Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: орторексия  (Прочетена 35515 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #100 -: 14-12-2010, 10:31:48 »

Разбира се.  А по отношение на  " Според мен един човек, реално заинтересован от здравословното хранене (каквито са много от вас) е много по-информиран за необходимите на тялото вещества и откъде може да си ги набави, отколкото (отново) "средностатистическия човек"."  бих могъл смело да допълня - не само от средностатистическия човек , а и от средностатистическия лекар :) 
 ( е , трябва да се признае, има около 1 % лекари, които са в час все пак .Останилите си мислят ,че са .. ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:орторексия
« Отговор #101 -: 16-02-2011, 11:32:21 »

Тук по аналогия се сещам за два вица:

На преглед при лекаря.
- Пиете ли?
- Не.
- Пушите ли?
- Не.
- По жени ходите ли?
- Не.
- Че как разпускате тогава?
- Че от какво да разпускам? Аз не се и напрягам...
~~~~~~
Каква е разликата между лудия и неврастеника?
Лудият си мисли, че 2 и 2 е 5.
Неврастеникът знае, че е 4, но намира това за доста притеснително.

Изводът: Все тая в какво ще вярваш, какво ще правиш. Психически здрав си, щом си отбрал варианта, който лично на теб най-малко ти разклаща вътрешното равновесие.  :love_028:
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #102 -: 16-02-2011, 12:35:52 »

Общо взето и аз съм на това мнение:) Само дето "разклатеното равновесие" или отклоненията от психичното здраве невинаги са осъзнати от самото лице. Хубаво би било човек да умее да разбира сигналите на тялото си. Когато нещо не е наред, то си дава дефекти. Естествено може и да избереш варианта да упорстваш в това колко си прав в знанията и поведението и да обвиниш всеобщата гадост.  ;D
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #103 -: 02-12-2012, 11:36:44 »

Голямо извинение, че отново връщам тая тема, но има нещо интересно, което ме наведе на дилемата, аджеба, има ли заболяване "орторексия", няма ли.
В момента из нета обикаля клипче, в което девойка, участничка в най-новото Биг Брадър, се разплаква и изпада в психологическа криза, защото е изяла 2 хапки филия хляб с нещо си там, като преди това са я попитали "Искаш ли?" и е отговорила "Да". Пък видите ли, била веган (доколкото знам, дори е наша съфорумка) от намси колко години и от една филийка коооой знае какво ще й стане.
Е това, извинявайте, ама никой не може да ме убеди, че не е болестно състояние на психиката. Ако изяждането на три хапки от нещо си там, колкото и "нездравословно" да е то, те докарва до сълзи и психясване, за какво здраве говорим? Всички здравословни процедури и дори тибетското здраве не струват нищо, ако нещо толкова незначително може да разклати нечие психично здраве.
Мисля, че това си е орторексия поне 300%. Стана ми мъчно за момичето, ама прекален светец и богу не е драг, както се казва.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #104 -: 02-12-2012, 15:52:12 »

Разбира се , Вики. То нали имаше една приказка за рибата и главата й.. tooth    Ама то в тоя Брадър сигурно дори и да влезеш нормален , покрай тези  примати наоколо и ти ставаш като тях :)
Ама ти не се заглеждай много по Биг и Литъл брадърите, ами влизай по-честичко във форума, че отдавна  се усеща липсата ти  :pensif_29:
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:орторексия
« Отговор #105 -: 02-12-2012, 16:05:54 »

Я, каква приятна изненада - Вики се върна във форума!

Не съм гледал клипчето (бих го гледал, ако някой пусне линк), но си мисля, че самобичуването за минали (и непроменими) неща няма много общо с храненето. Да, това си е психически проблем и трябва да се адресира по някакъв начин.

На нашата съфорумка бих казал, че това, че се е излъгала и е хапнала погрешка нещо невеганско, не я прави лош човек. Сигурно на всички ни се е случвало нещо подобно, независимо дали сме разбрали или не. Ама как мразя да ходя по заведения точно по тая причина!

Ще използвам момента да дам зубрачески пример от вълшебния свят на компютърната сигурност. OpenBSD е операционна система, която се слави със своята непробиваемост. При нея параноята за защита от злонамерени лица е издигната в култ. Дълго време разработчиците й се хвалеха, че имат (примерно) 5 години без открита "дупка" при стандартна инсталация. Е, дойде времето и откриха дупка и трябваше да се смени рекламата. С радост установих обаче, че вместо тъжното "1 седмица без дупка в сигурността", хората сложиха "5 години само с 1 дупка". Сега годините станаха доста повече и последното гласи " Only two remote holes in the default install, in a heck of a long time!".

Та, да се върнем обратно на веганството и скритите капани покрай него. Съвсем ясно виждам как на някой, който се самоопределя като веган, може да му се срине света, ако "сбърка". И аз съм изпадал в такива мисловни дупки. Но, с правилното разбиране за нещата, може да се излезе от ситуацията защото:

1) Веганщината не определя никого като личност. Не трябва да се вкопчваме с всички сили в нея.
2) Една невеганска хапка не ни прави автоматично престъпници. По-добре да си простим бързо и да продължим нататък.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:орторексия
« Отговор #106 -: 02-12-2012, 16:19:36 »

Почти съм сигурен, че случайни хора не попадат в брадъра и затова не го гледам. Т.е. първо им се прави психологически профил и оттам нататък се предполага какво може да се случи като се съберат двама участници, а и сценария увеличава тази вероятност. Направили са номер за сметка на момичето за да си увеличат рейтинга...
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #107 -: 04-12-2012, 09:40:13 »

Здравейте, сладури, и аз се радвам да ви видя!  :flowers2: Влизам тук от време на време, но не успявам да пиша, прекалено съм под пара от доста време насам...
Иначе относно Биг Брадъра и веганизма, напълно съм съгласна, че:
1. Човек винаги има избор дали да яде или не. Никой няма да умре, ако "мисията" пропадне. Мисля, че ако дамата беше отказала и обяснила пределно ясно позицията си, дори щяха да застанат на нейна страна, въпросът е принципен.
2. Както се казва, който се бои от мечки, не ходи в гората. За мен един принципен човек няма работа в шоу, за което и децата знаят, че буквално се гаври с участниците си. Пак си е личен избор. Но всеки има причините си да направи (или не) дадено нещо.
Поздрави на всички тук, ще гледам да наминавам по-често! :kisss:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:орторексия
« Отговор #108 -: 05-12-2012, 18:04:05 »

Здрасти Вики  :flowers2:
И аз май имах лека форма на орторексия в един момент хехе, сега си хапвам спокойно по нещо, което много ме изкушава без да се обвинявам, например сладолед и шоколад...
Активен
 

Страницата е създадена за 0.122 секунди с 23 запитвания.