Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Едномесечно гладуване с вода и лимон  (Прочетена 22557 пъти)

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Ще ви опиша това, което ми каза преди две години един мой познат - виетнамец, който живее в САЩ. Той е будист, практикува бойни изкуства и медитация, а също акупресура. Когато се запознах с него преди две години, беше на 52-53, но изглеждаше на не повече от 30. Не страда от някакви заболявания, вегетарианец е, но мисля, че яде и готвени, не само сурови неща. Той ми каза, че ведтъж годишно провежда следното очистително гладуване от 20-25 дена. За целта, обаче, отива в планината - в някакъв будистки манастир близо до Сан Диего.

Ето и самата процедура:  започва със сангха праксалана (не съм сигурна, дали е точно варианта, описан на този сайт или разновидност, не съм го питала). След това не се захранва, а направо преминава към пиенето на вода. В един литър вода (най-добре изворна) изстисква сок на един лимон (в началото е използвал по два), слага щипка сол, половин чаена лъжичка захар (или мед), няколко капки сок от стрита люта чушка. Всичко това символизира петте елемента в китайската медиина - водата си е елементът вода, сладкото - земя, люто - огън, солено - въздух, кисело - дърво (само за последните две не съм сигурна - може да съм ги разменила). В продължение на 20-25 дни пие 1.5 - 2 л. вода (може и до 2.5 л), приготвена по този начин. Езновременно с това прави гимнастика (при това доста интензивна - мисля даже, че гимнастика не е точната дума, по скоро тренировки) и медитира ежедневно.

В деня, в който е решил да се захранва, прави зеленчукова супа. Предварително - още преди началото на гладуването - си е подготвя няколко резенчета джинжифил, които изважда и държи няколко минути на открит огън, после ги изяжда. Каза, че джинжифилът стимулира отделянето на стомашен сок. След това консумира супата и 2-3 дни се храни с такава супа, преди да премине към обичайното си хранене.

Не съм правила това гладолечение. Описах го тук, защото мисля, че някой може да го сметне за полезно. Спомням си, че се оплаках на Хунг, че след като спрях да спортувам, напълнях с 15 кг - и той ме пита "Какъв е проблемът? Отслабни!" Между другото, доста се учуди, че знам за сангха.

 :Content_22: :Content_22: :Content_22:
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #1 -: 08-03-2010, 14:22:10 »

Никой не искаааа да гладувааа  :Confus_3:tooth:    :Content_4 - emotloader:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #2 -: 08-03-2010, 14:31:17 »

Студено е още,малко да се стопли.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #3 -: 08-03-2010, 14:47:45 »

Никой не искаааа да гладувааа  :Confus_3:tooth:    :Content_4 - emotloader:
Здравейте! аз искам да пробвам ,коj ше го започне и кога ::) ;D :peperudi: :Content_22:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #4 -: 08-03-2010, 15:25:10 »

В този сняг,брррррр,аз ще се обадя когато започна,скоро ще е :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #5 -: 08-03-2010, 19:52:40 »

До сега съм правила само плодово - чаен режим,само на вода не съм била.Трябва ми предварителна психическа нагласа.Ще видим тази работа ;).
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #6 -: 08-03-2010, 23:53:59 »

Всъщност и аз мисля през лятото във Варна. Дотогава може да потърся още инфо от източника  :Content_22:
Активен

teditka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #7 -: 13-05-2010, 15:08:46 »

 :flowers2: Здравейте на всички. Нова съм във форума и ще споделя за мойте успехи, когато реша да гладувам. Жаллко е че след захранването се усвинвам отново.
От няколко години си тренирам волята, като се подлагам на пълен глад. Само на вода и чай. Без плодове. Никакъв проблем не е да се издържи 10 дни. В момента отново съм на такъв глад. Втори ден пия вода и зелен чай. И така до 10 ден. След това се захранвам първо с прясно изцедени плодови сокове. Най-много по 2ч. на ден. На втория ден включвам и много рядка супа от зеленчуци. Но само за обяд.На 3-тия ден вкарвам и картоф на пара. След, като минат 3-те дни, започвам постепенно в малки количества да включвам неща, които обичам, но в никакъв случай не започвам с яйцата и рибата макар и да са ми любими.  :Content_22:  Преди години, правех житния режим. Мисла след 1 месец да го направа и него. Хубаво е човек да се подлага няколко пъти в годината на прочистващ режим. Аз лично го права, но за съжаление метаболизма прецаква всичко. След като мине 1 месец от режима и загранването започвам да пълнея и задържам течности. Аз не съм вегетарианка, но за този Велик ден спазвах целите пости, които започнаха на на 7 февруари и приключиха на 4 април. Горда съм с това, че успях и доказах на себе си, че мога без животински храни. Явно съм такъв тип човек, който не може дълго без ядене на месо и млечни продукти. Изкренно се възхищавам на вегетарианците и веганите. Това са хора на които им свалям шапка.  :fluretaa: Аз общувам с такива момчета и са страхотни приятели.
 Като за първи пост се улях доста  ^-^ Ще пиша, отново за това как върви гладуването при мене. Успех на всички сродни душички тук във форума.  :peperudi:
Активен
Жената винаги трябва да има последната дума в един спор. Всяка казана дума след нея е начало на нов спор!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #8 -: 13-05-2010, 16:44:36 »

Е като не си вегетарианка защо се мъчиш , ту се оправяш , ту се разваляш ..така организмът ти страда сериозно , или си карай на мърша и junk  или карай здравно
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #9 -: 13-05-2010, 16:49:38 »

По-добре е да си яде редовно месо човек, вместо да прави такива строги режими като след това пак се "захранва". Това е огромен стрес за организма. Интересно ми е как след такъв глад въобще ти се ядат концентрирани храни.
Зеленият чай ще ти съсипе стомаха, по-добре билков. Или май въобще не е добре режим на вода с чай ???. Ако е глад, то си е само на вода, ако е на сок - само на сок и така определено време до захранването.
За съжаление ми е направило впечатление, че много жени спазват разни такива режими.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #10 -: 13-05-2010, 16:56:24 »

Зеленият чай съдържа алкалоиди , което го изключва от употреба при мен.. аз много рядко пия чай и то не растението чай , а билкови отвари  от риган, мащерка, жълт кантарион и всичките други включени в списъка на туристите :))
Активен

teditka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #11 -: 14-05-2010, 19:39:32 »

Здравейте,
Да аз не съм вегетарианка, но когато съм била на пълен пост или на гладолечение, не съм се измъчвала и не ми е трудно да издържа до край. Когато съм започвала пост, то това е не само защото така съм го решила, а защото така го чувствам. Идва момент в който спира да ми се яде месо и тогава просто спирам да ям месо, за определено време.
Томирис, под концентрирани храни разбирам всичко, което съдържа концентрати, Е-та и тем подобни. Но аз никъде не съм писала, че ги ям. Предимно се храна с картофи, бобови култури, кълнове, зеленчуци, които не са подлагани на термична обработка. Аз живея на село и повечето неща си ги произвеждане сами, а баща ми отглежда животни, та когато ям нещо животинско, то е приготвено на скара. Не копуваме разни консервирани и концентрирани неща в магазина.  При мен проблема е, че ми се дояжда в определени моменти месо :( и тогава ям.
Хубавото е,че поне по няколко пъти в годината пречиствам организма си, и не се задръствам.
Изчетох в сайта  всичко за пречистване на черния дроб и това след гладуването ще го направа на всяка цена. 
Изкам да попитам нещо. Тук всички ли са вегетарианци и вегани? А тези, които са, винаги ли са били такива?
Надявам се и аз да започна да живея без месо и животински продукти. Вътре в себе си знам, колко по добре е това, но старите навици трудно се избиват. Мисла, че ще успея.
  O0
Активен
Жената винаги трябва да има последната дума в един спор. Всяка казана дума след нея е начало на нов спор!

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #12 -: 14-05-2010, 23:44:24 »

Здравей, teditka,
Много е хубаво, че се замисляш за месото. Мисля, че никой във форума не е имал щастието да се роди във вегетарианско/веганско семейство, за да бъде отгледан и възпитан по този начин - всички се учим.
Пътят да се откажеш от месото и всички животински продукти не е да се замислиш за здравето си, а да приемеш, че животните имат право на свободен живот. 
 :flowers2:
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #13 -: 15-05-2010, 00:44:30 »

Единствено Анджи има щастието да е вегатарианка по рождение както се казва. Освен ако не пропускам някой.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #14 -: 15-05-2010, 08:11:04 »

И аз само за Анджи знам.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #15 -: 15-05-2010, 08:35:04 »

 :kisss:Титане, баба, не се дръж като ощипана момъ...Детето търси здрава почва под краката си , а ти му подливаш вода...че и духаш да се заледи... tooth
   Дерзай мила Теа, дерзай!!!Винаги има начало..или след всеки край идва ново начало!!! :pensif_29:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #16 -: 15-05-2010, 09:46:27 »

Щях да съм вегетарианка по рождение ако не ме бяха карали да ям месо, защото било полезно. Аз по принцип не обичам, нито някога съм обичала и никога нямаше да седна да ям нещо от месо, защото това ми се е ядяло в момента. Веган не съм - мляко обичам, а яйцата засега са ми добър източник на протеин, защото не мога да си позволя абсолютно качествена и балансирана веганска диета. Не смятам, обаче, че животните само са експлоатирани. Въобще винаги е имало взаимоотношения между човешкото и животинското царство, всичко е било балансирано. Ние сме давали подслон, храна и защита от хищници на овцете, те са ни давали вълна и мляко. Не е могло да оцелеем като видове ако не сме си взаимодействали по някакъв начин. Проблемът в сегашния свят е че тези връзки са извратени, взаимопомоща е забравена. Ние само взимаме, без нищо да даваме. Поради тази причина животинските продукти стават все по-вредни - няма причина животните да са ни благодарни, могат само да ни мразят. Сигурно ще стане същото и с растенията (то вече става - ГМО). Няма ли уважение и приятелство, има подтисничество и тирания, които разрушават баланса, а оттам и телата ни.
Теди, не мисля, че е кой знае колко вредно да ядеш месо отвреме-навреме, въпреки че мисля че тази твоя нужда съществува само на психическо ниво - свикнала си. Пробвай да изключиш първо червеното месо, остани на пилешко, пуешко, риба и т.н. После остани само на риба и така. Яж месото без хляб, картофи, гарнитури, много овкусители, а само с някаква салата. Не всеки може да премахне животинските продукти от раз.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #17 -: 15-05-2010, 10:03:03 »

Леко пояснение/ Концентрирана храна е тази,която е концентрирана  ;D ;D Която съдържа вода по малко от 70% ,колкото е концентрацията в тялото. А не която съдържа Е-та и така нататък,такава храна е преработена. Концентрирани храни са ядките,бобовите,зърнените,месо,масло и.т.н.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #18 -: 15-05-2010, 20:40:57 »

Аз винаги ще подкрепя всеки , който има нужда, ама исках да се изразяваме правилно , нищо лично освен много симпатии и поздравления за девойчето. Тедитка , пожелавам ти да осъзнаеш какво е да си вегетарианец преди да спреш каквото и да е
Активен

teditka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Едномесечно гладуване с вода и лимон
« Отговор #19 -: 15-05-2010, 20:51:23 »

 :flowers2: Здравейте,
Блгодаря, че сте писали след моята публикация.  :Content_22:
Съвета на  Томирис ми е много полезен, а и казаното от нея е много вярно. Мен също, като малка са ме карали да ям месо. Въпреки това сега мога дълго време да издържам без него. Голямата трагедия при мене, е че ме караха да си изяждам всичко от, което сега си патя. Това ми е голям проблем и до днес. Хората са го казали много точно "Без нищо мога с малко не мога". Никак не ми е трудно да гладувам, да бъда на вода, чай или сокове, но ми е трудно като се храна с обща храна. Тогава просто нямам мярка. Правила съм си изследването с обременяване с глюкоза. Резултатите показват, че преди да изпия глюкозата всичко е наред. Но след изпиването на глюкозата инсулина се повишава доста над нормалното. Лекарите ми обясниха, че при такива показатели на IRI е нормално след като съм се вече наяла много скоро отново да изпитам силен глад. Казаха, че всичко, което ям ми  се лепи като излишна подкожна мазнина именно заради това. Има ли някой, с такъв проблем тук?Може ли да ме посъветвате ако знаете нещо по въпроса. Не желая да подтискам тоя инсулин с химия.
Благодаря ви на всички.  До скоро  :peperudi:
Активен
Жената винаги трябва да има последната дума в един спор. Всяка казана дума след нея е начало на нов спор!
 

Страницата е създадена за 0.109 секунди с 22 запитвания.