Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ-РАЗМИСЛИ И СТРАСТИ  (Прочетена 25530 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Само пасчетата към Петко ли бе, Васе? За мен не ти  ли е жал? :)
 Ееххх, явно пак трябва да доказвам ,че и сам воинът е сам .. :)
  
Чакай ,че ме напуши смях междувременно . По повод на това, че с Петко сме щяли да си останем "обикновени вегетарианци" ..  Сетих се за един виц :
" - Абе ти чу ли за Ганчев? "  
 " - Какво бе ?"
 " - Ами той бил педераст бе . "  
 " - Виж го ти него, а навсякъде разправя ,че е електротехник. "
 :)

Приятелю Петко, не е като да не бях ти намекнал ,нали ?  Така и стана, точно както го предвиждах ... Но то е естествено,  когато във Ролс-Ройс клуб попадне  собственик  на каруца..
    Не знам по каква причина му се е сторило ,че там го очакват повече , отколкото в кръчмата "Куцата медуза" ? ( Така се казваше ,нали ? )   Където в паузите между пиянските шедьоври от сорта на "Радка Пиратка" и "Сто патрона ще ти вкарам"  просто за "елитарност"  са се разнообразявали  и  с малко  "философстване"  по не съвсем "типични" за конкретното място теми..:)
    В един момент   от някъде е възникнала самоувереност ,че  е набрана вече достатъчно количество  " ерудираност" , която трябва да  може да послужи като  пропуск за достъп до нива с по-разреден въздух.. Само че не е предвидено едно - че дългите уши издават магарето , дори ако на главата му е нахлюпен златен тас!  

Аз пак апелирам за пълното премахване на тези второстепенни , "глухи" теми-сателити ,  за които ( поради липсата на принадлежност към основните ) се закачат  "лауреати" , които още на четвъртия ден от регистрацията си започват да дават тон за песен кашляйки.. Нямам нищо против по принцип, но поне да не бъркат нотите !  :)
« Последна редакция: 20-12-2009, 22:09:22 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

ЕВАЛА ,този път просто нямам думи.Ще си взема поука.
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

ХАХАХАХХА,АХААХ,имаш изключително дар слово,бате Бино,изкючително!Просто,за пореден път се убеждавам.Пък теб не те споменах понеже знам ,че си добър боец и ще се защитиш/ще го наградиш/ достойно,а Петко си е по-смирен и не влиза в открит двубой много,много.
......Така стана ,да,както го предвиждаше....и аз така си мислех ,че ще стане......Чакай ,че пак ти чета коментара и пак не мога да се сдържа- ;D ;D ;D ;D
Пък това за темите-сателити.....покрай тях верно става голяма лудница и аз така мисля.
« Последна редакция: 20-12-2009, 23:35:04 от vasilena »
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

С най-голямо уважение се обръщам към бате Бино,явно него съм търсел.Направи някакво човешко обяснение,че всички като мен когато посетят това място поне малко да се запленят от йога.Ти явно си по-напред ,обясни какво повече ти е дала йога,какво се епроменило в теб и какво очакваш занапред,мироглед и т.н.кажи го като на дете...като мен.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Не виждам защо някой трябва да се запленява от йога? :surpris_23:
Бате Бино пък,никога не е коментирал за и против йога,защото е ясно ,че е личен избор.
Когато ученика е готов,ще се появи учителя.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Здравейте набързо,
Кристиянчо ,благодаря за отношението, но точно по този въпрос -за йогата ,не съм компетентен в дълбочина . Тук има много хора ,които могат да те осветлят , например твоят приятел Петко.  :)    Но като за теб бих могъл да ти формулирам някои основни тактико-технически данни ..  По-късно ще се включа.
« Последна редакция: 21-12-2009, 11:07:39 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313

Ей това почукване чаках :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:, нерде не, че и размисли и страсти.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Лично аз съм допълнила към заглавието- "размисли и страсти" понеже така като гледам изобщо нямам ни най-малка идея накъде ще забите темата и затова "размисли и страсти" ми се видя доста обобщаващо.
 :D ;)
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

само да се похваля имам си билетче за ац-дц
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Е нали днес каза че им е концерта! аз май не съм разбрала..
Между другото, един голям фен на ац гръмотевичка дц списва и блог..един от най-четените блогаджии  у Бг-то, толкова четен че два от големите ежедневника му крадат снимков матриял, та той такова описание на концерта в Атина е написал, че откровенно да съжалиш, че не си бил там, дори и да не си им фен. В момента не мога да изнамеря точно поста, но мисля, че пича ще ти допадне, нищо че не е веге ;) Ето му блога: http://batpep.wordpress.com/
« Последна редакция: 21-12-2009, 22:50:21 от Angie »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Виждам, че вятърът е отвял интереса на наш Кристиянчо към йогата и идващият сезон ще сънува Енджъс Янг ,вместо Свами дев Мурти, така че да не се мъча с разни формулировки :)     То и без това не е лесно ядрен физик да обясни на чистачката в лабораторията с какво точно се занимава. Но трябва да може, защото иначе самият той не го разбира .  ( Имам предвид Петко ,разбира се.Той е ядреният физик за мен тук, а аз съм по разясненията .. :)

Само че Кристиянчо ,чувал съм че тази група  използва нечовешки децибели, вземи си за всеки случай тапи за уши ,за да не питаш после как се лекува неврит на слуховия нерв!  ( Сериозно, не се шегувам , това заболяване просто не се лекува . Навремето и аз усилвах здраво , но пипнах точно такова нещо и сега съм по-кротък ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477

 :whistling2 - emotloader:
« Последна редакция: 22-12-2009, 13:15:59 от Mariya »
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Драги бате Бино,нещо беше ми обещал,моля те не се измъквай покрай жиците(аз от малък си ги слушам,в Белград не отидох заради майка ми),а относно ватовете си прав.Моля те продължи напред,крайно време е да се разбере какво е това йога и има ли тя почва у нас.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Ще започна специално за теб да пускам материали,ако наистина се интересуваш,а не само спор да става ;)


злоДа устоим на злото

Свами Сатянанда Сарасвати
Манчестър, Англия, 20.04.1982

Yoga Magazine, May 1983

Според философията на йога, в творението навсякъде се съдържат трите качества на природата или познати като гуни или характер, атрибути на Пракрити, творческата енергия. Пракрити означава материя, и материята притежава тези
3 качества. Човешкото тяло, емоции и ум, растителното и животинското царство, всъщност в цялото творение се съдържат тези 3 качества, гуни, познати като саттва, раджас и тамас. Всъщност възходящия ред е тамас, раджас, саттва.
Колебанията на гуните

Когато съзнанието е пълно с инертност, тъмнина, невежество и пълна липса на осъзнаване, това се нарича тамас или тамо-гуна.

Когато съзнанието преследва сетивните удоволствия в живота, мотивирано от страсти, амбиции, страх, нервност, ревност, любов, омраза и т.н. човек въвлича себе си в действия, реакции и преиграване. В един момент има щастие, в друг момент има нещастие. И връзвайки се постоянно на ума, има едно постоянно колебание, люшкане, разсейване; преследване на неща, насам - натам. Това е състоянието на раджас или раджо-гуна.

Когато умът открие своя център, макар от време на време отново да има колебания, когато почти сте се освободили от горещината на амбициите и страста, тогава започвате да осъществявате, да разбирате и да осъзнавате центъра на вашето собствено съществуване. Ако можете да изживявате и болка и удоволствие, и харесване и нехаресване, но да останете недокоснати, неафектирани, ако можете да наблюдавате всичко и всеки така, както се случва и да знаете че всичко си има причина и всичко е част от творението и част от цялото, тогава сте в сатвично състояние.

Това са трите състояния на ума. Практиките на йога водят от тъмнина към светлина, от външно изживяване, към вътрешно, от обекта към източника, от проявление към реалност. Стъпка по стъпка, те ни доближават към все по-балансиран ум и по--балансирана енергия, и резултатът е че човек постига пълен контрол над менталните функции.
Необходимото зло

Злото е вечно, то трябва да съществува. Не можете да го заличите, защото цялото творение е зависимо от процеса на еволюция. Това не е просто творение, а процес на креативност, творчески характер. Нещата са били създадени, еволюират и отново се разпадат, за да започнат нов цикъл на еволюция. В този процес на еволюция, всички неща, независимо дали зли или благородни и прекрасни, си имат своето място и значение. Това, което прави йога е да създаде баланс между позитивните и негативни сили, и така да отдалечава човешкия ум от ада на тъмнината. И така се поддържа баланс между външния и вътрешен свят на човека.

Разбира се от време на време големи учители, йоги са идвали на земята.
В последните няколкостотин години, обаче йога е била почти напълно забравена, и затова хората не са успели да устоят на яростната атака на матриалната философия. Страна след страна, нация след нация, човек след човек, всичко е станало жертва на атаката на материализма. През този период едва можем да намерим изключения, защото човекът не е разполагал с философските принципи, които биха му дали сила да устои.

В Индия през изминалите хиляди години винаги сме казвали че човек трябва да има лична философия, не само религия. Индийците имат религия, те са християни, хиндуисти, будисти, мюсюлмани, но това не е достатъчно. Всеки човек трябва да има и практическа философия, с която да може да обучава ума си, да създава добри качества на ума и така да устоява на злите сили. Защото устояване на злото не става с политическа сила, а със силата на ума.
Доброто и злото живеят в баланса

Умът не познава бариери. Можете да ограничите човек във външни и социални действия, но не можете да ограничите ума и неговите вътрешни действия. Ако аз имам зли мисли, никакъв закон не може да ме хване. Ако аз съм зъл ума си, никое ЦРУ не може да ми спре мислите и ако искам да бъда добър и да имам добри мисли - отново никой не може да ме спре. И затова трябва да бъде развито осъзнаването, а в основата на осъзнаването е дисциплинирания, тренирания ум.

Една дисциплинирана структура на ежедневната ни програма ни е необходима. В Хатха йога нещата са поставени много просто; праната и ума са двата аспекта, които се съдържат във всяко същество. Праната е жизнената енергия, а умът е мисловната енергия. Вие сте комбинация от тези две сили. Когато праничната и ментална енергия са разбалансирани и няма равновесие, това е дефиницията на злото според Хатха йога.

Дори и в медицинската наука се приема че понякога симпатиковата нервна система е доминираща и парасимпатиковата е подчинена. Човекът се държи различно, а това зависи от баланса между тези две нервни системи. На моменти, се чувствате депресирани, имате параноични мисли, чувствате се като луди, други моменти имате мисли на състрадание, възвишени мисли. Всичко това зависи от взаимодействието между симатиковата и парасимпатикова нервна система, което също определя и състоянието на хормоналната система. Ако има хормонален дисбаланс, тогава най-различни прояви на действия могат да се появят. Можете да извършите самоубийство, да убиете човек, да изнасилите, да крещите на съседите, да биете детето си, да се разведете. Злото може да се нарече морална или етична криза, но всъщност то е продукт на цялостното ви съществуване. Вие го създавате.

Когато ви боли корема, се чувствате раздразнени. Понякога, ако спите твърде много, после се заяждате с всеки, който ви се изпречи на пътя. Но ако сте недоспали няколко нощти, ако случайно попаднете в ситуация на конфликт, бихте предпочели да се оттеглите и да не се карате. По този начин мозъка търси баланса във всяко нещо.
Йога скалата на "ха" и "тха"

В хатха йога има много семпло обяснение за всички наши смущения и нередности - праната и ума са разбалансирани. Когато менталната енергия е в излишък и праничната енергия е ниска, идва физическо неразположение и болест. А когато праничната енергия е в повече и менталната енергия е ниска, идват менталните болести и неразположения. Това се нарича сомато-психически или психо-соматични заболявания. Понякога болестите са психични, понякога са соматични (телесни). излишък в праната е соматично, а излишък в менталната енергия е психично. Този дисбаланс меджу праничната и менталната система е отговорна за държанието на човека. И затова е необходимо да се постигне баланс между тези две сили и това е Хатха йога.

Риши Геранда, автор на "Геранда Самхита", Йоги Сватмарама, автор на "Хатха Йога Прадипика", Йоги Горакнат, автор на "Горакша Самхита", и много други йоги много ясно са посочили, че преди да може да се пречисти умът, характера или съзнанието, първо трябва да се пречисти тялото, защото тялото е основата. Какъв е смисълът да поправите потока на електричество, ако кабелите не са в ред? Първо трябва да приведете в ред кабелите, ключовете и връзките и електрическите вериги, да проверите какъв волтаж се изисква, дали е 110, 220 или 440 волта. Ако се опитате да поправите потока на електричеството, преди да сте привели в ред кабелите, ще взривите цялата електрическа система.

По същия начин, в тялото надисите или меридианите, енергийните потоци, които са отговорни за провеждането на енергията, са нечисти и блокирани. Как силите на праната и съзнанието функционират из тялото? Тези надисни канали принадлежат към два основни канала, ида и пингала, които са отговорни за пренасянето на менталната и пранична енергия. Тези надиси имат 6 основни точки по гръбначния стълб и 72 000 разклонения по цялото тяло. Тези 72 000 канала трябва да бъдат пречистени, не само в религиозен смисъл. Пречистването означава отблокиране, отваряне, добра връзка между точките, така че да има правилно разпределяне на енергията.

чакри
Настройване
на противоположните енергии

За да може да създадем баланс в цялата система, първо трябва да бъдат пречистени надисите, праничната система и слузта от тялото. За това се използват пречистващите практики на Хатха йога, шаткармите (джала нети, кунджал, лагу и др.).

След като сте практикували Хатха йога и сте пречистили надисите, тогава вече можете и да изолирате мозъка от сетивата лесно. Обикновено сетивата доставят информация на мозъка. Но ако прекъснете връзка, мозъкът може да се изолира. Веднъж щом се изолира от сетивата, тогава мозъкът релаксира и получава почивка и тогава можете да практикувате медитация и да се обърнете навътре, да опознаете себе си. След това можете да развиете и едно по-високо ниво на осъзнаване, като подобрите и функцийте на мозъка.

И по този начин голяма част от дисбаланса в живота може да бъде премахнат. И затова в йога не казваме че злото трябва да бъде разрушено, защото това е невъзможно, но казваме че трябва да се премахне дисбаланса. И тогава по-висшите, сатвичните, благородните, мирните, духовните сили стават преобладаващи.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Бенато,много благодаря.Материалът наистина е много добре представен.Не искам да ме смятате за някой надут и самовлюбен пуяк,но аз от както се помня като осъзната личност винаги съм се стрмял към този душевен баланс,вярно е че когато има неизправни кабели трудно се поддържа стабилно напрежение(за външни фактори да не говорим-те са безкрайни),но е вярно че наистина  никога не съм се замислял за мойте кабели,а те са важни за цялата душевна хармония.Алкохол,цигари,месо никога не са ми влияли на компютъра,явно така съм устроен,винаги ме е вълнувало това необятно и безкрайно съществуване и понякога дори съм си мислел,нямали най-накрая да се махна от тука,че да си почина малко.Явно то си е, било в мен постоянно да търся,наблюдавам,преценям и с воля(къде повече къде помалко)...да се самовъзпитавам и що годе съм доволен от себе си.Проблемат е че някой път ме наляга апатия и безразличие,не ми е интересно вече(въпреки че имам дете,добра жена и що годе пари)...че исках да кажа и без да съм изучавал йога съм стигнал до тук,а сигурно и още много,много други хора,но трябва да го избутаме
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Отварям една МНОГО ГОЛЯМА  СКОБА,само за да поясня,че темата(да не говорим пък за раздела) по никакъв,ама никакъв начин не е свързана с АС/DС.Мисля,че е редно тези постове да бъдат махнати(ако искате си ги махнете собственоръчно),тъи като просто няма начин в "Сподели,разкажи или просто напиши" да се обособи тема АС/DС....Пък поздравите по принцип не ги пускаме тук.
Нищо лично
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Е то и дневниците на хората се спамват с какво ли не странично, и цитата на Бенато е за в тема Йога. Затова мисля, че направо да послушаме бате Бино и да махнем темата..така де, модераторите да я махнат.
между другото аз не знам как се трият постове, само мога да ги променя  :-\
Активен

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477

 :love_028:
« Последна редакция: 23-12-2009, 00:54:08 от Mariya »
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477

Е то и дневниците на хората се спамват с какво ли не странично, и цитата на Бенато е за в тема Йога. Затова мисля, че направо да послушаме бате Бино и да махнем темата..така де, модераторите да я махнат.
между другото аз не знам как се трият постове, само мога да ги променя  :-\
и аз незнам,ама пък и нямам намерение повече да влизам тук.Дискриминация има. ;D
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Мого се извинявам на всички,ако съм засегнал някой моля да ми прости.Спирам вече да пиша,явно съм нежелан.Успех и късмет на всички.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 22 запитвания.