Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: полтъргайст: духове.  (Прочетена 22916 пъти)

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #60 -: 28-03-2011, 16:28:08 »

Аз пак ще попитам, че не ми беше отговорено по-нагоре. Според вас може ли да се генерира позитивна карма, която да смекчава вината от някакво действие ? И ако е възможно някой знае ли как ?
Има карма, няма добра или лоша карма, а просто карма (или закона в християнството). Позитивен и негативен са субективни понятия и поризхождат от това, че разделям света на "аз" и "другите", а от там дефиренцирам нещата на такива, които са добри или лоши (за мен конкретно). Онова, което смятам добро за мен, от твоя гледна точка може съвсем лошо да се окаже.
Няма позитивна или негативна карма, а просто действия на субекта и техните субективни последствия за него. Хора има от доста време и както изглежда са успели да натрупат достатъчно наблюдения за действието на закона върху конкретни човешки дела и да заключат, че те предизвикват определени последствия, за да ни оставят завети от типа на десетте божии заповеди, например, които напук на опозиционерите нямат задължителен, а препоръчителен характер.
В крайна сметка, не знам някой да е повярвал насила в каквото и да било, хората сме същества със свободна воля и имаме правото да изберем да се учим от чуждите или от собствените си грешки, условно казано, защото и "грешка" е субективно понятие. И тук неминуемо изниква въпросът какво точно "изучаваме" и доколко добре е да сме самоуки.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #61 -: 28-03-2011, 16:41:55 »

Дам, уместен въпрос:) Винаги ми се е струвало много несправедливо това, че самоубийството е грях. Все си мисля, че не е така.
Казват че е така, а ми се ще да не е ... Доводите са от типа, че човешката инкарнация е много благоприятна, рядка и много трудно постижима и когато си успял да получиш човешко тяло, доброволният отказ да го ползваш по предназначение, е престъпление.
Но реално погледнато самоубийството не би следвало да се разглежда много по-различно от човекоубийството.
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #62 -: 28-03-2011, 17:29:18 »

Ами ако го гледаш "от високо" - да. Само че ние сме на Земята все още:)

Човек(поне повечето) е свързан с други. И си мисля, че смъртта на някого, се случва повече на близките му, отколкото на самия него. :) Или по-точно заради тях. Тоест... ако е свързана с личностни особености, духовно израстване на индивида, житейски път, усвояване на уроци или нещо от сорта, тогава защо умират деца? Не че тези неща са функция само на годините, ама не ми се вижда "редно". Затова според мен смъртта на бебе е "кармата" на неговите родители, а не неговата собствена. Та мисля, че самоубийството е грях понеже съзнателно и доброволно наказваш близките си, които те обичат. Ама ако нямаш близки и никой не те обича, няма защо да е.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #63 -: 28-03-2011, 17:55:44 »

Казват, че ако никой не те обича няма да си жив. Т.е. самият факт, че си жив, означава, че някой те обича и самоубивайки се, ти го нараняваш.
Но да приемем, че това не е така.
Може ли да се приеме самоубийството като любов към самия себе си? В противен случай, самоубивайки се, човек наранява същество, което го обича.
Нещата могат да бъдат много интересно и различно поставени, толкова субективно е всичко. Ами харакири и сепуко?
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #64 -: 28-03-2011, 18:58:53 »

Субективно е. То затова е интересно:) В Япония за нищо го нямат самоубийството... 

Иначе не мога да свържа самоубийството с любов към себе си. Всичко друго, но не и любов... Дори под предтекста, че отиваш на по-добро място...
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #65 -: 28-03-2011, 20:02:51 »

И аз съм се чудил защо умират деца и изхождайки от факта , че щом и при животните сериозен процент "деца"  не оцеляват, възможно е да има и  чиста случайност в някакъв процент ?  (При котките например рядко оцеляват всички котета, доколкото съм запознат)  При животните каква карма може да има?
( За нисшите като насекоми не говорим, там няма топла връзка с потомствата :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #66 -: 29-03-2011, 05:56:47 »

Мхм. Не излизат сметките по кармичните теории. Или е защото ги тълкуваме с органичени познания, или е защото са пълна измислица.

Ама е нечестно. За едни случайност, за други - не. При животните е естествен отбор, оцеляват по-силните. И при хората. Ама има и смърт, причинена от външно...хм...намесване. Просто е пренаселено. Природата "разчиства". Къде болести, къде земетресения...Който, където...шанс.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #67 -: 29-03-2011, 07:18:49 »

 :kisss:И да се сърдите и да не се сърдите, аз пак ще препоръчвам, няма кака!Ако прочетете книгите на Вл.Мегре за Анастасия ще се запазнаете с един съкратен курс на кармичния кръг.В една от книгите ,когато отиват "учени" за да я склонят, пък ако не могат, да я отвлекат за да я изследзват, един от групата / а може би и всички/ изживява в съкратен курс, като на забързана филмова лента последствията от досегашните си дела, какво е проектирал чрез тях, делата си, за бъдещето си./Междувпрочем, аз често си задавам този въпрос -защо не ни се показва, дори на сън какво си проектираме в днешния живот и ако има възможност за поправка да го направим днес...но, Природата си знае най добре, кое ,кога и защо/.
   Пак там в тези книги има и случай на промяна на съдбата.
   По отношение на лошата за децата карма.В света на идеите Душите имат само едно чувство-Любов!И програмирането на животите е продиктувано от това - да помогна на другата си съратничка Душа да поправи това ,което е сгрешила.И там някои по-напреднали Души поемат много трудната част да помагат да се изправим!Много от тях за да събудят чувството състрадателност, поемат съдбата на болен, недъгав и каквото още се сетите ,наш близък, точно с такава цел...да сесъбудят определени положителни качества, необходими на индивида да живее в общество, група, приемайки всички позитиви и негативи, случващи се с групата.
    Когато аз прочетох у Платон идеята , децата да бъдат отнемани от майките веднага след раждане и да бъдат отглеждани ,тако че всяка майка да се отнася към всички деца ,като към свое, да не мислите, че го разбрах  и приех...Но с течение на времето се убеждавам колко е прав .Опитах се да си представя, че и всички вече пораснали деца се отнасят към възрастните хора като към свои родители... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #68 -: 29-03-2011, 21:20:56 »

Синева, удивително е с каква увереност говориш за толкова мъгляви неща .... а и не само ти.
Активен

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #69 -: 03-04-2011, 18:34:30 »

 хахах уместно заключение на темата
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #70 -: 13-04-2011, 21:31:02 »

Синева, удивително е с каква увереност говориш за толкова мъгляви неща .... а и не само ти.
Хм, и аз понякога се чудя на себе си. tooth Винаги "прегръщам" няколко теории, тоест не отричам веднага нещо, като го чуя, а го "подслонявам" и започвам да го "оглеждам" отвсякъде- размишлявам, наблюдавам, сравнявам, усещам. Когато обаче започнат да се "блъскат" теориите, става весело.

Но ВИНАГИ в живота си се опитвам да търся и ДРУГАТА страна, невидимата. Стандартната не ме влече.  ;)
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #71 -: 13-04-2011, 22:07:30 »


:kisss:Уаоооооооо, страхотни сте!!! :whistling2 - emotloader:Само ,че няма да е лошо да знаем какво става и с душите , например на ...самоубийците??? :surpris_23:
Това е интересен въпрос. Пак опираме до въпроса за МОТИВА. Едно е да се гръмне човек, защото гаджето му го оставило, не може да плаща ипотеката или защото не вижда смисъл, а съвсем друго е ритуалното, осъзнато самоубийство, което не е работа за всеки.


  При животните каква карма може да има?
( За нисшите като насекоми не говорим, там няма топла връзка с потомствата :)

Животните имат групов дух, доколкото съм чела. Не съм сигурна, че можем да говорим за карма при тях. Но кой знае? :surpris_23:





Та мисля, че самоубийството е грях понеже съзнателно и доброволно наказваш близките си, които те обичат.
А защо хората тъгуват, когато някой близък умре? В идеалния случай би трябвало да се радват. Нали отива на по- добро място? :surpris_23: Винаги ми е било чудно. Тъгуват чисто егоистично, защото няма повече да видят този човек, мъчно им е за тях самите, не за него. Въобще..тежко ми е дори да пиша за това, но аз ги виждам нещата така: Тъгуваш, защото когато си толкова близо до смъртта, именно в този момент виждаш безсмислеността на битието, на живота, такъв, какъвто ти го представят. На живота, да, а не на ЖИВОТА!  Защото идваме, живуркаме и заминаваме, без дори да знаем защо сме били тук. По- страшното е, че може никога да не разберем.



А деца умират, защото Духът им има нужда от това преживяване. За нас са "деца", но погледнати отгоре, те са толкова деца, колкото и ние. Или умират, за да "родят" нещо голямо, нещо, което без тяхната смърт е нямало как да се случи.

Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #72 -: 13-04-2011, 22:24:39 »

Синева, аз също мисля, че тъгуват от егоизъм индиректно. Но не е за осъждане това. Липса, празнота, загуба на мотивация... За емоционално обвързващия се човек това е нормално явление.
Другото е, че "отива на по-добро място" не е доказано. Не всеки може да вярва безрезервно в това. В началото човекът просто изчезва. Къде е не е ясно, няма го и ти липсва и това е. Трябва да мине малко време, за да стигнеш до прозрението, че е на по-добро място:) Това от гледна точка на личното преживяване.

Иначе много пъти съм си мислела колко различно се е приемала смъртта като функция на време и местоположение. А в нашите траурни обичаи няма и капка позитивизъм.

За децата съм съгласна. Духът няма възраст, може би оставайки по-дълго, ще си намеря пътя.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #73 -: 13-04-2011, 23:24:26 »

Синева, аз също мисля, че тъгуват от егоизъм индиректно. Но не е за осъждане това. Липса, празнота, загуба на мотивация... За емоционално обвързващия се човек това е нормално явление.
Другото е, че "отива на по-добро място" не е доказано. Не всеки може да вярва безрезервно в това. В началото човекът просто изчезва. Къде е не е ясно, няма го и ти липсва и това е. Трябва да мине малко време, за да стигнеш до прозрението, че е на по-добро място:) Това от гледна точка на личното преживяване.

Иначе много пъти съм си мислела колко различно се е приемала смъртта като функция на време и местоположение. А в нашите траурни обичаи няма и капка позитивизъм.

За децата съм съгласна. Духът няма възраст, може би оставайки по-дълго, ще си намеря пътя.

Ами ето. Това  е другото, за което ме "сърбяха ръцете" да пиша преди малко.
Цитат
и доброволно наказваш близките си, които те обичат.
Ние дори не знаем какво е истинска Любов, след като сме ограничени от физическото тяло, от Его-то.. Знаеш ли със сигурност кога е любов, кога е просто навик, свикване, напасване? Според мен истинска любов има само когато нямате нужда да говорите, когато езикът е изчезнал. Той не ви трябва. ;) А ако се случи това, смъртта е победена, тоест няма нужда някой даа ти доказва, че не умираш, а само тялото умира. Ти ще си с човека, който е тръгнал оттук по всяко време, когато си помислиш за него, защото всичко е енергия. Той може да е до теб, просто си е съблякъл "дрехата" (тялото), защото не му трябва там, където е. Хората, които са на "една дължина на вълната" винаги ще са заедно, мисля.


 А в нашите траурни обичаи няма и капка позитивизъм.
То това е направено с цел. Някои негативни същности също трябва да папат. Ужасно,  но факт. И хората са виновни за това заради своето невежество, защото продължават да зяпат телевизорите, да блеят като овце и да правят това, което правят другите овце.
Активен

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #74 -: 14-04-2011, 08:42:44 »

Синева, аз също мисля, че тъгуват от егоизъм индиректно. Но не е за осъждане това. Липса, празнота, загуба на мотивация... За емоционално обвързващия се човек това е нормално явление.

Много точно си го казала!
Дори в такива ситуации хората имат естествената склонност да мислят първо за себе си и от там идва тъгата.
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #75 -: 14-04-2011, 11:50:32 »

 :kisss:Така, така...а я ми кажете какво става ,когата имате една подпрограма в компа си , на която много ама  много разчитате за да си свършите добре работата, а видите ли тя вземе, та  дим да я няма...тогава???

Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #76 -: 14-04-2011, 12:01:51 »

да не би да е на друго място, опита ли да я намериш с търсене :love_026:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:полтъргайст: духове.
« Отговор #77 -: 18-04-2011, 07:38:08 »

 :kisss:Няма я...дезертирала е от отговорността!!! :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.177 секунди с 23 запитвания.