Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Откъде си набавяте протеини и калций?  (Прочетена 70758 пъти)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #60 -: 24-06-2010, 10:08:31 »

Renki6, може би си преминал прекалено бързо на коренно различен режим и това е стресирало организма ти. Продължи ли да ходиш на фитнес след това? С ядките не бива да се прекалява.

Аз тия дни взех да си смятам протеините и се оказва, че покривам "препоръчителните" дневни нужди от грам протеини/килограм телесно тегло (дори някои казват по 0,8 гр/кг). А ако случайно ям яйца или млечни дори ги надскачам. Разковничето май са кълновете.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Renki6

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #61 -: 24-06-2010, 11:28:05 »

Продължавам с фитнеса-3-4пъти в седмицата,правя и по около час кардио след силовата тренировка.Освен ядките,ям и много плодове,които изключително обичам,а преди си позволявах рядко и по малко,зареди захарта.Кълнове също включвам всеки ден.Боб,грах...зареди протеините.Но явно въглехидратите ,които преди старателно избягвах,сега ми идват в повечко.  Между другото Ренкиш идва от Рени.И аз като тебе съм "девойче мъри хубаво".
Активен
"Аз съм единствената,която мисли с моя ум.Аз съм властта и силата в моя живот!"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #62 -: 24-06-2010, 11:54:09 »

Извинявай, после ти видях пола. Не би трябвало да има проблем от въглехидратите - все пак отиват директно на енергия. Стига естествено да не прекаляваш с разни много сладки плодове, подсладители или сушени плодове (май някои суровоядци прекаляват със сладките неща, поне с такова впечатление съм останала като гледам разни рецепти). Пък и зависи от метаболизма. Предполагам си наблягала на животинските протеини и си приемала малко мазнини (тип Дюкан). Нормално е след такъв хранителен режим тялото ти да реагира по-различно към захарите.
Проблемът според мен идва именно от драстичната смяна на режима.
За калция включи повече тъмни зеленолистни зеленчуци, сусамовите семена не ги яж цели, най-добре на мляко или смлени. Ако не те е гнус можеш да пробваш с печени яйчени черупки, стрити на прах. Намали/махни кофеина.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #63 -: 30-06-2010, 17:14:43 »

Ох и аз пожълтявам  от време на време,а и като потслабна все ще се намери някой да ми каже да отида да се изследвам
Активен

Sunshine2311

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
  • Just to be clear - my favorite colour is rainbow:)
    • SurLesToitsParisiens
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #64 -: 09-03-2012, 21:29:17 »

Сега с риск да ме оплюете яко ще попитам какво мислите за соевото мляко в магазините? Днес физиономията ми беше такава :surpris_22: като открих, че имало и на прах.
Соята и тофуто като източник на протеин ок ли са? Особено ако съм начинаеща и ми се ще да съм на по-протеинови начала, ако може така да се каже tooth
Активен
''That awkward moment, when you’ve either never been more hopeful or never been more desperate. Choose wisely.''

vogon

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #65 -: 21-03-2012, 08:52:56 »

наскоро попаднах на един сайт за конете и тяхното хранене http://www.konete.bg/articles/showall/hranene_na_konete
много добра и точна i за зърнените кое какво и защо,както и за съдържанието на протеини в пасищните треви
Активен

kristina iv

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #66 -: 06-06-2012, 15:41:39 »

соевото мляко на прах ... хм. Не съм виждала :) Аз приемам по половин купичка тофу на ден и по ч чашка соево мляко, но напрах не съм виждала... или пак съм бляла или се среща рядко  :surpris_23:  ;D
До колкото знам в млечнитепродукти като са източници както на калций така и на протеини. Иначе за калция : боб, леща, ядки, като фъстъци, шам-фъстък, бадеми;сусам, слънчоглед, ленено семе; авокадо, броколи, спанак, круши, артишок, аспержи и др; тофу, грах, булгур, ориз, кафяв ориз, соя.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #67 -: 07-06-2012, 12:58:57 »

Кристина , не можеш да усвоиш калции от животинското мляко , не и в нужните количества. Това е масова търговска и "лекарска" заблуда, целяща повече клиенти и пациенти. Калции можеш да си набавяш и от пресни смокини и пресни фурми :)
прочети статиите на сайта notmilk.com
Активен

somelier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
  • Във Виното е Истината
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #68 -: 07-06-2012, 14:00:21 »

Калциев дефицит  не е бил проблем за никой даже като цяло преобладава мнение че е вреден. 
Активен

kristina iv

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #69 -: 13-06-2012, 12:55:57 »

Кристина , не можеш да усвоиш калции от животинското мляко , не и в нужните количества. Това е масова търговска и "лекарска" заблуда, целяща повече клиенти и пациенти. Калции можеш да си набавяш и от пресни смокини и пресни фурми :)
прочети статиите на сайта notmilk.com

Благодаря :) :) :)
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #70 -: 14-06-2012, 14:24:48 »

А и сусам и бадеми също , смилаш по малко сусам, малко ленено семе и малко бадеми и бух в салатата :)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #71 -: 14-06-2012, 21:12:24 »

Сусамови кълнове най-добре
Активен
Psychonaut

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #72 -: 14-07-2013, 14:36:46 »

Аз си набавям протеина почти изцяло от домашни яйца, но не ги консумирам всеки ден. Приготвям ги рохко сварени (5-6 мин), бъркани, суров жълтък ползвам... Чел съм от Петър Димков, че рохко сварените яйца се всумкват в червата изцяло, т.е. усвояват се почти напълно.
   
Искам да попитам, някой от Вас чувал ли е за рецептата на др. Гайдурков за сурова риба, и ако е чувал за нея какво мисли ?

Относно калция.. от ядки - бадеми, лешници, и тахан сусамов от време на време
« Последна редакция: 14-07-2013, 14:49:09 от feliks »
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #73 -: 14-07-2013, 23:00:10 »

Тази работа със суровата риба не е много безопасна. По принцип, суровите меса (вкл. риба) крият много рискове откъм паразити. Дори и приготвени с много сол (киснати в пресол и/или лимон/оцет), пак не е безопасно. Да не говорим така колко сол ще поемеш - определено в нездравословно количество. Гайдурков за мен има прекалено странни виждания по някои въпроси. Иначе, ако толкова държиш, в spiralata.net има неговата книга "Горещи теми в храненето" - там са му рецептите за различни ястия. Изтегли я и чети!

По въпроса за калция, Гайдурков препоръчва едно нещо, което се казва коксамин - това е стрит на прах корал (или каквото беше там), добит край бреговете на Исландия (ако не бъркам). Това нещо не знам колко е полезно, но адски запича, направо бетонира. Не го препоръчвам на никого, освен ако няма критична необходимост от калций.
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #74 -: 15-07-2013, 02:00:57 »

Мм, няма сол в рецептата му, има лимонов сок, лук, бахар и други подправки. Специално тази книга я имам и съм я чел. Мисълта ми беше... рибата има пълноценни белтъчини, някои риби имат доста Омега 3 и сурова тези съставки се запазват максимално, защото знаем например, че от термичната обработка най-лошо е при мазнините които деградират и образуват канцерогени, знаем че белтъчната молекула до някаква степен денатуира, ако е много висока термичната обработка освен витамини и микроелементи и молекули изчезват, т.е. протеина намалява (което е много възможно при печенето/пърженето).

А мнението Ви за рибата на пара какво Ви е ?

В момента страшно много се говори и пише за рибата и главно се набляга върху Омегите и, почти всеки вече е чувал за това 1-2 пъти че е добре да се хапва риба.. аз не казвам че го правя.. но не мисля че е лошо да го обсъдим. Ето ти например един Бари Сиърс - той написа книга върху мазнините в рибното масло, упреличава го като ,,чудотворното лекарство на 21 век''.

Лично аз преди година имах страшно слабо кръвообращение откъм крайниците. Ама много лошо ми беше положението, в училище в класната стая бях с ръкавици до началото лятото, защото ми бяха ледени ръцете.   
И така усилено почнах да търся информация във връзка усилване на кръвообращението и намерих, че рибните мазнини които са ЕСЕНЦИАЛНИ и се намират в рибеното масло например и тлъстата риба ако са приети в достатъчно количество разширяват кръвоносните съдове и подобряват кръвообращението.. но така и не го направих - други методи използвах и използвам в момента  ;D ;D ;D
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #75 -: 15-07-2013, 10:54:15 »

За рибата ще цитирам този пост на shofilev:

Цитат
Рибата, която се продава в България, е само два вида. По-масовия: отглеждана в развъдници и тъпкана с химия и хранена с фураж на основата на ГМО царевица. Другият вид е хваната от морето или океана и пълна с живак, олово и други тежки метали. Има внос от Гърция, която е наистина дива риба (морски улов), но е безумно скъпа (пример: лаврак нечистен - 80 лв./кг, като го изчистиш, цената скача двойно). Истинска дива риба, уловена в чисти северни води, у нас не се продава по разбираеми причини - няма кой да плати цената й.
Общото схващане, че рибата е богата на омега-3  и др. мастни киселини важи само и единствено за дивата риба, тази от развъдниците няма откъде да ги има, защото рибата не може сама да ги синтезира - те се натрупват в хранителната верига до рибата (тя трябва да ги поеме с храната си).
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Shine

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #76 -: 16-07-2013, 13:02:54 »

Рибеното масло, като добавка е чудесен източник на есенциални мастни киселини, особено Омега-3 мастни киселини и затова то е толкова популярно. Въпреки това, за тези, които са вегетарианци, то не е опция. Има и опасения, че някои източници на рибено масло са замърсени с живак и други токсини. Семена от конопено масло, което съдържа омега 3, 6 и 9, е чудесна алтернатива, която ще осигури същите ползи като рибеното масло без опасност от поглъщане на токсините.
http://www.konop.bg/article/82/olio-ot-konopeno-seme-naj-zdravoslovnata-maznina
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #77 -: 16-07-2013, 18:18:31 »

Да, конопеното семе (за предпочитане пред олиото) е по-здравословен вариант, стига да можеш да хапваш достатъчно от него. Още по-добре, ако био сертифицирано (не че е някаква гаранция).
Добре е направил hdeshev, че е сложил мнението ми от друга тема, та да не се повтарям. Рибата, макар и да има полезни съставки принципно, в сегашната ситуация на общо замърсяване, трудно можем да говорим за ползи. Рибеното масло в капсули или в шишенца в общия случай е произведено от евтина и много мръсна риба. Има добавени консерванти, химически антиоксиданти и канцерогенни оцветители - това е напълно достатъчно да ме откаже да го приемам. Имаше една марка "Ескимо 3", за която пишеше много хубави неща - ако са верни (как ли да разбера дали е така?), направо е идеално. Било произведено само от трупното месо на рибата, не от черния дроб, защото там имало най-много токсини, пречистено еди колко си пъти, рибата уловена от не знам кой северен район и т.н. Всичко това доказано от контролни органи еди кои си. Казвам имаше, защото нещо май вече не го внасят - така чух, не съм търсил да купя.
Активен

feliks

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 121
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #78 -: 16-07-2013, 20:08:29 »

И аз съм ''за'' цялото конопено семе (лющено например) вместо конопено олио. Иначе, Shine, незнаех че има семена от конопено масло ;д шегувам се
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Откъде си набавяте протеини и калций?
« Отговор #79 -: 17-07-2013, 06:56:36 »

Конопеното семе е супер, обожавам го :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.269 секунди с 22 запитвания.