Цитат от Бино: На първо е нервната система , на второ - движението, на трето - храненето. Естествено бих добавил, че на първо място е чистотата - на мислите(нервна с-ма) и тялото и ...т.н.
Хм, а за цитрусовите и изобщо за киселите плодове от далечни континенти бих добавил:
1. Ако се вгледаме в зъбите на африканци, азиатци и пр., ще видим, че те имат много дебел и як емайл. Той вероятно не се уврежда от киселите им плодове и им остават ползите от витамини, ензими, фруктози и пр.
2. Когато хората ядат местни плодове, те ги чакат да узреят. Тогава киселините са най-малкото възможно количество, а полезните (вит., енз.) са в най-голямо количество.
3. Нашите зъбни емайли не са толкова здраво защитени.
4. Всички плодове (и зеленчуци), които ще се съхраняват и превозват дълго, се берат въззелени - да издържат. Тогава хем киселините са повече, хем ензими и витамини, соли и пр. са по-малко.
5. Продължителните срокове на съхранение на цитрусовите плодове допълнително намаляват тяхната полезна за нас стойност...
Сигурно има и други съображения... Бананите ги берат толкова зелени (виждал съм), че като ги натоварят в каручка, купчината е поне 2 метра висока над каручката (както у нас се товареше сено), а най-отгоре върху тях седи човек. И на бананите нищо им няма, а ги вози няколко километра по селски пътища. Но, в бедни страни като Камбоджа, си хапват банани масово и често. Сигурен съм, че тези които идват до нас, са торени колкото може повече, нали се продават на килограм.
Кокосовото масло обаче го хапвам във всякакъв вид и в доста големи количества.
А в България има толкова много сортове ябълки, кой от кой по-прекрасен. Има и няколко сорта зимни, много издържат на студ и дълго траят. Можем да продължим с круши, дюли, мушмули, кайсии, праскови, зарзали, сливи, търносливки, джанки, орехи, лешници, кестени, бадеми, глог, трънка, шипка, коприва, ягоди, малини, къпини, грозде, зеленолистни, ЛИМЕЦ... храна да иска човек!
Най-доброто място за живеене е България! Нооо, още не сме се научили да си ценим нашето, родно несметно богатство.