Здравейте,
ще се опитам набързо да систематизирам
Основните Обичайните Странични Ефекти и Промени, които съпътстват гладуването. Същите по правило са относително слаби и рядко сериозни. Но считам, че ще е полезно да ги има обобщени. Като своеобразен наръчник за сега прохождащия и начинаещ гладуващ човек
Разчитам на допълвания и поправки
√ Главоболие - обикновено с продължителност по-малко от един ден, често срещано в началото на гладуването. Не трябва да се вземат никакви медикаменти за потискане на болката. Студени компреси, киснене на краката в топла вода и масаж на врата би трябвало да го облекчат.
√ Безсъние - доста разпространено в началото на гладуването. Отново не трябва да се прибягва до лекарства за сън.
√ Повдигането и обложеният език са обичайни при гладуване. Ако в началото се за почне със съпътстващ гладуването детоксикационен режим или се изградят навици за извършване на краткосрочни гладувания периодично, тези симптоми (и главоболията) би трябвало постепенно да намаляват силата си, тъй като детоксикацията ще стане нещо обичайно. Механичното почистване на езика, щателното плакнене на устната кухина, измиването на зъбите само с четка или пръст, спомагат за намаляване на симптомите. Гаденето преминава само.
√ Виене на свят, замаяност и сърцебиене са също част от "ранните" симптоми на дискомфорт. Те подчертават нуждата от почивка. Не е препоръчително да се захващате с дейности, изискващи големи физически усилия или концентрация на вниманието по време на гладуването. За да "надхитрите" и спомогнете за нормализирането на тези временни симптоми, може да приложите различни техники на релаксация и бавното дълбоко дишане. Също така е препоръчително по време на гладуването да се надигате бавно от лежаща или седнала позиция и още при първите признаци за замайване да легнете и да си почивате.
√ По време на гладуването може да забележите усилване на телесната миризма, появата на обриви по кожата или суха кожа. Редовни топли, но не и горещи душове, помагат в голяма степен. Състоянието на кожата обикновено се подобрява драматично при редовните кратки гладувания.
√ Повишено отделяне на слуз от лигавиците (носна, вагинална ..) се получава често и по време на гладуване Не трябва да се предприемат мерки за прекратяването му.
√ В ранната фаза на гладуването могат да се появят болки в крайниците и мускулите (познати като "грипоподобен дискомфорт"). Масажът и изпълняването на леки упражнения за разтягане, йога, би трябвало да облекчат тези симптоми, които изчезват от само себе си с прогресирането на детоксикацията.
√ По време на гладуването е нормално да усещате, че ви
e по-студено от обикновено и е препоръчително да обличате по-топли дрехи.
√ По правило чувството на глад изчезва след първия до третия ден на гладуването.
√ Почивката в леглото съвсем не е основна или дори желана част от гладуването, освен ако физическото ви състояние не го изисква. Свежият въздух, слънчевите бани, кратките разходки сред природата и серия леки упражнения са полезни, но прекалените физически усилия (например аеробика, джогинг, колоездене), трябва да се избягват, за да запазим енергията си и да предотвратим "принудителната" дехидратация.
√ Перисталтиката на червата може да престане да функционира по време на гладуването, но това не е проблем. При продължителните гладувания, ако сте страдали от заболяване, свързано с интоксикация на червата, е препоръчително да се прави клизма или иригация на колона, въпреки че това рядко е необходимо.
√ Ако по време на гладуването се получи повръщане или диария, не бива да взимате никакви медикаменти или мерки по прекратяването им. Ще изчезнат от само себе си. От голямо значение е да поддържате оптимално ниво на поглъщаните течности, макар че нуждата може да не е изключително висока.
√ Задължителен е приемът на големи количества течности (вода!) при хора, които са страдали от подагра в миналото. Бъдете предпазливи! Нивата на пикочна киселина в кръвообръщението се повишава по време на гладуване. Големите количества вода ще предотвратят развитието й по време на гладуването, дори ако нивата й станат относително високи.
√ Добре е да се избягва гладуването точно преди или по време на менструация, тъй като процесът на детоксикация може да доведе до по-силно кървене, увеличаване на дискомфорта или забавяне началото на менструация. Ако ви изненада по време на гладуване, не е необходимо да прекъсвате/елиминирате гладуването!
√ Диабетиците от тип 1 НЕ трябва да спират инсулина. При тях следва да се тества РЕДОВНО нивото на глюкозата и да се регулира приема на инсулин според намалените потребности на организма по време на гладуването. Диабетиците от тип 2 също трябва да се подлагат на редовни проверки, но при тях нивата на кръвната захар се нормализира до няколко дни след започване на гладуването.
√ Хората с бъбречната недостатъчност трябва да бъдат особено предпазливи. Тъй като това е патология, която поставя твърде големи изисквания спрямо редуцираните функции на бъбреците. Да, заболяването реагира положително на гладуването и е полезно като част от общата стратегия да се подпомогне нормализирането на функциите им (имам приятелка, която го прави) , но дебело подчертавам КРАТКОСРОЧНИ гладувания (до 7 дневни !!!).
√ С повишено внимание трябва да се отнасят и хората с дефицит на ацилкоензим дехидрогеназа (ДАКД). Това е напоследък доста срещан ензимен дефект, който затруднява организма при преработването на мастните киселини, мобилизирани по време на гладуването. Лесно може да го разпознаете по цвета на урината. В такива случаи урината има много светъл цвят, което е необичайно за ранната фаза на гладуване, точно когато се преработват най-голям брой отпадъци (кетони). Обикновено се съпровожда с обилно повръщане и крайна летаргия. В този случай не са препоръчителни дългосрочни гладувания над 48ч.
√ Силно противопоказно е да се взимат каквито и да е медикаменти по време на гладуване, тъй като могат да настъпят непредвидими реакции. Токсични агенти (лекарства) комбинирани с гладолечение могат да причинят токсично увреждане на бъбреците преди всичко. Всякакви антидепресанти, нестероидни противовъзпалителни лекарства, аспирин, орални хипогликемични лекарствени препарати, антикоагуланти, химиотерапевтични, бета блокери, против високо кръвно налягане, трябва да се спрат по време на гладуването. Такива хора следва да редуцират поетапно зависимостта си към тях, да намалят лекарствата и да предвидят максималко отдалечен във времето период , през който да се подготвят за безопасно прекъсване на медикаментозното лечение. Веднага след като медикаментите бъдат спрени без опасност за здравето, едва тогава може да пристъпите към гладуване и гладуването да започне.
√ Всеки, който редовно използва алкохол, тютюневи изделия, наркотици, трябва да се детоксикира много внимателно и да се откаже от порока си, преди да си помисли за дългосрочно гладуване. Трябва да сте напълно сигурни, че сте залостили вратата на вредните си навици и сте ги победили напълно. Краткосрочните гладувания съчетани с други методи на детоксикация биха били по-полезни за Вас в началото. С тях може да положите основите и сложите началото на процеса
√ Специфичните характеристики на клиничните резултати са непредвидими по време на гладуването, тъй като индивидуалните показатели се променят в зависимост от общото здравословно състояние и текущите медицински проблеми.
Общата оценка на клиничните тестове съгласно модифицирания общ начин на функциониране на човешкия организъм, разбира се ползва обща стратегия при навлизането му в стадий на детоксикация. Общата постановка/стратегия, в която се изменят показателите е следната:
-Нивото на чернодробния ензим се повишава независимо дали страдате от конкретно чернодробно заболяване или сте здрави.
-Нивата на холестерола и триглицерида обикновено се повишават, когато се мобилизират мастните запаси, нивото на пикочната киселина също се увеличава (всички тези признаци трябва да се нормализират след гладуването).
-Регистрират се по-високи нива на кръвната захар в началото на гладуването. С напредването на дните спада и се нормализира.
-Скоростта на утаяване на еритроцитите (СУЕ) обикновено се понижава по време на гладуването, докато повечето показатели на пълната кръвна картина остават стабилни, ако поемането на течности (вода!) е адекватно.
-Увеличеното относително тегло на урината обикновено е признак за недостатъчно поемане на течности. По време на продължителното гладуване в урината могат да се открият множество необичайни (отпадни) продукти - мътилка, песъчинки.
-Нивата на инсулина и тиреоидния хормон обикновено спадат по време на гладуването, докато хормонът на растежа се увеличава (освен при много затлъстели хора). Други хормони, чиято секреция обикновено също се увеличават, са серумният мелатонин (подпомагащ съня и намаляващ стреса), глюкагонът, кортизолът и плазменият норадреналин.
-Кръвното налягане обикновено се понижава, теглото намалява и пулсът се забавя.
-Получава се забележително подобрение на имунната функция, особено в първите 36 часа. Повишават се нивата на Т-лимфоцитите и лимфокините, отчита се занижен фактор на комлемента и антиген-антитяло комплексите, повишават се нивата на хемоглобина, подобрява се НК клетъчната активност, повишава се моноцитната и бактерицидната активност, чувствително се увеличава и резистентността към заболявания в периода след гладуването.
√ С напредването на гладуването начините по които става става използването на разнообразните източници на енергия, при индивиди със стандартно тегло, се променят, по следния начин:
-Протеини - между 64 и 84 гр. дневно в ранната фаза на гладуването, като намаляват между 18 гр. и 25 гр. по време на същинското гладуване.
-Мазнините като източник на енергия се променят от 100 - 140 гр. на 160 - 200 гр. дневно.
-Използваната глюкоза пада от 100 - 180 гр. на 80 гр. дневно.
-Усвояването на натрий се променя от 1,6 - 1,8 гр. на 0,02 - 0,035 гр. дневно.
-Калият намалява от 1,6 - 1,8 гр. на 0,4 - 0,6 гр.
След започване на гладуването:
-Остатъчната храна, която се храносмила в момента, се използва като енергиен източник и стига за четири до осем часа.
-Запасите от гликоген в черния дроб привършват за период от около 12 часа.
-Аминокиселините, които са свободно достъпни, като енергиен източник се изчерпват за около 48 часа.
-Протеините, които се извличат от мускулите, могат да снабдяват с енергия тялото около три седмици, ако се използват единствено за производството на глюкоза, и до шест месеца, ако останат само „задължителните" им функции, докато мастните запаси и кетоните доставят повечето енергия.
-Триглицеридите (мастните киселини) при един средностатистически индивид би трябвало да стигнат за около два месеца, ако се използват като гориво.