Whitecall, очевидно дотук никой не пожела да отговори директно на въпроса защо не яде месо (разбира се, ако наистина не яде). Тъй като и аз съм отскоро във форума, си давам сметка как се чувства човек, ако бъде посрещнат по този начин, затова ще си позволя да направя опит да дам частичен отговор на въпроса, макар да съзнавам, че той не би могъл да задоволи изцяло желанието ти да огледаш темата от всичките й страни.
По начало дали да се яде месо от здравословна гледна точка няма еднозначен отговор. Има наистина много неща написани за вредата от месото и изобщо животинските продукти - в разни времена от различни хора, базирани на наблюдения, изследвания и научни експерименти, както на Изток, така и на Запад. Някои хора са посветили живота си на тази цел - да докажат вредата от тези продукти. Същевременно обаче има немалко поддръжници и на другата теза, че тези продукти могат и да не бъдат вредни, а дори полезни и необходими, като това също е подкрепено с аргументи и факти. Два примера: тук
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=2097.0 съм посочил една извадка от книгата "Китайското изследване" относно връзката на животинските белтъци и развитието на раков процес. С обратната теза заслужава внимание изследването на д-р Уестън Прайс относно връзката между вида на консумираните храни и състоянието на зъбите и не само (едно от местата, в които се говори за неговия труд е тук
http://ludmil.multiply.com/journal/item/37/37).
Аз лично за себе си съм стигнал до извода, че консумацията на месо и животински продукти изобщо до голяма степен се отразява с плюс или минус на здравето в зависимост от историческата традиция на съответния народ (или население на дадена област със съхранени местни традиции по отношение на храната). Ако хората от векове спазват техния си природосъобразен (макар и не съвсем) начин на хранене с месо или без месо, могат да бъдат относително здрави и дълголетни. И обратно: ако се ориентират към драстично различна култура на хранене, която няма връзка с техните корени, това може съществено да се отрази на здравето и продължителността на живота им. Има такива факти от историята. В книгите "Ензимният фактор" и "Микробният фактор" от Хироми Шиния, е посочено, че честата консумация на рафинирани храни, термично обработени мазнини и месо се отразява на храносмилателната система на японците много по-зле, отколкото на американците. Авторът обяснява това именно с техните традиции по отношение на храненето - за американците това е нещо обичайно от векове, докато за японците е сравнително ново и техните организми все още не са адаптирани към такова хранене. Тъй като авторът е хирург с дългогодишен опит в гастро-ентерологията, доста добре е обяснил какво става в човешкоя организъм при консумация на месо (също много интересни обяснения има и в книгата "Човешкото хранене" на Г. Гайдурков)
Примери със сигурност могат да се дават още от най-различни източници, що се отнася до яденето на месо и неговото чисто физическо отражение върху тялото. Като се имат предвид различните автори и направления в подхода към този въпрос е ясно, че човек не би могъл лесно да си изгради един ясен отговор с категорична оценка по въпроса за месото. Затова всеки за себе си преценява какво решение да вземе на база на личния си опит и различните аргументи в едната и другата посока. Теоретичните съображения "за" и "против" могат да бъдат много, потенциалните опасности от ядене/неядене с теоретична обосновка - също. Все пак всеки би могъл да се позамисли - доколкото може да си спомни каква е традицията в неговия род, какво отражение е дало това върху здравето на роднините му и т.н. Разбира се наивно е да се мисли, че ако дядо ми е ял всеки ден месо и е живял в добро здраве дълги години, то и аз ще съм така, ако правя като него. Има много фактори, влияещи върху здравето и продължителността на живота и не е сериозно да сведем всичко само до яденето. Но пък не пречи да опитаме как би ни се отразило въздържанието от месо (или животински продукти изобщо) за известно време и да преценим за себе си как да продължим за напред.
Едно е сигурно - ако ядем месо и животински продукти, не бива да прекаляваме, защото е малко вероятно в днешно време това да остане без последствия с отрицателен знак. Ако не ядем и усещаме с времето, че това води до проблеми, може би трябва да се замислим за промяна на хранителния режим, но първо да проверим причините (т.е. да се убедим, че причината наистина е в това, а не, да кажем, в едностранчиво и непълноценно хранене с адекватни растителни храни).
Едва ли съм бил съществено полезен с тези писания, но ако се обърне по-сериозно внимание на посочените книги, оттам наистина може да се почерпи полезна информация, както разбира се и от много други източници.