Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хрумна ми да ви попитам - какви са мотивите ви да сте вегетарианци  (Прочетена 106236 пъти)

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

  Сега разговарях със съпругата си и тя ме попита,какъв ти е на теб мотива да си вегетариянец.Отговора ми беше,че мотива ми е силно егоистичен,защото знам следното.Който употребява месо в храната си и следва пътя на йога,йога ще го убие.Но който се въздържа от хранене с месо,има теоретичния шанс някога да постигне целта й.Търся крайната цел,затова.И след като изказах това си твърдение,съпругата ми ,също вегетариянка,ме попита.А какви са мотивите на хората от форума да бъдат вегетарианци?Казах:не знам.Но пък мога да задам въпрос.Затова моля,всички приятели тук,ако някои му е на сърце да си каже мотива с две думи,да го стори.Благодаря предварително на ония ,които ще пишат в тази тема.
« Последна редакция: 04-06-2010, 10:20:43 от Mep »
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #1 -: 31-05-2010, 01:40:39 »

Добър въпрос е задала съпругата ти. Моят основен мотив да бъда веган е, че не искам да бъда причина за ничие страдание.
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #2 -: 31-05-2010, 01:43:36 »

да това е наистина добър мотив и е по нормален от моя.Благодаря ти.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #3 -: 31-05-2010, 01:44:24 »

Не е по-нормален, просто различен  :Content_22:
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #4 -: 31-05-2010, 01:53:34 »

Бих казал,че ако нямаше такова изрично указание в следването на пътя на йогите,нямаше да се въздържам от храна с месо,защото не чувствам необходимостта да не навреждам на други същества...Значи аз, като механичен изпълнител на дадено условие не мога да се сравнявам със съзнателен такъв ,в твое лице, с твоя мотив.Каквото и да се каже ,важен е факта ,но за мен мотивите значат също много и затова искам да ги видя какви са у тукашните ми приятели,в този форум.Още веднъж ,много блоагодаря за откровеното изказване. :thankyou:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #5 -: 31-05-2010, 02:46:29 »

Това, което беше капката, за да се вземе окончателно решение да се спре месото в нашата къща, беше котенцето ни. То е с нас от декември 2008. Не намирах логика да се грижа за едно живо същество и същевременно да ходя в магазина да купувам месо.
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #6 -: 31-05-2010, 06:41:25 »

Основната причина да спра месото е тази, че обичам животните (не само тези, които са сладки на вид) и не искам да бъдат да бъдат убивани, те също като нас имат чувства и страдат. При мен капката, преляла чашата, беше филмът "Земляни", който не успях да изгледам целия, но колкото гледах, ми беше повече от достатъчно. Това беше преди 6 месеца и съжалявам, че по-рано не съм се замисляла по този въпрос и не съм предприела действия, но по-добре късно, отголкото никога.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #7 -: 31-05-2010, 08:19:59 »

Няколко мотива са:
1. Не обичам месо. Никога не съм го смятала за нормална храна. Неприятно ми е да ям тъкан, която преди това е била част от функциониращ като мен организъм. Нещо което се е раждало, дишало, чувствало... Няма разлика между месото на едно прегазено от автомобил животно и това, което се продава като деликатес. От друга страна винаги съм имала домашен любимец. Не може едното животно да ми спи в леглото, а друго да ми е в чинията. С какво прасето и кравата са по-низши от котката и кучето?
2. Защо да ям изстрадали същества след като има толкова много алтернативи? В днешния свят сме презадоволени с всякаква храна и не ни трябва да отнемаме живот за да задоволим физиологичните си потребности.
3. Енергията, която приемаме чрез месото е вече прекалено преработена от другия организъм, да не говорим че приемаме и неговия страх и отвращение по време на убийството, както и други вредни вещества като хормони, антибиотици и т.н. От тази гледна точка месото ми изглежда нездравословна храна първо на енергийно и после на физическо ниво.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #8 -: 31-05-2010, 08:44:47 »

Дотук изложените причини са все достатъчно основателни,много повече от моите.ще си направя равносметка.благодаря на всички до тук :thankyou:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #9 -: 31-05-2010, 08:49:17 »

Моите мотиви са същите като на Томирис.
Имам две села и на двете съм присъствала на убиване на животни. Дори преди да стана вегетарианец не ядях от домашните меса от жал.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #10 -: 31-05-2010, 08:52:44 »

Преди обичах да ям месо.Любимо ми бише мазничкото на паржолката tooth Сега ми мирише на лошо,когато се готви месо.Спрях го,защото разбрах,че не е полезно за мен.Нямам обаче нищо против,да нося скъпи кожени обувки!
Другата ми причина е,че аз не харесвам "нормалните"хора.За мен те са болни!Това е един от начините,да съм различен от тях!Всъщност,аз съм различен с почти всичко с което се занимавам и с почти всичко,което мисля. :Content_22:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #11 -: 31-05-2010, 08:56:34 »

Тъкмо си купих една книга с няколко стотин причини да бъдеш вегетарианец :) Ще взема да препиша няколко причини , може и да разпознаете своята :))

Лично аз така го почувствах , по здравословни и морални причини , но за нещастие доста късно преди 6 години :(
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #12 -: 31-05-2010, 09:10:12 »

Цитат
Другата ми причина е,че аз не харесвам "нормалните"хора.За мен те са болни!Това е един от начините,да съм различен от тях!Всъщност,аз съм различен с почти всичко с което се занимавам и с почти всичко,което мисля
И при мен го има тоя момент. Незряло е, но някакси обичам да правя "напук" на обществото. Това беше причината да спра цигарите - не исках да съм като всички други момиченца, които се лигавят, че не могат да издържат 30 минути без да пушат, а като минат 20 години редовно пушене и отърване няма. Боклукчивите храни, най-вече сладките и пакетирани неща ги спрях така "напук" един вид. Кафето също. Интересно, но фактът, че не пуша и не пия кафе ме изхвърли още повече, дори от временните "женски" кафеджийски компанийки. Уж всички разправят как искат да спрат цигарите, а всъщност непушачите ги изолират. За месото и хранителния ми режим знаят само близките хора, не мисля че трябва да го споменавам, още повече на хора, които и идея си нямат от подобни неща.

Миоджералвомбо , това че си започнал да се интересуваш и практикуваш йога мисля е достатъчно основателна причина. Преди просто не си се замислял за това, какво ядеш.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #13 -: 31-05-2010, 10:24:28 »

Аз започнах като експеримент, защото вярвах, че месото не е здравословна храна и дългосрочно вреди на здравето. Интересно, обаче с времето развих чувство на състрадание към всички живи същества: вече не купувам кожени дрехи и обувки; не размазвам паяка вкъщи или скакалеца на улицата; навеждам се и изхвърлям охлюва, който е изпълзял на пътеката в тревата отстрани, за да не го стъпче някой. Сега си мисля, че дори и някой ден да отново да започна да консумирам някои животински продукти, никога не бих се върнал към яденето на месо точно заради моралната страна.

От известно време се опитвам да осмисля будисткото учение за празнотата (линк на английски) и, ако не ви отегчавам, ще се опитам, без каквито и да са претенции да съм авторитет по темата, да споделя какво съм разбрал за него и как то води до принципите да бъдеш добър със съществата около теб. Та, основната идея е, че никой обект няма присъщо съществуване. Масата например няма част, която да я определя като маса - ако махнеш някой крак или плота, тя ще продължи да бъде маса (макар и счупена). Няма част, която съдържа същината на масата, която, ако махнем, масата ще спре да бъде маса. Понятието "маса" е просто условност, която улеснява комуникацията - нищо повече. В същия ред на мисли, аз нямам нещо, което да ме определя като човекът Христо - това е просто условност, която се налага от обществото.

От тук ще направя скок в посока "взаимосвързаност на всички същества". След като няма такова нещо, което ни определя като нас самите, как знаем тогава къде свършваме ние и къде започват другите? Всъщност не знаем и най-вероятно няма ясно изразена граница. Ето как стигаме до извода, че ние не сме някакво отделно същество, а повече процес, който взаимодейства с процесите наоколо и постоянно се променя (линк на английски с будисткия термин и допълнителни обяснения). Така виждаме, че сме неразривно свързани с всичко около нас и по определен начин всичко е даже част от нас. Гледайки кучето вкъщи се замислям, че, грижейки се за него, съм научил много неща и без него нямаше да ме има - Христо щеше да е някой друг. Същото важи за страната на кучето - без мен, то щеше да е друг процес с други характеристики.

Ето откъде идва и висшата мотивация, човек да не причинява болка и вреда на околните същества - те са част от него и участват в развитието му! Причинявайки болка внасяме лоша енергия (карма) в системата. Няма как тази енергия да не се върне обратно и към нас самите. Мога да предложа една "мокра" аналогия (скоро се върнах от плажа ;D): нека си представим, че сме в басейн, но ни се пикае. Като се изпикаем в басейна, отначало ни е добре, защото хем ни е олекнало, хем е било по-лесно от алтернативата да отидем чак до тоалетната. Басейнът обаче става по-мръсен. Отделно, че другите също почват да пикаят вътре. Крайният резултат е, че скоро басейнът не става за плуване.

Вегетарианството за мен вече е просто част от ежедневното прилагане на горните теории в практиката.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #14 -: 31-05-2010, 11:01:59 »

При мен причините бяха 2 -
1) Бях чувала от мои приятели вегетарианци, че сетивата стават много чувствителни от това хранене. Аз съм аудиофил и слухът ми е много важен :) Отделно четох и Зеланд и реших да пробвам
2) Цял живот мразя лято, защото непрекъснато ходя препечена и потна, адски ме дразни жегата. Когато спрях да ям месо това изчезна! Сега някак си колкото и да е топло, не ми става тежко, а съм била по-слаба от сега и пак ми беше гадно

После дойдоха 2те истории, които затвърдиха решението ми - онова пиле на грил, което ми заприлича на котето ми, под упойка след операцията, и агнетата на великден, които ми заприличаха на кучето ми...

Иначе с кожените дрехи и на мен ми е много трудно да се разделя...но тази зима си взех палто и ботуши от еко кожа, така че първата крачка е направена :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #15 -: 31-05-2010, 11:50:31 »

Кожа и аз нося, защото имам непоносимост към някои изкуствени материи и не ми топлят през зимата. Обикновено си купувам един чифт обувки на две години, а якета и прочее - втора ръка. Нося само кожа от "индустриални животни", които така или иначе се убиват не само заради направата на дрехи - телешка и свинска.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #16 -: 31-05-2010, 12:25:31 »

Преди обичах да ям месо.Любимо ми бише мазничкото на паржолката tooth Сега ми мирише на лошо,когато се готви месо.Спрях го,защото разбрах,че не е полезно за мен.Нямам обаче нищо против,да нося скъпи кожени обувки!
Другата ми причина е,че аз не харесвам "нормалните"хора.За мен те са болни!Това е един от начините,да съм различен от тях!Всъщност,аз съм различен с почти всичко с което се занимавам и с почти всичко,което мисля. :Content_22:
:surpris_22: Svetlio, нали беше писал някъде из темите, че си веган?
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #17 -: 31-05-2010, 12:27:27 »

Томирис, тази година си купих ботуши от изкуствена кожа - умрях от сруд, но ми беше топло на душата.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #18 -: 31-05-2010, 12:35:15 »

Томирис, тази година си купих ботуши от изкуствена кожа - умрях от сруд, но ми беше топло на душата.
Не отричам, че съм егоист...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Хрумна ми да ви попитам
« Отговор #19 -: 31-05-2010, 12:38:12 »

Не исках така да прозвучи  :fluretaa:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 22 запитвания.