Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Веско  (Прочетена 60883 пъти)

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Дневникът на Веско
« -: 08-02-2011, 15:31:12 »

 Здравейте,
 Реших и аз да си направя дневник, след около една година плавно преминаване към суровоядството . Искам само преди това да отбележа, че без форуми като този и интернет изобщо, едва ли щях да удържа натиска на "загрижените" ми околни. Като се има предвид, че съм по принцип слаб, остначало отслабнах с около 8-10 кг и всички си мислеха, че бавно се самоубивам, но сега нещата са нормални. Висок съм около 180 см , тежа 72-3 кг и за момента се чувствам прекрасно. Имам повече енергия, отколкото преди десет години, колкото и отначало да не ми се вярвяше.
Ето вчерашното ми ми меню:
09.00ч - чаена лъжица с връх хавайска спирулина, същото количество мака след около 20 мин. 
10.00ч- две филии хляб от лимец(с квас) намазани със суров сусамов тахан (натурален на Тръндеви) и домашен мед.   12.00- сурови яйца от пъдпъдъци- 5 бр.( бате Бино е виновен  ;D) 14.00ч- една краставица, връзка копър, винен оцет,зехтин, хималайска сол. 18.00ч- банан  20.00ч.- домати, връзка магданоз, люти чушки, зехтин и х. сол. Със соса от салатата заминаха още две филии хляб.
 Всички продукти се стремя да са био( особено зехтина и оцета), като все пак пренебрегвам био-то, ако конвенционалните зеленчуци, които намирам в момента са по-свежи ( да не говорим за цената). Кълновете си правя сам , а био ядките, които си намирам в момента са на цената на конвенционалните. Тях винаги ги изкисвам, но за тях ще пиша като ми влязат в менюто друг ден.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #1 -: 08-02-2011, 16:14:14 »

ЗДрасти Веско   :Content_14:
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #2 -: 09-02-2011, 17:44:00 »

Веско, тези яйца от пъдпъдъци наистина ли усещаш някакъв ефект или така си ги ядеш? :) На мен дори мисълта за яденето им ме отвращава.... :Confus_3:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #3 -: 09-02-2011, 17:59:26 »

  Здрасти, Дани  :Content_22:



 Марулке, честно казано, не знам дали усещам някакъв реален ефект, но мисля че има много истина в думите на Петко, че нищо хубаво на този свят не е станало бързо. Затова реших да го карам по-плавно с преминаването към чисто веганство. За момента съм скъсал с млякото. А за месото..... вегетарианец съм от поне 5 години.  Като че ли най-добре ми действат зеленолистните. За тях използвам природния ми блендер- устата  tooth. Дъвча, докато не станат почти на течност. Явно организмът ми е "мечтаел" да му възстановя леко алкалната среда.
 И докато съм тук......... реален ефект усещам от суровия оризов протеин.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #4 -: 09-02-2011, 21:03:27 »

Веско, честит дневник. Как познаваш дали оцета е био?. Аз не че съм се засилил да си купувам, защото съм си направил достатъчно и ябълков и винен и все не му идва реда да го ползвам ама като гледам купешкия какъв е бистър имам чувството, че липсва точно ресфератрола (багрилното вещество във виното, което е антиоксидант).
Тоя ориз как го обработваш суров и в какви количества(имам чувството, че ако река да изям така повече от 2 лъжици накиснат ориз ще си докарам беля)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #5 -: 09-02-2011, 23:01:09 »

  че нищо хубаво на този свят не е станало бързо. Затова реших да го карам по-плавно с преминаването към чисто веганство.
Хубаво правиш! :)
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #6 -: 10-02-2011, 00:07:52 »

 Злояд, аз купувам оцет от Карфур. 3 лв струва и вътре е пълен с парчета от гроздето. Тяхната био марка се казва Agir и е доста евтина. Качеството също е задоволително.  Оризов протеин си купувам румънски, пак е био и си го разтварям с вода. Той е на прах и се получава нещо като оризово мляко. На опаковката пише, че е студено пресован и суров. Предполагам, че е така, защото доста добре ме възстановява след физически натоварвания.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #7 -: 10-02-2011, 08:41:44 »

Честито дневниче и от мен! :flowers2:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #8 -: 10-02-2011, 21:09:29 »

Веско, чак сега видях , че ме споменаваш с  добро . Радвам се , че ми имаш доверие. (Аз на теб - също :) )  За яйцата наистина ще откриеш ,че те енергизират. Много други също го усетиха :)  И да знаеш, че като ги употребяваш редовно  си с поне 2-3 кила отдолу. Не че това ти е проблем, но да имаш предвид. Ако решиш да ги спреш , ще бъдеш с 3 кила отгоре. (ПРи мен поне е така)

Интересува ме какъв е този оризов протеин и откъде се купува да го пробвам?  Тук в наша околия не го срещам по рафтовете.
 Обаче пък изнамерих мой си метод за  производство на оризово мляко.  Става супер според мен (вероятно защото не съм пробвал нещо по-добро :)  )
Вземам сух неполиран ориз и го смилам на прах в кафемелачката. После заливам с гореща вода. След 30 мин. вече е омекнал , добавям му сол и мед и го завъртам с пасатора. Става чудна храна почти за без пари.     
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #9 -: 10-02-2011, 21:40:52 »

Весковци има доста във форума. Този не те е споменавал с лошо.
Обаче пък изнамерих мой си метод за  производство на оризово мляко.  Става супер според мен (вероятно защото не съм пробвал нещо по-добро :)  )
Вземам сух неполиран ориз и го смилам на прах в кафемелачката. После заливам с гореща вода. След 30 мин. вече е омекнал , добавям му сол и мед и го завъртам с пасатора. Става чудна храна почти за без пари.     
Това не те ли задръства със слузове? Аз задължително накисвам ориза преди да го правя нещо.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #10 -: 10-02-2011, 22:18:57 »

Ами нали и аз го накисвам бе, Злоедов?  Само че в прахообразно състояние. Омеква по-бързо.

Не знам дали ще ме задръсти с нещо , от скоро го употребявам.:) 
Какви са видните признаци на задръстване със слуз?
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #11 -: 10-02-2011, 22:27:57 »

 Здрасти, бате Бино ! Този протеин ми го взимам от zoya.bg . Тук в София имат много хубав магазин, та от него си го купувам. Собственика там ми е приятел и като се заговорихме ми го препоръча пред конопения (не че и от него не си взех  tooth). По принцип съм скептичен, относно извличането само на определени вещества от дадено растение, защото съм на мнение че всички вещества в него действат като кофактори едни за други и за да действат оптимално ти трябват всички...... не знам дали стана ясно. Както и да е, този протеин като че ли доста добре ме възстановява, но за съжалине взе да ми свършва. Сега отивам за една седмица на сноуборд трип на Безбог и ще пробвам конопения. Нали знаеш, доста е трудно с храната по време на подобни пътувания и в такива моменти разтворимите изсушени сурови продукти са доста ценни. Само ако ме изтарашат полицаите и намерят зеления прах с надпис "конопен протеин" не знам какво ще обяснявам  tooth . Тва и за ядене ставало .........
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #12 -: 10-02-2011, 23:01:38 »

Хубаво го каза за конопа :) .
 И за другото е така, като си на път е ужас с храната. ( Хубаво че направиха на често бензиностанции с тоалетни , че като ти призлее , да има къде да отидеш :) )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #13 -: 10-02-2011, 23:13:34 »

Бате Бино, не си ме доразбрал като казах накисвам. Имах впредвид, че го измивам с няколко води докато зърната спрат да се слепват във водата.
 Щом го ядеш от скоро няма как да си се задръстил -  то натрупването на слуз и изчистването и са бавни процеси.
Признаците за слуз: като бях малък и всеяден белия ми дроб постоянно хриптеше имах кашлици и храчки и реално бях с доста намален дихателен капацитет.
Слузове се натрупват в костите (тяхната структура е пореста) и в лимфните канали.
Предни години когато имах доста слуз в главата зимно време когато нощем температурата в стаята ми паднеше и лицето ми се охладеше доста под нормалната телесна температура ми се натрупваше слуз зад очите (предполагам, че е било в синусите) и докато беше там получавах болка в очите, светлобоязън, сълзене и чак когато гъстия секрет изтечеше от синусите ми проблема с очите се оправяше.
През топлите сезони наличието на слуз може да се усети нощем (издава характерен звук) когато се движи в лицевите кости - от корена на горните кътници към слепоочието, а през деня - коста зад ухото . Добре, че при мене изкарването на слузовете вече е канализирано и много бързо излизат под формата на ушна кал, защото ако се задържат може да доведат до някой бактериален менингит.
Също така води до лошо оросяване на ставите и до скованост.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #14 -: 11-02-2011, 10:59:43 »

Мерси ,Злоедов. Но и от пълнозърнестия ориз ли ще се ослузяваме? Аз го имам за добра храна. А и доста пасва на преобладаващата вата. Нали не става дума за мляко с ориз  ? :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #15 -: 11-02-2011, 19:11:30 »

Пълнозърнест ориз не ми е попадал в чинията от ученическите години, така, че не знам как действа(а не ми липсва желание да пробвам). Млечни продукти ядох за последно през лятото (сирене с краставица)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #16 -: 19-02-2011, 19:39:14 »

 Хайде нещо да понапиша след едноседмичното ми пребиваване в планината. Катерех като младенец покрай улеите до върха, така че имам още едно доказателство, че съм на прав път. Чак на петия ден хванах нещо като мускулна треска, но като се има превдид че направих над 70-80 км върху сноуборда и около 4-5 часа катерене е нормално. В хижата имаше и други вегетарианци и понеже бяхме пакет със закуска и вечеря страшно ядосахме хижаря. Аз тъй или иначе му ядох само боба и лещата отвреме-навреме, защото си бях помъкнал бая храна от София. Викаше ми "оня, вегетарианеца"  и жена му ми сподели, че мислел че доброволно съм искал да се спомина в планината  :Content_4 - emotloader:.
Както и да е, ето днес какво представлява менюто ми:
Сутритна стартирах с  чаена лъжица хлорела, разтворена в малко вода, после хляб от лимец с мед и тахан. Към 11 часа си разтворих последователно лъжица мака и две конопен протеин.
На обяд си спретнах една моя си манджа, която много обичам- ориз на пара, зехтин, пресен босилек, лют пипер, домати на кубчета, маслини каламата, малко чесън на прах, сол.
Следобяд един грейпфрут и смятам да вечерям два пъти- първо салата от домати с една връзка магданоз и зехтин, после сто грама лешници, които съм оставил да се изкисват от обяд. 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #17 -: 19-02-2011, 19:48:27 »

" оня вегетарианеца" ...много пренебрежително  tooth ....
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #18 -: 19-02-2011, 21:53:28 »

Абе честно казано, там не ми беше много смешно. Постоянно го гледах в ръцете, когато ми сипваше "постното".
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #19 -: 22-02-2011, 09:19:22 »

ЕЕЕ Веско, браво! Много свежарско ми звучи това с планината. Къде ходи, ако не е тайна?
Аз бях за малко в Германия, даже мисля да разкажа подробно във форума, защото бях на био изложение,това което ме изненада беше, че без проблем можеш да си вземеш вегетарианско или веган блюдо сурово или сготвено, каквото желаеш!  :essen:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.132 секунди с 22 запитвания.