Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Анкета

Кое според вас излиза по-скъпо - храненето със сурова/био или със стандартна храна?

Суровоядството ми излиза по-скъпо.
- 42 (32.8%)
Стандартното хранене ми излизаше по-скъпо.
- 33 (25.8%)
Не намирам особена разлика за бюджета ми.
- 35 (27.3%)
Не мога да преценя.
- 18 (14.1%)

Общ брой гласове: 114


Автор Тема: Кое ни излиза по-скъпо?  (Прочетена 43632 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Кое ни излиза по-скъпо?
« -: 13-06-2009, 01:23:46 »

Здравето няма цена, но все пак би било интересно да разберем дали може да се очаква промяна освен във физическото и психическото ни състояние, и в портфейла ни след преминаването на суровоядство :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #1 -: 13-06-2009, 02:53:01 »

И аз много пъти съм си задавала този въпрос. Още повече, ако трябва да купувам био, което тук засега ми е скъпо. Много малко неща в момента са ми био. Имаме една програмка за домашно счетоводство, но от февруари. Не мога да направя сравнение, защото тогава засилихме и суровоядството. Да кажем, че последните 2 месеца имаме леко увеличение в разходите за храна, не е фрапантно. А и може да е нещо моментно.
От друга страна пък, при готвената храна много повече продутки отиват, за да се нахраниш и да се чувстваш сит. При суровоядството, поне аз така си мисля, се яде по малко, на често и разнообразно.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #2 -: 13-06-2009, 11:10:58 »

аз за себе си гласувах, че предишното хранене ми е излизало по-скъпо и причината за това е, че постоянно преяждах и си купувах много излишни неща, които както Вери каза хем се тъпчех с тях, хем не ме наяждаха... сега просто знам какво искам да ям и съм постоянно сита, без да харча прекалено :)

при суровоядството има и една друга подробност, че плодовете и зеленчуците много си менят цената през различните сезони, така, че може би в един момент да ви излиза по-евтино, в друг по-скъпо... анкетата е по-скоро за някакво средно сравнение, доколкото можете да направите такова... :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #3 -: 13-06-2009, 11:51:15 »

Да и аз съм на мнение,че цената на плодовете и зеленчуците варира и то как :o понякога....В този смисъл понякога може да ти излиза по-евтино да си суровояд,друг път пък точно обратното....Като се замисля и ядките държат цени хич да не е,но пък поне знаем,че си даваме парите за нещо,което си струва ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #4 -: 13-06-2009, 13:31:31 »

На мен лично ми излиза по-скъпо, поне засега. Но в общи линии все още опипвам почвата, тоест, има много нови продукти, които изпробвам, и които досега не са ми били познати. Те не са масово разпространени, повечето са био, затова е нормално да са по-скъпи. Навсякъде по света био продукцията е по-скъпа. Но, в крайна сметка, гласуваме с портфейла си. Засега не ми е проблем, вмествам се в бюджета си :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #5 -: 13-06-2009, 15:10:51 »

Био продуктите наистина са по-скъпи, но поне знаеш какво ядеш, ям много плодове и зеленчуци, но пък и наистина вече като не си купувам разни боклуци за храна разходите, като че ли се уравновесяват.  А и покрай пречистванията, ям по доста по-малко и се чувствам много по-добре  ;) Така че наистина бих казала, че промяната в разходите ми е малка  :)
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #6 -: 13-06-2009, 15:19:30 »

и все пак... ако погледнете от друга страна, като начин да пестите пари за ваксини, антибиотици и други лекарства, защото дори тривиалният грип зимно време едва ли ще ви хване... тея вируси явно не са суровоядци и бягат от нас ;D

 ::) ::) ::)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #7 -: 13-06-2009, 15:35:15 »

Наистина е така ;D
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #8 -: 13-06-2009, 17:41:15 »

При мен разлика в бюджета няма, защото винаги съм се стремяла да купувам висококачествени продукти и ако видя био продукт го предпочитам. Плодовете и зеленчуците преобладават в менюто ми както преди така и сега.
Активен

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #9 -: 13-06-2009, 20:24:05 »

аз пък си мисля, че за този един месец време харча доста по-разумно и успявам да си планирам разходите, защото знам какво ще ям във всяка една част от деня. Когато не се храня така, когато отида в магазина се чудя какво да си купя и накрая стават доста нещата, който скачат в количката ми ::)
Активен

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #10 -: 13-06-2009, 22:56:47 »

Много зависи от момента при мен.
Но определенопо-скъпо ми излизаше преди,да си опитам и от това,и онова,и другото и ох ставаше една каша... :D
до преди няколко месеца почти изцяло се хранех навън,и да определено отиваха мн.средства.
В началото като се заинтересувах от срв,ми бяха особено интересни специалните храни и добавки,кухненски прибори и вс.в тази сфера.Да опитам нектар от агаве,водорасли и разни други нещица. Мда,в самото начало има разход-то е все едно се пренасяме в нова къща и тр.да си вземем кухненски принадлежности и да си вземем подправки и прочие.
Но като цяло пестя мн.време и средства.
Сега лично за себе си видях кое ми допада най-много,има неща по които не се прехласвам ама хич,други които повечко обичам.
Добавките и специалните храни в срв мн.не ме блазнят,то и там си е малко комерсиализация.
Най-са ми любими местни пазарчета с хорица,продаващи местна сезонна прясна и прекрасно ухаеща продукцията си.
Апетита ми е по-голям през зимата(наблягам на зърнени),лятото като се сетя за храна-я плодче,я салатка с ядки.Ама да седна да готвя мн.нямам време.
Но дори да ми излиза по-скъпо някой път(ако посетя срв ресторантче напр.),то е да се поглезя малко,за мое добро.
при мен тук на цената на-200гр.качествено сирене,1 био кис.мляко,пълнозърнест хляб и 6 яйца= 10кг.разнообразни плодове,2кг.различни салатки+5 пакета кълнове,500гр.разнообразни ядки,5кг.разни зърнени(за покълване).
Вариант 2 ми е по-изгоден и по-приятен!
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #11 -: 14-06-2009, 06:04:10 »

С т.нар. супер храни и аз мисля, че много се спекулира. Ония ми ти годжи беренца растат по улиците в Китай. :) Кат в България кестените.  :D
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #12 -: 14-06-2009, 07:00:34 »

Естествено,всичко е за пари!То ако ги слушаш и пиеш всичко,водорасли,амино киселини разни,дрожди,гинко-минко и.т.н. няма да ти стигат парите за нищо ;D ;D ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Talita

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • Give me the key to set your heart and spirit free
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #13 -: 15-06-2009, 11:55:34 »

При мен специално по-скъпите ядки се балансират с това,че си отглеждам кълнове, което излиза супер ефтино и вкусно и полезно. А иначе плодове и салатки винаги съм яла по много. Полезността, която получавам за парите си е в пъти повече, така че от тази гледна точка сега съм по-добре ;D
« Последна редакция: 15-06-2009, 13:48:39 от Talita »
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #14 -: 15-06-2009, 13:44:12 »

При мен разлика в бюджета няма, защото винаги съм се стремяла да купувам висококачествени продукти и ако видя био продукт го предпочитам. Плодовете и зеленчуците преобладават в менюто ми както преди така и сега.
Деси, съвсем точно се отнася и за мен.

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #15 -: 15-06-2009, 17:58:35 »

Идвайте в Пловдив на борсата,цени народни: Бразилски орех-12,50
бадем 10,50    лешник-11,5    макадамия 23,00
цена в лева за килограм 8) 8) 8) 8) 8)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #16 -: 15-06-2009, 18:03:35 »

benato, за коя борса говориш? Цената на бразилския орех ме впечатли.

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #17 -: 15-06-2009, 18:05:34 »

Първенец,и другите са си за впечатление ;) ;) ;) ;)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #18 -: 15-06-2009, 18:08:13 »

Мерси, мерси  :) Не съм се сетила да си поръчам ядки от там, обикновено кашони с ябълки пътуват от Първенец към мен  :D

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Кое ни излиза по-скъпо?
« Отговор #19 -: 15-06-2009, 18:13:29 »

Доста впечатляващи са цените при вас . . . като минавам през Пловдив, непременно ще се отбия до тази борса  ;)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.099 секунди с 25 запитвания.