Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Спазвате ли определни часове за прием на храна?  (Прочетена 11843 пъти)

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Здравейте,

От доста време се чудя, по колко пъти на ден трябва да се храни човек и в кои часове. Чета различни източници и трябва да призная, че информацията е противоречива. Всички са единни, че трябва да се прекрати приема на храна след 19(или до залез слънце). Относно закуската, някои препоръчват обилна, други само плодове и сокове до обяд. В часовете от 5 до 9 и от 13-15 не трябвало да се яде, защото се чистят съответно дебело черво, стомах и тънки черва.От друга страна се замислям, че тези правила не трябва  да се спазват когато се храним със сурова растителна храна, тъй като тя подпомага организма да се чисти. Какво мислите по въпроса?
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Хубава тема, и аз да задам няколко въпроса, може ли?

За какво служи чувството за глад?
Кога за последен път сте изпитвали истинско чувство за глад?
Правите ли разлика между глад и апетит, между глад и лакомия?
Когато сядате на масата, гладни ли сте или просто Ви е дошъл апетита?
Кога сипвате бензин в колата си? Сутрин, обед, вечер или когато светне лампичката за гориво?
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Ами аз съм на пълен работен ден и се храня по едно и също време. Тогава и огладнявам.  :essen:

Закуската ми е чаша топла вода, след това 3 чаени лъжици манов мед с цветен прашец. Като отида на работа пия чай и към 10 закусвам плодове. Ако съм гладна си дояждам с ядки/какаови зърна.

Обядвам към 13 часа, салата с много кълнове.

Към 3-4 следобед пак съм на плодове/ядки/какаови зърна

Гледам да не ям късно вечер, изключение ми е когато се прибера от тренировка в 10-11 вечерта. Тогава си хапвам една салата, но не си лягам веднага, а стоя поне още час-два.
Активен
Psychonaut

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...

Старая се по възможност да спазвам определени часове за хранене. Така се приучва организма за приемите на храна и си огладнявам около половин час преди съответния час за хранене. Разбира се понякога ми се налага да нарушавам графика си и тогава става объркване на "часовника"  :essen:
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

Хубава тема, и аз да задам няколко въпроса, може ли?

За какво служи чувството за глад?
Кога за последен път сте изпитвали истинско чувство за глад?
Правите ли разлика между глад и апетит, между глад и лакомия?
Когато сядате на масата, гладни ли сте или просто Ви е дошъл апетита?
Кога сипвате бензин в колата си? Сутрин, обед, вечер или когато светне лампичката за гориво?

задавайки тези въпроси, явно считаш чувството за глад за най-важния критерий, който трябва да те ориентира кога да ядеш, би ли оправдал късно ядене - около 22.30 примерно, ако се почувстваш много гладен ?
иначе си напълно прав според мен, това трябва да е най-важния и може би единствен критерий, който трябва да се съблюдава за храненето...
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

... би ли оправдал късно ядене - около 22.30 примерно, ако се почувстваш много гладен ? ...

Абсолютно, каква друга работа има СЧТ през нощта, освен да храносмила? От цялото денонощие именно през нощта можем да се лишим без проблем от енергията, необходима за храносмилането. Според мен закуската трябва да даваме на враговете си, не вечерята! Именно до обяд СЧТ се чисти от отпадъците и токсините и не трябва да се затормозява с ново храносмилане (защото детоксикацията просто спира).  Не знам от къде е тръгнала тази "мантра", че закуската е най-важното хранене, а вечерята ако може да се пропуска! Пълни глупости според мен! Никога не съм чувствал глад (дори апетит) сутрин!
Активен

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Според мен закуската е изкуствено създаден навик. Достатъчно е да спреш закуската за няколко дни и чувството за глад изчезва.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Така е когато не сте запознати с биоритмологията :)
Запознаете ли се , определено ще си смените убеждението :)
 Детрониране на закуската и издигане на вечерята в култ е  най-погрешното в системата на Харви и Мерилин Даймънд (  легендарната "Сила за живот" от 1993 )
 Американската "научна" диетология е на стотина години , а биоритмологията  и Аюрведа са  на няколко хиляди .. :)
Естествено ,че няма да си гладен сутринта , след като  си се нагърмял в 23h предната вечер.  Изкарай няколко дни с последно хранене за деня в 18h и да видим дали няма да има глад за една добра закуска :) 
Аз пак да си кажа за Картаген :)   :
Без познания по Аюрведа и биоритмология сме обречени на перманентно лутане между теориите ,(както Жорко е забелязал правилно) 
Методики  ,които не отчитат индивидуалните различия ( Аюрведа)  , биоритмологията ( активност на жизнените системи в зависимост от лунния цикъл) , както и някои други субективности ( наследствени обременености, възраст, "зашлакованост".. и др. )  са ценни само за  предучилищно и евентуално - прогимназиално обучение. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694

... би ли оправдал късно ядене - около 22.30 примерно, ако се почувстваш много гладен ? ...

Абсолютно, каква друга работа има СЧТ през нощта, освен да храносмила? От цялото денонощие именно през нощта можем да се лишим без проблем от енергията, необходима за храносмилането. Според мен закуската трябва да даваме на враговете си, не вечерята! Именно до обяд СЧТ се чисти от отпадъците и токсините и не трябва да се затормозява с ново храносмилане (защото детоксикацията просто спира).  Не знам от къде е тръгнала тази "мантра", че закуската е най-важното хранене, а вечерята ако може да се пропуска! Пълни глупости според мен! Никога не съм чувствал глад (дори апетит) сутрин!

Бих се съгласил с теб, ако СЧТ беше изолирана система, но когато СЧТ има работа, тогава работа има и за сърцето и бъбреците, а кога се предполага, че трябва да почиват тези органи ?

Според мен най-натоварващото хранене би трябвало да е обяда  :whistling2 - emotloader:

От много години ям до обяд само плодове, и в редките случаи, когато си позволя да ям други неща, чувствам дискомфорт. От друга страна пък не винаги спазвам правилото да приключвам с вечерята рано :Confus_3: :Confus_3:

Сега съм се амбицирал, и ще видя дали ще усетя този глад, като почна трайно и системно да привършвам с вечерята преди 18...а и какво точно имаш предвид, бате Бино,  с "една добра закуска" - какво включва тя според теб ?

Когато изпия за закуска поне литър и половина сок, след това нямам никакъв глад до около 12 часа :)
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991

Според мен е хубаво да има 2 закуски  tooth
Първата - след като се събудим, само от течности и втората след около 2 часа и да е главно от плодове.
На мен лично обяда ми е най-калоричното ядене.
За вечерята...в колкото и часа да е, гледам като си лягам да не съм с пълен стомах...
Активен
Psychonaut

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

Странни хора, сутрин дори вода не ми се пие (освен ако не съм махмурлия tooth). През нощта организма провежда едно мини сухо гладуване, защо бързаме да го прекратим с вода, сок или храна?
Активен

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

И аз така мисля. Хубаво е да дадем на организма още 4-5 часа за чистене. После всичко да се отмие с гореща вода и чак тогава да започнем хранене. Може би веднага ще бъда контриран, че ще се получи същото ако вечерям с няколко часа по-рано. Мдааа... пробвал съм го. Вечерял съм рано (около 15 часа) и има ефект, но по-малък. Сякаш сутрин очистителните процеси са най-силни. Казват за храносмилателният огън, че бил най-силен сутринта. Моето мнение е, че това е огън който не се използва по предназначение.
« Последна редакция: 04-11-2011, 11:20:57 от Jorko »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Е , в 3 след обед е прекалено рано за вечеря. Ако решиш да изгледаш и любимия Слави , ще си умрял от глад по него време.  Освен ако не си лягаш в 19h  :)
 Най -силен е "огънят" по обед.
 Но навикът е силен фактор. Ако питаш някой нощен барман, ще ти каже , че нощем е по-добре да се работи отколкото да се спи и че се чувства супер.
( Хората са способни да си повярват на всичко, което им "пасва" добре.:)
 Имам един приятел - само му кажете , че е вредно да  пуши по 3 кутии цигари дневно , да е перманентно обездвижен, да се храни "пубертетски" - Макдоналдсово ..  и т.н , и гледайте реакция ... Аз вече не смея да отварям темата :)   ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Бате Бино, така и не отговори, какво е за теб добра закуска...
Активен

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Относно "пасването", по-удобно ми е да закусвам вкъщи.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

А че , Жорко, щом държиш да знаеш точно моето мнение , защо да не ти споделя :)
Добра закуска е например
-накиснати орехи с малко кълнове и 2 ябълки , ( не засища за дълго обаче)
-варено жито или булгур с кълнове и мед , ( засища мн добре)
- 1л домашно оризово мляко с много кълнове и медец (става гъсто. изпивам го наведнъж. засища славно , при това - бързо :) )  
- пълнозърнеста юфка с медец  ( половин тенджера ми стига )
- Пълнозърнест домашен кекс със стафиди ( аз съм с преобладаваща "вата" и тестяното винаги ме е съблазнявало , за разлика от месото. За вата е допустимо да похапнат тестяно или сладко , метаболизмът е бърз и  не би трябвало да затлачва както при останалите два типа. )  
- домашно сурово бадемово мляко с медец. ( 600-700 мл засищат отлично за 3 часа. За разлика от оризовото, не се комбинира с кълнове или с друго , защото идва тежичко. Все пак колкото и да е здравословно , бадемовото мляко представлява храна+вода , а не само храна :) , и затова същото количество сухи бадеми не натоварват, но като "мляко"  се "усещат" .

Таа така де , не че няма и по-добри закуски ( един друг приятел закусва шницели или пържоли :)  )  но тези определено не са лоши.
Естествено , давам си сметка , че ям повече ,отколкото е достатъчно за организма да бъде здрав, но понеже има и спорт, не е добре да се рискува с малко храна
ако си "вата". Да , д-р Шаталова сега е  на 93 в прекрасна форма хранейки се с оскъдни количества храна ( 11гр. белтъчини на ден)  но и тя не е "вата" .
( Въпреки това , ако ме увери ,че няма проблем и за мен, ще й повярвам, все пак е безспорен авторитет, при това - не само на теория, както някои други. )
« Последна редакция: 04-11-2011, 19:21:25 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

А знаеш ли какво е мнението на същата тази Шаталова за закуската? М? И нея ли ще пратиш в прогимназията?
Активен

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Бате Бино, въпросът към теб беше от bpa, но и на мен ми беше интересно какво е стабилна закуска. Лично аз съм се спрял на фрешове(портокали/грейпфрути). Хапна ли нещо различно(особено ако съдържа тесто или захар) започва едно постоянно плюскане, чак докато си легна. В крайна сметка всичко е индивидуално. Просто споделям мнение ...
Активен

Jorko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25

Да не забравяме, че нашето тяло е уникално и може да се нагажда към всякакви режими! Бързата адаптация към лека закуска(поне при мен), е явен признак за приближаване към естествения ритъм на хранене.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Така си е , Жорко. Нагаждаме се . Било е време , когато съм смятал , че без да изям   поне 6 кюфтета на обяд, няма да мога да се нахраня :)

Диего , отдавна съм закопнял да ти намигна , че е признак на любезност и добро възпитание , когато се обръщаш към някого, да е по име :)  Пък и ще е по-разбираемо към кого точно се обръщаш :)
 (Съвсем приятелски и между другото, не че е срещу правилата , но  защото ти никога не го правиш  :) )  
Да , зная какво е мнението на Шаталова - набляга на хранене два пъти дневно с тенденция да се напредне до веднъж дневно.  Специално на  закуската не видях да се спира .( прехвърлих набързо заради теб цялата й книга, благодаря ти :) )
Което значи , че двете хранения може да са закуска и обяд. :)
За разлика от Малахов, Шаталова не е запозната с Аюрведа  и не обръща внимание на ОПРЕДЕЛЯЩИТЕ  различия в метаболизмите на различните типове хора. (вата, пита  кафа)  
Взема ги под внимание само при лечебното гладуване . (което  не тачи особено силно, използва го само в "краен случай" ? )

За съжаление , не всички натурални специалисти успяват да извлекат ( и да разпознаят )  най-оптималното . ( Надежда Семенова отрича гладуването, Ниши препоръчва риба и месо на раково болни, Хилда Кларк не може да надскочи физическото тяло и обвинява за поразиите в него само паразитите и токсините, Тамара Свищева вижда навсякъде само трихомони, които обвинявва във всички възможни грехове.. и т.н. )  
Затова измежду всичките , най-завършен изглежда Малахов, макар че не е особено образован. (И да е преписвал - знаел е какво да препише .. :) )

В прогимназията не , разбира се , но за всеки ,(поне на 2/3) мислещ човек е понятно , че препоръките за хранене на един 85 кг, 25 годишен спортяга  няма как да са едни и същи с  препоръките за 80годишен , разхождащ се в Морската градина  дедо, чието единствено натоварване за деня е да си спомня с умиление коя мома  на коя пейка е понатискал навремето.. :)
« Последна редакция: 05-11-2011, 10:31:50 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.491 секунди с 22 запитвания.