Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Молба за помощ - силен метеоризъм!  (Прочетена 68171 пъти)

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64

Здравейте,
имам голяма нужда от съвет, помощ, някакви препоръки.
От близо два месеца коремът ми е много, много подут. Мога да го сравня с 7-8-ми месец, когато бях бременна. Чувствам се подута, чувствам тежест и дискомфорт. Болки и други симптоми няма.
Така, ходих на гастроентеролог, който след ехограф каза - много газове в стомаха и червата, силно изразен метеоризъм. И взе човекът да ми обяснява - по-малко газирани неща, по-малко тестени, сладки, пържени, лютиви, тежки...повече плодове, повече зеленчуци...

Е, да, ама ето какъв е проблемът - аз въобще не консумирам нещата, които той описа за противопоказни. От повече от година не ям млечни, месо от много по-дълго време, а от повече от половин година се храня основно, около 80 процента, само със сурови неща.

От течностите пия само вода. Винаги ги пия поне половин час преди хранене, или час след такова.

Сутрин започвам с чаша топла вода с малко лимон. След това обикновено ябълка. Половин час след нея - някакви ядки - обикновено орехи или бадеми - сурови. Обядът ми е салата със сезонни зеленчуци - в случая сега слагам домати, краставици, морков, тиквичка, чушка, магданоз, към зеленчуците прибавям кълнове - основно пшеничени и слънчогледови.
Следобед пак хапвам някакви ядки - орехи, бадеми, кашу, лешник.
Вечерята е отново салата, подобна на горната.

Хапвам по малко и по нещо не сурово - филийка пълнозърнест хляб, сварен ориз, сварена червена леща.

Сладките неща са ми основно плодове - и пресни и сушени, по в много малки количества.

И сега честно казано не знам какво да правя! Отчаяна съм. Не го искам този корем, ужасно е. Цялото ми физическо състояние е едно такова тежко, мудно, заради него.

Обясних всички тези неща на гастроентеролога - че така се храня, ама според него трябвало да включвам млечни - извара, кисело мляко...Това просто няма как да се случи, аз не искам да се връщам към тях. Излекувах си много проблеми, когато ги спрях от менюто - и хроничен запек, и пъпки...
А, забравих да кажа - ходя си съвсем редовно по голяма нужда - веднъж на ден.

Виждам, че тук имате повечко опит, затова моля за съвет.

Да допълня, че в момента кърмя и не мога да правя никакви прочиствания.
Иначе...досега въобще да съм спряла отдавна да ям. Имам нужда. Обаче...налага се да поемам поне някаква минимално количество храна.

Много ще се радвам и ще съм благодарна на всякакви отговори! :flowers2:

Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #1 -: 04-07-2011, 14:13:58 »

Здравей Фабриция,

Кафе пиеш ли? При мен докарваше такива ефекти докато пиех.   :whistling2 - emotloader:

Искам да ти препоръчам да опиташ да се наблюдаваш много внимателно какво ядеш и кога ти се образуват газове. Води си дневник и там пиши абсолютно всичко, което слагаш в уста. Аз бих си описвал и кога имам газове и какво и как излиза от другия край. Предполагам, че до няколко дни ще почнеш да забелязваш зависимости. Предполагам, че ще излезе нещо - я храна, към която си по-чувствителна в момента, я някакво кофти смесване, което ти натоварва повече храносмилането и нещата ще се наредят.

Можеш да си пишеш в тетрадка, а може и в раздела "Дневници" на форума - там има много хора, които ще те подкрепят.  :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #2 -: 04-07-2011, 14:18:27 »

Здравей,
благодаря ти за отговора.

Кафе не пия, още горе съм писала, че пия само и единствено вода. Нищо друго.

Иначе - следя се много внимателно, но от това файда няма, защото от всичко, от абсолютно всичко се издува. Всъщност - дори когато стана сутрин си е подут. Сложа ли нещо - и водата, и ябълката, и ядките, и салата, и само кълнове, и само зеленчуци, и само плодове - каквото и да е, и подуването се увеличава страхотно.
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #3 -: 04-07-2011, 15:07:34 »

Здравей fabricia,

това може да са симптоми на дисбактериоза, колит...Приемала ли си скоро антибиотици? При раждането? Лекарите не ти ли поставиха някаква диагноза?

Евентуално мисля, че при дисбактериозата би могло да помогне 30 %  екстракт от прополис - по 30-40 капки в лъжица топла вода 3 пъти дневно поне 30 мин. преди ядене; добър пробиотик - напр. Ентеросан и хомеопатични - Monillia albicans 15CH и Thuya 15CH.

За колита - противовъзпалителен чай, има в билковите аптеки или ако имаш предпочитания към някои билки и ако са ти разрешени; мента, лайка...

Доколкото знам приемането на допълнително ензими би облекчило състоянието. Enzy-Mill са на растителна основа.

Но като че ли най-добро остава поне еднодневното водно гладуване, за което само ти можеш да прецениш .

Но аз те съветвам да не слушаш нас, а да се обърнеш към форума на д-р Михайлов от `Часът на мама` - той или някоя мама ще ти дадат по-правилни съвети :)

Ето и линка, ако те интересува:      http://mama.btv.bg/forum/viewforum.php?f=8
« Последна редакция: 04-07-2011, 15:15:29 от donna »
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #4 -: 04-07-2011, 18:11:05 »

fabricia,спри напълно сладките храни поне за известно време.Имаш ферментация в храносмилателната система.Възможният причинител е гъбички в по-голяма популация.
Активен

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #5 -: 04-07-2011, 19:02:14 »

Привет! Казваш, че този проблем е започнал преди няколко месеца. Да не би да си се местила, да си сменила климата? Аз се чувствах като тебе, когато смених една държава с друга. След няколко месеца просто се климатизирах и всичко се оправи.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #6 -: 04-07-2011, 19:29:32 »

Бадемите причиняват дразнене на лигавацата на червата - трябва да са добре накиснати и добре да се сдъвкват. Лещата също се води за музикална храна като боба.

Метеоризма също така може да бъде причинен от ферментиращи хранителни остатъци в гънките на дебелото черво. Ако има възможност за клизма - добре.
И накрая да спомена, че е добре да се прави наули и удиана бандха (доколкото може въпреки, че в това състояние е трудно). Тези упражнения възпрепятстват задържане на хранителни остатъци в червата.

Има още един начин за прекратяване на анаеробна ферментация, но той не е за всеки. Методът е да се нагълта човек с въздух и да го изкара отзад. На следващия ден се получава аеробна ферментация с много газове  (този път въглероден двуокис вместо метан) и след това доста дълго време нещата не се повтарят.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #7 -: 04-07-2011, 20:10:24 »

...
Има още един начин за прекратяване на анаеробна ферментация, но той не е за всеки. Методът е да се нагълта човек с въздух и да го изкара отзад. На следващия ден се получава аеробна ферментация с много газове  (този път въглероден двуокис вместо метан) и след това доста дълго време нещата не се повтарят.

Злояд, тук обра точките! Нагълтването ясно, обаче има ли специална техника за изкарването отзад? Защото предполагам повечето ще се върне нагоре.  :whistling2 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #8 -: 04-07-2011, 20:24:35 »

Fabricia, спомних си, че преди години като имах проблеми с един гастрит и други глупости имах болки, дразнене и газове от напълно здравословно-изглеждащи неща - плодове и ядки например. Възможно е при раздразнен стомах просто да не се смилат добре някои храни, да минават в червата, там да ферментират и после всичките екстри.

Нека ти предложа една идея вдъхновена от протоколите за определяне на хранителни алергии. Опитай да откриеш някоя базова храна, от която не получаваш газове - при мен например това бяха овесените ядки или ориза без много подправки. От там почваш бавно и едно по едно да добавяш други неща за ядене. Като получиш газове, връщаш стъпка назад, за да се стабилизираш и продължаваш опитите. С времето храносмилането ти ще се съвземе и ще можеш да включваш по малко от проблемните храни. Затова и в началото предложих да си водиш дневник и да записваш всичко.

Виждам, че вече получи много предложения и съвети от колегите тъдява (даже и диагнози от по-нетърпеливите  :o ). Опитвай ги едно по едно, за да знаеш кое работи и кое - не. Отново - пиши в дневника. Сигурно знаеш, но аз да си кажа - такива работи не се оправят лесно и като нищо борбата ще продължи няколко месеца. Не се обезсърчавай, ако нямаш бързи резултати - крайната победа е сигурна и ще си струва!  :weight_lift:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #9 -: 04-07-2011, 20:56:50 »

...
Има още един начин за прекратяване на анаеробна ферментация, но той не е за всеки. Методът е да се нагълта човек с въздух и да го изкара отзад. На следващия ден се получава аеробна ферментация с много газове  (този път въглероден двуокис вместо метан) и след това доста дълго време нещата не се повтарят.

Злояд, тук обра точките! Нагълтването ясно, обаче има ли специална техника за изкарването отзад? Защото предполагам повечето ще се върне нагоре.  :whistling2 - emotloader:
Не е лесно. КАто се нагълташ трябва 20 минути да стоиш в поза ваджрасана и да подтискаш позивите за уригване. След това въздуха тръгва към пилора и отива по естествения ред.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #10 -: 04-07-2011, 21:25:59 »

Виждам, че вече получи много предложения и съвети от колегите тъдява (даже и диагнози от по-нетърпеливите  :o )


Христо, тъй като аз цитирах евентуални диагнози, предполагам че коментара ти се отнася за мен :) И като сииилно засегната, искам да се защитя :) Аз не поставих диагноза, а попитах за такава от лекарите  :) Точно по този път съм минала и точно този лекар ми помогна - помогнал е и на хиляди мами и децата им, гледали сте го по BTV. Опитах се да бъда деликатна, но явно не съм успяла  :) Все се заричам, че няма да се меся, и не си изпълнявам обещанието  :) Ама ще взема да го изпълня някой ден и тогава ще плачете за мен tooth
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #11 -: 04-07-2011, 21:36:01 »

Донна, ще цитирам Вучков от "Минута е много" - "Вярно, но не!".  ;D Нямах теб предвид. Удивих се на категоричните заключения от Зигзаг, който дойде, плясна диагноза в 2 изречения и си замина.

Но както и да е. Не го казвам с лоши чувства, а само напомням приятелски да не прибързваме със заключенията. Отделно, че твоята препоръка, според мен, си беше полезна и точно на място.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #12 -: 04-07-2011, 22:11:55 »

Христо, ами сега е ред на Зигзаг да се оправдава :) Аз за всеки случай го направих  tooth. Но ти предлагам да не му се сърдиш много, защото дисбактериозата и кандидозата доколкото знам са две понятия за едно заболяване  :) Но наистина, редно е лекар да си каже своето мнение. Ние можем само да предполагаме.
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #13 -: 04-07-2011, 23:27:48 »

Донна, ще цитирам Вучков от "Минута е много" - "Вярно, но не!".  ;D Нямах теб предвид. Удивих се на категоричните заключения от Зигзаг, който дойде, плясна диагноза в 2 изречения и си замина.

Но както и да е. Не го казвам с лоши чувства, а само напомням приятелски да не прибързваме със заключенията. Отделно, че твоята препоръка, според мен, си беше полезна и точно на място.
Христо,аз се удивих,че ти си се удивил и станахме много удивени. fabricia пита за помощ и съвет в този форум и аз реших да кажа каквото мисля.От малко опит,информация и наблюдение е това което мога да кажа.Не съм и взел парите;не съм се представил за лекар;не казвам,че има магия;не казвам,че ще умре ...Сега да стоя и да чакам ли или да си заминавам?
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #14 -: 05-07-2011, 00:03:37 »

Ааабе Зигзаг, ти пък палиш на четвърт оборот :) Я го дай по-спокойно и се засмей  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #15 -: 05-07-2011, 05:44:26 »

За нещо такова ли става въпрос, Злоядев?  
http://www.youtube.com/watch?v=K6VhRI0e7qg&feature=grec_index
(Поемам отговорността по изпълнение на пожеланието на Дона  за усмивка, ако Зигзаг се отказва :)  )

(Темата е такава :)  ,  да не излезе ,че се гъбаркам с неразположението на колежката. Според мен това ще премине и от само себе си. Някаква реакция е станала, може и да не е толкова лесно да се отгатнат причините ,както и лечението. Организмът е мъдър.Възможно е точно в този случай да е избрал този вариант да се освободи от нещо си . )
« Последна редакция: 05-07-2011, 05:51:45 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #16 -: 05-07-2011, 07:30:11 »

Поемам отговорността по изпълнение на пожеланието на Дона  за усмивка, ако Зигзаг се отказва :)  

Е това исках да видя, бате Бино, благодаря ти :)!! Сега вече мога спокойно да започна деня :)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #17 -: 05-07-2011, 10:15:51 »

Зигзаг, ти сега да не взе да се обиди? Нали сме наши хора тука?

Радвам се, че говориш от личен опит. Така ми се струва правилно - иначе няма полза от съвета. Само да го беше споменал това нещо в първия си пост. Искам да ти обърна внимание на някои словесни формули като "При мен се случи едикаквоси", "Възможно е да имаш X или Y" и т.н. С подобни категорични и лаконични изказвания слизаме на нивото на така любимите ми горделиви лекари [1], които лепят диагноза и рецепта още на първата минута и те гонят от кабинета.

[1] Нямам предвид, че всички лекари са такива, а че просто съм се сблъсквал с такива.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #18 -: 05-07-2011, 10:52:30 »

Правилно си забелязал , Ице. Не са всички , но са почти всички :) ПРи това съвсем не само у нас. д-р Менделсон цитира официална статистика -
" Според изследване на Списанието на Американската Медицинска Асоциация (20.01.1999) обичайното взаимодействие между лекар и пациент трае 23 секунди (!) преди да бъде прекъснато. Лекарите не се интересуват от медицинската ни история и не обръщат внимание на всичките ни симптоми, тъй като те невинаги пасват на предварителната им идея за болестта. Най-често те вече пишат рецептата преди още да сме приключили с обяснението на проблема и не си правят труда да слушат . Навън чакат още толкова много пациенти за преглеждане. На практика диагнозата се поставя през първите 30 сек.от прегледа-  лекарят вече е избрал начина си на действие- независимо дали е правилен или погрешен.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Молба за помощ - силен метеоризъм!
« Отговор #19 -: 05-07-2011, 18:36:53 »

За нещо такова ли става въпрос, Злоядев?  
http://www.youtube.com/watch?v=K6VhRI0e7qg&feature=grec_index
Да, нещо такова се получава на следващия ден, но след това всичко си идва на мястото.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 22 запитвания.