Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Светльо  (Прочетена 29200 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #60 -: 06-07-2009, 10:28:33 »

Има суровоядци, които са спортисти и си имат достатъчно мускулна маса. Те пият много протеинови шейкове (от естествени източници, например коноп, ядки и семена). Освен това пият и много зелени смутита, в които слагат водорасли и много зелени листа. Хапват си доста супер храни, като годжибери например, но и не само. Примерите не са малко. Но ако иска някой да качва мускули, трябва да работи за това (демек да прави упражнения за качване на мускули, а не тип кардио) и да уплатнява с подходящите храни.
Нали знаете, че човек, който започне да работи за мускули и бодибилдинг, започва да изучава и да се интересува от храната си, съставя си определени меню и т.н. И при суровоядните "бодибилдъри" е същото - съставят си меню, но малко по-различно от общо-приетото.
Готвената храна качва килограми, защото при процеса на готвене се образуват вещества, които са непознати за тялото ни и то не знае какво да ги прави и затова почва да ги трупа в мазнините, да ги складира в гънките на различни органи (например дебелото черво, черния дроб...). Това складиране се получава тогава, когато прекаляваме с готвеното и преяждаме. Но ако спортуваме и сме активни тези складирани вещества се издърпват и "разграждат" по някое време.

Добре е всеки да яде това, което иска, защото ако се насилим да сме суровоядци, суровоядството ще стане враг №1 и то ще действа против нас. Тоест ще сме суровоядци на 100%, но няма да се чувстваме добре и няма да извличаме полза от него, а по-скоро ще ни вреди. Затова много е важно по-често да следваме желанията на тялото си, но това само ако сме здрави. Защото ако сме избрали да сме суровоядци с цел да се избавим от болест или да свалим ненужните килограми, то тогава не бива да правим компромиси.

И още нещо - да не изпитваме вина и да не се чувстваме така сякаш ще даваме отчет пред някой (например, че "съгрешаваме" с някаква храна или че хапваме нещо "забранено", "непозволено"). Всичко е разрешено и няма никакви "закони" тук. Правим избори единствено според нашите си виждания и разбирания.
Активен
Духът владее материята!

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #61 -: 06-07-2009, 12:17:55 »

Ох Мер, последният ти пост много ми хареса...донесе ми успокоение от което имам нужда в момента.
Извинявам се на автора на темата, че ще я флудна с малко лична история  :P

От както се помня се боря с надномерно тегло.Не е поради болест , хормонален дисбаланс или нещо подобно.Боря се с лакомия, желание за преяждане и все такива "хубавини".
Т.е. по скоро проблемът ми е на психична основа.През годините многократно съм достигала теглото към което се стремя, за съжаление не успявам да го задържа за повече от година -две.Казвам всичко това за да обясня че до голяма степен съм мозък промит от диети...т.е. от спазване на правила, броене на порции и калории, чувството на вина когато хапнеш различна от описаната в диетата храна и т.н.
От миналата седмица, когато реших , че ще се стремя към суровоядство (не съм си мислила, нито пък искам да започна веднага от 100%, дори се съмнявам че и да успея ще е за определен период от време, ще си го наложа за цял живот) , изпитвам ужасни угризения всеки път когато хапна нещо сготвено...и се въртя в един омагьосан кръг, усещам че приемам суровоядството като поредната диета за спазване, а знам че не би трябвало да е така.
За това ти благодаря мер, за горния постинг , ще си го препрочитам редовно.

Светльо, съжалявам ако твоите резултати не те карат да се чувстваш добре...мен лично много ме радва тая работа с обиколката на талията  ;D
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #62 -: 06-07-2009, 12:28:52 »

Светльо, аз се справям само с кафемелачка и пасатор, първото мели по-твърдите неща, а второто пасира по-течните. Купих си някъв друг уред с много приставки, който не ми върши никаква работа... >:( Мислех да си взимам кухненски робот, но в крайна сметка се оправям и без него и няма смисъл да давам 200 кинта... Проблем се получава само ако искам някаква супер фина смес от нещо твърдо, като например да си смелям тахан, но аз си го купувам, така че всъщност не е проблем...

пс: Надявам се не се сърдиш, че те преместих при останалите дневници, няма само ти да се цепиш от колектива и да си на отделно място, я ;)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #63 -: 06-07-2009, 13:05:15 »

Марулче,няма проблем,че си ме преместила,но сега ще трябва да се боря за рейтинг  :D :D
Аз имах блендер с приставка за мелене,но се разпадна :P ;D До дни,ще си взема и аз пасатор с голяма и малка купа(едната за шейкове,другата за семена и ядки).
зМия,аз се чувствам прекрасно в момента,просто ще закова килограмите си на 70 и това е.Вкарал съм,само едно готвено на ден(днес например,картофено пюренце)Иначе си хапвам доста плодове,кълнове,салати и т.н.Като си взема и пасаторът,вече ще си правя и любимите ми шейкчета :P :D,а като си взема и дехидрататор,ще си майсторя и крекерчета,понеже сега с моята фурна,не ми се занимава,че е много играчка.
« Последна редакция: 06-07-2009, 13:07:15 от Svetlio »
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #64 -: 06-07-2009, 13:14:22 »

Светльо, точно преди морето мернах някъде из сайтовете примерно меню за атлети и за всички, които искат да качат кг със суровоядство. Съставител беше мъж и на мен ми се стори доста храна за изяждане, затова не го запазих. Ще го потърся и ще ти го пусна да хвърлиш поглед.

Сега бягам в моя си дневник да се отчитам на Марулчето, че с тази почивка 10-15 дни никаква ме нямаше!  ;)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #65 -: 06-07-2009, 13:18:17 »

Няма страшно, Светльо, аз ше наминавам често да ти го дигам (за рейтинга става дума) ;) Пасаторът ще ти свърши идеална работа, само да не е съвсем куче-марка, че да се разпадне и той като блендера ;D

М/удругото, за килограмите разбрахме, а колко си висок?
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #66 -: 06-07-2009, 13:48:54 »

Висок съм 1,76м.,но имам леееко изкривяване на гръбнака от лоша стойка.След време от йогата,когато се изправи,мисля че ще хвана 1,80м.А за пасаторът,аз си харесах на PHILIPS,но е 180лв.Черен с метален накрайник,2 купи и е 700 вата.На блендерът,му се разнитова перката в шейкъра :D,а зъбците на малката приставка за мелене се загладиха,но това пък няма значение,щото и мотора му спря да бачка ;D ;D
« Последна редакция: 06-07-2009, 13:52:23 от Svetlio »
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #67 -: 06-07-2009, 15:37:02 »

кво толко си забъркваше, та му видя сметката на тоя блендер? ;D аз имах предвид, че ако на някой не му се дават 200лв за голям уред, с няква обикновена кафемелачка и обикновен малък пасатор може да замаже положението, аз съм свикнала вече и стигнах до извода, че изобщо не ми трябват излишни уреди засега... за сам човек-суровоядец не е проблем, но ако примерно с теб живеехме заедно и тряяше да забърквам за себе си и тройна доза за теб (че нали тряя наддаваш кила ;D), щеше да е доста трудно с кафемелачка, че меля по-малко количество ;)

и аз имам леко изкривяване на гръбнака, не знам оправило ли се е, но съм "пораснала" 1-2см  последните месеци, сигурно е подобрена стойка, става и без йога... (като смъкнеш цял куп излишни килограми и не ти тежат, та чак да те изгърбват :))
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #68 -: 06-07-2009, 16:02:02 »

Ами,той беше доста стар,а и беше някаква куче марка ;D,а и ми беше подарък и за краткото време през което го ползвах,ми свърши чудесна работа. :D Сложих цял банан в ореховото мляко и после лъжица захаросан мед и като го включих нещо изчатка >:( ;D
А за съвместното съжителство,така или иначе,ще трябва нещо по-качествено,та за това ще се бръкна другата седмица ;)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #69 -: 06-07-2009, 16:13:23 »

а така, приготви са, нема са излагаме ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #70 -: 06-07-2009, 18:00:44 »

Светльо, аз само ще кажа: слушай тялото си и прави това, което чувстваш, че е добре за теб. :)

Подкрепям мнението на Мер с 3 ръце. :)

Забелязвам, но не е забележка към вас :), че много малко зелено се яде. Четох, че това е основна грешка на хората, които правят първи стъпки в суровоядството, вкл. и на Бутенко. Те са наблягали на много плодове в началото и затова сега имат развалени зъби.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #71 -: 06-07-2009, 19:34:46 »

ма то животът е твърде кратък за да се взимам твърде насериозно, достатъчно време се притеснявах от всичко и всеки, стига ми вече ;) ако не прая глупости доде съм млада, та кога ;D
Много правилно, Марулче ;)

Влади, много добре напомняш! И аз си мислех същото, трябва много зелено да се яде всеки ден.... Ако е на смути, най-добре, защото така се усвоява най-лесно от организма, но по каквито и начини да е, все става. На мен ми е като обица на ухото споделеното от Бутенко. Но виж, не знаех,ч е имат развалени зъби сега от плодовете  :o Странно, тогава Дъг Греъм трябва да е останал без зъби. Той проповядва суровоядството по метода 80/10/10. Там ядат по 10 банана на ден някои.... Ама както и да е, явно се оправят. Но за Бутенко това, което от самото начало като се рових ми направи силно впечатление е, че след година-две суровоядстване цялото им семейство, започнали да се чувстват зле. Даже разни болести се проявили, майката Виктория напълняла дори и след редица изследвания, стигнала до извода, че трябва много зелено да се яде. Та така, яжте си зелениите, че са едни от най-ценните в този вид хранене!

Целувки за всички ви, колеги-суровоядци!  ;D Много ми е обичливо напоследък, хаха Искам всички да прегръщам, и непознати дори, и да казвам на всички колко ги обичам..  ;D ;D ;D
Та, не мога да пропусна вас, днес просто не мога да се сдържа - много ви обичам, прекрасни мили хора!!  :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #72 -: 07-07-2009, 12:56:03 »

Радулче, прегръщам те и аз  :)
Пролетта пиех много зелени нектари - основно млада коприва и лапад. Забелязах, че ако приема 1 л от подобен еликсир, нищо не ми се яде и теглото започна да пада, затова и ги намалих малко, почти ги спрях. А са толкова вкусни! От няколко дни отново си правя по литър и ми действа много добре, главоболието ми изчезна, отдавам се на блаженство.

Не знаех, че от плодовете се развалят зъбите. Наскоро видях подобни коментари в руския форум и ми се иска да проуча повече източници по въпроса. Преди години съм чела, че захарта в плодовете не е вредна, защото точно нея организмът ни може да усвоява най-пълно. Май в някоя книга за разделно хранене пишеше, че зъбите се развалят от нарушения баланс в организма и приемането на прекалено много киселинни храни (а определят повечето плодове като алкални)... и самите учени не са наясно...

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #73 -: 15-07-2009, 14:46:19 »

Светльо, не съм те забравила, но нямах време да резюмирам статията. Може и сега да го направя на порции.

Едното инфо, което съм копирала е отговор във форум на суровоядци.
за задържане на тегло и качване на мускулна маса:
- кълнове от леща и зърнени храни
- коноп (на прах към храни); за това питай Петко, той е спец по конопено мляко, олио и прочие.
- ядки/семена (вкл. под формата на сирене)


Примерно меню за качване на маса (човекът си е сметнал, че изразходва около 3000 и е съставил план за прием на 3500 ккал):

- грейпфрут
- 3 портокала
- 1 кг пъпеш (след тренировка)

- 75 г кашу
- 50 г орехи
- краставица

- 2 чаши грозде
- авокадо
- манго

- 3 банана
- 100 г фурми
- целина (броколи)

- 125 г лешници
- зеле, маруля, спанак и др.
- 2 домата


Това е от мен засега.  ;)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #74 -: 15-07-2009, 15:36:04 »

Влади, това меню на някой на 80/10/10 ли е? Че само плодове и ядки виждам... Той Светльо според мен чисто си яде на 811 и той, но това едва ли е начин да се качат килограми... По-скоро се свалят така... :-\ Според мен трябва да се ядат много зърнени за качване, особено ако това, което искаш да качиш, искаш да е мускулна маса, а не сланинка :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #75 -: 15-07-2009, 19:28:26 »

По-скоро се свалят така... :-\ Според мен трябва да се ядат много зърнени за качване, особено ако това, което искаш да качиш, искаш да е мускулна маса, а не сланинка :)
То само мускулна маса не може...винаги се лепва и по малко сланинка, но най-вече зависи точно каква физическа активност има човека и какви упражнения прави, си мисля аз :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #76 -: 15-07-2009, 20:53:48 »

Vladi,благодаря ти!Виждат ми се обаче прекалено много плодовете,за сметка на зеленчуците,но е интересно инфото.Ако попаднеш на нещо друго,пак пиши. ;)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #77 -: 15-07-2009, 21:19:40 »

Марулче, на някакъв US гуру е менюто, Don Brown ли беше... Ron Brown ли? Нещо такова.

Разглеждах и това на Frederic Patenaude, подобно е - прави си шейкове с по 8 банана!  :o Плодовете при него също са доста и обясняваше, че били с повече калории от зеленчуците като цяло.

Петко беше писал в дневника на Деси, че няма кой знае колко калорични продукти - мед, ядки, авокадо, от сухите плодове...

Светльо, непременно ще споделя всяка информация. Нали искаме да сте ни хубавки момчетата във форума!  ;) Не че не сте, но от още повече глава не боли  :D

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #78 -: 15-07-2009, 21:29:30 »

Vladi,аз наистина консумирам много плодове,макар да не е чак 811.Мисля си обаче,че храненето не бива да е изградено на базата калориите,а на баланса на хранителните вещества.Все ще се намери нещо подходящо де :D
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневникът на Светльо
« Отговор #79 -: 15-07-2009, 21:45:22 »

Светльо, миличко, да можех да те черпя някой от моите излишни килограми, щяхме си решим проблема и двамата :D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels
 

Страницата е създадена за 0.074 секунди с 22 запитвания.