Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Петко  (Прочетена 412692 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Дневникът на Петко
« -: 06-06-2009, 02:58:27 »

Тук ще пиша за моето хранене, и за всичко, което съм постигнал като суровоядец :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1 -: 06-06-2009, 03:26:55 »

Какво правя всяка сутрин?

       Сутрин като стана веднага почвам да се жабуря с шарлан. Около 20 мин. и след това изплювам във WC-то. Мия си зъбите и изтърквам целия език до основата(преди ми се гадеше малко, сега вече не). След това пия чаша и половина топла вода с голяма лъжица ябълков оцет(не купешки). След 10-15 мин. изпивам една лъжица пчелен прашец(предната вечер съм сложил супена лъжица прашец в чаша с много малко вода). След 20-30 мин. пия 1-2 лъжици студенопресован зехтин "Борхес"(http://www.kosherfoodonline.eu/images/products/B1-001_full.jpg). След още 15 мин. изпивам 1-2 лъжици масло(едно от тези - тиквено, конопено или ленено...обикновено редувам по 2 седмици всяко едно от тези масла), и след още 15 мин. слагам в кафемелачката(нея използвам само за семена, естествено) 2 супени лъжици ленено семе. Смилам го на брашно и веднага го слагам в чаша. Сипвам вода, около половин или повече от половината с вода. Разбърквам хубаво и изпивам веднага. След това изпивам още половин чаша вода(с ленената напитка се приема повечко вода). И след още 20-на минути вече закусвам. А през времето, докато тея минути текат съм най-често във WC-то...3-4 изхождания в рамките на час-час и половина след ставане и началото на новия ден е светло и изпълнено с кеф ;) Това са проверени неща. Моят инструктор по йога, Рашко, ми ги каза миналата година септември, и оттогава не спирам...9-ти месец съм така и нещата стават все по-добри...някои казват, че тва било прекалена дисциплина, но като знам какво получавам аз в замяна...много съм признателен на Рашко...показа ми правия път, а 14 години се лутах по доктори, заради синузит, хроничен фарингит(постоянно 10-11 месеца в годината силни болки в гърлото), гастрит, колит...и лекарите в заключение казваха: еее, банални неща са това...банални, ама по цели нощи да не можеш да дишаш, заради синузита и слузта дето е била в главата ми(синусите са в главата все пак)...а сега какво - сякаш е станало чудо...а то не било сложно...просто трябва да се синхронизираме с природата и готово...ааа, забравих. Пиех хапчета да си подтискам киселините в стомаха, щото се качваха нагоре, ама аз като си ядях от всичко и по много ;D В полунощ съм излизал да търся денонощен магазин, щото наште са забравили да купят шоколадче :D абсолютно зависим бях...но важното е, че всичко е зад гърба ми и не ме блазни вече. Но на йога не тръгнах, заради тея болежки. Съдбата има пръст във всичко, естествено. Май месец миналата година ми дадоха телефона на Рашко, но аз тогава бях зает с държавни стажове и не му звъннах. На следващия месец започнах работа в хотел Тримонциум...навлязох в детайли в охранителния бизнес  :D :D :D и тогава реших да му се обадя и изведнъж разбирам, че там, където работя той провеждал заниманията по йога. Като се видяхме на първото ми занимание по йога(01.08.2008) се оказа, че сме се засичали из хотела.
       Разказах това, защото вярвам, че няма случайни неща!
« Последна редакция: 06-06-2009, 03:43:19 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #2 -: 06-06-2009, 04:24:49 »

Петко, много хубаво начало на дневника ти:) Поздравления за промяната в живота ти и за волята ти:)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #3 -: 06-06-2009, 07:15:07 »

Здравеи Петко.Дисциплината при теб наистина е на завидно ниво.Четеики тези дневници разбирам че всеки от нас си има малките ритуали сутрин.Всъщност пиша тези редове с искрената надежда да ми удариш едно рамо в разработването на един режим на хранене които почива изцяло на продукти отглеждани в България или съседни нам държави.Неме разбираи погрешно не страдам от излишен шовинизам.Повлиян съм силно от евангилието на мира.Там пише че Бог се е погрижил всички нужни вещества да се намират в територията която обитаваш.Всъщност този тип диета ще бъде и доста "евтина" и изпълнена с позната нам енергия.Също така бих искал да я орентираме към хора които искат да подържат активна физическа деиност.Благодаря за търпението.В момента съм на черешов пост но след това започвам смело експериментите със себеси. ;D.
Лек ден.
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #4 -: 06-06-2009, 07:58:10 »

Четеики тези дневници разбирам че всеки от нас си има малките ритуали сутрин.

ами аз си нямам ритуали сутрин... освен ако не считаш излежаването в леглото за някакъв ритуал ;D това със зехтина го правих по едно време, но чак пък всеки ден да взема да се жабуркам няма да стане... :-\ по принцип преди чувствах нужда да си почистя устата допълително с олиото, но сега като не консумирам нищо животинско не задържам кофти дъх от вечерта, устата ми е някак различна...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #5 -: 06-06-2009, 08:46:25 »

Петко,добре дошъъл ;) :) :) :)
Аз също ще започна да правя твоите ритуали,после пак ще ги прочета и се хахващам.Пиши подробно за всичко ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #6 -: 06-06-2009, 09:11:29 »

Ок, ако имаш въпроси пиши. Аз сега отивам на йога :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #7 -: 06-06-2009, 09:32:54 »

Ей, Петко, супер наистина! Поздравления за промяната ти!  ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #8 -: 06-06-2009, 15:14:33 »

Петко, моля те сподели за ябълковия оцет. Ти ли го правиш и знаеш ли как се прави?Търся изпитана рецепта, не само copy-paste.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #9 -: 06-06-2009, 17:18:58 »

Благодаря на всички за поздравленията! Ако не бяхте вие нямаше и да си правя дневник тука ;)

kremamel, за ябълковия оцет питай Мер. Тя беше писала(ако не ме лъже паметта), че си правела. А моя оцет го взех чрез Рашко, който е помагал за производството - купували са суровината(ябълките), рязали са ги, чистили...накрая помня, че казваше как се цедят...нещо такова. Единствено мога да ти кажа, че няма абсолютно нищо общо с купешкия оцет.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #10 -: 06-06-2009, 18:45:47 »

axim, на теб ти отговарям най-накрая, защото ще е по-подробно. Не знам само дали не ме надценяваш нещо...чак хранителен режим...но нека опитаме ;)
Като обясняваш за това Евангелие, се сещам за нещо, което съм чувал на йогата, че е добре, да се консумира храна съобразно региона и според сезона. Какво мислиш за такъв един режим:
- масла - зехтин, тиквено, конопено, ленено. Задължително студено пресовани. Написал съм ги по ред на важност.
- покълнанли семена - пшеница, ръж, люцерна, киноа.
- ядки - бадеми, лешници, орехи...други, които се отглеждат в България не знам.
За киноата ти пиша, понеже е високо белтъчно семе...а ти каза, че искаш като за спортисти.
Плодове и зеленчуци всякакви. Бананите са задължителни при умерена или интензивна физическа дейност, но пък не виреят у нас.
Мед и пчелен прашец - както винаги предпочитам разнообразието. Поне 2-3 вида мед ти препоръчвам - акациев, липов, манов, букет. Но да е купен от познат пчелар, или от панаира на меда в Пловдив ;D Прашецът предполагам знаеш: една супена лъжица слагаш вечерта преди лягане в чаша с много малко вода. На сутринта пиеш на гладно и поне 15-20(най-добре 30) мин. не пиеш и не ядеш нищо.
Можеш да включиш също сушени плодове, сусамов тахан, маслини, маслинова паста(да си мажеш разни хлебчета или за "манджа"), житенки(бисквити от 100% оризов или пшеничен произход...има и разни миксове с ръж, овес и царевица).
Прави си всеки ден фрешове и млека от семена и ядки. Прави някой от хлебчетата в сайта...например това - http://www.zemianazaem.com/?p=80 :)
Само една бележка да направя: не си ми писал доколко си суровоядец - 60, 80, 90%...?? Ако си 90% например и в същото време не ядеш нищо, което е внос, означава, че адски много ще се ограничиш, и е вече опасно.
Аз съм горе долу 75% суровоядец и понякога си хапвам варива - елда(гречка), леща, фасул. Но по 7-8 лъжици, а не цяла купичка например.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #11 -: 06-06-2009, 18:53:38 »

За пиене - вода, зелен чай, фрешове, смутита, ядкови млека.
Напоследък започнах да ям сурови гъби и тиквички...тоест лееко сушени. Нещо като тази рецепта - http://www.zemianazaem.com/?p=155 , само че нарязвам тиквички и слагам и чушка.
axim, какво мислиш за такова меню?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #12 -: 06-06-2009, 20:02:35 »

Петко,здравеи от ново.Да ти призная никога несъм бил добър в смятането. ;D но да кажем че в момента преди започването ми на черошовато растоварване бях стигнал до етап лекто вегатарянец и приемах да къжем към 60%сурова храна./я ме открехнете как точно смятате тези проценти??? :o/И аз къто теб изпитвам голяма слабост към елдата и също така към просото.Страшно вкусно е с гъби и много много лук и чесън.
Колкото до малките ритуали ще споделя че сутрин аз губя средно по 40м в тоалетната и минавам през различни прочиствания.Първо си изчетквам езика,после със пръсти си правя масажи на венците и езика.След това се жаборя с прясна урина.Миене на зъби.На финала си промивам носът със солен разтвор.Мисля че в йогата се нарича слонско прочистване.За съставането на тези ми ритуали доста ми помогна и книгата на В.Евтимов за йога.
А защо мислиш че ако се наблегне само на продукти които растат по наще широчини ще се огранича????
Замисли се менюто на един човек консомираш омъртвена храна е далеч по еднообразно от нащо........все още съм в чуденка за това и сондирам мнения.....
Лека вечер.
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #13 -: 06-06-2009, 20:29:34 »

axim,жабуренето с прясна урина за какво е?
 ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #14 -: 06-06-2009, 23:42:20 »

Понеже ме питат за шарлана, да поясня.
Шарлан е студено пресовано слънчогледово масло. Като олио, само че не е обработвано и рафинирано. В чист вид е, и жабурянето, за което говоря се препоръчва само с шарлан да се прави. Продава се в здравословните магазини и в някои супермаркети(Сани например). Аз го купувам от магазина на Опълченска :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #15 -: 06-06-2009, 23:52:10 »

axim, това с процентите го казваме грубо, ориентировъчно...не изчисляваме нищо конкретно.
Цитат
А защо мислиш че ако се наблегне само на продукти които растат по наще широчини ще се огранича?
Мисля, че това ограничаване ще е на лице, ако както казвам в онзи пост, си 90% или повече суровоядец. Мисълта ми беше, че ако опиташ да си пълен суровоядец може би ще е рисково, защото ти като ядеш само тукашни храни, няма да си правиш фрешове...те нали са внос...Ще изключиш прекалено много неща, ако се откажеш от нещата, които се внасят. Все пак половината видове ядки са чужди, всички цитруси, бананите, ананаси...През зимата ще се окаже, че ти не трябва да си купуваш никакви плодове, защото тогава всички ще са вносни. Това исках да кажа :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #16 -: 07-06-2009, 00:53:57 »

Вчера ми доставиха конопеното семе и аз побързах да си направя мляко. Оказа се наистина велико...рядко използвам такива думи, но наистина си заслужава човек да отпива бавно и да си затвори очите...Изпих го и веднага направих още ;D Аз първоначално го опитах без мед и без нищо. Вкусът му беше като на обикновено краве прясно мляко. Но като добавих 1 лъжица мед, 1 лъжица зехтин(нали знаете правилото за зехтина и фрешовете ;) ) и малко канела, резултатът беше несравним с никакво друго питие!!! Ето рецептата - http://zoya.bg/kukuriak/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF/ Оказва се, че има такав важния за нас витамин Б12 и етерични масла, които иначе са адски скъпи и полезни. Опитайте и споделете дали ви е харесало като на мен ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #17 -: 07-06-2009, 02:07:17 »

Петко,изобщо не ми го хвали,ако е под 50 градуса,ако ма уважааш ;D ;D ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #18 -: 07-06-2009, 02:29:07 »

Петко, СУПЕР звучи!!! Аз съм пила само в един от веге ресторантите и ми е много любимо, но нямам търпение сама да си направя!! Ех, само да свърши това гладуване....  ;D

Между другото, ако някой (от Пловдив) не може да си намери, мога да ви нося по половин или 1 кг. като си идвам. Цената на кило е 5 лв., да напомня само...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #19 -: 07-06-2009, 06:39:39 »

петко , какво е това правило 
Но като добавих 1 лъжица мед, 1 лъжица зехтин(нали знаете правилото за зехтина и фрешовете ;) ) и малко канела, резултатът беше несравним с никакво друго питие!!!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.097 секунди с 22 запитвания.