Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: орторексия  (Прочетена 35529 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
орторексия
« -: 01-05-2010, 08:55:09 »

Орторексията е психично разстройство, свързано с манията да се яде само природосъобразна и здравословна храна. По принцип стремежът към здравословно хранене е естествен и нормален. Но маниакалното пристрастяване към това го превръща в болест, която съществува сравнително отскоро в развитите урбанизирани държави и все още не е добре идентифицирана. Мания за диетично хранене, свръхкулт към собственото тяло, страх от изкуствени и генномодифицирани храни са основните симптоми на орторексията. Тя се проявява в натрапчиво чувство за вина, че се консумират нездравословни храни; изключителен интерес към съставките на консумираната храна; неприемане и отказ от общоприети храни, характерни за съответната култура; маниакално приготвяне на храната по определени правила. Често орторексиците се различават от анорексиците само по количеството на приеманата храна.

Други важни симптоми за диагностициране на орторексията са: патологичен стремеж към натурални, растителни храни без консерванти, оцветители, мазнини; отказ от употребата на червени меса; нарязването на храната преди  консумация по "специален" начин; употреба само на дървени или керамични съдове; използване на скъпи хранителни продукти с "гарантиран" екологичен произход; отказ от посещение на ресторанти, където се предлагат нездравословни храни; силно чувство за вина от "греха" на чревоугодничеството; изследване и изучаване на храните по отношение на химичния им състав и калоричността; стриктно и неотменно спазване на хранителен режим; поява на тежка депресия.

Орторексията може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Липсата на мазнини в организма затруднява усвояването на мастноразтворимите витамини А, Д, Е и К; намаляване на нивото на желязо в кръвта и поява на анемия; намаляване на жизнената активност; сърдечно-съдови и неврологични проблеми, психични разстройства.

Терапията на орторексията е труден и продължителен процес. Успехът зависи най-вече от това, страдащият да осъзнае своята маниакалност за правилно хранене и свързаните с нея последици за здравето и живота му. Обикновено разрушаването на придобитите от орторексиците навици, промяната на отношението им към храната, изискват силна мотивация, огромна подкрепа от близките и продължително време.


.........................................

Какво ще кажете по въпроса.... и какво е вашето оправдание ?  :essen:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #1 -: 01-05-2010, 09:09:46 »

Аз ще кажа, че никога не съм била вманиячена - нито във веганизма, нито в суровоядството, напротив  :). Както писах и в дневника си вчера, намирам за много по-важна нагласата, мисълта, с която консумираме даден продукт. И помия да е, ако е изядена с положителна нагласа (доколкото е възможно, бидейки помия де  tooth), не само няма да навреди, но може и да помогне; ако пък е даже със сто сертификата "био"-мио, мисълта "Това защо го изядох, не трябваше да го ям!" е пагубна.
Иначе в статията има и доста неточности и неверни неща - примерно, не отричаме мазнините, напротив; за калоричност никой не пищи и рядко изобщо се споменава (за това си има други заболявания); а за отказа от "червените меса" - описан така, все едно е нещо крайно неправилно и опасно за живота  tooth - мисля, че е излишно да коментирам  :Content_4 - emotloader:.
Купища такива статии съм изчела в нета - коя точна
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #2 -: 01-05-2010, 09:12:03 »

... коя не съвсем. Със смисъла като цяло обаче съм напълно съгласна. Хора, не ставайте фанатици на тема здравословно хранене  :Content_22:. Важна е радостта от живота, не толкова средствата; затова наистина трябва да внимаваме как живеем, но да не се вторачваме само в това и да не правим голяма трагедия, ако изядем две лъжички готвено, или филия хляб, например  :love_028: :).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:орторексия
« Отговор #3 -: 01-05-2010, 10:03:57 »

... по това, което пише повечето тук трябва да сме болни  ;D ... а защо трябва да се оправдавам не разбрах, чувствам се щастлива  от както съм на суровоядство, изпълнена съм с много сили за живот, дори тежките моменти в живота приемам и преживявам много леко  :peperudi: :peperudi: :peperudi:
« Последна редакция: 01-05-2010, 10:07:08 от Даниела »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #4 -: 01-05-2010, 15:55:15 »

И аз не разбрах защо трябва да се оправдавам.  :Content_4 - emotloader:
Няма във форума орторексици, Черен гарван. Нещо си се объркал май.  ;)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #5 -: 01-05-2010, 17:53:41 »

Прибави към нея и анорексия нервоза, булимия, параноя, маниакална депресия и ето ти я Томирис в целия й блясък ;)
Обличаш се не по модата, мислиш не само за кафенета, дискотеки, мъже/жени, коли, пари, не ядеш дюнери и веднага ти се лепва някоя диагноза. В интересно общество живеем.
Щом някой ме смята за болна, нека съм болна. Няма смисъл да се оправдавам и да доказвам противното.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:орторексия
« Отговор #6 -: 01-05-2010, 18:00:18 »


Обличаш се не по модата, мислиш не само за кафенета, дискотеки, мъже/жени, коли, пари, не ядеш дюнери ...

И не следиш "Биг Брадър Дебили" и вестник Шок  tooth.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #7 -: 01-05-2010, 18:24:45 »

Още не съм завършил психологията си.... ама само да завърша и всичките ще ви вкарам в лудницата :police: затова викам да се оправдаете нещо докато е време  :bleh

Томирис, как си жива още ти  :surpris_22:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #8 -: 01-05-2010, 18:33:00 »

ама само да завърша и всичките ще ви вкарам в лудницата :police:
Мечтай си.  :Content_4 - emotloader:
Нали знаеш поговорката за един дето копаел нещо другиму и сам паднал там.  ;)
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #9 -: 01-05-2010, 18:39:27 »

ама само да завърша и всичките ще ви вкарам в лудницата :police:
Мечтай си.  :Content_4 - emotloader:
Нали знаеш поговорката за един дето копаел нещо другиму и сам паднал там.  ;)
Минала ми покрай ушите без нищо да чуя..  :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #10 -: 01-05-2010, 18:42:58 »

Ами тогава внимавай да не се сбъскаш в живота с нея.  :D
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #11 -: 01-05-2010, 18:43:06 »

Трябваше психиатрия да учиш за да вкарваш в лудниците. Но 5 години обща медицина преди това не е толкова весело ;)
Цитат
Томирис, как си жива още ти
Напук, гардже, напук. Ей така да дразня околните tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #12 -: 01-05-2010, 19:01:01 »

Трябваше психиатрия да учиш за да вкарваш в лудниците. Но 5 години обща медицина преди това не е толкова весело ;)
Цитат
Томирис, как си жива още ти
Напук, гардже, напук. Ей така да дразня околните tooth
Да, ами то сега покрай психологията взе и с психиатрия да ми се занимава.... нещо взе да ми се занимава с лудите напоследък. Пък и то се оказа, че явно всеки има някакви психични проблеми в главата си и покрай нея, даже и аз... оказа се, че съм психопат... ама не само аз, май доста хора има такива. Ако психологията приема за нормално нещо, което е нормално според масата ..или пък златната среда, то на психологията нещо не й е както трябва. На мен ми се стори, че някои неща са твърде нормални, за да се изкарват като ненормални и така... нещата ми изглеждат повече като особеност на характера, отколкото нещо друго... ама то какво ли разбирам пък аз  :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #13 -: 01-05-2010, 19:03:08 »

ама то какво ли разбирам пък аз  :bleh
Сам го каза.
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #14 -: 01-05-2010, 19:06:54 »

ама то какво ли разбирам пък аз  :bleh
Сам го каза.
Да, ама се изплезих.... значи ги разбирам работите, само ти си мислиш, че не ги разбирам  :thankyou:

Освен ако не се аргументираш за кое протестираш сега и твърдиш, че сам съм бил казал... кое не разбирам а, признай си  :surpris_23:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #15 -: 01-05-2010, 19:08:10 »

Аз пък имам подозрения, че черен гарван има раздвояване, та дори разтрояване на личността. Или поне на интернет тялото;)
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #16 -: 01-05-2010, 19:10:21 »

Аз пък имам подозрения, че черен гарван има раздвояване, та дори разтрояване на личността. Или поне на интернет тялото;)
Откъде си ги измисли тия подозрения, кажи си да видим като много знаеш :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:орторексия
« Отговор #17 -: 01-05-2010, 19:13:40 »

И какво разбираш и разбра, мили ми Гарванчо?  :bleh
Нищо не се разбира от писанията ти. Ако някой разбира, да свирка.  :bleh
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #18 -: 01-05-2010, 19:15:46 »

Аз пък имам подозрения, че черен гарван има раздвояване, та дори разтрояване на личността. Или поне на интернет тялото;)
Откъде си ги измисли тия подозрения, кажи си да видим като много знаеш :bleh
Малко или много - всеки случай никой и никога не знае достатъчно.
Хайде, със здраве. Има по-плодотворни действия от драскането без четене и без пренос на полезна информация.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #19 -: 01-05-2010, 19:21:21 »

И какво разбираш и разбра, мили ми Гарванчо?  :bleh
Нищо не се разбира от писанията ти. Ако някой разбира, да свирка.  :bleh
Не съм казал, че е лесно да се разбере гениалната ми мисъл. Просто човек трябва да вложи цялата си енергия и пак не се знае дали ще успее. Да си гений не е лесно, обикновено оставаш неразбран... :)
Но все пак вярвам, че някой ще успее да проникне зад всичко и да намери скрития смисъл, всичко в думите ми е закодирано :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"
 

Страницата е създадена за 0.067 секунди с 23 запитвания.