Абсолютно си прав, klav , че на етикетите на кисело-млечните продукти , които се произвеждат в други страни , не пише "КИСЕЛО МЛЯКО"
.
Там си имат други наименования - кефир, кепы, капу, kewra, talai, mudu kekiya, milkkefir .. и др.
Възможно е някой недобросъвестен човек да те е избудалкал, че ферментационни процеси в млякото са възможни само с помощта на "млечна българска бактерия"(бацилус булгарикус)
Когато си по-свободен, го намери и му разясни , че това може да стане и по друг начин - например с кефирни зърна - комбинация от (
други) бактерии, дрожди ,липиди , захари.. По този начин се правят КИСЕЛО-МЛЕЧНИТЕ напитки в Централна Азия ( Киргистан, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан), Монголия и разбира се - Русия.
Бацилус булгарикус е открита през 1905г. Тогава как си обясняваш, че кисело-млечни напитки е имало в Кавказ още през 13 век? Значи излиза , че кавказците са я открили още 12 века назад?
И са дохождали тук тайно да я вземат и отнасят при тях?
( щом казваш, че я има само тук)
Чингиз Хан също е употребявал кисело-млечна напитка, с която е "подхранвал" войската си. Там пък са я правили по доста по-различен ( и интересен начин) : Наливали прясно мляко в овчи стомаси и чакали да ферментира под въздействие на наличната в тях флора. После вадят готовото "кисело" ( ферментирало) мляко. Хитреци , нали?
Ако имаш нови забележки - моля , сподели ги