Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ако всички бяхме йоги  (Прочетена 25989 пъти)

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Ако всички бяхме йоги
« -: 18-12-2009, 18:39:46 »

Интересно ми е как щеше да изглежда човечеството
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #1 -: 18-12-2009, 19:47:29 »

Нямаше да ги има нито генно модифицираните храни нито тези с E-тата. Силовите институции като полиция и армия щяха да са напълно излишни. Нямаше да се налага като тръгнем за някъде да носим по една връзка с ключове. Нямаше да се намират хора да замърсяват въздуха поне с цигари - ако сега пушачите знаят, че е вредно от обща култура тогава щяха да го почувстват. Сигурно и писаните закони щяха да отпаднат с времето (пък и тия дето ги пишат)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #2 -: 18-12-2009, 19:57:49 »

Интересно ми е как щеше да изглежда човечеството
Ами въпрос на фантазия. Ти така утопично си го задал ;D :D :D :D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #3 -: 18-12-2009, 20:33:48 »

Ами мисли, вие по добре знаете към какво се стреми един йога,и какво произхожда от това
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #4 -: 18-12-2009, 22:59:19 »

Един от големите плюсове е, че нямаше да има религии :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #5 -: 19-12-2009, 08:21:42 »

ако обичаш продължавай нататак-дотук добре
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #6 -: 19-12-2009, 10:09:28 »

Всички щяха да са вегетариянци, подвижни,стройни,усмихнати,илъчващи доброта и толина :Content_22: :love_028:
Егото нямаше да е водещо в отношениятя между хората и щеше да се живее много задружно.
"Любовта ще спаси света",щеше да е реалност ,а не пожелание! :heart_2:
Нямаше да има насилие и злоба.
Много е хубаво за да е истина :surpris_23:
Нямаше да има надежди,те не помагат ,а пречат да живеем в настоящето.

Темата е много дълга,пак ще се включа :laugh:

Йога е нещо много повече от това да ходиш да се "чекнеш" в залата и да сваляш килограми. Йога е любов,любов към себе си и всички други!
Обичам ви и се радвам ,че ви има и  Мер,която създаде това общество :fluretaa: Тя е пример за йога личност!
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #7 -: 19-12-2009, 11:55:01 »

"Ако всички бяхме йоги"-едва ли света щеше да е много по-различен.Осъзнаването и духовното израстване в добродетели,което не е притежание само на йога,и изминавайки вътрешния път на себеоткриване би повлияло върху качеството на социалния живот.Само асоциирането на индивида с определен термин,зад който стои дълъг и труден път за извървяване,различно изминат при всеки,не е достатъчно за качествена промяна.Не е от значение въпроса,като какъв се определяш.Единственото съществено е докъде си стигнал в изкачването на върха.Йога е само една от пътеките която води нагоре.
« Последна редакция: 19-12-2009, 11:57:47 от zigzag »
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #8 -: 19-12-2009, 13:02:17 »

Идеята за тази тема идва от тази история.Действието започва около 1980г.,мойта първа братовчедка стават гаджета с един батко, който токущо е завършил микро-електроника,много кадърен,баща му генерал,изобщо чака го светло бъдеще,но човека е космополит,покрай баща си е разполагал с много информация в сравнение с останалата простосмъртна маса,завартял се е и покрай кръгът на Людмила Живкова(тя беше запалена по източните религий,някой може да не знаят)....и човека се запалва по йога,братовчедка ми и тя покрай него.Но човека започва да го стяга каската(нали е космополит) и решава да избягат от България.Когато идваха у нас на гости това за мен винаги беше голямо преживяване,и двамата бяха високи и измършавели(а братовчедка ми я помня като най-яката мадама от моето детство)...та сутрин се почваха чайове,плодове(а плодовете скъпи,че и ги няма-комунизъм),гимнастики и упражнения невиждани,медитаций,той стоеше на свещ 1час в центъра на хола и то на паркета(това било за уросяване на мозъка)водеха ме сутрин рано в морската градина да правим упражнения,а те после се къпеха в морето,пък то един студ и т.н.Итака по едно време се разбра,че са избягали от България(баща му беше откачил,доколкото знам е напуснал БКП,защото голям срам).Били на бежански лагер в Италия и от там в Австралия(тя все още си живее там).После се разбра,че от лагера им предлагат определени държави където могат да отидат,а той избира Австралия защото е най-близо до Индия.И от там почват мъките на братовчедка ми-той една седмица е при нея и после един месец в Индия .Така 2 години,през това време я принуждава  да направи аборт(тя и досега няма деца),защото неможел да се раздвоява м/у детето и гуруто му,гуруто постоянно го викал ,,телепатий-телекенези изобщо лудница(тя ми е разправяла,че като медитирал в лотос,под него е прокарвала дебел картон).Развеждат се, той заминава за Индия окончателно и след това около 2 години той и говори на сън-напътства я и т.н. ,но някой път просто я тормозел.Че я ми обяснете, всички ако бяхме такива ,без да искат поколение,само да искат да се възвисяват духовно(това си е егоизъм) до къде щяхме да стигнем.Къде щяха да се вселяват духовете,енергията или според вас всичко трябва да бъде само енергия.Мен ако питате правете си гимнастиката,хранете се правилно(при християнството има пости)и до тук.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #9 -: 19-12-2009, 14:08:24 »

Кристиане, така изложения ти въпрос си заслужава и подобаващ отговор, който в момент не съм сигурна, че мога да формулирам и да ти дам, но ще си послужа с цитат от профила на Злояд: Умът може да помогне на начинаещия йогин, но да подведе напредналия.
Това, което ти ни разказваш, е твоята формулировка, или интерпретация на нещата, които ти е разказала братовчедка ти, а тя пък ти е разказала неща за мъжа и, които също са нейна интерпретация..неговата гледна точка можем да предположим, е доста по-различна. Той човека най-вероятно се чуства напълно щастлив (но кой, знае, може и напълно нещастен), и за него живота му се е развил чудесно. А това, че е накарал братовчедка ти да абортира...ще ме извинявате мъжете тук, но според мен това е типично мъжка черта   :pensif_29: Бате Бенато веднага ще ме опровергае, може би ти също, само дето вие сте надхвърлили 30, че и 35, и децата ви са още малки...колко мъже под 30 ще кажат, че искат дете и няма да подметнат поне вероятността за аборт....?! Мисълта ми е, че напредналия йогин или не прави секс, за да прави деца, или преди да е напреднал, си е имал семейство и деца. Един известен на Запада йога- Йогананда, е съветвал последователите си да не загърбват семейните си и служебни задължения, но да балансират практикуването на йога с ежедневието.
Връщайки се към цитата от Злояд, а и нещо много подобно беше споделил един roman-soldier, който се е отказал от йога, защото е установил, че разни лоши сили му се вмешателстват (от което той си е извадил заключението, че йога е нещо лошо), също и леля Слава Севрюкова споделя, че винаги си проверява информацията по няколко пъти, преди да каже каквото и да било...защото има нещо, неща, които подвеждат. Това умът ни ли е, някакви духове ли, заблудени души или нещо съвсем друго- аз не знам. Но така, както във всяка религия или всека система има извращения- Инквиция, тероризъм, робовладелчество, икономическа експлоатация, така и в йога- но проблема е в човека, или в групата хора, или в общесвото- там се корени. Дали ако всички станат йоги, света ще стане по-добър не знам...освен ако всички станат йоги като по учебник, без тая-оная...но както забелязваш ЕГОТО блъска всеки, някои по-силно. Това, че някой се занимава с йога, не прави от него йога, а това, че не може или не се сеща да си пребори егото- за това йогата не може да бъде оправдание.
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #10 -: 19-12-2009, 14:48:16 »

За мен светът е една детска градина за духчета,който щъкат наляво-надясно,всеки нещо прави както той си знае,кефи се,играе си на нещо(но явно има някой голям батко който иска играта да е по неговите правила,и за сега го постига,а сигурно и занапред),ние не сме създадени с лоша умисъл(нали сме божи чеда),а горе сигурно се надпреварват да слязат долу за да се кефят,защото горе е една беакрайна и скучна нирвана,така че не трябва по никакъв начин да се опитваме да правим контакт с тях или с който и да е,защото само им объркваме редат на опашката за долу.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #11 -: 19-12-2009, 15:08:50 »

Там е работата,че всеки си избира пътя,никой никого не пита ;) :) То и аз мога да ти дам пример за някой психар и да го свържа с дадена професия да речем. Просто не са били един за друг,той е търсел друго. Нещата не са толкова прости,за да се каже това е лошо,яжте,пийте и си носете новите дрехи.
Да не говорим ,че йога има много разновидности и можеш да избираш според характера си.
Аз не защитавам Йога,тя няма нужда от това :surpris_23:
Също и кое е крайност е относително. За теб е крайност да не ядеш месо и млечни,за друг е крайност да убиеш за да ядеш :surpris_23:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #12 -: 19-12-2009, 15:19:43 »

Цитат
но както забелязваш ЕГОТО блъска всеки, някои по-силно. Това, че някой се занимава с йога, не прави от него йога, а това, че не може или не се сеща да си пребори егото- за това йогата не може да бъде оправдание.
Абсолютно вярно! Да не говорим,че единици достигат до истинската същност на Йога и то след десетилетия практика.
А ,пък и пича е бил на комунист син,всичко може да се очаква  ;) ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #13 -: 19-12-2009, 15:39:14 »

Като не е искал деца да не е правил секс - тези причинно-следствени връзки се учат в училище не може да не го е знаел.
Иска да стане съвършен, а не може да бъде отговорен и съзнателен.
Освен това през тоталитарно време литературата за йога беше доста оскъдна - аз имах на български само книгата на Ева Рюшпол "хата йога", нямаше интернет, Можеше да се попадне на някой комерсиален гуру.
Смятам, че практикуването ми стана правилно чак след като прочетох класическите произведения за йога, защото съвременните са доста променени. Например в оригиналното учение няма процедури свързани с обливането на тялото със студена вода - дори са забранени за стермящите се към съвършенство.
Практикуващия може да превърти ако вземе да си поставя срокове или конкретни цели - единствената цел на йогата трябва да бъде неговата практика.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #14 -: 19-12-2009, 16:14:55 »

не ми се вярва покрай Людмила Живкова да е имало оскъдна литература,ако имаш предвид къпането в морето за обливане,правеха го за каляване
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #15 -: 19-12-2009, 16:58:57 »

Кристиане, явно си понамразил йогата покрай този случай. Разбираемо е, но не си прави изводи толкова набързо. От поне 50 години йогата в Индия е бизнес. Истинските йоги са в горите, планините, пещерите. Не в градовете. Тези в градовете правят пари, залъгвайки туристите с циркаджийски номера или пък те канят в ашрам, за да ти издадат диплом след цели 3 месеца ;D :D :D обучение, нищо повече. 3 години да те обучават е нищо, камо ли за 3 месеца :Content_4 - emotloader: Смятат ни за балъци. Накрая, за да ти погалят егото ти дават и духовно име "Свами...", примерно. Това не е йога, или поне не е моята йога.
За секса...ами не прави секс определено време, докато се научиш как да развърташ енергиите и най-вече да не губиш енергия след секс, а да си остава в теб. Иначе, ако смяташ никога да не правиш секс и да си прекалено духовен, тогава нямаш място сред хората...иди в манастир някъде и толкоз. Щом те влече.
Жалко е, че този твой познат е попаднал на такъв гуру :-\

Мен ако питате правете си гимнастиката,хранете се правилно(при християнството има пости)и до тук.
Съветвам те да се запознаеш сам с йога и тогава да даваш такива съвети. От теб става супер начинаещ...в смисъл, че имаш отрицателно мнение за системата. И аз не вярвах на нищо в началото, а при първите резултати си мислих, че си внушавам и ще ми мине ;D 
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #16 -: 19-12-2009, 17:31:09 »

аз нямам нищо против йога,здавословния начин на живот е ясен,но ми се губи финалната права.Например християнството ти казва ясно и точно не прави това ,това и това и можеш да си заминеш спокойно.Според вас Иван Рилски йога ли е.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #17 -: 19-12-2009, 17:47:41 »

колко мъже под 30 ще кажат, че искат дете и няма да подметнат поне вероятността за аборт....?!
Моят. ;)
Беше на 27 год като забременях с Маги и то не беше планувано. Никога не ми е говорил за аборт. Такава опция за нас не съществуваше. Щом точно в този момент тя е избрала нас, значи така е трябвало да стане, имало е нещо, което е трябвало да ни се покаже, нещо, на което да се научим.
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #18 -: 19-12-2009, 20:14:32 »

Вери, и аз имам приятели под 30 татковци, но някой от тях преди да се случи, категорично не искаха деца. Но иначе са рядкост, според мен. На днешно време мъжете са толкова изнежени и капризни, и егоисти..
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Ако всички бяхме йоги
« Отговор #19 -: 19-12-2009, 20:30:06 »

Вери, и аз имам приятели под 30 татковци, но някой от тях преди да се случи, категорично не искаха деца. Но иначе са рядкост, според мен. На днешно време мъжете са толкова изнежени и капризни, и егоисти..
Защо толкова прибързано теглиш общия знаменател. Ако още нямам деца то е защото не съм я срещнал. Може би не си успяла да ги видиш в правилната светлина (ама това зависи от тебе, защото както ти казах човек е като огледало)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.065 секунди с 22 запитвания.