Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: орторексия  (Прочетена 35504 пъти)

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #40 -: 20-08-2010, 08:20:32 »

Ами който е казал за останалите хранителни разстройства, той и за орторексията. Медицината. Ако някой иска да я отрича цялата, това е негово право:)Но изобщо няма нищо против здравословното хранене и да толерира тъпкането. Нищо подобно..за тъпкането също си има хранително разстройство - хиперфагия. Или binge eating disorder. Иначе разбира се при всички проблемът е психически и храненето е външното проявление:) А самата им идея не е, че кой знае каква сериозна болест(макар че анорексията и булимията са си доста сериозни) а че обсебването в храненето се превръща в мания, която е най-важното нещо в живота ти. А нали знаем.."Ядем, за да живеем, а не живеем, за да ядем".
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #41 -: 20-08-2010, 08:31:57 »

Иначе съм съгласна, че хиперфагията и разните видове преяждане се подсеняват като вреда из обществото. Говори се само са най-видното последствие - наднорменото тегло и за високия холестерол. Но като много по-вредни се изтъкват останалите отклонения, просто защото толкова много хора са хиперфагици, че не им отърва да се говори за това. Много по-лесно е да се намекне "Хапвайте си, няма лошо.." Ама това не е грешка на медицината, а на медиите. И на самите хората, които не искат да се погледнат отстрани.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #42 -: 20-08-2010, 12:20:38 »

Въпроса е ,кой е казал ,че има такава болест. ???
Защото идеята май е,да се изкарат болни тези които се хранят здравословно,а плюскащите всичко което мърда и не мърда,не.
Точно това е истината за мен!

divineflow, не си ли забелязала, че медицината, медиите и фармацевтичната индустрия вече са едно цяло?!? :surpris_23: Пропагандират здраво едни и същи боклуци. Ще дам любимия си пример:
"Животът е хубав с...аналгин!"
Тази гнусна извратена и престъпна реклама, влиза в главите на малките деца и на една по-късна възраст вече им е втълпено, че аналгинът е наш приятел, а реално е силна отрова!!!
Това е абсолютно същата тактика като едновремешната пропаганда на Сталин като добър и мил човечец, работещ денонощно за благото на СССР и на целия комунистически свят!
И резултата е, че доскоро имаше хора, които му се кланяха... промити мозъци.

Сега ще попитате къде е вината на обикновените лекари? Ами да ви е попитал лекаря как се храните? Как се чувствате емоционално? Редовно ли ходите до тоалетна? НЕ! Изписват нещо и ела пак след седмица. И матрицата те завърта яко...
« Последна редакция: 20-08-2010, 12:22:46 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #43 -: 20-08-2010, 13:49:55 »

Ааа , Петко , какви са тези конспирации.. ?  Ти уж не си падаше по тези неща ?..:)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #44 -: 20-08-2010, 15:43:02 »

Е, забелязала съм естествено. Ама това си е..бизнес. Ама телевизия не гледам от много години и тази реклама не я знам. Но понякога като видя нещо на гости да кажем, наистина се изумявам... Въобще не знам как може да съществува реклама на лекарство, не ми се вписва въобще. А на лекарите за мен основния им проблем е, че не мислят, а зубрят(понеже така са ги научили) Ако малко поне се стараеха да разбират и да вникват в нещата, нямаше да е чак така. Другото е нагласата, с която повечето хора ходят на лекар. Те искат няколко успокояващи думи и бързо, макар и временно решение/средство. И получават точно това, без милите думи евентуално:) Но не всички лекари са "такива". Аз съм си тръгнава от лекар с практически съвети и без изписани лекарства, и в бг и в Германия.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #45 -: 20-08-2010, 17:56:10 »

Цитат
Ами да ви е попитал лекаря как се храните?
Питат понякога. За да ти кажат "Яж повече месо и захар за подсилване!". tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #46 -: 20-08-2010, 18:33:07 »

 Тръгвала си си без рецепта , но от частен лекар , на когото плащаш за посещението така и така :)  , divineflow. Ако отидеш по здравна каса , това не се случва , защото подъл докторчо ще остане гладен ако не изписва рецепти, на него му се плаща за поставена диагноза и за изписана рецепта.
 А докторченцата имат доста повече от един "основен" проблем :)
И как така  " не всички са такива " ?  Ами те не могат да бъдат други, нали това са учили в колежите - да лекуват с лекарства.  Ако не са "такива " и не лекуват с лекарства ,то тогава няма голям смисъл, че изобщо са с дипломи , след като методите , които ще предпишат , са същите които прилагаме и ние тук ( или поне - знаем какво да приложим , ако се наложи :)  )   Тогава те влизат в ролята на лечители. А лечители , при това истински, има достатъчно  много - на практика на тях не им трябва диплома и познания по генетика или патоанатомия , след като те лекуват целия организъм като цяло.  На "дипломираните" им признаваме само хирургията, диагностиката, травматологията -  спешните състояния като цяло.  Това им стига.   Иначе  извън спешните състояния са безпомощни  като 88 годишен старец между  две сервитьорки от коктейл бар . Дори един пърхут не могат да излекуват .
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #47 -: 20-08-2010, 18:52:03 »

Тези сфери, които си изброил като признати не са никак маловажни. Иначе никой не е казал, че трябва да се ходи на лекар и да се пият лекарства при всяко кихане. Както и да е, излишно е да се говори по тая тема, защото всеки си има убеждения и предварителна настройка, обикновено прави като отсечка и твърди като бордюр. Само за едно не си прав, точно от лекари по здравната каса съм си тръгвала без рецепта.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #48 -: 20-08-2010, 20:43:52 »

В нашия форум това не е излишно , divineflow .  Ако не ти е интересно , не вземай отношение :)  Аз и без това си ги отпускам отвреме на време някои мои мисли
, не е задължително да са във връзка с нечий пост (да кажем, че ме прихваща нещо :) )
Но то за да се изкажеш трябва да имаш и известна подготовка по въпроса за "официалната" медицина ,( а и не само за нея ) защото само с общи приказки или обща култура  не се получава  навсякъде ..
"Убеждения" може да си има всеки, но доколко е запознат наистина - това е друго нещо :)
Аа, и още нещо : признак на добро възпитание и стил  е , когато се обръщаш към някой , да му споменеш името.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #49 -: 20-08-2010, 21:03:35 »

Добре, бате Бино. Съгласна съм с всичко казано. :Content_22:
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #50 -: 21-08-2010, 06:38:19 »

Цитат
Въпроса е ,кой е казал ,че има такава болест.  ???
Защото идеята май е,да се изкарат болни тези които се хранят здравословно,а плюскащите всичко което мърда и не мърда,не.

Както е написана статията от началото на темата, звучи точно така. Но действително въпросът съвсем не стои по този начин...
Нещата наистина са доста относителни и истината (както обикновено) е някъде по средата. Кога една ситуация може да се нарече болест, всичко зависи от конкретните обстоятелства. Факторите са твърде много, но за мен може да се каже, че си имаме работа с болест (имам предвид "болест" в контекста на достатъчно сериозен психически проблем), когато нещо иначе невинно и дори положително стане твърде значимо за нас и започне да пречи на останалата част от живота ни (работа/учене, хоби, развлечения, контакти с близките и въобще, започне да ни отнема радостта от живота). Действително, ако човек е готов да не яде няколко дни, защото на мястото където се намира няма "био" продукти, или се налага да преглътне някое и друго парченце сирене към салатата или някакъв бял хляб, това говори по-скоро за вманиячаване и, оттам, известни проблеми (поне по мое мнение). От друга страна медиите действително са склонни да изопачават нещата и изтъкват вредата от едни проблеми за сметка на други. Пример - в една статия четем за "предупредителните знаци у децата", че може да се развива анорексия... и въпросните значи включват "преминаване към вегетарианство; дъвчене много бавно и старателно; нарязване на храната на малки парченца; отказ от рафинирана захар и полуготови храни"  :surpris_22:. Това няма да го коментирам - май излиза, че тук всички сме анорексици. И за вредата от хиперфагията (компулсивното преяждане) също се говори твърде малко...
Едва ли има нещо, към което човек да не може да се пристрасти и което, евентуално, да не се развие в психическо заболяване. Не трябва да се преувеличава опасността и да се плаши народът с "Торбалан", но не бива и да се подценява. Все пак, хубаво е, когато има някакъв проблем, да се говори за него открито, за да се намери евентуално решение, а не да си зариваме главите в пясъка като щраусите ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:орторексия
« Отговор #51 -: 23-08-2010, 00:26:40 »

Аз не бих казала че орторексията е болест за разлика от анорексията и булимията. Но е много тънка границата между здравословното хранене и орторексията. На няколко пъти се усещам че съм изпадала в подобно състояние но се осъзнавам лесно и без чужда намеса. Прекаленото вманиачаване и вглъбяване в това какво слагаш в устата си е супер ангажиращо за мен. Много добре се чувствам като не му мисля толкова много и подходя гъвкво към заобикалящата среда.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #52 -: 23-08-2010, 09:23:37 »

Всяка жена, която някога е имала проблем с кг е предразположена към анорексия, булимия и прекалено вманиачаване в храненето. Но по-добре "орторексия", отколкото другите две, защото не мисля че вреди в такава степен на здравето. Все пак се яде нещо. Въпросът е, че психиката се изтощава, както и околните. В един момент се оказваш сам, което се понася много тежко от по-общителни натури. Но това важи дори и да откажеш цигарите и чашата с кафе/бира в кръчмата. Все пак, мисля че на жените ни е по-лесно, защото винаги ни свързват с някакви диети.

Аз самата съм изпадала многократно в крайности. Лесно е да се осъзнаеш, че вършиш глупости. Трудното е да престанеш да ги вършиш.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #53 -: 23-08-2010, 09:25:52 »

Така , както ви чета ме изпълва чувството,че си имате някакви скрити проблеми ... аз веднъж съм решил какво не слагам в устата си и това повече не подлежи на някакво обмисляне , съмнение , коментар и въобще не влагами никаква странична мисъл при подбора на храна. Определил съм си какво мога да ям и спазвам супер стриктно менюто си. Ако получа по-нова и проверена информация , анализирам и преструктурирам. Честно казано не разбирам защо да има тънка граница между две понятия, това е като или да пушиш или  да не пушиш.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #54 -: 23-08-2010, 09:55:47 »

И аз съм на мнението на Титан ;D

Тук при тези понятия(орторексия, анорексия, булимия) има нещо, което ги различава. Обаче лекарите се опитват да ги сложат под един общ знаменател - знаменателя на болестите. Оттук и произтича тънката манипулацийка, която се оказва успешна, съдейки по коментарите ви във форума.
Анорексията и булимията са психически разстройства, които се лекуват от психиатри и диетолози(понякога). С две думи, това са болести, които увреждат вътрешните органи и системи на организма, и дори в някои случаи водят до смърт.
Орторексията, обаче, не е болест. Защо? Защото резултатът от нея е много добро здраве. Лекарите казват, че не трябвало много да ти пука какво слагаш в устата си :surpris_22: По тая логика да не ни пука и с кой си лягаме, с кой какви взаимоотношения градим и т.н. Пряко медиците ни казват: "Абе да не ви пука толкова, нали ние сме насреща. Ше ви управим!" tooth tooth tooth
Този нескрит апел да бъдем наивни и глупави, мен ме обижда :(
« Последна редакция: 23-08-2010, 09:58:54 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #55 -: 23-08-2010, 10:02:57 »

Точно така , Петко. Интересното е , че на лекарите също не им пука как живеят обаче :)    ( айде да не са всички , но 97%) 
Изводът е  , че щом ни съветват да сме като тях, самите те са "наивни и глупави" 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:орторексия
« Отговор #56 -: 23-08-2010, 14:27:46 »

Титан нямам си никакви скрити проблеми! И аз нали същото написах че орторексията според мен не е болест а по скоро някакво временно вманиачаване което при някои продължава п-кратко а при други по-дълго. Като написах че вече не му мисля толкова много имах предвид точно това вманиачаване. Аз пак си внимавам какво хапвам но не изпитвам угризения ако примерно изям нещо не толкова полезно и здравословно понякога. И че в момента не мога да се храня така разнообразно както зимата. Просто такъв ми е периода.
И пак ще напиша че според мен е тънка границта между полезното здравословно хранене и манията по здравословно хранене т.е орторексията. Но орторексията в никакъв случай не е болест.
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #57 -: 23-08-2010, 16:05:30 »

Аз съм напълно съгласна с Томирис и desi82. 

А спорът дали е болест или не е съществува не само тук. Тя си е въведена като понятие, но съвсем не е призната официално. Но Петко, когато се говори за орторексия като заболяване или изобщо като се говори за нея има физически последствия върху здравето(негативни) - подномерно тегло, отслабване на имунната система, аменорея. Последствията са същите като при анорексията, но в доста по-малка степен, както и.. се появяват по-бавно и неусетно. Защото при орторексията липсите са качествени , а при анорексията качествени, но и най-вече количествени. Но това всички го знаем:) А самите психически подследствия според мен също не са маловажни. Но според мен основната функция на въвеждането на тази орторексия е предупреждението, че тя може да е маска за друго хранително разстройство. Или пък в последствие да прерасне в такова. И това наистина е възможно. Хора, които претендират пред всички и пред себе си също, че се хранят така, защото е здравословно, а всъщност се хранят така, за да са слаби. Може да са малък процент от всички, които се интересуват от здравословно хранене, но ги има.

Не знам къде ги намирате тия лекари, които дават такива съвети. Ама както и да е:) Аз нямам голям опит с лекари, вероятно не съм добре запозната. Само че тези определения "наивни и глупави" не са много общовалидни. Има много хора, които хич не са наивни и глупави, но просто не им харесва идеята за здравословно хранене и начин на живот. Имат си друга философия и имат правото на нея. Това не значи, че са глупави, просто съзнателно избират друго.
А за мен здравето се гради основно на спокойствието и мислите и чак тогава на храна, алкохол, цигари, местоживеене. Изключвам случаите на явни злоупотреби. Ако даден начин на хранене ти създава спокойствие и позитивно мислене, то най-вероятно ще е много полезен за теб. Има обаче хора, които глад, диети и режими ги изнервят много. За тях не е чак толкова добра идея.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #58 -: 23-08-2010, 16:32:54 »

Лежи ти ня тая кълка ...
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:орторексия
« Отговор #59 -: 23-08-2010, 17:45:54 »

Има обаче хора, които глад, диети и режими ги изнервят много. За тях не е чак толкова добра идея.
divineflow, извини ме, но явно не си схванала същината на нещата. Да не мислиш, че преди на мен са ми харесвали режимите и спазването на някакви норми. Да не мислиш, че не съм бил истински пристрастен към шоколад, сладки, вафли и тестени :surpris_23: Всички сме от матрицата и сме й били подвластни ;D
Работата е там, че тя(Матрицата) те учи още след като се родиш, да й робуваш. Ставаш роб на боклучавата храна, на агресията, на невежеството, което ни заобикаля.
Кафе, цигари, тестени, шоколад - ставаме зависими от тях до степен, че да ни влияят цялостно на настроението, на постъпките ни, в личния ни живот... всъщност навсякъде.
Още с раждането те инжектират с такива лайна(ваксините), които да гарантират, че ще боледуваш за в бъдеще. А храната и мисловните модели, на които ни учат, ускоряват процесите на зависимост у индивида. Зависими ставаме от лекари, лекарства, модни течения. Точат ни банковите сметки като ни карат сами да поискаме това - т.е. да ни харесва, че сме зависими. Това е играта. Много е проста.
Годините минават, но когато се събудиш, усещаш как те прецаква системата. Срещаш се с Морфей, гълташ червеното хапче и виждаш с очите си как добрите не били чак толкоз добри tooth
« Последна редакция: 23-08-2010, 17:49:57 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.126 секунди с 22 запитвания.