздрави
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Без заглавие.
« Отговор #9 -: 02-03-2015, 20:31:31 »

ДеНиро, не знам кой какво учи и не ме интересува, но знам, че  човек е  дух, душа и тяло и те съществуват едновременно и това прави човека човек.
тялото без духа е мъртво.
в същото време човек не може да съществува на тази земя като ефирно подхвърчащ си дух   ;D

абе,  истината е че нещата са сложни.
но това, че не ги разбираме, не означава да ги опростяваме така материалистически.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Без заглавие.
« Отговор #10 -: 02-03-2015, 20:36:21 »

Мммм, прекрасна тема Тих!

Струва ми се, че ние, с това, досегашното тяло, сега, решаваме, че искаме да подобрим неща, учим, мислим и предприемаме действия... След доста време получаваме/постигаме здраво тяло и в него изграждаме здрав дух...
Но, искрата е пробляснала, решението сме го взели в "старото" тяло, преди промените... и ми изглежда, че това е проява на Духа.  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Без заглавие.
« Отговор #11 -: 02-03-2015, 22:43:51 »


"Ако си дал на гладния
дори трохица хляб от своя хляб.
Ако си дал на скитника
дори искрица огън от своя огън.
Ако си дал на милата
от своето сърце.
Ако си дал на чуждите
живот от себе си.
Ако си дал, ако си дал,
ако си дал от себе си,
не си живял, не си живял на празно."

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Без заглавие.
« Отговор #12 -: 02-03-2015, 22:47:32 »

Материята създава нова материя Рибке. Консумирането на по-чиста хранителна материя, създава по-съвършена тъканна материя, съответно и свойствата на тази нова и по-чиста тъканна материя, а именно онова, което наричате дух, ще бъдат по-еволюирали и по-съвършени. Казано още по-ясно и още по право, качеството на храната определя и качеството на мисълта, мирогледа, душевността и т.н.

аз за духовно, душа и други трудни на думи понятия не искам да задълбавам, а и не съм привърженик на определена религия като институция за да приема определения и готови догми. Но си мисля че не сме само материя. И че мислите и чувствата с които храним себе си и околните важат поне колкото материалната храна.
Кой кое определя, за мен май е въпрос като дали се появава първо яйцето или кокошката  :)
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Без заглавие.
« Отговор #13 -: 02-03-2015, 23:00:41 »

"Какво според вас трябва да се случи на човек, за да промени  мирогледа си?
Всяко събуждане сутрин е дар. Когато разбереш това с всяка клетка на съществото си, значи си променил светогледа си. Какво отключва подобна промяна?! Смъртната опасност, загубата, бързото падане надолу. Често смятаме нещастията за нещо лошо, но те всъщност са нашите  съвършени учители. Какво е някакво си академично знание, което трупаме, без познанието за човешкото величие и човешката нищожност, взети в едно. Удивително е да осъзнаеш връзката между вселената и човека. Тя обичайно е непроницаема, но понякога се усеща точно със сърцето. Когато започнеш да виждаш със сърцето, тогава си се променил.  Когато се научиш да  благодариш. По отношение на земния ни живот има едно вселенско тайнство за щастие – това е дарението. Преди да получиш трябва непременно да дадеш, защото съществува принцип на равновесието. Ако много получиш, без да съумееш да раздадеш, бъди сигурен, че ще ти се отнеме."

все ми се иска между кризисните състояния да вмъкна и някои щастливи ситуации дори и да са банални:  когато поемаш в прегръдка новороденото ти съкровище,както и когато бързо стане на 18 и избира път за себе си, когато пристигаш в нов град където никой не познаваш и не те познава и дишаш с усещането че можеш бъдеш каквото решиш, когато се научиш да свириш или овладееш нов език, има доста случаи в които светът протяга ръка и те подбутва някъде да откриеш нови уроци  :)
« Последна редакция: 02-03-2015, 23:02:27 от ribkata »
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Без заглавие.
« Отговор #14 -: 03-03-2015, 08:17:58 »

"Да, обаче материалното щастие е илюзия. Вещите светкавично се обезценяват със самото им притежание.
На пръв поглед изглежда, че е лесно да се откажеш от излишъци, но всъщност е твърде трудно. За да придобиеш това познание, се изисква известно усилие. В света на истинските, вечните ценности, се прониква само през страха и болката, за жалост. В началото на познанието стои телесната тревога. Болестите се появяват, за да ни предупредят, че сме в дисбаланс, че не обичаме, че не сме благодарни. Представете си един човешки ум, съвсем сам, насред неизцелимото. Граничните преживявания преобръщат съзнанието, правят човека мъдър и го изпълват с добрина. Вероятно Бог е резултат от тревогата на нашето вътре. През страданието Бог сякаш ни казва: Ще те науча на най-важното, ще те направя да прогледнеш, но първо искам да те изпитам дали имаш сили да носиш тежестта на това знание."
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Без заглавие.
« Отговор #15 -: 03-03-2015, 08:57:52 »

Тихий, понеже са в кавички и двата ти поста ,  кога ще разберем кой е авторът на тези текстове, най-накрая ли?  :surpris_23:

Ако е жив , имам един въпрос към него по повод това изречение:
Болестите се появяват, за да ни предупредят, че не обичаме, че не сме благодарни.
 Та въпросът ми е: При животните и растенията поради същите ли причини се появяват болестите?  :surpris_23:
 Или за Бог ние сме нещо много по-специално и нашите болести си имат отделни причини от тези на останалия  животински и растителен свят?  ;)

Първи подвъпрос: домашните любимци /напр.кучетата/ , са обградени с максимално любов , а също и имат възможност да отдават такава по цял ден. Тогава защо боледуват НЕСРАВНИМО повече, от техните събратя в дивата природа?  :surpris_23:

 
« Последна редакция: 03-03-2015, 09:03:15 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Без заглавие.
« Отговор #16 -: 03-03-2015, 20:16:25 »

мда, добри въпросчета!   ;D
но отговор не очаквам     ;D
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Без заглавие.
« Отговор #17 -: 03-03-2015, 20:37:06 »

Всеки вижда света от стъпалото до което се е изкачил. Въпросите са красноречиви.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Без заглавие.
« Отговор #18 -: 03-03-2015, 21:11:36 »

Както е забелязал и Уайлд - "Въпросите никога не са неудобни. Такива са само понякога отговорите"  tooth
Спомням си , че още като дете като се случеше да задам неудобни въпроси на демонстриращи компетентност батковци, те винаги се измъкваха по същият ( най-лесен) начин : " Няма да ме разбереш, затова не ти отговарям"  tooth

 
Всеки вижда света от стъпалото до което се е изкачил.

Демек, Тихий, аз от моето ниско стъпало  къде ли съм тръгнал да разбирам твоето високо ниво..
И това го казва човек, който на всяка крачка се възмущава от  голямото его НА ДРУГИТЕ.. и колко то било  вредно за личностното израстване..
Приятелю, шапка долу, признавам те за демагог от най-висока класа! И за човекът с най-голямо его тук, подписвам се.


    
« Последна редакция: 03-03-2015, 22:12:56 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Без заглавие.
« Отговор #19 -: 03-03-2015, 22:53:47 »

Но не го казвам с лошо чувство, да не си помислиш ( аз си те харесвам открай време   :heart_2:) ..
За мен  думата  "его" ( която обичаш да използваш често)  не е нещо непременно лошо. ;) Само констатирам, както и ти  :whistling2 - emotloader:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.068 секунди с 22 запитвания.