Ице, много добра статия. А, да ! И за всички тези усукани понятия освен познаването и приложението им ни трябват още две неща - задължително лупа и голямоооо търпение, докато успее човек да разчете някакви дребни буквички, толкова миниатюрни, че едва ли не човек да реши, че са незначителни на фона на огромния рекламен надпис. Дълги години и аз не им обръщах внимание и ги държах навсякъде из къщи, включително и в дамската чанта, под формата на каква ли не скъпа козметика.В момента дори не ми се занимава да чета и етикетите. Списъка се оказва доста дълъг. Що се отнася до опоменатите в статията химикали ще си позволя да добавя по няколко думи: Пропиленгликол /Propylene Glicol/ (познат ни в практиката като антифриз)- производен нефтопродукт, разяждаща течност. В козметиката го наричат овлажнител, но в действителност това е антифриз за водно охлаждане. Приложен върху кожата, той дава усещането за гладкост, но това е в резултат от изтласкването на важни за здравето на кожата съставки. Един от основните дразнители на кожата, който спомага за появата на акне. Има сведения, че редизвиква изменения в черния дроб и уврежда бъбреците.
Натриев лаурил сулфат /Sodium Lauryl Sulfate – SLS/ - Получава от кокосовото масло и широко се употребява в козметичните почистващи средства, шампоаните и гелове.Много Евтино миещо средство! Това е най-вредната съставка на препаратите за коса и кожа. Прониквайки в организма, той се натрупва в тъканите на очите, главния мозък, черния дроб. Може да предизвика появата на косопад и пърхот. Отстранява защитната мазнина от кожата…но това звучи почти безобидно на фона на гореспоменатото.
Натриев лаурет сулфат /Sodium Laureth Sulfate – SLES/ - Съставка №1 в почистващите средства и шампоаните. Образува много пяна и създава илюзията, че шампоанът е гъст. В действителност това е доста слабо миещо средство. Освен това може да влезе в реакция с широко употребяваните в шампоаните съставки, като образува канцерогенни диоксини и нитрати.
Фталати /Phthalates/ - Тези химикали са виновни за някои аномалии в тялото, както и за ендокринни нарушения. Два от тях, редовно използвани в козметиката – Дибутил /dibutil/ и Диетилхексил /diethylhexyl/ — са забранени в страните от ЕС.
Имена, под които ще срещнете написани фталатите, са - диетилфталат /dietilftalat/ и диметилфталат /dimetilftalat/. Използват се за придаване мекота на козметичните продукти и разтварят ароматизаторите. Срещат се най-често в парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти. Фталатите са заподозрени за вредно въздействие върху ДНК. Този извод е бил направен след изследване на американската организация „Работна група по охрана на околната среда”. Ако по време на бременността жената е използвала козметика с фталат, това може да се отрази зле на плода, ако детето е от мъжки пол. Този химикал блокира процесите, които регулират мъжките полови хормони – андрогените. Това може да доведе до импотентност и стерилитет.
Живак /thimerosal/ - Силен невротоксин, оказващ влияние върху функциите на мозъка и на нервната система. Възможен човешки карциноген и токсин, влияещ на човешката репродуктивност и развитие. Намира се в някои капки за очи, спирали и кремове.
Триклозанът /Triclosan/- Използва се често като антибактирицидно средство при производството на сапун, лосиони, дезодоранти, гелове за душ, кремове, пасти за зъби. Влияе пагубно на ендокринната система, по-точно влияе на щитовидната жлеза. Ако се съедини с хлора, възможно е образуването на хлороформ, който вероятно е канцероген.
Плацента /Placenta/ - Плацентарните препарати действително могат забележимо да намалят признаците на стареене. Причината за това е в действието на различни стероидни хормони, които се съдържат в плацентата в големи количества и които активно проникват в кожата. Но се оказва, че тези хормони са в състояние да объркат човешката хормонална фунцкия и да причинят сериозни здравни проблеми /рак на гърдата например/, когато се употребяват в козметиката. Плацента се използва в някои стимулантите за коса и в овлажняващите кремове, особено нощните.
Оловен ацетат /Lead Acetate/ - Токсин, отразяващ се пагубно на човешката репордуктивност и развитие. Забранен е за използване в козметиката в ЕС. Намерен в някои почистващи кремове и боя за коса.
Хидрохинон /Hidroquinone/ - Възможен карциноген и вероятен невротоксин, прави кожата чувствителна. Може да причини също кожно заболяване наречено ochronosis /черно сини петна на кожата/. Има подчертано депигментиращ ефект. Съдържа се най-често в избелващи кремове.