Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: За децата и храната  (Прочетена 22813 пъти)

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #60 -: 25-10-2009, 13:29:55 »

Petko, аз в четвъртък говорих с директорката на нашата детска градина и тя ми каза, че бюджета за хранене се определя от съответната община - по 1 лв. и малко за хранене на дете на ден. Според тези средства се изготва и менюто, което е по одобрен от Министрерството на здравеопазването рецептурник - примерни рецепти, дневни дажби и калории за деня. Сега тя ще пусне анкета сред родителите дали са съгласни да се повиши таксата и така да се повиши и качеството на храната. В момента има такса 44 лв и 22 лв, но която и да плащаш, детето ти се храни за 1,30 на ден. Ако родителите са съгласни, ще изготвим предложение и ще го гледа първо здравната комисия и ако тя прецени 4е си струва, ще се гледа и на заседание на Общинския съвет и тогава ако по голямата част от общинарите са съгласни ще се приеме. Така ми обясни директорката че е редът. т.е общинарите не определят пряко дали да има степ4е, а така се полу4ава от малкото средства, дефакто пак те го определят, но косвено
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:За децата и храната
« Отговор #61 -: 25-10-2009, 13:38:34 »

Тая работа нещо не ми звучи както трябва. Сигурна съм , че майка ми ми каза че ако родителите имат претенции, се взимат под внимание. А и месото е по-скъпо от зеленчуците. Дано да не забравя тия сни да я питам пак...
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #62 -: 25-10-2009, 13:41:57 »

Angie, питай и кажи после.  :) все трябва да има някакво решение. Една майка си носеше храната за детето от вкъщи близо месец, защото то не искаше да яде от градинската, но впоследствие детето само поиска и сега си я яде.
Аз пък мисля да я посетя тази здравна комисия...
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #63 -: 25-10-2009, 17:06:23 »

Бенато, аз и кисело мляко не давам. Но и още кърмя Ясен и то бая честичко.

Менюто на градините се определя и приема от Общините според бюджета. А и разните конкурсчета на фирмите доставчици мисля се досещате как става.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:За децата и храната
« Отговор #64 -: 31-10-2009, 19:40:06 »

Като малка бях много злоядо дете - не исках да ям почти никакво месо, манджи, бял ориз, картофи... На плодове налитах преди хранене, а всички ме убеждаваха, че трябвало за десерт  ;D. Лелите в детската градина ставаха луди, заплашваха ме по всячески начини, как ли не се опитваха да ме убедят "да си изяждам всичко и бързо"... Аз ревях, седях на масата понякога и час след другите хлапета, но отказвах да ги ям манджите  :Content_4 - emotloader:.
Сега, като се замисля, това, което тогава на околните изглеждаше като капризничене и обикновена детска глезотия, нищо чудно да е било интуитивното усещане на още невръстния ми организъм, че не това е идеалното меню за мен... Ама кой да го разбере тогава  >:(.
Не отричам, че по едно време доста свикнах с разни пакетирани чипсове и джунджурии, с които нашите са ме залъгвали с надеждата все пак да хапна "поне нещичко", но все пак навреме ги отказах и сега въобще не ми липсват.
А иначе с менюто в детските градини, училища, летни лагери за деца и т.н. картинката е плачевна... Едва ли ще се намери нещо в менюто им, дето да не е месно или минало през 3000 топлинни обработки. И добре, айде, не са длъжни навсякъде да предлагат веганска кухня, ама поне да спазваха правилно комбинациите на храните, егати... Ами то - където има месо, непременно ще турят и 5-6 филии бял хляб + картофи... Където има яйца - на всяка цена трябва да им сложат и кашкавал, и сиренце, а и малко ориз, че да не стане съвсем опростено  >:(.
Абе, наистина си е сериозно положението... Дано все пак успеем да го подобрим някак - от нас зависи ;).
« Последна редакция: 31-10-2009, 19:42:33 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #65 -: 02-11-2009, 23:12:18 »

А какво мислите за спирулина на капсули като хранителна добавка?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #66 -: 03-11-2009, 15:34:18 »

Мисля, че е полезна. :) Водят я супер храна. Много зависи, разбрах, на кой дистрибутор е.

Виж тук, страницата е на Валентин  ;) Той ги е проучил много добре нещата.

http://sites.google.com/site/valentingnpower/blue-green-algae
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:За децата и храната
« Отговор #67 -: 03-11-2009, 17:00:42 »

Това да не е въщия Валентин, заради който направихме Етиката? Между другото като изключим онзи коментар, на мен той ми допадна, но гледам си е изтрил поста за гъбите, който беше супер. Отдавна се каня да напише нещо за гъбите..както и да дам малко информация за хлорелата..ама нещо не остава време напоследък.. Но ще го направя, обещавам!
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:За децата и храната
« Отговор #68 -: 03-11-2009, 17:03:11 »

Аз пия водорасли от много време. От почти 2години ползвам тези на Аквасорс. В момента пия зелена енергия, която е съчетание на АФА водорасли, спирулина и люцерна. На мен са ми удобни, защото освен че са много полезни са и заместител на зелените зеленчуци, ако не можеш да намериш от добър източник. А и сега зимата ще е доста трудно със зелениите. Ако капсулката тe притеснява можеш да изсипваш съдържанието й в смути. Така дори си мисля че ще станe по-вкуснo. Ще трябва да пробвам.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:За децата и храната
« Отговор #69 -: 03-11-2009, 17:59:10 »

Аз съм за,но единствено ме притеснява,че не вярвам на съдържанието на добавките :surpris_23:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #70 -: 03-11-2009, 22:42:22 »

Това да не е въщия Валентин, заради който направихме Етиката? Между другото като изключим онзи коментар, на мен той ми допадна
Да, той е. Аз също оценявам знанията му. Затова и давам линк към труда му. Човек трябва да е обективен.
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #71 -: 03-11-2009, 23:48:00 »

и аз съм малко недоверчива, но може би подходящо подбраните водорасли са по-добрият вариант отколкото синтетичните детски витамини  :surpris_23:

Вери, благодаря за линка, явно е станало нещо тук във форума което съм изпуснала, през времето в което не влизах много редовно, но както и да е, важно е 4е е минало  :)

в Козлодуйския здравословен магазин видях вчера водорасли на капсули, та затова се замислих, дали стават за детето. По съдържание приличаха на витамини, а аз бях тръгнала за Саностол да взема, въпреки, че и за него се чудя...  :-\

Марката е Виталия, мисля 4е бях с произход Китай, а цената за малка опаковка- 17 лв
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:За децата и храната
« Отговор #72 -: 04-11-2009, 07:08:20 »

Анджи, ето я темата за гъбите:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=576.msg10074#msg10074
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:За децата и храната
« Отговор #73 -: 04-11-2009, 11:44:24 »

Оо, Вери, благодаря! Аз уж гледах..ама май не където трябва ..
Активен

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #74 -: 06-11-2009, 03:05:19 »

Искам да ви споделя как вървят нещата с храненето на Коци. След като се оправи от стомашните проблеми, за които писах, една седмица откакто не беше ходил на градина и беше ял вкъщи само растителни храни, без нищо животинско, детето си поиска месо. По случайност имах вкъщи една замразена риба, която майка ми настоя да ми я даде и аз я взех. Опекох му я и му дадох. Коци опита едно парче и каза, 4е не му се яде вече и че не му харесва. На следващия ден си бяхме вече на село, където имаше месо и яде малко. На другия ден пак имаше месо. Този път детето не пожела дори да опита, каза че му е жал за животинката.
Вече се научих, че спорове и караници за храната не трябва да се водят на масата и особено пред детето - за това кое трябва да яде, кое- не, кое е полезно и кое вредно. Когато сме си само ние двамата си говорим на тези теми, обяснявам му до колкото мога за храните, които ядем и че не всичко което се предлага на масата, когато сме някъде на гости, е добре да се яде. Мисля, че ме разбира, старая се да не прилагам натиск, защото не съм го захранила така от самото начало, а и доскоро и аз се хранех по общоприетите норми. Учим се и двамата  :Content_22:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:За децата и храната
« Отговор #75 -: 06-11-2009, 11:48:03 »

Така е Кате,с търпение и любов се постигат хубави резултати,не само с децата :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #76 -: 06-11-2009, 12:48:32 »

Така е benato, в това ми е надеждата  :)
Активен

еsti

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:За децата и храната
« Отговор #77 -: 06-11-2009, 14:34:32 »

Кате и аз имам твоите надежди и за моите деца! :peperudi: :Content_22:
Активен
Най трудната победа, е победата над себе си!

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
Re:За децата и храната
« Отговор #78 -: 06-11-2009, 19:18:41 »

Знам  :)
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:За децата и храната
« Отговор #79 -: 18-11-2009, 11:50:30 »

Benato,  много сладко маймунче. Синът ми са направили банда с още 3 момчета и подобно въртене на дупето им е някакъв таен знак.  :D

Кате, и аз залагам на много разговори. Надявах се, че с напускането на градината ще бъда улеснена, но уви не стана така.

Приготвям плодове и ядки за 2 закуски в училище, а на обед си идва или хапва готвено в стола. По мое настояване се записват предимно постни чорби или супи. Но другите момчета носят сандвичи, кроасани, 'Тутки', купуват си шоколад. Започнах и аз да слагам малък сандвич с домашен хляб. Първите дни го хапваше, после започна да го връща. На моменти е. Знае, че държа да си изяжда всички ядки и плодовете, които са в раницата, и разбира се, салата вечер. От другото - колкото иска.

Последните 10-15 дни го приучих да хапва задължително по 1-2 с.л. пшенични кълнове, нататък ще увелича дозата. :)
 

Страницата е създадена за 0.203 секунди с 22 запитвания.