Здравей Мария, да с удоволствие
Това е информация, която съм събирала от различни пчеларски сайтове, както и от книгата "Хранене на пчелите" :
Пчелният прашец съдържа вода, белтъци, редуциращи захари, минерални вещества и ниско съдържание на мазнини. В съставът му влизат витамините- C, B1, B2, B6 фолиева киселина, биотин, пантотенова киселина, Е и инозит. Прашецът е най-богат на елементите калии, калции, натрии, магнезии и мн. др. Съдържа около 80 ензими.
Пчелите събират цветния прашец от тичинките, като го натрупват в кошничките на задните си крачка и го пренасят в кошерите. По състав прашецът е богат на белтъчни вещества, мазнини и захари, но в него има още и скорбяла, минерални соли, смоли, органични киселини, етерични масла, ферменти, витамини и хормони. При различните растения прашецът има различен състав. Например прашецът на овощните дървета съдържа 20% белтъчни вещества, 19,8% мазнини и 28,4% захари, а прашецът на глухарчето съдържа 10,9% белтъчни вещества, 12,8% мазнини и 40,17% захар, т. е. прашецът на глухарчето е по-беден на белтъчни вещества и мазнини от този на овощните видове.
Успешно приложение на цветен пчелен прашец има при стомашно- чревни заболявания, като гастрит, колит, запек, етнероколит и др. Анемии от различно естество се повлияват много добре от прашеца поради богатият му състав. При лечение на хипохромна анемия е наблюдавано повишаване на еритроцитите и хемоглобина, подобряване на апетита и настроението и увеличаване на масата. Употребата на 30 г прашец ежедневно влияе благоприятно при болни от хроничен хепатит. Той влияе върху липидната обмяна и приемането му води до понижаване на нивото на холестерина, мастните киселини, триглицеридите и липопротеините в серума на болните от хиперлипемия. При болни от атеросклероза се повишава жизненият тонус, намаляват се главоболието и възбудимостта, подобряват се сънят, паметта и самочувствието. Пчелният прашец се препоръчва като добавка към храната на хора, прекарали тежки заболявания, интоксикации и хирургически операции. Той е отлично средство за подобряване на имунната система на човешкия организъм. При атеросклероза, хипертония, невроза, цироза, простатит, полова слабост и други. Препоръчва се употребяването на пчелен прашец при силно физическо и психическо натоварване. В психиатрията е използван паралелно с антидепресивни медикаменти за лечение на болни с депресивен синдром, астения и алкохолизъм. Предпочитан е като хранителна добавка от спортисти, заради съдържанието на белтък в него. За предпочитане е да се приема на гладно, няколко часа преди хранене.
Важно е пчелният прашец да се съхранява по някой от изброените начини:
- поставен в полиетиленови пликове, при температура по 4-10 С;
- смесват се еднакви части мед и прашец и се затварят в стъклен буркан;
Важно е също да се пази от пряка слънчева светлина!
Стана малко дълго, дано съм била полезна
Лека вечер
SilviaT браво,може ли да напишеш малко повече за пчелния прашец или да ме насочиш към някакъв сайт