Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ-РАЗМИСЛИ И СТРАСТИ  (Прочетена 25534 пъти)

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Надявам се да направим един добър дебат
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #1 -: 18-12-2009, 20:14:01 »

срам ли ви е да пишете,ето например за мен е пълна демагогия,утопизъм и антихуманен,щом искат да ни вземат вярата,какво ни остава
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #2 -: 18-12-2009, 20:25:45 »

Не ме е срам. Не съм го гледала, само слушам. Нямам мнение.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #3 -: 18-12-2009, 22:55:35 »

За религията си е така. Половината неща ги знаех отдавна, но тук са го систематизирали добре. Всеки знае, че религията е за да се държат хората мирни и послушни ;D Ще цитирам един велик мислител - Ошо:

"Всички стари религии се основават на страха.
Ако е истинна, една религия унищожава страха. Тя не може да се основава на страх.
Във всички стари религии идеята за Бог е свързана изключително със страха и утехата. В противен случай самата идея за Бог би изглеждала неубедителна.
Няма нито данни, нито доказателства за съществуването му.
Хората, които вярват в Бог, в действителност не вярват в самите себе си. Те имат нужда от баща, от своя голям татко.
Такива хора все още са като деца. В умствено отношение са като деца на дванайсет години, не на повече. Имат нужда от някой, който да им вдъхва кураж, да им казва какво да правят и да ги закриля. Страхуват се да останат сами. Страхуват се от смъртта, която се приближава с всеки изминал ден. Нуждаят се от някой, който да ги пази от страха.
Това е проекция на твоя страх. Когато страхът изчезне, ще разбереш, че Бог не съществува.
В мига, в който повярваш в себе си, когато намериш самия себе си, няма да има Бог. Дори самата идея за Бог ще ти се стори смешна.
И така, Исус се моли на Бог с неизменно вдигнати към небето длани, сякаш в небесата наистина има Бог. И не само се моли, но и получава отговори - той чува гласове! Е, това е типичен симптом на невроза. Истината е, че Христос явно е имал ментални отклонения. Но независимо от това, определено е бил добър човек. Наистина добър човек. Но поведението му е показателно за много други неща. Той е фанатизиран. Манталитетът му е също като на Адолф Хитлер. Той е фашист. Смята, че ще бъдат спасени само онези, които са негови последователи. Всеки, който не го следва, е осъден на вечни терзания в ада. Е, само един прост човек може да разсъждава така. Кой може да спаси когото и да било? Той смята, че е единственият, заченат от
Бога. И действително вярва в това. Не само че го казва, той наистина го вярва.
И продължава да вярва до разпъването си на кръста. Единствено разпятието е в състояние да влее разум в главата на този луд човек. Едва на кръста той проплаква: "Защо ме изостави?" Очевидно е очаквал да стане чудо. Той е единственият син Божи, а Бог така и не идва. И ако Бог не идва при разпъването на кръста, кога изобщо би могъл да се яви?

И ако дори самият Христос не е бил спасен, какви са шансовете за спасение на всички негови последователи? А разни глупаци все още продължават да вярват, че ако следват Исус, ще бъдат спасени. Въпреки че самият Исус не е бил спасен. И самият той го е знаел. Очаквал да се случи чудо, което така и не дошло.
Чудеса няма. И никога не е имало. Чудеса се случват само на хора, които са склонни да мечтаят и да халюцинират. В действителност чудеса не съществуват. Човек може да ги види само ако вярва в тях и те могат да му се видят дори по-реални от самата действителност. Единствено вярата в нещо води до халюцинации. Иначе няма нищо - няма и чудеса.
Но Исус вярвал, че може да твори чудеса, затова и очаквал накрая да се случи чудо. Подобни очаквания могат да имат само децата. И по всичко личи, че е страдал донякъде от шизофрения. Той казва: "Блажени са низшите духом, защото тяхно е царството Господне." Ала той самият не се смята за един от тях, той е просто арогантен.
Ако сте обременени с тежестта на едно християнско обкръжение, може би не сте в състояние да разберете колко арогантен е той. Но ако сте се отърсили от подобна среда, ще прозрете ясно неговата арогантност. Той влиза в храма - великия храм на евреите - прогонва лихварите, удря ги, бие ги, обръща масите им - и след всичко това проповядва търпимост и смирение. В едно село отказват да предложат храна на него и на последователите му. Той е обзет от невероятен гняв; стигат до едно смокиново дърво, по което нямало смокини, защото още не бил дошъл сезонът на смокините. Исус бил толкова ядосан, че проклел дървото: "И ти си против нас, и ти не искаш да ни дадеш от плодовете си."

Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #4 -: 18-12-2009, 22:57:40 »

"Един дълбоко вярващ човек никога не би приел подобна позиция: "Аз съм по-специален от всички останали, аз съм единственият син, заченат от Бог".
Всеки дълбоко вярващ рано или късно съзнава, че е човек като всички останали и че е като всичко наоколо. Той е като стръкче трева, като звезда, като планина. И в никакъв случай не е по-специален или по-различен от всичко останало.
Самата мисъл, че си по-специален и че стоиш над всички останали, не е нищо друго освен игра на егото, която създава многообразни форми на арогантност."
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #5 -: 19-12-2009, 01:06:41 »

Каквото търсиш- това и намираш. Като си нищо и се търсиш..няма как да намериш нещо... :surpris_23:
« Последна редакция: 19-12-2009, 03:18:52 от Angie »
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #6 -: 19-12-2009, 08:31:56 »

Петко ти знаеш ли или дали усещаш,въобще ако си информиран,че от както се е появило християнството до ден днешен всички се борят срещу него,а никой не иска да събори например индуизма.А това дето го цитиращ много простее и лъха завист.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #7 -: 19-12-2009, 09:14:27 »

Петко ти знаеш ли или дали усещаш,въобще ако си информиран,че от както се е появило християнството до ден днешен всички се борят срещу него,а никой не иска да събори например индуизма.А това дето го цитиращ много простее и лъха завист.
Простее ли? :Content_14: Я по-добре вземи се замисли малко ;) Размърдай чарковете в главата и си отговори на най-елементарния въпрос на планетата, дето ти задаваш:
а никой не иска да събори например индуизма
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #8 -: 19-12-2009, 09:28:53 »

Ти как би искал да протече твоя земен път
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #9 -: 19-12-2009, 11:04:30 »

идеята за борбата идва от там,че по принцип дяволат е слязал на земята и се бори с това което му пречи
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #10 -: 19-12-2009, 11:10:54 »

Я, Петко бил Бог  :Content_14: Браво бе момче, ти най-много знаеш от всички, за цяла една година вегетарианство и йога си достигнал невероятни върхове на познанието! Това и Бабаджи не го е постигал!
Я да видим дали ти можеш да си размърдаш чарковете в главата, и да вземеш или да кажеш какво ти разбираш под Бог (а не тази дефиниция, която Ошо е дал, и който за мен очевидно разсъждава само на повърхността на нещата), или да ни осветлиш- кой си ти, и като откриеш себе си, какво, аджеба, от това?
Не ми се засягай, но такова его изсипа тука, че се почуствах като натровена :(
« Последна редакция: 19-12-2009, 12:33:32 от Angie »
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #11 -: 19-12-2009, 12:07:23 »

Нека се прави разлика между христианско учение,християнска религия и големия брой малоумни христиански последователи!
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #12 -: 19-12-2009, 13:23:54 »

да нямаш предвид мен
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #13 -: 19-12-2009, 17:28:45 »

Я, Петко бил Бог  :Content_14: Браво бе момче, ти най-много знаеш от всички, за цяла една година вегетарианство и йога си достигнал невероятни върхове на познанието! Това и Бабаджи не го е постигал!
Я да видим дали ти можеш да си размърдаш чарковете в главата, и да вземеш или да кажеш какво ти разбираш под Бог (а не тази дефиниция, която Ошо е дал, и който за мен очевидно разсъждава само на повърхността на нещата), или да ни осветлиш- кой си ти, и като откриеш себе си, какво, аджеба, от това?
Не ми се засягай, но такова его изсипа тука, че се почуствах като натровена :(
Няма да се засегна, споко ;D Какво его?!? :surpris_23: Аз ше звънна на 5 годишната ми братовчедка да я питам защо никой не искал да събори индуизма...коментирали сме за изтока тук, а и мисля няма човек да не знае отговора на такъв въпрос. Затова така му отговорих на Кристиан.
В индуизма няма догми, инквизиции не е имало. Няма вие сте грешни! Няма ад, пъкъл, дявол...смирение...не е инструмент(така грубо както при християнството) за власт и водене за носа на хората. Просто там религията е поставена на друга плоскост.
Надявам се този отговор да ви задоволява. Но и вие го знаете ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #14 -: 19-12-2009, 18:06:50 »

Самото християнство по принцип е най-демократичната религия,защото там постоянно се прощава,(е има и непростими грехове),тя е  простовата и същевременно като индуизма сложна и завоалирана,направена е според вече изградената човешка психология(която е изтерзана и объркана,защото някой ни пречи да живеем правилно,а ние знаем как, сега просто оцеляваме)за да ни даде ясни правила в този объркан и сложен живот,затова тя всява и респект и доброта.,а това че се използва за власт няма нищо общо със самото учение,защото ако не беше прекъснато възпитанието на българите в християнските ценности те нямаше да се лутат и да търсят пътя,а само щяха да сравняват,както ние сега обсъждаме
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #15 -: 19-12-2009, 19:02:39 »

Петко, не трябва да се отнасяме скептично към личноста на Христос само защото го свързват с религията.
Той предварително е знаел какво точно ще се случи - ще бъде предаден от един от учениците си (този който комуто подаде залъка), знаел е, че докато пропее петела Симон Петър три пъти ще се отрече от него и въпреки това е стигнал до края - показал е че може за три дни да съгради отново храма.
Кристиан, не само христианството проповядва опрощение. Едно от нещата на които ни учи Бабаджи е "не съди"
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #16 -: 19-12-2009, 19:07:08 »

Злояд, за Христос съм споменал, че е аватар в едни други постове.

Кристиане, каква демокрация...опрощавало се...моля те! Те в самото начало ти казват колко си виновен и грешен и те депресират...супер демократично, даа :Content_14:
...ясни правила...да ясни са...чрез психоатака ти обясняват кое как и кога ;D :D :D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #17 -: 19-12-2009, 19:31:58 »

Петко би ли ми обяснил , какво лошо си видял от тази религия или от някой,или просто го пишеш на инат
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #18 -: 19-12-2009, 20:01:46 »

Едни приятели мюсюлмани ми казаха, че те вярват в учението на християнството такова, кактово е било в началото- до събора в Икея, когато цар Константин е наложил на вярата хомота на политиката, и се е получила религия. Същото се случва навсякъде, и с Исляма включително- намеси ли се политиката (защото политиците винаги усещат накъде духа вятъра), дотам с чистата вяра. Аз бих казала не вяра- а чистото търсене..Човек трябва да изпитва, да не се доверява, а да проверява. Не мога да се сетя кой съвременен йога гуру казал на учениците си " Защо ми вярвате, аз може и да ви лъжа!" Ако човек не е разбрал смисъла на изпитването, и на не-предоверяването- това е нещо, до което достигаш, усещаш. Аз съм го разбрала, и когато го разбрах, хората на които иначе най-много вярвах, ме поздравиха ;)
Петко, егото беше по отношение на твоята реплика" размърдай си чарковете", както и по повод на целия цитат на Ошо. За страха съм съгласна, но това, което ме шокира от човек с претенции в някаква област, е "В мига, в който повярваш в себе си, когато намериш самия себе си, няма да има Бог. Дори самата идея за Бог ще ти се стори смешна". От там надолу нещата, които казва за Христос, са пълни измишльотини, за мен този човек не е прочел дори Библията. Интерепретацията му е като върху нещо дочуто, и блика толкова злоба. А също така си мисля, че той не може или не медитира- защо да хващам вяра на човек, когото не познавам, вместо на хора, които познавам и които споделят точно обратното..а най-сетне, за какво въобще да вярвам на някого, след като така или иначе не можем да знаем какъв вкус има плода, ако не го вкусим. Или пък попада в категорията на roman_soldier, но според мен такъв тип изживявания са силно личностно и емоционално обусловени.
Забележката на Зигзаг е изключително уместна! ;)
« Последна редакция: 19-12-2009, 22:39:35 от Angie »
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:КАКВО РАЗБРАХМЕ ОТ ЦАЙТГАЙСТ
« Отговор #19 -: 19-12-2009, 20:32:05 »

след като така или иначе не можем да знаем какъв вкус има плода, ако не го вкусим.
Искаш да ни подмамиш да си гризнем от ябълката,а? :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.099 секунди с 23 запитвания.