Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на cherry или борбата с костните заболявания.  (Прочетена 19418 пъти)

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Здравейте, приятели, :Content_22:
Най-накрая и аз се престраших да направя свой дневник. Надявам се да ми давате съвети, препоръки, кураж дори да ме сръчквате, когато кривна от „правия път”...
Моя интерес към здравословното хранене и гладолечение датира от около 10 години.Първото ми 7 дневно водно гладуване беше преди 7-8 години.Тогава имах спастичен колит. Направих опит за медикаментозно лечение, но безуспешен. Колита беше вече хронифицирал и не се поддаваше на лечение.След 7 дневното водно гладолечение нямаше и следа от колита. Но...не задълго. Когато се върне стария начин на живот -хранене с недотам здравословни храни се връщат и болестите.Така стана и с колита.Когато се хранех здравословно и гладувах периодично нямаше проблеми, но когато се пуснех надолу по пързалката колита се завръщаше и то със „екстри”- запек и хемороиди.
И така в борба със себе -до миналата година. Реших да направя няколко по-дълги гладувания - едно 8-дневно през месец май (като включих и „сухи” дни), едно 10- дневно, водно-през юли и едно 5- дневно водно - през септември. Гладуванията проведох добре,но храненето ми не беше на особено ниво.По принцип се храня вегетариански, но между гладуванията повече наблягах на готвена храна, закуски, сладки изкушения, кафе (нормално за офиса)... Напрежението в работата беше голямо, имах доста стрес и в личния живот и резултатът на закъсня - месец ноември ми поставиха диагноза  „Увреждане на междупрешленните дискове в шийния отдел с радикулопатия” или казано по народному-шипове.Имаше съмнения, че не са само на врата, а по протежението на целия гръбначен стълб. Шиповете притискат нервите в областта на шията и се получават адски болки –главоболие, от което дори се припада.Опитах се да се лекувам 10-ина дни с традиционната медицина - поне да се овладее болката. Но без резултат. И затова тази година реших да взема нещата в свои ръце.Съставих си режим на гладуване-в началото на януари направих 10 водни дни.След това - еднодневни гладувания - 1 път в седмицата. Пролетта-пак по-дълго гладуване. Промених изцяло режима си на хранене. Трябва да подчертая,че съм доша капха по Аюрведа и на тази доша се препоръчват предимно сурови храни. Храня се според сезона – сега със:зеле,моркови,цвекло,картофи,ябълки,лимони,банани,покълнал лимец,овесени ядки,тиква,задушени на пара кореноплодни, пия чай от полски хвощ, мащерка, лайка. Също-сок от моркови, червено цвекло и целина.
Това,което искам да подчертая е, че КОСТНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ СЕ ЛЕКУВАТ УСПЕШНО С ГЛАДОЛЕЧЕНИЕ. Но...системно гладолечение и правилно хранене.
На 5,6-ия ден от моето 10-дневното гладуване се появи силна болка в гръбначния стълб. Болката започна да се движи нагоре, към шийната област.Така продължи чак до 10-ия ден. По време на гладуването си нагрявах гърба. Имаше някакво разшлаковане, което не трябваше да прекъсвам, но нямах достатъчно кг и се чувствах много отпаднала. След гладуването можех да извия гръбначния си стълб като котка - нещо,което преди не можех.
Но...борбата продължава... :peperudi:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

И един пример как може да преборим с върлуващия в момента грип за 1-2 дни.Оня ден имах доста контакти с вирусоносители.Вечерта ефекта не закъсня - заболя ме гърлото и получих хрема. Започнах гладуване-вчера, като се стремях да пия минимални количества топла вода. Имах силно главоболие и спах лошо през нощта. Днес се захраних на обяд с "метличка" от моркови и червено цвекло.След 2-3 часа грипа си беше отишъл. :Content_14:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Здравейте, приятели, :Content_22:
...След 7 дневното водно гладолечение нямаше и следа от колита. Но...не задълго. Когато се върне стария начин на живот -хранене с недотам здравословни храни се връщат и болестите.
 ...
Това,което искам да подчертая е, че КОСТНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ СЕ ЛЕКУВАТ УСПЕШНО С ГЛАДОЛЕЧЕНИЕ. Но...системно гладолечение и правилно хранене.
На 5,6-ия ден от моето 10-дневното гладуване се появи силна болка...
Чери, ако разбирам добре, си опитала с 10 дневно въздържане да решиш сериозни задачи, които не са "се решили" с предишни, по-кратки.
Според мен за изменения, по-сериозни от хрема, 5 кг наднормено, възпалени УНГ и други подобни, е неизбежно необходимо 15-16 дневно въздържане, с всички прилежащи техники (1 път в годината). Ако се окаже, че не всичко е изчистено, догодина - пак. Между тях - 1 ден на седмица, 2-3 дни на месец би било чудесно, но е трудно постижимо. :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Абсолютно си прав.Казвам само,че борбата започва тепърва.От това гладуване получих голямо подобрение наистина.Планувам и 14 дневно,но малкото килпграми и многото ангажименти е това,което ме спъва...засега...
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

И един пример как може да преборим с върлуващия в момента грип за 1-2 дни.Оня ден имах доста контакти с вирусоносители.Вечерта ефекта не закъсня - заболя ме гърлото и получих хрема. Започнах гладуване-вчера, като се стремях да пия минимални количества топла вода. Имах силно главоболие и спах лошо през нощта. Днес се захраних на обяд с "метличка" от моркови и червено цвекло.След 2-3 часа грипа си беше отишъл. :Content_14:

ха, аз пък като чуя за грип и ми става смешно! :)
от години не съм боледувала от такива неща и вече не вярвам в съществуването им!   ;D
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

и аз много се смея на грипа :)
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Здравейте, отново  :laugh:,
днес реших да опиша хранителния си режим след 10-дневното ми гладуване в началото на януари. Тази година съм твърдо решена да спазвам строга "хигиена" на храненето. Е...суровоядството е все още далечна дестинация за мен, но...времето ще покаже...
Сутрин на гладно пия една чаша топла вода с лимон. По-късно пия чай от полски хвощ, с лимон и до обяд по някой път консумирам банан или ябълка.
Обяд (към 13.00 часа) - започвам със салатка от зеле с моркови (може и червено цвекло),овкусена със зелена целина, лимон, малко сол и малко зехтин. Прибавям и маслинки. Основното ястие е или овесена каша (с масло) или задушени на пара зеленчуци - лук, картофи, зеле, червено цвекло, моркови, целина, подправки.
След обяд похапвам покълнал лимец, сусам, сусамов тахан, ленено семе, малко мед, фурмички.
Забърсвам и по някой зимен плод - ябълка, банан, портокал.
Вечеря - пак салатка от зеле, а основното е рзлично:задушени зеленчуци; крем супа от тиква и зеленчуци с крутони от домашен пълнозърнест хляб; сварени картофи с масълце и др. Общо взети най-вървежни сега, през зимния сезон са задушените на пара кореноплодни + подправки.
Пия сокове от моркови,червено цвекло, също доста чай - от мащерка, лайка, рой бос.
Стремя се еждневно да консумирам: червено цвекло заради - по-ниските стойности на хемоглобина ми; сусам и сусамов тахан (а понякога и черупки от яйца)-заради калция - за костите; покълнал лимец - за ползите от него знаем :police:, ленено семе - за омега мастните киселини, чай от полски хвощ - за силиций, мазане с магнезиево олио - за магнезий.
Продължавам с еднодневните водни гладувания - 1 ден в седмицата.
Знам, че не трябва да се вторачвам чак толкова в това какво точно приемам като елементи, необходими за функциониранаето на човешкия организъм, но след доста щателно проучване  :Confus_34: от моя страна и след доста НЕуспешни опити на лекарите да ми помогнат  :surpris_25: от тяхна страна, стигнах до заключение, че ще постигна добри резултати в борбата за моето здраве само чрез гладолечение и правилно хранене. :peperudi:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Продължавам с еднодневните водни гладувания - 1 ден в седмицата.
....стигнах до заключение, че ще постигна добри резултати в борбата за моето здраве само чрез гладолечение и правилно хранене. :peperudi:
:Content_14: :Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194

Браво, Чери, поздрави за новия дневник. Дано само хубави неща да публикуваш в него :) и много ценен опит да прочетеш.
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Днес и утре - воден пост. :whistling2 - emotloader:
За съжаление пропуснах екадаши миналата и тази седмица.
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131

Здрасти Чери,
Акъл и съвети надали ще мога да ти давам, но ще ти стискам палци да се отървеш по-бързо от неприятностите.
 :flowers2:
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Здрасти Чери,
Акъл и съвети надали ще мога да ти давам, но ще ти стискам палци да се отървеш по-бързо от неприятностите.
 :flowers2:
Благодаря.В момента се чувствам чудесно.
Режима ми на хранене и гладуване е точно определен.Дисциплината е желязна. :police:
Оказа се,че стреса е толкова вреден,колкото и нездравословното хранене.
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Здравейте, отново... :flowers2:
Не бях писала отдаван тук и сега реших да го направя.
Такааааа...Продължавам с еднодневните водни гладувания-гледам да правя по един ден в седмицата.Понякога-и по два.Отразяват ми се много добре. :angel:
Новото при мен е това,че от няколко седмици опитвам да започна един нов начин на живот - суровоядния.
Консумирам покълнали лимец,ръж,жито,нахут и др.покълнали семена.Правя си суровоядни ястия с тези продукти-салати,пици,десерти.Също-консумирам много зеленолистни-магданоз,целина,копър,зелен лук,спанак.Плодове и зеленчуци-то е ясно-сезонните-ябълки,банани,червено цвекло,моркови,целина(корен).
Също-слънчогледово семе(покълнало),ленено семе,сусамено.Спрях зехтина и сега към салатите прибавям пастет от слънч.семе или пастет от зелени маслини.
Общо взето наблягам на кълновете и зеленолистните,но пък от друга страна май съм "назад" с протеиновите храни и ядките... ???
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194

Cherry, от кога правиш еднодневни гладувания? И в какви дни избираш да ги правиш?
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Cherry, от кога правиш еднодневни гладувания? И в какви дни избираш да ги правиш?
Правя еднодневно гладуване-обикновено в сряда.Понякога включвам и четвъртък.
Продължават моите първи стъпки в суровоядството.Днес захранвам след еднодневно гладуване със салата от морков и червено цвекло.Приготвила съм и покълнала ръж.Правя си пици от покълнал лимец,жито,ръж.Смилам кълновете,но едро с малко сол,магданоз,зелен лук.Разстилам сместа в чиния.Отгоре се гарнира с зеленчуци по желание-копър,чесън,магданоз,морков,червено цвекло и др.сезонни.От зеленолистните консумирам копър,магданоз и лук засега.Избягвам марули и спанак.Все още ми се струват торени вповече...
Направих опит и със сурова,млада,дива коприва,но беше безуспешен-венците и гърлото ми доста се ожариха tooth.Беше доста парлива коприва.След това я попарих с топла вода и така стана една добра пролетна салатка.
Направих и първите си стъпки в градинарството-засях на балкона,в големи саксии рукола,босилек,копър и магданоз.Сега ще ги чакам да се покажат... :essen:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

Newly

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 194

Cherry, като чета какво ядеш, все едно си описала моето меню. С малки изключения. Аз си готвя понякога - някакви безглутенови веган питки или постни супи. Скоро открих червената леща. Препоръчвам ти да я опиташ. Много бързо покълва и има много лек вкус. Тя е най - новото ми откритие, след лешниковия тахан. Някъде бях писала вече за него. Нещо уникално вкусно е той.
След като се храниш по този начин как се чувстваш? Имаш ли някакви оплаквания? Аз имам 1-2, но малко ме е срам да ги споделя. За да ти подскажа (ако изобщо това би те подсетило), ще ти кажа, че след като споделих с моята приятелка за този проблем, която също се интересува от здравословно хранене, започна да ме нарича на галено слонче. Тъй като слоновете, заради многото трева, която консумират, имали подобни явления. Но те са животни и при тях не е неудобно.  :laugh: Ако се сещаш какво имам предвид.
« Последна редакция: 21-04-2015, 13:14:12 от Newly »
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Да,мисля,че се досещам... tooth
Режима,който прилагам от известно време ми се отразява много добре.Метаболизма ми се засили доста,чувствам голяма лекота като цяло.Нямам никакви следи от пролетна умора даже напротив-супер свежо и енергично ми е.А от бобовите-консумирам ги много рядко.Най-много пастет от покълнал нахут.Просто не са ми любими.
Поръчах си Нурлибулет и утре ще ми го доставят(надявам се не е реклама).Заредена съм с големи количества семена-жито,лимец,ръж,слънчолглед,лен,сусам и др. Сега започва истинския пир с покълнали семена,поници,смутита,тахани и пр.вкусотийки... :essen:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

От бобовите растения идеално покълват и са много вкусни зелената и черна леща, боб мунг и боб - мот, жълтия грах и соята , нахута - обикновен и дребен червен.Липсата на бобови в менюто води до липса на някои основни и качествени белтъци.Така, че ако сте само на сурово внимавайте много.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

....Липсата на бобови в менюто води до липса на някои основни и качествени белтъци.Така, че ако сте само на сурово внимавайте много.
:Content_14:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.
 

Страницата е създадена за 0.121 секунди с 24 запитвания.