Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ  (Прочетена 157749 пъти)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #60 -: 20-04-2011, 10:19:45 »

 :kisss: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:Ти се притесняваш от едната котка, ние като имаме цяло стадо... :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #61 -: 20-04-2011, 10:22:32 »

Мисля да почета повече за пермалуктурата  :)
 Но засега си обработваме по старому  ;D
Вчера почиствах тревички около лука и чесъна( вече имам пресен чесън  :peperudi:)...и засадих още малко чесън
А другата седмица ще засадя магданоз...Моя мъж посади 5 нови дръвчета- лешници, дано станат  :)

 :kisss:Ще , ще...те си стават, дори ако бучнеш отрязана шипка /клонка/ и я набучиш...и има и влага, както тази година.А има и кърлежи, но да не им се плашите...аз вчера си извадих един от ...корема  tooth :Confus_3:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #62 -: 20-04-2011, 12:04:34 »

Тора ако не е достатъчно угнил гори растенията.
:kisss: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:Ти се притесняваш от едната котка, ние като имаме цяло стадо... :surpris_23:


 :flowers2:  значи да не се притеснявам    :Content_22:
Активен
за всичко имам време   :-)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #63 -: 21-04-2011, 21:45:23 »

Майка ми е решила да ръси част от двора с roundup. Засега я уговарям да не го прави, но тази част от двора отдавна не е била прекопавана и ако река да копая ще ми отнеме цял ден вместо да свърша нещо по-полезно за насажденията, а някой изглежда си е познал косата и няма с какво да окося треволяка.
Някой може ли да ми каже нещо за ръсене дето е БИО?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #64 -: 21-04-2011, 22:06:37 »

Няма такова БИО, дето да ти умори всяка тревичка в двора, като Раундъп. Ако толкова искаш гола пръст, изори го (обърни го с лопата) и го фрезовай няколко пъти.
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #65 -: 21-04-2011, 22:26:13 »

Майка ми е решила да ръси част от двора с roundup. Засега я уговарям да не го прави, но тази част от двора отдавна не е била прекопавана и ако река да копая ще ми отнеме цял ден вместо да свърша нещо по-полезно за насажденията, а някой изглежда си е познал косата и няма с какво да окося треволяка.
Някой може ли да ми каже нещо за ръсене дето е БИО?

 Раундъп спасява само временно от плевели. След няколко месеца или на другата година ще ти стигнат до ушите. ( на майка ти ;) )
Това е отрова, прониква в почвата, убива всичко! Ужасно е това.
Подсети ме какви борби съм водила, колко убеждавах и колко дебелоглави са хората! :Confus_3:

Злояд, за какво ще ползвате мястото, където е тревата? Ще садите зеленчуци или просто не трябва да има трева? Поне мотика имаш ли?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #66 -: 21-04-2011, 22:36:37 »

Там навремето имаше ягоди ама подивяха и се загубиха. Сега е пространство между лешниковите дървета и няколко постройки. Едва ли скоро ще го засаждам с нещо, но кореновата система на някои от овошките със сигурност достига този район, а докато дъждовете измият пестицида да иде на 4-5 метра под земята(под корените на черешата) сигурно ще минат 10-15 години.

Идеята беше да не се крие смока в тревата да не вземе някой да го настъпи по невнимание - той е около 10 годишен и гледаме да не го притесняваме. И той гледа да не ни притеснява ама с такава трева може да стане някоя злополука.
Ще има агрофитнес в някои по-оживени участъци - дето минаваме по-често от там ама сигурно само ще поотеша с мотиката.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #67 -: 22-04-2011, 00:35:09 »

а докато дъждовете измият пестицида да иде на 4-5 метра под земята(под корените на черешата) сигурно ще минат 10-15 години.

Такива изчисления не се наемам да правя, не ги прави и ти. Все пак ще ядеш от тези череши. Не знаеш кое къде отива.
Идеята беше да не се крие смока в тревата да не вземе някой да го настъпи по невнимание - той е около 10 годишен и гледаме да не го притесняваме. И той гледа да не ни притеснява ама с такава трева може да стане някоя злополука.
Това ми хареса.  :flowers2:
Ще има агрофитнес в някои по-оживени участъци - дето минаваме по-често от там ама сигурно само ще поотеша с мотиката.
След като си го поотесал, можеш да наредиш камъни или керемиди отгоре. Така гаранция, че трева няма да поникне, но за сметка на това плодородието на почвата се увеличава, за разлика от случая, в който се маха цялата трева и лъсва само пръст. Така може и смокът да си намери местенце между камъните, без да ви притеснява.. Или да направиш алейки от малки речни камъчета. Друг вариант е да покриеш почвата с някакъв мулч (малки парченца от дървесна кора, слама или друг органичен материал). А най- лесният и бърз начин е да махнеш тревата (косиш или отрязваш с мотиката до дъно, не е нужно да вадиш и корени, ), да наредиш картони (от стари кашони) и отгоре да нахвърлиш малко пръст. Тогава плевелите не могат да се развиват.
Успех!
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #68 -: 22-04-2011, 04:37:10 »

Zloqd , Roundup-а е листен хербицид, т.е. прониква през листата. Ако ще го ползваш, най-везопасният начин е да се използва голяма четка за мазане. С нея мажеш по листата и внимаваш да не капе по земята. Времето трябва да е хубаво през следващите няколко дена и да не вали.
Иначе Roundup-а влиза в подпочвените води, а от там във водоемите. В САЩ, където го използват масово, много от водните птици имат проблеми с потомството си. Той прави черупката на яйцата мека.
Моят съвет е да окосиш тревата преди да е цъфнала и да мулчираш с нищо. Може да засееш с някаква покривна култура - бяла детелина например. Ръжта и ечемика(не съм много сигурен) имат хербициден ефект. В края на крайщата сей люцерна и извикай някой съсед да я окоси и вземе. Може и някой лев да изкараш от цялата работа.
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #69 -: 26-04-2011, 09:31:04 »

 :kisss:Привет от моята градинка.Този път се поизложих...малко, но така е подобре за градинката.Много зеленина, мнооого трева.Най-вече великденче,което след като отеша с мотиката оставям на место да се разложи и натори.Става страхотно мека и рохка пръст...и наторена.След това вече сея.А, успях и бостана засях!Царевица, лук, пуканки, динки, тиквички, картофи, грах и пъпеши разбира се, и морковти... :Content_14:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #70 -: 27-04-2011, 04:14:39 »

 :Content_22:   По-здрави!    :peperudi:

Ние на местата, където искаме да няма плевели насипване дървесни стърготини.

Когато кастрим дърветата /не плодните дръвчета разбира се/ клоните ги насичаме с Hexler /не знам как е на български това/

http://bild9.qimage.de/hexler-foto-bild-49180099.270.jpg

и после стърготините ги използваме като споделих    ;)
Активен
за всичко имам време   :-)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #71 -: 27-04-2011, 10:09:25 »

 :kisss:И аз усилено ги ползвам-стърготините.Когато песея нещо слагам ги отгоре за изолатор от студ и пек и суша.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #72 -: 05-05-2011, 09:49:05 »

:kisss:Привет от моята градинка.Този път се поизложих...малко, но така е подобре за градинката.Много зеленина, мнооого трева.Най-вече великденче,което след като отеша с мотиката оставям на место да се разложи и натори.Става страхотно мека и рохка пръст...и наторена.След това вече сея.А, успях и бостана засях!Царевица, лук, пуканки, динки, тиквички, картофи, грах и пъпеши разбира се, и морковти... :Content_14:
Привет и от моя буренясал терен.  Виждам, че имаш добър опит, та ще помоля за съвет.  Имам около 300 квадрата.  Вече засадихме 20 корена домати, малко картофи и тиквички.    Сега ще наръся семена босилек, копър, целина.   Само  че наистина голяма част от терена е буренясъл.  Има някакви треволяци, мноооого овчарска торбичка и други подобни.  Сега не знам как да подходя.  Дали да обърна почвата с една вила и да оскубя каквото там мога да хвана, или да покривам с трици?   Искам да използвам трите почивни дни да обработя градинката, как би постъпила на мое място?
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #73 -: 05-05-2011, 11:08:12 »

 :kisss:Привет на работливите , на досетливите и на грижливитЕ!!!Ти имаш 300 кв....аз пък имам 2 дка.Ако искаш да ми видиш градинката...т.е. и двете...и цветната и овощната...ходи ми на фейса.
http://www.facebook.com/pages/Luben-Dilov-junior/199109459553#!/profile.php?id=1777284534&sk=photos
   Аз по-горе писах какво правя...само теша тревата до корена над почвата и оставям тревата на място.Така те увяхва, изсъхва и наторява мястото.Ако ще сея на тава място се опитвам да  окопая заедно с тревата, това е зелено торене.То изисква по-дълго време ...да се разложи тревата и чак тогава да сееш.Ако пък ще сееш махни тревата , направи си нужните лехички и нареди тревата около тях.А стърготините посипи върху лехичките, така, ако не си всеки ден там те ще запазят влажността.
Винаги, когато не знаете как точно да постъпите, опитайте се да намерите аналогичното в природата...как тя сама прави!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #74 -: 05-05-2011, 12:07:51 »

О-о-о! Како Марийке, видях снимките. ТИ СИ МНООООГО НАПРЕД С МАТЕРИАЛА!  Има много да уча. 

Валентин
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #75 -: 11-05-2011, 10:55:30 »

 :kisss:Че аз да не спя...е само от време на време на хамака.Но из се уча, непрекъснато се уча.Няма как ...панта рей...всичко тече, всичко се резвива!Вчерашния ден отмина и на днешните новости място направи!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #76 -: 11-05-2011, 11:57:28 »

Ние си нямаме трева tooth моята свекърва всичко е изчистила от трева, така правят на село. Но другата година ще ги уча как да правим повдигнати лехи, те са съгласни  :D
Вече си имаме засадено почти всичко- марули, чесън, лук, магданоз и копър, домати- 3 сорта, краставици, тиквички, 3 вида тикви, чушки- 3 вида....остана да направя разсада за карфиол и броколи
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #77 -: 11-05-2011, 12:47:07 »

Ние си нямаме трева tooth моята свекърва всичко е изчистила от трева, така правят на село. Но другата година ще ги уча как да правим повдигнати лехи, те са съгласни  :D
Вече си имаме засадено почти всичко- марули, чесън, лук, магданоз и копър, домати- 3 сорта, краставици, тиквички, 3 вида тикви, чушки- 3 вида....остана да направя разсада за карфиол и броколи

 :kisss:Както си тръгнала, ще ме разминеш дете, ще ме разминеш...  :surpris_23:я, аз да взема да се стегна...нищо не съм садила, ни пипер, ни домати, ни чушки рогати...и чак тогава на хамака да се излегна  tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #78 -: 11-05-2011, 12:54:21 »

Аз не съм свършила много работа  tooth свекърите работят, ние само помагаме. Окопавах ягодите, садих малко лук, чесън, зелен боб, магданоз, копър...такива дребни неща...сега за първи път ще правя разсад  ;D
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:ЗА ГРАДИНКАТА С ЛЮБОВ
« Отговор #79 -: 11-05-2011, 14:18:56 »

Аз не съм свършила много работа  tooth свекърите работят, ние само помагаме. Окопавах ягодите, садих малко лук, чесън, зелен боб, магданоз, копър...такива дребни неща...сега за първи път ще правя разсад  ;D

 :kisss:Ти  колко свекърви имаш, че все в множествено число ги спрягаш  :surpris_23:Да не си нещо многоомъжена :surpris_22:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 23 запитвания.