Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Здравейте приятели!  (Прочетена 16311 пъти)

IrenIren

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Здравейте приятели!
« -: 06-12-2014, 22:09:10 »

Здравейте приятели!

Казвам се Ирен, на 30 години съм, от почти година съм веган. Странно звучи да го кажеш така, защото това според мен е най-естественото нещо за нас хората, да сме суровояди или вегани и не бива да се подчертава :)
Моята история е съвсем кратка. Мъжът ми се излекува от хипертония, а аз от гастрит благодарение на лечебният глад по системата на д-р Георги Гайдурков, който пък е последовател на известната у нас лечителка Лидия Ковачева. След 14 дни гладолечение ние преминахме към суровояден режим и след това към веган начинът на живот. Чувстваме се все по-добре и силно сме прегърнали идеята да помогнем на който можем в решението си да се откаже от всички животински продукти. За съжаление се оказа, че огромната промяна в нашия живот не бе посрещната с възторг от нашите близки и приятели и даже доста често сме обект на присмех и подигравки. Не знам дали и при вас е така, но ще се радвам, ако помогнете с някой съвет - как се справяте в такива ситуации? Друго с което се сблъскахме е свързано с отглеждането на нашето дете - веганче. Там вече стана страшно  :) лекари, познати и приятели ме мислят за луда, като им казвам, че храня детето с просо, киноа, елда, плодове, зеленчуци - вместо с месо и краве мляко! Толкова литература прочетох за детското хранене, че мога сама да се нарека педиатър :) Много бих се радвала - с цялото си сърце, ако тук открия някоя майка като мен, с която да обменяме опит в отглеждането на нашите здрави дечица!

Благодаря, че ви има, че мога да се насладя на вашите страхотни статии, рецепти и мнения! Ще чета с интерес и с радост ще се включвам! А още повече ще се зарадвам, ако има сбирка на вашия тесен кръг да дойда да се запознаем!  :love_028: :love_028:
« Последна редакция: 06-12-2014, 23:04:34 от irennairena »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #1 -: 07-12-2014, 01:17:01 »

с уважение към труда на Гайдурков, но мисля, че в някои отношения не е прав, примерно за зехтина.
той го отрича, а това е една супер, супер храна заедно с другите студено пресовани масла.
ние дори ще си поръчаме тия дни машинка сами да си изстискваме маслата от ядки и семена.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #2 -: 07-12-2014, 01:45:22 »

Добре дошла Ирен, браво на вас!
Гледайте да не насилвате детето... че ще намрази всичко. Ако/когато стане  - с личен пример, усмивка и любов.
Струва ми се очевидно, че непредизвиканата агресивност, както и "необяснимите" припадъци на девойки и младежи, се дължат главно или единствено на безразборното приемане на огромни количества бързи въглехидрати... но несъм чул отговорните дирекции в "министерство на здравето" да са провели задълбочено проучване и да обучат народа.
А приятелите и близките ще отричат вашето хранене докато измененията станат очевидни - за тях. След това някои ще почнат да ви обвиняват, че сте здрави и щастливи... защото имате система, воля, отдавна се храните еди как си... няма страшно.

Искрена, не само Гайдурков препоръчва като ядем примерно зехтин, поне да вземем и няколко маслини с него. В САЩ има известни лекари, пряко и категорично съветващи да не приемаме никакво масло! В действителност, пред зала, пълна с хиляди зрители, той възкликваше: "No oil!" и усмихнато повтори това няколко пъти...
Ако погледнем храната от чисто суровоядна гледна точка, може да излезе, че хората, като обработваме дадената ни от Природата храна, се опитваме да направим нещо по-добро - от Нея! Дълбоко се съмнявам, че имаме такива способности... А че имаме вековни навици в топлинната обработка на храни, имаме, вкоренени в културата на много/всички народи...
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #3 -: 07-12-2014, 11:46:55 »

Ирен , аз съм общо взето във вашето положение. На твоята възраст съм дори  :thankyou:  С тази разлика, че аз намах здравословни проблеми , когато започна всичко , съвсем случайно....
От 7 месеца съм преминала на вегански и почти суровоядски начин на хранене. За сега мъж ми не е напълно убеден в решенията ми , но пък важното е че не ми пречи. Дори напротив вечер като се приберем от работа заедно приготвяме вечерята ( основно зелении за салати с много кълнове и нещо мъничко сготвено ( предварително покълнали бобови или зърнени) Това яде и 5 годишната ни дъщеря.
А иначе за подигравките мисля , че всички минават по този път. Мен по-скоро ме гледат сякаш съм попаднала в някоя секта , побъркала съм се или съм нещо ненормална....но не ми пука, защото за себе си съм взела решенията.
Относно детето -в къщи е лесно , имам контрол. Но проблемът е в градината , където ги хранят в абсурдни съчетания.
Помолих Госпожите там да не я карат насила да яде  месо , когато тя не иска. Уж го спазват....
С радост бих обсъждала всякакви въпроси относно менюто на детето и всичко останало. За мен също е важно да контактувам със съмишленици  :thankyou:
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #4 -: 07-12-2014, 15:00:47 »


За съжаление се оказа, че огромната промяна в нашия живот не бе посрещната с възторг от нашите близки и приятели и даже доста често сме обект на присмех и подигравки.
Добре дошла,
Лично аз съм фен на Гайдурков, но имам резерви относно някой негови препоръки. В последно време същият издига яйчните жълтъци на пиедестал, но съдя по собственият си опит, че не е прав въпреки старанието му да реабилитира репутацията на яйчният холестерол. Който не ми вярва нека пробва да яде всекидневно по 3/4 яйца и ще усети само след седмица негативното влияние на жълтъците. Също така знам, че съотношението на омега 3/омега 6 в жълтъка е 1към 15 за разлика от пъдпъдъчите, къето същото е по равно. Подобно съотношение допринася за развитието на сърдечно съдови заболявания и много други както и за възпалителни процеси.
« Последна редакция: 07-12-2014, 15:02:24 от DeNiro »
Активен

IrenIren

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #5 -: 07-12-2014, 16:34:44 »

Здравейте всички! Много благодаря за отговорите и за подкрепата, сигурна съм, че наистина някой ден противниците на това толкова "чудновато" хранене, като нашето ще се замислят по-сериозно!

DeNiro - Относно яйцата бързам да отговоря - става въпрос за суров жълтък, нали така? Варен и т.н. е недопустимо! 3-4 жълтъка дневно е твърде много!. Д-р Гайдурков по-скоро препоръчва до два-три жълтъка седмично и то извън прочистващи и захранващи периоди! Това е доста важно да се знае! А и, който не обича жълтъци, като мен например - не ги яде изобщо, никой не ни задължава да ги ядем, така или иначе :)

iskrena - Чудесно е това, че ще правите сами масло от ядки и семена. Относно зехтина обаче, да Гайдурков не му е фен, защото има други по-полезни масла -точно тези от семена, които също така или иначе трябва да се използват (ако въобще се използват) много рядко! Обяснението е, че зехтинът е тежък за организма, трудно се разгражда и много се натрупва. Най-добре вместо него да се хапват натурални, обезсолени маслинки :) А, ако предпочитате да се въздържате от всякакви масла - още по-добре. Ние например, ако ни се хапва нещо "мазно" ядем авокадо - направено на крем с лимонов сок - е страхотна заливка за салати :)

 Vov - Благодаря за подкрепата! Много се надявам и всеки ден не спирам да се надявам, че поне един мой приятел ще се навие - поне ще се опита да не закусва сандвич със салам. Или вместо попара от краве мляко с хляб, масло и сирене ще предложи на детето си една ябълка :) За съжаление до момента и мен ме мислят за сектантка, както  zinaida пише. То хем е смешно, хем не е :) Беше ми смешно до момента, в който не ме срещна далечен познат и не ме попита дали е верно, че съм станала сектантка, тогава малко ми се и доплака :) Но, да определено лошият режим на хранене може да докара на децата страхотни проблеми от всякакво естество. Например проблемите с психиката са едни от първите. Децата стават мързеливи, свенливи, пасивни, затворени в себе си.

 zinaida - Много се радвам, че и вие като нас се борите в тази посока. И поздравления за режимът ви у дома! Но в тези детски градини, представям си какво е - даже по-скоро не искам да си представям, защото май няма да го пусна там :) ще търся други възможни алтернативи, защото сега го пазя от всичко, всеки ден менюто му е начертано от предишния ден, какъв плод, какъв зеленчук - например тиква на пара, ябълков сок, каша от просо, задушено броколи и т.н. и не мога да си представя как ще отиде в тази т.нар. детска градина и там ще яде кюфтета с брашнян сос и ще го карат да спи насила от 2 до 4. Сигурно не е лесно, и горките дечица, мъчно ми е за тях, не стига, че ги оставяме на някакви хора, ами то какви хора само!


Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #6 -: 07-12-2014, 17:11:40 »

Не залитай по този или онзи многознайко. Опитай да слушаш повече тялото си.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #7 -: 07-12-2014, 21:08:52 »


За съжаление се оказа, че огромната промяна в нашия живот не бе посрещната с възторг от нашите близки и приятели и даже доста често сме обект на присмех и подигравки.
Добре дошла,
Лично аз съм фен на Гайдурков, но имам резерви относно някой негови препоръки. В последно време същият издига яйчните жълтъци на пиедестал, но съдя по собственият си опит, че не е прав въпреки старанието му да реабилитира репутацията на яйчният холестерол. Който не ми вярва нека пробва да яде всекидневно по 3/4 яйца и ще усети само след седмица негативното влияние на жълтъците. Също така знам, че съотношението на омега 3/омега 6 в жълтъка е 1към 15 за разлика от пъдпъдъчите, къето същото е по равно. Подобно съотношение допринася за развитието на сърдечно съдови заболявания и много други както и за възпалителни процеси.
Е, той Гайдурков не препоръчва по 3-4 жълтъка на ден, а два-три пъти седмичво по един и то суров.
Активен

кокичета

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Здравейте и от мен!
« Отговор #8 -: 08-12-2014, 00:05:25 »

Днес се регистрирах, въпреки, че отдавна чета форума. Имам нужда от информация за Владимир Бошнаков. Това е конкретният повод да се регистрирам, но смятам да остана и да участвам активно във форума.
Активен

IrenIren

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #9 -: 08-12-2014, 00:17:03 »

Тихия - много отдавна преминах през фазата залитанията по многознайковци :) Но, да прав си за останалото във всеки един смисъл!
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #10 -: 08-12-2014, 12:58:59 »

Привет, IrenIren ! :love_026:
Имаш добра ориентация в посока здравословен живот. :)
Желая ти успех по пътя :love_028:

............., но съдя по собственият си опит, че не е прав въпреки старанието му да реабилитира репутацията на яйчният холестерол. Който не ми вярва нека пробва да яде всекидневно по 3/4 яйца и ще усети само след седмица негативното влияние на жълтъците.

DeNiro , би ли споделил по-конкретно, за какъв негативен ефект става въпрос?

Според д-р Гайдурков, жълтъкът е полезен  за предотвратяване на сърдечно-съдови проблеми и ги препоръчва и в количества - 3 бр./дневно и повече, но сурови, разбира се.


« Последна редакция: 08-12-2014, 13:04:26 от Ros »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #11 -: 08-12-2014, 13:58:19 »

Привет, IrenIren ! :love_026:
Имаш добра ориентация в посока здравословен живот. :)
Желая ти успех по пътя :love_028:

............., но съдя по собственият си опит, че не е прав въпреки старанието му да реабилитира репутацията на яйчният холестерол. Който не ми вярва нека пробва да яде всекидневно по 3/4 яйца и ще усети само след седмица негативното влияние на жълтъците.

DeNiro , би ли споделил по-конкретно, за какъв негативен ефект става въпрос?

Според д-р Гайдурков, жълтъкът е полезен  за предотвратяване на сърдечно-съдови проблеми и ги препоръчва и в количества - 3 бр./дневно и повече, но сурови, разбира се.



Гайдурков препоръчва три броя седмично, но в следващото изречение акцентира, че за спортуващи дозата може да бъде увеличена НЕКОЛККРАТНО. Преди време имах високо кръвно налягане и вдигах кръвно след прием само на два яйчни жълтъка. В момента нямам проблем и 4 на ден да консумирам, но знам, че всичко зависи от нивото на интоксикация на организма. Отделно помисли, какво ще ти осигури нищожна доза от три яйчни жълтъка седмично, това е нищо. Значи излиза, че три са малко, но пък повече от три са вредни, тоест яйчните жълтъци не са поклезни. То е като с червеното вино, което било много полезно, но само по чаша.
« Последна редакция: 08-12-2014, 14:01:50 от DeNiro »
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #12 -: 08-12-2014, 14:07:54 »

......Гайдурков препоръчва три броя седмично, но в следващото изречение акцентира, че за спортуващи дозата може да бъде увеличена НЕКОЛККРАТНО.

DeNiro , аз съм писала 3 бр./дневно и повече, а не седмично. :)
За спортуващи препоръчва 6 бр./дневно и повече. :surpris_23:
/Става въпрос за кокоши яйца, ако са пъдпъдъчи, дозата се увеличава 2-3 пъти!/

« Последна редакция: 08-12-2014, 14:13:24 от Ros »
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #13 -: 08-12-2014, 14:15:31 »

......Гайдурков препоръчва три броя седмично, но в следващото изречение акцентира, че за спортуващи дозата може да бъде увеличена НЕКОЛККРАТНО.

DeNiro , аз съм писала 3 бр./дневно и повече, а не седмично. :)
За спортуващи препоръчва 6 бр./дневно и повече. :surpris_23:
/Става въпрос за кокоши яйца!/


Пак си свери информацията, ако прецениш. В сайта на Гайдурков пише по еди суров жълтък от кокоше три пъти седмично.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #14 -: 08-12-2014, 14:44:52 »

Както във всичко и тук количествата са индивидуални, няма спор. :)

За това съм писала:
Според д-р Гайдурков, жълтъкът е полезен  за предотвратяване на сърдечно-съдови проблеми и ги препоръчва и в количества - 3 бр./дневно и повече, но сурови, разбира се.

А до колко са полезни не знам, нямам нужния опит. :)



DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #15 -: 08-12-2014, 15:28:45 »

Не залитай по този или онзи многознайко. Опитай да слушаш повече тялото си.
По принцип подкрепям съвета на Тихия и за да съм честен докрай трябва да споделя, че като цяло симпатизирам на възгледите му въпреки противоречията, които сме имали в някой г ледни точки. Но какво означава да слушаш тялото си? Апетита постоянно диктува"яж щом ти е вкусно, яж до насита" , а това са едни много вредни съвети. Като се замислиш апетита също е част от тялото. На практика излиза, че не трявба да слушаме тялото да не кажа, че трябва дори постоянно да с е борим с някой от прищевките му.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #16 -: 08-12-2014, 17:28:47 »

Не залитай по този или онзи многознайко. Опитай да слушаш повече тялото си.
По принцип подкрепям съвета на Тихия и за да съм честен докрай трябва да споделя, че като цяло симпатизирам на възгледите му ... Но какво означава да слушаш тялото си? Апетита постоянно диктува"яж щом ти е вкусно, яж до насита" , а това са едни много вредни съвети. Като се замислиш апетита също е част от тялото. На практика излиза, че не трявба да слушаме тялото да не кажа, че трябва дори постоянно да с е борим с някой от прищевките му.
  :Content_14:
Очевидно изстрадано наблюдение.
Взето ей така, "от улицата", нашето тяло подава сигнали, основани на миналия опит. Този опит е грешен в много отношения и направления.
НО, оказа се, че има светлина напред... Колкото и невероятно да звучи, добре почистеното тяло подава съвсем различни сигнали, дори след като го бях тровил (моето) с огромни количества всякакво месо около 30 години...
След почистването обаче, имаме друга системна трудност. Понеже сме вълнуващи се (емоционални) същества, а не разумни, след първото пиене на вода с нарастващи концентрации на сокове, нашето съзнание преодолява големи трудности в различаването на спомените от потребностите. Спомените са в ума и често, особено първите години, засенчват чистите безгрешни сигнали на тялото... Е, тогава много помага ръководител, дори и по телефона да е - човек, на когото имаме доверие. Той ни окуражава да следваме таблицата, да не забравяме от какви тежки страдания сме се освободили току-що, да не се държим като наркомани (т.е., зависими, каквито сме си...).
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #17 -: 08-12-2014, 20:00:45 »

Това е същината на развитието ни. Винаги някой говори в нас. С времето, вървейки по правилния път/твоят/, се научаваш да различаваш умът/миналият опит/, от интуицията/ ти самият или твоят дух/.За това няма чудотворен съвет или хапче. Налага се всеки да се опитва по-често да влиза в себе си и поглежда какво се случва там. Нашите вярвания, определят в какво се превръщаме. Затова често пиша тук, че какво е ядеш е важно, докато не направиш генералната промяна в мисленето си. След това интуицията те води. Всеки ден. Стъпка по стъпка.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #18 -: 09-12-2014, 01:21:47 »


Ако погледнем храната от чисто суровоядна гледна точка, може да излезе, че хората, като обработваме дадената ни от Природата храна, се опитваме да направим нещо по-добро - от Нея!

получаването на студено пресовани масла не е драстична преработка на храната в природата, дадена ни от Бог, а съвсем естествен процес, с нищо ненакърняващ полезността на дадената храна, а напротив - усилват се някои дадености... нещо като да си направиш сок от плод или зеленчук и да имаш повечко концентрат от дадени вещества в тоя сок/извлек.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Здравейте приятели!
« Отговор #19 -: 09-12-2014, 01:26:00 »

Но проблемът е в градината , където ги хранят в абсурдни съчетания.


е, каквито са абсурдите във физическата  храна, такива са и в духовната, затова децата са на тоя трагичен хал.
родителите изобщо не бива да си дават децата на градина... ако ги обичат.
още повече на училище...
Активен
 

Страницата е създадена за 0.133 секунди с 22 запитвания.