Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво мислите по въпроса с меда,билка с която не трябва да се прекалява ли е или  (Прочетена 24677 пъти)

Simeon

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Какво мислите по въпроса с меда,билка с която не трябва да се прекалява ли е или храна,с която човек може да се храни редовно.Има ли наистина риск от диабет и наистина ли е толкова голям?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Медът е билка?
Пчелният мед, въпреки че е природен продукт е много концентрирана храна с висок гликемичен индекс. Оптималната доза за здрав организъм е по 3 лъжички на ден, въпреки че някои апитерапи препоръчват и доста по-големи дози от порядъка на 50 - 100 гр/ден, което според мен е прекалено. Да не забравяме, че за тежките форми на диабет хич не е безопасна консумацията на мед.
Диабетът се влияе от много фактори, не само от консумацията на захари. Не знам дали можеш да си предизвикаш захарна болест само с консумация на повече мед, но хипоглекимия определено.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко

Аз съм категорична за ползите от меда (в които многократно, лично съм се убеждавала), както и че трудно, много трудно можем да си причиним вреда с него. Доказано е, че диабетици ядат мед и не им причинява проблеми (все пак, това може и да не важи с пълна сила за най-тежките форми на диабет), стига да не се прекалява, разбира се. И аз мисля, че чак 100 грама дневно е много, но и три чаени лъжички далеч не ми се струват максимална доза - и по-големи количества при относително здрав организъм не вредят. При проведени експерименти с доброволци, приемали по 2 супени лъжици мед на ден, се оказва, че тези хора видимо отслабвали. Големият куриоз е, че някои от тях вземали и по 3-4 с.л дневно и резултатът бил същият. Донякъде това се обяснява с намаленото желание за консумация на шоколад и рафинирана захар, което е настъпило при 99% от участниците.
Колкото до гликемичния индекс - да, висок е, но реакциите, които протичат в организма са съвсем различни от тези, протичащи при приемане на рафинирана захар и други подобни храни. При употреба на подсладени с пчелен мед напитки и храни вместо със захар, в организма се задействат други метаболитни вериги. Пчелният мед съдържа различни въглехидрати, които въздействат по различен начин върху организма. При приемане на мед нивото на кръвната захар действително се повишава, но остава продължително време константно и спада по-бавно. Поради по-малките нужди от инсулин не се стига до "вълчи апетит" и се достига по-бързо чувството на засищане. По-бавното спадане на нивата на кръвната захар води до това, че чувството на ситост се съхранява по-дълго. Нищо общо с хипогликемичната реакция, която се наблюдава след парче торта с чаша кафе, или мазна баничка! ;D
Разбира се, важно е каквото и количество мед да приемаме, то да е разпределено на равни интервали и малки порции през целия ден. Не мисля, че 4 с.л. в рамките на 16 часа, примерно, биха навредили, но ако се вземат наведнъж, панкреасът определено ще има проблеми! (Пак си мисля, че повечето потребители тук са наясно с тези неща и едва ли стигат до такива крайности ;) ).
И още:
- Приемането на пчелен мед преди лягане помага против безсъние
- Употребата на пчелен мед води до по-добро самочувствие и работоспособност
- Приемането на пчелен мед намалява пристъпите от главоболие
- Приемането на пчелен мед подобрява храносмилането
- Приемането на мед намалява мускулните крампи (само който е страдал от това неприятно явление, знае за какъв малък ужас става въпрос  ;D)
И не на последно място, за мъжете:
-  Пчелният мед усилва продукцията на сперма (източник - http://apitherapy.blogspot.com/2008/12/honey-boosts-sperm-production.html;D

И все пак, още веднъж - никой не говори за прекаляване  :fun_096:. Ще се радвам, ако съм убедила някого, че медът е един от малкото продукти, които дори в големи количества не носи вреда (или поне далеч не толкова колкото захарта и полуфабрикатите), но това не значи, че трябва да нагъваме непременно по половин буркан на ден  ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Какво мислите по въпроса с меда,билка с която не трябва да се прекалява ли е или храна,с която човек може да се храни редовно.Има ли наистина риск от диабет и наистина ли е толкова голям?

Приемам една малка бучка от пчелната пита на ден  (50 грама) с лимонов сок. Принципно най-правилно е да се взема с краве масло или както едно време са дрънчали филия намазана яко с краве масло и мед отгоре.
Мазнината и лимоновия сок снижават гликемичния индекс частично.

Загряваният мед е отрова, крем меда с пудра захар вътре  е отрова. Течният мед по сергиите е минавал през микровълнова фурна и е отрова.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161

 Една моя позната лекуваше майка си със стара арабска рецепта против рак в която присъстваше мед.Тъй като жената имаше и диабет -меда беше специален -такъв който не повишава нивата на кръвната захар.Така че знам че има и мед за диабетици.Мисля ,че съм виждал такъв да се продава.
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Една моя позната лекуваше майка си със стара арабска рецепта против рак в която присъстваше мед.Тъй като жената имаше и диабет -меда беше специален -такъв който не повишава нивата на кръвната захар.Така че знам че има и мед за диабетици.Мисля ,че съм виждал такъв да се продава.
И аз, но си мислех, че е поредният изкуствен продукт?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/


[/quote]
И аз, но си мислех, че е поредният изкуствен продукт?
[/quote]

Има но е скъпо и само с връзки. Това е най обикновен див мед  без подхранване на пчелите със захар. Фруктозата е преобладаваща пред глюкозата и от там по ниският гликемен индекс
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Simeon

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Някой,чул ли е за човек,който е имал проблеми,затова че е ял мед(независимо от количеството) или всички повтаряте масовата информация,че повече от 2 грама на кг е опасно.Това малко ми прилича на заплахите с анорексия когато за пръв път опитах суровоядството.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Да, аз като ям мед ставам като шар пей и не мога да дишам , правих гладувания и се оказа,че акациевия мога да ям, но букет ли е - по-зле и от Пернишката трагедия
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548

Да, аз също се подувах (от качествен, домашен мед без захар), но след едно по-дълго гладуване това отшумя.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Някой,чул ли е за човек,който е имал проблеми,затова че е ял мед(независимо от количеството) или всички повтаряте масовата информация,че повече от 2 грама на кг е опасно.Това малко ми прилича на заплахите с анорексия когато за пръв път опитах суровоядството.

Трудно е да се каже, каква точно е ситуацията с меда.  Лично аз съм със смесени чувства към продукта.
От една страна е невъзможно да намериш медар, който да не дава захар на пчелите. В резултат медът не е събран от цветя а от чинията със захарен сироп до кошера. Така купувайки буркана за 8-10 лева, хем се тровим с бялата отрова, хем си въобразяваме за полезност.   
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

rawfan

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55

Чел съм много статии, че суровия мед /не загряван над 33 градуса/ не би трябвало да повишава кръвната захар - и затова лекувал диабет. Обаче съм пробвал напрактика да ям суров мед - директно от питата и си повишава кръвната захар и то много - та се чудя що така се получава- Може би наистина има значение с какво са хранени пчелите или просто се е загрял меда докато ми го носят.
Активен

Simeon

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Zdraweite otnovo!Syjalqwwam za azbukata.Ta ima razwitie po moq vypros za meda.Polu4ih alergiq i sega ako hapna edna lyji4ka med,mi izlizat pupki po tqloto,pyrviq pyt okolo limfnite vyzli.Sled nqkolko 4asa pypkite minavat.I nqkoi drugi po sladki ne6ta ako se opitam da qm (smukini)pak se opitvat da izlqzat no samo do tam.Ta iskam da vi popitam,tova li e hiperglikomiq i kakvi 6te sa posledicite za men i meda,i kakvi merki da vzema?Za sega izbqgvam saladki ne6ta,no dokoga taka.Opitah se da qm gotveni specialiteti morski,no ne mi e vkusno,ot 4 meseca ne bqh slagal gotveno v ustata si.S mesotoi sy6to ne stava rabotata,absurdno e da go sdyv4e6 kakto trqbva ???.Mislq si,4e vse pak ne sym popadnal na istinski med,ni6to 4e e vaden na presa.Syjalqvam,4e ne vi poslu6ah,no mislq,4e sum dlujen da provetq vsi4ko sam,6to se otnasq do ne6to koeto tolkowa obi4am.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

аз също имам алергия към мед , гладувам 12-21 дни и после мога д аям , с изключение на горски букет , от него винаги се изривам и задушавам
Активен

xVEGANx

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
  • total liberation

В този форум вече имаше една друга тема за меда и пчелните продукти, доста се изпокарахме там.  :Confus_3:

Пчелният мед, както и всички други животински продукти, изобщо не ни е необходим и е продукт на експлоатация и кражба. Има много продукти от растителен произход, с които можеш да си подслаждаш. Консумацията на мед не е оправдана от морална гледна точка.

Go Vegan!
Активен
Night of justice, knights of justice. Liberation's crusade's begun.

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Убийството на комар е много по тежко от експлоатация на пчела,а и мисля,че пчелата е навършила пълнолетие,когато прави мед.  :laugh: :Content_22:
Познавам много моралисти,които милеят за всяка животинка,а могат да прегазят човек,без да им мигне окото.
Дайте да не изпростяваме съвсем и да не се правим на по светци и от Бог.
Много по-морално е ,ако работиш и взимаш хубава заплата ,да отделяш половината и да я даваш на нуждаещи се деца или да работиш благотворително!Да помагаш на всеки,без значение на неговите възгледи и религия,стига да се нуждае и да иска помоща.
Ако убиеш на кучето бълхите,не е ли много аморално? Каква е разликата между бълха и пчела?Две творения на Създателя.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57

Много е странно когато някой заговори за експлоатацията на животните (винаги ми е било странно каква е целта на такива хора).
Без тази експлоатация още щеше да се живее в пещери. Дори и тогава хората са ловували (експоатирали) животните. Така  , че както каза Бенато - хайде малко да помислим преди да пишем нещо ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Мдааа... мед, прашец, млечице, клей(прополис) - как да се откаже човек от такава природна китка.
Интересно някои хора колко са чувствителни на тема животни и опазването им, а в същото време са пушачи и пият бира. Има го и тоя момент. Животните да са добре - ОК. Ама що същия трябва да вреди на себе си и останалите човеци :surpris_23:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

А какво мисли мечката по въпроса? Тя е аморален експлоататор, следователно подлежи на присъда tooth

Не съм съгласна, че животните са само експлоатирани. При добро отглеждане и стадата имат полза - някой им осигурява храна, пази ги от хищници, дава им подслон. Да не говорим, че повечето породи домашни животни са селектирани и отглеждани от хилядолетия и едва ли ще оцелеят в дивата природа. Животновъдството и земеделието винаги са вървяли заедно. В познатата история първите им наченки горе-долу съвпадат с появяването на шумерите. Това са двата фактора, които са подпомогнали развитието на цивилизацията като цяло. Не сме в Златния век и едва ли ще се върнем, но отказването от животновъдство и земеделие би ни превърнало отново в пещерни ловци и събирачи на това, което е останало от плодовете и растенията, каквито сме били за определен период след глобалните катаклизми.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Интересно някои хора колко са чувствителни на тема животни и опазването им, а в същото време са пушачи и пият бира. Има го и тоя момент. Животните да са добре - ОК. Ама що същия трябва да вреди на себе си и останалите човеци :surpris_23:
Нали?! На това и аз се чудя и не го проумявам, честно.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.074 секунди с 22 запитвания.