Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: орторексия  (Прочетена 35528 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #60 -: 23-08-2010, 18:03:01 »

Но Петко, когато се говори за орторексия като заболяване или изобщо като се говори за нея има физически последствия върху здравето(негативни) - подномерно тегло, отслабване на имунната система, аменорея.
Интересна тема се заформя - поднормено тегло. Интересно ми е защо като съм с поднормено тегло, не боледувам въобще вече 2 години, а преди с тегло близко до нормата все бях болен?
Е, нека ти подскажа - спаднах с 18 кг, които се състояха от мъртва тъкан(шлаки, отлагания, боклуци). От синусите ми излизаха "неща", непознати на лекарите. Резултатът беше, че синузитът си отиде ;D
185 см съм висок. От 69 кг, станах 51 :whistling2 - emotloader: След като започнах по-силови асани и натоварвания, след като минаха някои основни прочиствания, вече съм 55 кг и се чувствам перфектно.
Още един факт. Защо ли след като спрях да ям месо и всякакви животински храни, хемоглобинът ми се повиши с 12 единици. Лекарите казват, че това не можело да бъде, но кръвните изследвания доказват, че те отново грешат :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #61 -: 23-08-2010, 18:16:12 »

Но според мен основната функция на въвеждането на тази орторексия е предупреждението, че тя може да е маска за друго хранително разстройство. Или пък в последствие да прерасне в такова. И това наистина е възможно.
Основната функция на въвеждането на тази орторексия е, че усещат вълната и модата по здравословния начин на живот. На запад вече въвеждат "Meat Free Monday" и всякакви наченки на такива неща, гледат да бъдат стъпкани. Затова постоянно се поръчват абсурдни изследвания от типа "Червеното месо полезно срещу рака на дебелото черво" :Content_4 - emotloader: Че даже и вярващи се намират ;D
Страх ги е лекарите и фармацевтите да не вземе един подобен тип хранене(като нашето), да стане масово. Паника голяма... ами колко е сладко да си на Банско в лъскав хотел за 5 лв на ден. Сладка работа. На Нова Година в 5 звезден хотел, скъпи вечери и прочие за колко мислите.... безплатно! Да живей капитализъма(в случая с лекарите, някоя фармацевтична компания) :Content_14: :Content_14: :Content_14:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #62 -: 23-08-2010, 18:57:56 »

divineflow, имаш още да навлизаш в материята.  Тогава и схващанията ти ще се променят .  Не забравяй и темата за световното "задкулисие" . То ще ти обясни 90% от събитията , които се случват. Иначе при всички случаи те чака грешна интерпретация, защото с интуиция  или с обща култура не става.
" Не е нужна вярата , която повдига планини, където има техническата възможност да се повдигне планина "  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #63 -: 23-08-2010, 19:03:30 »

Останах безмълвна...
Първо, поздравления, че си открил пътя си към здравето:)  :Content_22:
Аз имам по-различен опит дотук. Също съм била с поднормено тегло(е признавам си, не чак толкова поднормено, вероятно е трябвало да поизчакам още малко..та да видим как щях да се чувствам:))), но се чувствах ЗЛЕ. В началото естествено подтисках умствено всички симптоми и си повтарях, че това..не може да бъде, че вероятно причината е някъде другаде. Организирах си живота така, че да нямам много физически натоварвания и така го докарвах някак си:) Ама нямаше как да е винаги така. Докато не стигнах момента да не мога сама да си отворя вратата и 5 мин да качвам един етаж по стълбите. Не са ми сред любимите усещания, та се наложи да кача някое друго кило:) Хемоглобинът ми винаги е бил нисък, ама..се живее tooth Последния път(зимата или ранна пролет) май беше 112. И така, след много експерименти сега се чувствам по-добре от всякога като включих в менюто си млечни и още някои нездравословни храни tooth Спортувам и имам енергия за каквото ми хрумне:) Също така съм много по-..жива! Та всеки прецежда всяка информация през собствения си опит и не може да е обективен. Повечето изказвания или да кажем посоката им са преиначени, колкото и да се опитваме да не са. Това обаче не значи, че АЗ съм права, а другите грешат. Или обратното. Не знам кой е прав, не знам дали има общовалидна рецепта за здраве. Може би просто съм грешала някъде(или на много места) и затова не съм се чувствала добре, ама на тоя етап се чувствам многоо изморена. От мисли за храна..дали нещо е полезно, колко, как, кое е вредно, защо? И т н. Главата ми иска почивка и спокойствие:) Като се презаредя и имам достатъчно свободно време, ще пробвам пак:)

Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #64 -: 23-08-2010, 19:05:42 »

Така е, бате Бино. Има време (теоретично погледнато).
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #65 -: 23-08-2010, 19:36:51 »

Аа, ласкаеш ме , divineflow ,  не съм казвал че съм открил пътя към здравето .Вероятно някои от пътечките , но пътят.. това е нещо, което може да се търси цял живот.
И се греши , греши се яко, нормално е. Ето даже наш Малахов казва - не четете старите ми книги, за доста от нещата съм бъркал.

Общовалидната рецепта за здраве е ясна : индивидуална система за здраве ,  съставена най-добре от самият заинтересован, след обстойно запознаване  с най-важното от фундаментите.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #66 -: 23-08-2010, 20:39:07 »

Жените по принцип имат малко изкривени възприятия за заобикалящата ги среда и си създават модели , които малко се различават от реалността. Същата работа е и с храната , въртят сучат , все някой боклук ще вкарат в менюто си само защото така им е вкусно и след това се самозаблуждават ,че от един път нищо няма да им стане , но ако пък случайно употребата на боклука стане редовна си казват :Е , голяма работа , нищо не е това , важното е да ми е добре , да се чувствам добре , не е ли това най-важното?
И някак си не осъзнават за какво точно правят тия жертви. Аз имам една позната, която няколко години спазваше почти вегански режим докато беше с гаджето си ( той веган )  , после като се разделиха прояде месо и всякакви шитове отново ..какъв е извода ? Тя не е осъзнавала защо го прави , правила го е заради него , но някрая е била силно подтисната от това неосъзнаване и решила да си подслади живота - резултат на 40 години при раздялата в перфектно състояние , 2 години по късно болнава , набръчкана и надебеляла , с отоци , сенки под очите и лоша кожа и коса. Сега иска пак да се върне към стария начин на живот , но пък и е трудно да се "лиши" от сладките вкусотийки , сирена , месцето.
Та в общи линии се  оказа ,че не познавам жена , която на практика да се храни и живее здравословно.
Голям майтап , а ?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #67 -: 23-08-2010, 20:44:57 »

Поднормено, наднормено - всичко е относително и не зависи от разни таблици, индекси и прочее. Човек обикновено си усеща на какво тегло се чувства добре и гледа да си го запази. Има една теория, че човек се харесва и се чувства най-добре, когато физическото тяло изпълни силуета на енергийните тела, който бил един и същ през целия живот. Склонна съм да вярвам на това.
Едно е да имаш култура и дисциплина на хранене и да ти пука какво слагаш в устата си. Друго е да превърнеш начина си на хранене в култ и начин на живот въобще. Храненето трябва да е само допълнение към личността, нейните интереси, стремежи и разбиране на живота. Определено има и хора с психични проблеми относно храненето. Спокойно диагноза "орторексия" може да се постави и на спортисти, и бодибълдъри - при тях всичко е премерено, почасово и сигурно по цял ден се занимават с дневното си меню. Тях, обаче, по незнайни причини никой не ги е докачил още.
Познавам много хора, които дори и етикетите не четат. Според мен това показва пълна липса на интерес спрямо обкръжаващия свят и влиянието му върху нас и също може да се класифицира под някаква категория от психиатрите, стига на някой да му щукне.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #68 -: 24-08-2010, 07:05:59 »

divineflow, сещам се за нещо да те питам. Когато си била толкова зле физически, правила ли си прочистванията на дебело черво, шанка пракшалана и чернодробното?
Това е грешка №2 сред суровоядците. Започват да се хранят правилно, дори и физическата активност им е ОК, но нещо им липсва. Нервират се лесно. Имат проблеми с теглото. Наблюдавал съм такива случаи.
Дебелото черво трябва обезателно да се "изпере с накисване", т.е. клизми ;D ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #69 -: 24-08-2010, 07:29:54 »

Петко , да те попитам , ти привърженик ли си на лечебния глад ? Гладуваш ли по 20 тина дни за пречстване и детоксикация ?
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:орторексия
« Отговор #70 -: 24-08-2010, 07:34:18 »

О, хайде сега, орторексия - мигар излекуваха всички останали болести, та се загрижиха толкова за здравето на тези, които внимават какво ядат. Съгласна съм, че не бива човек да мисли само за това какво яде, но трябва да се информира за храната си и просто да бъде по-внимателен, без да изпада в крайности. Аз съм разумна и никога не съм спазвала диети например. Преди две години и половина не бях на временна диета, за да отслабна, а промених начина си на хранене. Но основната промяна стана преди девет месеца, когато преминах на предимно суровоядно хранене, и оттогава се чувствам наистина добре. Промениха се и някои мои виждания за света, в който живеем.
Човек може да промени вкусовете си, нагласите си, начина си на живот, стига да не е насила, да го иска  и промяната да стане първо в главата му, да я направи заради самия себе си, а не заради някой друг. Но човек трябва да има интерес към това, да се информира, да решава за себе и и да действа. Аз примерно всеки път леко се ужасявам, когато отида на плажа и се огледам около себе си - как е възможно толкова хора така да са се запуснали... по-лошото е, че това се отразява и на децата им. Имам чувството, че масово хората живеят насън и не искат да се събудят, защото им е по-лесно. Петко много точно го е споменал - срещаш се с Морфей и хапчето му и се събуждаш. При мен ефектът беше точно такъв.
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #71 -: 24-08-2010, 07:45:48 »

Не, Петко, не съм ги правила. Не съм и знаела за съществуването на тези процедурки, освен клизмите де, ама някак си..не ми е хрумвало, не знам защо tooth Чистила съм се с разхлабителни (чайове).  tooth
Чернодробното ще го направя есента(макар че прочетох, че не е подходящ момент, може и пролетта), ако все още имам камъни.

Томирис, и аз съм на мнението, че не зависи от таблици. По таблици и сега съм с леко поднормено, особено има една по-подробна с обиколка на китката и такива неща. Ама това хич не ми пречи, защото се чувствам добре. Дори не отчитам причината в тегло, защото разликата ми хич не е толкова голяма. Организмът ми обаче беше изтощен, това исках да кажа. Или поне така се усещах:)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #72 -: 24-08-2010, 08:49:53 »

Петко , да те попитам , ти привърженик ли си на лечебния глад ? Гладуваш ли по 20 тина дни за пречстване и детоксикация ?
Не, никога не съм гладувал, дори и ден. С този бърз метаболизъм и ниско тегло, не мисля скоро да пробвам. Иначе при по-пълни хора си мисля, че е добър вариант :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #73 -: 24-08-2010, 08:56:48 »

divineflow, има разлика между клизма с цел да се изходиш, и такава с цел да се изчистиш. Виж по-подробно за какво говоря - http://www.zemianazaem.com/archives/149 ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #74 -: 24-08-2010, 15:18:01 »

Всичко идва от храносмилателната система. Един ден запек и стомашно неразположение и главата веднага започва да те боли, както и да се нервираш.

divineflow, наистина хемоглобинът ти е нисък. Пробвала ли си да ядеш повече зеленолистни, цвекло, леща и да намалиш до минимум млечните? Едва ли се е дължало на ниското тегло, моят си е нормален (към 130), а познавам много пълни хора, които си хапват бая и въпреки всичко са с нисък хемоглобин. Организмът може да е с нормално тегло и пак да е изтощен. Тия разхлабителни чаеве ще ти повлияят още по-зле.

Аз пък не познавам човек, който да се храни наистина здравословно. В тия условия е невъзможно. И да не поемаш от храната отрови, достатъчно е да подишаш малко градски въздух и ще и "набавиш" всичко необходимо. Не е вярно това за жените, мъжете и дисциплината. Пред мен имам за примери мъжки опит за спазване на диети и режим. Вярно, издържа цялата предписана безумна програма (да, ходят на диетолог, защото на мен доверие няма) докато свали и после пак се почва с кутиите вафли и колбасите. ПОвечето хора смятат, че диетата е временно лишение, което после ти дава правото да си продължиш със старите свинщини.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #75 -: 24-08-2010, 16:38:44 »

Ами..пробвала съм, спанак например, сушени кайсии. Този хемоглобин не помня точно при какво хранене е, но преди беше още по-нисък, макар че аз тогава отказвах да ми се правят изследвания:) А с разхлабителни отдавна не се занимавам. Храносмилателната ми система сега функционира :peperudi: :Content_22:

Когато се лишава някой насилствено, защото така "трябва" резултатите ще са винаги такива. Временни, а после ще се тъпче все повече и повече.

Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #76 -: 25-08-2010, 01:20:37 »

Струва ми се, че много се задълбава в категоризациите и определенията, а някак важните неща остават на заден план.
Дано всеки намери верния за него път и следователно започне да живее в хармония със себе си и околните.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:орторексия
« Отговор #77 -: 07-09-2010, 18:30:34 »

Аз имам една позната, която няколко години спазваше почти вегански режим докато беше с гаджето си ( той веган )  , после като се разделиха прояде месо и всякакви шитове отново ..какъв е извода ?
Стига, бе - как е прояла, толкова зле мирише?! :surpris_22:
Не вярвам, човек ...
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #78 -: 07-09-2010, 18:59:59 »

Може просто "официално" да го е прояла тогава tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #79 -: 07-09-2010, 21:11:23 »

Ми не , поне не съм я усещал като сме говорили , нито е давала индикации , но след това си прояде като стой та гледай :))) хехехе .После изведнъж като видя резултата и разбра как се е прецакала :)))
Активен
 

Страницата е създадена за 0.075 секунди с 22 запитвания.