Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: За начинаещи суровоядци  (Прочетена 32553 пъти)

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
За начинаещи суровоядци
« -: 22-05-2009, 12:33:24 »

Марулче, прекалих с марулките тези дни и резултатът е на лице! Преливам от идеи  ;) )

Как ви се струва с общи усилия да понапишем някои насоки към начинаещите и Мер да закове темата в началото?

Ето аз не знаех нищо за сушенето и добре, че още при първия опит benato ми каза да си намаля фурната. Е, бях унищожила ензимите най-безпощадно, но ако не се беше намесил той, щях да си карам в същия дух кой знае още колко време. Хем такива като мен ще си попълнят знанията, щем новопристигащите ще имат систематизирани основи.

Намерих малко информация при братушките. Публикувам я дословно, с някои точки, като например 100 гр. мед и лидерството на прашеца, не съм съвсем съгласна и ще продължавам с проучванията.

Списък на основните продукти по ред на значимост:
1. Цветен прашец
2. Зеленолистни
3. Ядки и семена
4. Зеленчуци
5. Мед
6. Морски водорасли
7. Плодове

Примерно количество на ден
1 група - необходими
1. Цветен прашец - 10 гр.
2. Мед - 100 гр.
3. Плодове, зеленчуци, зеленолистни - 1000 гр.
4. Ядки и семена - 100 гр.

2 група - по желание
1. Зърнени, накиснати във вода
2. Зърнени, покълнали
3. Овесени ядки
4. Водорасли
5. Гъби
6. Сушени плодове
7. Растителна мазнина

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #1 -: 22-05-2009, 12:58:43 »

Ееееееей,супер е тая идея,Влади!!!
Аз съм от начинаещите,много добре ще ми дойде ;)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #2 -: 22-05-2009, 13:15:06 »

Василенче, аз веднага си признах егоистичните подбуди  :) Като веган съм висок процент суровояд, но се целя в 100%. Надявам се напредналите в материята да се включат с опит и съвети.

Сега прочетох, че Казънс препоръчва пчелния прашец да се включи от 7-я мес. на бебетата. Вероятно греша като оспорвам лидерството му. Знаех, че е ценнен, но явно е повече от това.  :)

Nel

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
  • Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста м
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #3 -: 22-05-2009, 14:47:20 »

Много полезна тема,Влади.
Точно и ясно написано.
Аз досега се рових в някакви суровоядски руски форуми и там определено са доста напред с материала.Евала на хората.
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #4 -: 22-05-2009, 17:54:10 »

 Малко инфо за цветния пра6ец   http://www.rsibg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Itemid=22  ;)
Активен

malinka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #5 -: 23-05-2009, 21:58:31 »

Здравейте!Благодарна съм,че открих и прекрасни хора като вас в този форум,което ме информира и подтикна към здравословен начин на живот.Правя първите си стъпки в суровоядството отскоро и се чувствам много добре,но от самото начало започнаха да м излизат пъпки на лицето,което не е типично за моята кожа.Искам да попитам това нормална реакция от прочистването на организма ли е,защото се опитвам да ги лекувам,но излизат нови?Моля ви за съвет.
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #6 -: 23-05-2009, 22:18:12 »

malinka, тялото ти се пречиства от токсините ;) Не ги лекувай - няма смисъл...На мен рядко ми излизат пъпки, но винаги когато правех прочистване на плодове ми се появяваха веднага...1-ят месец от суровоядския режим  имах също пъпчици, но на втория месец тенът на лицето ми се избистри ( бях пушач) и кожата ми се изчисти:)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

malinka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #7 -: 24-05-2009, 20:34:58 »

Radosti,благодаря ти за бързия отговор.Успокои ме.Явно всеки организъм реагира и се пречиства по различен начин.Надявам скоро кожата ми да се успокои и изчисти въпреки,че засега не се забелязва подобрение.Слагам хума,изплаквам се с лайка....нищо не помага. :(
Не ми остава нищо освен да чакам.Вярвам,че съм на прав път.
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #8 -: 24-05-2009, 21:00:17 »

.Вярвам,че съм на прав път.

Малинка, точно така трябва да вярваш и усещаш, че това е начинът ;D Ако продължиш по този път докато изчистиш тялото си  от вече приетите токсини, ще преживееш кризи и признаци на очистване:) Аз самата преживях една нощ с повръщане ( писала съм във форума за това) и трябва да се въоръжиш с положителна настройка към случващото се:) Радвай се тялото ти се прочиства се- това, което е било вътре,излиза вън:)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #9 -: 27-05-2009, 19:53:57 »

Здравейте.Искам да попитам нещо за кълновете,понеже срещам различно инфо навсякъде.Та въпросът ми е:колко трябва да е голямо кълнчето при различните семена за да се яде?Примерно люцерната на снимките е с листенца,което всъщност са пониците.Така ли трябва да бъде или е достатъчно кълнчето да е само 1мм. за да се яде?Може би е добре да има написано от колко до колко дължина трябва да се ядат.
Форумът ви е прекрасен и до ден два,като имам време,ще ви напиша за себе си,за да вляза в тайфата ;D
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #10 -: 27-05-2009, 23:19:39 »

Светльо,
За различните семенца е подходящо да се ядат различно - например люцерната е по-ценена и вкусна, когато изкара поници (2 листенца). Житото и всички зърна са ценни или когато се ядат със съвсем малко кълнче до 0,5 мм, или се оставят да направят поници към 10 см - и се яде само зелената част. Соята, бобовите, нахута се хапват с малко кълнче, но соята може и да се остави да направи дълъг кълн (става сочен и хрупкав). Броколи, моркови, ряпа, крес (латинка), синап са както люцерната. Ядките могат само да се накисват за една нощ и са готови, но може и да се оставят да покълнат съвсем малко, ако имат кълняемост. От слънчоглед може и поници да си направим (да изкара 2 зелени листенца). Сигурно пропускам нещо.
И междудругото добре дошъл - радвам се, че се присъединяваш към нас :).
Активен
Духът владее материята!

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #11 -: 28-05-2009, 11:15:28 »

Благодаря Мер!
За мен е истинско удоволствие.Много отдавна търся съмишленици,но явно сега съм бил готов за това.Имах лакатушения между лакто-ово(с шоколади и вафли всеки ден) и суровоядно веганство,но сега вече съм решен.Законът за привличането сработва тогава,когато човек е готов за това което ще прави.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #12 -: 28-05-2009, 12:06:40 »

Аз преди съм си правил кълнове от леща и слънчоглед,но всичко друго е ново за мен.Люцерната и тези като нея,като пуснат листенца,трябва ли да се отрязват само те или може да се яде всичко?На нахута му махам обвивката,че е много дебела.Между другото,когато кълновете са в хладилника,губят ли се част от полезните им вещества?Някой ги слагам там преди да са покълнали,защото в този ден вече имам какво да хапна.Така ги забавям,за да станат на следващият ден да речем.
« Последна редакция: 28-05-2009, 15:01:53 от Svetlio »
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #13 -: 28-05-2009, 15:32:33 »

Светльо, добре дошъл и от мен! Сурово е сред приятелите на Земя на заем. Там намерих систематизирана информация за кълнове и поници. Ако още не си го посетил, струва си! Мер, благодаря  :)

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #14 -: 28-05-2009, 19:26:33 »

Vladi,благадаря.Сайта го знам от много време е ми е много полезен.Но има някой тънкости,за които там не пише и за това питам.
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #15 -: 28-05-2009, 23:36:25 »

Люцерната не я режа, цяла я хапвам, но другите ги режа в основата (най-вече синапа), че са ми по-приятни.
И аз ги пъхам в хладилника, когато ми се иска да ги забавя или да ги съхраня за по-дълго. Според мен не се губи нищо.
Активен
Духът владее материята!

nora

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #16 -: 08-07-2009, 21:15:00 »

Здравейте,от около година разглеждам сайта земя на заем и опитвам рецептите и научавам много за здравословното хранене , най после събрах сили да започна и аз,но не знам как .Трябва ли непременно да гладувам мога ли постепенно да премина към вегетарианството а после и към суровоядството.Ще съм ви благодарна ако може някой  да ме насочи. :)
Активен
"Най-добрите и красиви неща на света не могат да бъдат видяни, нито докоснати... те се усещат
в сърцето."

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #17 -: 08-07-2009, 21:37:40 »

Норче, няма точно определена пътека. Прави това, от което ще се чувстваш най-добре. Ако не ти понасят гладуванията все още, недей започва с тях. Разбира се, постепенното преминаване към вегетарианство и особено към суровоядство е много добър вариант. Все повече увеличавай количеството сурова храна или заменяй обичайните ти ястия с техния веге и/или суровоядски еквивалент! ;) И неусетно ще дойде мигът, в който тялото ти само ще жадува за все повече и повече сурова храна и от готвеното няма да се чувстваш така добре и пълна с живот, сили и енергия :)

Просто се отпусни и смело напред, така както на теб ти харесва! :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #18 -: 08-07-2009, 21:57:06 »

Норче
Активен
Намасте :)

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:За начинаещи суровоядци
« Отговор #19 -: 08-07-2009, 22:01:21 »

продължавам....
действай така както ти го подстазва тялото ти. пробвай постепенно да преминеш на друга храна. ако почнеш изведнъж ще изпаднеш в детокс, а това не е приятно усещане и може и да те откаже. Следвай тук даденте съвети. Ако решиш да гладуваш непременно си направи захранване. Може да почнеш с един ден в седмицата на фрешове от плодове и/или зеленчуци. и така постепенно да увеличиш дните. Но ако смяташ, че ще ти е по-лесно да започнеш от веднъж с  програма за хранене избери си една то многото дадени тук.
Успех!
Активен
Намасте :)
 

Страницата е създадена за 0.188 секунди с 23 запитвания.