Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Koia vredna hrana vi e lubima.  (Прочетена 21497 пъти)

krum

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
Koia vredna hrana vi e lubima.
« -: 15-10-2009, 14:13:39 »

Otvariam tazi tema poneje govorim vse za zdravoslovno hranene no po4ti vseki ot nas v minaloto si e bil na druga hrana ishte e interesno da vidim koi kakvo vredno obi4a.
Активен
I love the sky

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #1 -: 15-10-2009, 15:31:27 »

Най-трудно ми беше да се въздържам от шоколад и баклава  :whistling2 - emotloader:
Активен
Намасте :)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #2 -: 15-10-2009, 15:35:13 »

Всичко в момента  :angel:
от 2-3 дена се опитвам на пълно на сурово да карам, обаче ми е едно особено, не мога да свикна и сичко друго ми се яде.
Установявам, че тази храна се смила по трудно и трябва да се яде по малко някак си... не може просто да си чревоугодничи човек както е свикнал. Както Петко някъде казваше, имаш чувството, че постоянно ти е празен стомаха, само дето ми е и тежичко на мен, сигурно защото се опитвам да го напълня ли, незнам.

Та, Круме... ако жена ти досега си е хапвала всичко, по добре постепенно да навлиза в суровоядството. И най вече да е с разположение някак си.
Иначе обичах печени карофи с масло и шарена сол, всякакви задушени и печени зеленчуци и риба - сьомга на фурна с лимонче и подправкииии иии винце хаха  :essen:
Активен

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #3 -: 15-10-2009, 17:07:20 »

Явно вкусът наистина се възпитава-  не ме изкушава нищо от "храната" която съм приемала преди година само . Сега дори да опитам нещо вредно - то просто не ми е толкова вкусно както един пресен плод или зеленчук , имам много полезни любими храни вече и те са ми приоритет пред всички бивши любими "храни"
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #4 -: 15-10-2009, 17:10:39 »

Ами аз първо искам да направя уточнение, че под вредна храна разбирам такава, която е тъпкана с консерванти, или е генно-модифицирана (макар че защитниците на генно-модифицираната храна ще кажат, че тя не е вредна), която е тъпкана с бяла захар или много сол и разни Е-та. Също така пърженото мисля, че е вредно, особено ако се прекалява и/или се пържи в мазнина различна от кокосова (защото олиото и другите мазнини стават канцерогенни при топлинна обработка над определени градуси). Но предвид това, че цял живот съм се хранила и с термично обработена вегетарианска храна, освен и с много прясна разбира се, за мен лично храната, която е приготвена умерено, семпло и с любов, не е вредна. Та след това дълго уточнение, единствената вредна храна, която си позволявам е шоколада, и то рядко, ако моя домашен не се е получил или не съм си приготвила.
За шоколада искам само да кажа, че преди време ми попадна една много интересна разработка от един ветеринарен лекар, който в по-късен етап от професионалното си развитие беше се занимал по-подробно с витамините и тяхното значение за човека. Та той казваше, че хора, които налитат на сладко и шоколад, обикновенно го правят, защото им липсва някакъв витамин. Не запомних кой е той, но запомних, че ако се компенсира с повече ябълки (и май моркови), желанието за ядене на шоколад ще премине. Е, прав е ;)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #5 -: 15-10-2009, 17:21:09 »

Аз също трудно се отказвам от шоколада. Ям черен, био или Линд. Става ми лошо от него, затова за мен е вреден. А в същото време го търся.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #6 -: 15-10-2009, 17:38:47 »

Салатка от варени картофи, лучец и зехтин...ама вече ми става кофти от нея...леко ме подува и имам киселини...така че дори и веднъж в месеца няма да си я позволявам вече :surpris_23:
А шоколада и всичко сладко се замества идеално с мед :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #7 -: 15-10-2009, 17:41:10 »

и аз салата от картофи, и сирене  ;D шоколад и сладко не обичам особено, понякога ми се хапват задушени грах с моркови  :)
Активен

krum

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #8 -: 15-10-2009, 22:06:18 »

na mennai mnoo mi se iade kiselo mliako.Mnogo obi4am i iovka s priasno mliako.A za shokolada ne mislia da go otkazvam prosto mnogo mi haresva pak i mislia 4e triabva da ima po neshto koeto da ti stoplia dushi4kata.Za men vredno e hliab,zahar,konsevanti,parjeno,gazirano.Az da vi kaja na skoro se iskushih :surpris_25:.Imah 4ustoto 4e sam vi predal.A stomaha mi beshe nai sardit i si go varna s dosta goliama doza kiselini.Pri men problema e 4e kato mi e nerno go obrashtam na iadene i kato po4na sprika niama.Neshtoto koeto zabeliazah e 4e se iskushih kogato niamah net.Kazvam tova poneje kato vlizam tuk oseshtam potkrepa ot vsi4ki vas a kato niamam net mi e malko trudno.
Активен
I love the sky

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #9 -: 16-10-2009, 00:03:08 »

Крум, много интересна тема.Провокира ме да си дам равносметка.Аз съм от два месеца на 100 % сурова растителна храна и току-що установих с голямо учудване, че нищо не ме е изкушило досега.Което ме радва.Иначе любимата ми храна преди беше рибата /калкан, ватус, сьомга,лаврак,лефер или пангасус/ с печени зеленчуци на скара или задушени.Но то това всъщност си го позволявах като вечерям навън. Иначе аз никога не съм обичала месо - пържоли или каквото и да е.А пък сладкото даже не го обичам.Така че торти, пасти, кремчета - направо забрави да ги погледна. За сметка на нещо солено, пикантно,лютиво, кисело.Гледам, че Анджи е установила, че на който му се прияжда сладко му липсва витамин.А на този който му се прияжда все кисело, лютиво?
« Последна редакция: 16-10-2009, 00:10:42 от Val »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #10 -: 16-10-2009, 02:26:28 »

Ама вие и за готвено ли питате?  :D
Ми много неща да ви кажа аз: варени картофки, бобови, оригиналния хумус с нахут, ориз, кус кус, хляб. Прияжда ми се готвено. Като се случи така, си приготвям нещо. Важното е, че е веганско. Останалото постепенно. :)
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #11 -: 16-10-2009, 11:50:16 »

Всеки трябва да си слуша организма. Това е истината. А за киселото и сладкото- киселинно-алкалния баланс го обяснява. Газираното което си пил Круме, ти нарушава този баланс, като го прави да клони към кисело. Не съм съгласна обаче задушените зеленчуци да се слагат в същия кюп като газираното. Ако беше така, аз отдавна да съм умряла, или да съм с разни страшни заболявания. Ама не съм. Във всяко нещо трябва мярка, а организма си я знае. Вал, на теб като ти се прияжда кисело, като как го визуализираш- като кисело зеле, като сок от кисело зеле, като кисели краставички? Какво ще стане, ако пийваш по една лъжица ябълков оцет? Просто предположения.  На мен нищо не ми липсва, няма нещо, от което да не мога да се лиша. И може би при други хора е така..има една приказка- гладни са ти очите, а не стомаха :)
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #12 -: 16-10-2009, 12:38:20 »

Чесно казано вече нищо от топлинно обработените не ме изкушава. Злоупотребявам,когато не съм си приготвила храна, а умирам от глад. Съвсем наскоро беше като нямах какво да ям и си взех една зеленчукова супа и салата от зеле с моркови. Толкова беше солено и гадно... После се чувствах зле цял следобед. А вечерта останах на вода за да разтоваря храносмилателната система. Вече даже и не смея да си помисля да кусам шоколад, баклава, пастичка, вафличка... Да не говорим за месо. Имам чувството, че ще се натровя.
А това, което казва Крум ми е напълно познато. Когато съм нервна (а това се случва все по-рядко) наистина ми се хапва повечко. Но тогава нападам фурмите, тахана, ядките... Не си позволявам да ям вредна храна, че освен натрупаните отрицателни емоции като ям нещо, което ще ми навреди, още по-зле ще се почувствам. Научих се да дишам дълбоко и да мисля за хубави неща. Така яда преминава. Затварям си очите и си представям тази нервност къде точно се намира в мен и каква форма има. Като открия мястото почвом мисленно да я избутвам за да я изхвърля от себе си. това помага много.
А локомията си е от емоционална недостатъчност. Ако се чувстваш пренебрегнат и/или необичан започваш да компенсираш с храна. Тогава си набавяш нужните ендорфини за да се почувстваш щастлив. Но това е много измамно.
Между другото същите тия ендорфини се произвеждат при физическо натоварване. който много го е яд или и нервен да си излее негативните емоции чрез  потта и ще се почувства  мноооооооого по-добре  :whistling2 - emotloader:
Активен
Намасте :)

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #13 -: 16-10-2009, 12:41:51 »

Цитат
Между другото същите тия ендорфини се произвеждат при физическо натоварване. който много го е яд или и нервен да си излее негативните емоции чрез  потта и ще се почувства  мноооооооого по-добре  whistling2 - emotloader
:weight_lift: :weight_lift: :weight_lift: :weight_lift: :Confus_34: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #14 -: 16-10-2009, 13:26:27 »

Както казва Дарби, сигурно е така. Като студентка имах една колежка, която много обичаше гаджето си. тя беше веганка и доста спортуваше. Да, ама той един ден я заряза. Ей тая мацка като се емна, увеличи спортуването, имах чуството че нон стоп спортува (много неща, не помня какви точно). И за 1-2 седмици се оправи, все едно не е преживявала любовна мъка. Пък май всички знаем какво е това чудо любовна мъка..
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #15 -: 16-10-2009, 13:42:44 »

Анджи, на мен като ми се яде кисело или люто си представям кисели краставички, туршия, лимон 8направо го ям като ябълка8, люти чушлета, лук, праз, чесън и любимия ми оцет. От край време си нагъвам тайно направо от бутилката.  :laugh:Сега обаче като ми се прияде кисело, лютиво ям всичко от гореизброените без кисели краставички и туршия, тъй като съм изключила напълно солта от менюто си.По принцип на повечето ми приятели все сладко им се хапва, а на мен ми викат : "ай пийни си един оцет и да ти мине".И гледам оцета да е чист ябълков, естествено.На мен сладко не ми се прияжда почти никога. Преди месец може би така изведнъж се сетих за сладко, но си представих не някоя сметанова паста, ами банан, но по-узрял дето вече е шареничък както казва дъщеря ми - на кафеви петънца.
Активен

krum

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #16 -: 16-10-2009, 16:05:28 »

Ami da sipriznai skoro vreme sporta po izostana mojebi zashtoto mi se skasaha maratonkite za biagane i slushalkite pak sega ne moga da zadela 300lv za maratonki i slushalki.Kazvam tova poneje ima vraska s endorfina i go obrashtam na iadene.A i ANGI E MNOGO PRAVA ZA TOVA гладни са ти очите, а не стомаха.Az kato si pogledna shkembenceto i si kazvam 4e ot iadene niamam nujda poneje v tialoto mi se e natrupalo dosta hranica.Az mnogo obi4am soleno i mojebi zatova trudno svaliam.Opitvam se da mina na gladuvane no neshto ne moga da se ambiciram.Minalata sedmica hodih do edna izostavena iabalkova gradina specialno da si nabera 4isti iabalki za gladuvaneto i pak ne se ambicirah.a OTNOSNO VREDNATA HRANA MI SE IADE kUS-KUS KAKTO V DECKATA GRADINA :essen:
Активен
I love the sky

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #17 -: 16-10-2009, 16:25:45 »

Круме, кви са тез маратонки от 300 лв. Амчи аз си купувам от outlet ADIDAS. За 70 лв.  купувам чудни маратонки за бягане. Хайде има и по 100, ама чак пък 300. Ся ше речеш, че и слушалки. Па колко струват тез слушалки, чоджум. няма да са повече от 50 лв. 
А то има маратонки и по повече пари, и слушалки по много повече....  :Confus_3:
Активен
Намасте :)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #18 -: 16-10-2009, 16:25:51 »

Круме, ако няма да ги ядеш тия ябълки, я ги прати насам. Тъй де, да не идат зян  :bleh
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Koia vredna hrana vi e lubima.
« Отговор #19 -: 16-10-2009, 16:28:02 »

Може да си направиш ябълков оцет с тях.
Аз отарашвам едни запустели дворове около нас. Един орех обрах и две ябълки  :Content_4 - emotloader: 
Ама то у нас не остават тез благинки - всеки набива и то бързо свършва.
Активен
Намасте :)
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 22 запитвания.