Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: орторексия  (Прочетена 35516 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #20 -: 01-05-2010, 19:25:40 »

Малко или много - всеки случай никой и никога не знае достатъчно.
Хайде, със здраве. Има по-плодотворни действия от драскането без четене и без пренос на полезна информация.
Не твърдя, че знам достатъчно... твърдя, че знам всичко, ала другите и това не знаят ;)
Това, което се върти в главата ти, не се върти и в моята. Каквото е полезно за теб, не значи, че е полезно и за мен. И каквото не е полезно за теб, не значи, че не е полезно за някой друг. Нещата невинаги са такива каквито изглеждат, но виждам, че се дразниш нещо и затова ще се опитвам да не те занимавам много, за да не отключа нещо по-лошо в теб  :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #21 -: 01-05-2010, 19:44:40 »

Имам много голям "стаж" из всевъзможни форуми (не че е нещо, с което се гордея). Каквито и да са насоките на форума, от която и държава да е има огромни прилики що се отнася до типовете потребители. Много добре разбирам защо пишеш и какво искаш да кажеш/постигнеш, но просто си губиш времето. Прав си за някои неща (поне според моите разбирания), но има ли смисъл от цялото това нещо? Тия форуми са най-вече за обмен на рецепти, информация за продукти, новости и т.н. за хората, които се интересуват от даден начин на хранене. Това че някои се вманиачават на тема готвене, прочистване, купуване на екзотични добавки и прочее е естествено, но не виждам как наличието на подобни потребители би навредило/подразнило по някакъв начин един уравновесен и умерен човек. Аз лично съм на мнение, че това което минава през храносмилателната ни система е важно, но не и същесъствено и в никакъв случай не бива да се издига в култ. Често пъти съм била свидетел на откровено чревоугодничество в уж духовни среди, факт отвращаващ много. Да не говорим за прекаленото натякване понякога на клизми и прочиствания, все неприятни за обсъждане и четене много лични процедури, поне за човек като мен. Как действам? Просто си затварям очите и извличам това, което ми е нужно, без да се впускам в "Кой крив - кой прав" спорове. Пубертетът мина и замина (надявам се), няма смисъл от разни себеутвърждавания ала "Да, ама аз написах последното мнение!".
Дали се дразня? Ни най-малко.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #22 -: 01-05-2010, 20:13:47 »

Имам много голям "стаж" из всевъзможни форуми (не че е нещо, с което се гордея). Каквито и да са насоките на форума, от която и държава да е има огромни прилики що се отнася до типовете потребители. Много добре разбирам защо пишеш и какво искаш да кажеш/постигнеш, но просто си губиш времето. Прав си за някои неща (поне според моите разбирания), но има ли смисъл от цялото това нещо? Тия форуми са най-вече за обмен на рецепти, информация за продукти, новости и т.н. за хората, които се интересуват от даден начин на хранене. Това че някои се вманиачават на тема готвене, прочистване, купуване на екзотични добавки и прочее е естествено, но не виждам как наличието на подобни потребители би навредило/подразнило по някакъв начин един уравновесен и умерен човек. Аз лично съм на мнение, че това което минава през храносмилателната ни система е важно, но не и същесъствено и в никакъв случай не бива да се издига в култ. Често пъти съм била свидетел на откровено чревоугодничество в уж духовни среди, факт отвращаващ много. Да не говорим за прекаленото натякване понякога на клизми и прочиствания, все неприятни за обсъждане и четене много лични процедури, поне за човек като мен. Как действам? Просто си затварям очите и извличам това, което ми е нужно, без да се впускам в "Кой крив - кой прав" спорове. Пубертетът мина и замина (надявам се), няма смисъл от разни себеутвърждавания ала "Да, ама аз написах последното мнение!".
Дали се дразня? Ни най-малко.
Много ги разбираш работите, няма що. Като са обмен на рецепти, що пише името на подфорума "психология и философия" ? И кой те кара да влизаш тук да четеш какви глупости пиша, след като не те интересува това... ами разни подчасти на форума ? И дори и да прочетеш какви глупости пиша, що ми пишеш да се ядосваш само... или каквото там правиш, че вече съвсем не ми става ясно :)
Първо, реших да пусна темата информативно... за този вид болест къде се описва. Също ми беше интересно дали потребителите смятат, че им има нещо и наистина са болни да речем. Също се чудех, дали това, че го описват като болест някъде си... трябва да означава непремено, че наистина е болест това. Щото на мен ми се вижда странно примерно как може да е болест това да искаш да се храниш здравословно?! Или пък какво лошо има да се интересуваш каква е храната ти?! Може би е някакъв вид болестен симптом да се страхуваш вече и да изпадаш в паника ако трябва да изядеш някаква храна дето не ти се струва здравословна. Ама като цяло странно ми се вижда такова описанието на болестта... особено като се има предвид как всичко е наблъскано с химии и работи и то нищо не е ясно вече. Пък и Мер и Радулка доказват, че може да се живее и само с треви. И се зачудих дали няма някаква конспирация в това да се използват такива неща като аргументи за болестно състояние. В смисъл дали някой не си е платил, за да се говори, че трябва да тъпчеш месо задължително и такива работи. Беше ми интересно какво ще речат другите, но все се захващате за не знам какви работи.. както и да е :)
Във всеки случай не искам да изкарам никой не знам си що си.. орторексик, болен или каквото е там... ако някой така си е помислил - извинявам се.
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #23 -: 01-05-2010, 20:31:45 »

Аз лично съм се замисляла върху този въпрос неведнъж. Болест или не, всичко зависи от гледната точка. Всеки си има някакви странности, но моята философия е следната - ако не вредиш/влияеш физически/психически на околните, значи не си опасно болен . Ако си вредиш на себе си (говоря за разрушаване на организма), имаш личен проблем, но твое си е тялото, както и решението какво ще правиш с него. Универсален хранителен режим няма, не трябва да вярваме сляпо на това какво се пише, а да пробваме и да разберем кое е оптималното за нас. Някои може и да я карат само на треви, други на дробчета, трети на слънчева енергия. Винаги ще се намери кой да изкарва пари от пропаганда за всеобщата полезност/вредност на всеки режим. В това море от информация лесно можеш да удавиш и то на плиткото като най-големия малоумник.
Всеки е донякъде "луд", въпросът е да свикнем с това и да се заразяваме с чуждата лудост. Нашата собствена си е напълно достатъчна. tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:орторексия
« Отговор #24 -: 03-05-2010, 11:43:22 »

Черен Гарван, наложи ми се да стана такова злоядо човече, защото държавата не осъществява необходимия контрол върху хранителните продукти и съответно последната дума е моята. Не виждам друг начин да съм здрав.

А когато човек започне да си задава за някой от околните въпроси от сорта "тоя знае ли защо е жив" тялото му отговаря с диабет...
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:орторексия
« Отговор #25 -: 03-05-2010, 12:08:29 »

 :kisss:Ааааааааааа, тука имало игра ...на бъзик, бъзик, маймунке...кой спечели...да не би аз да съм последната маймуна на клона ???Що ядем, що не ядем...ами , че всеки си яде каквото си избере- никой не е отишъл да пъха в устата на някого нещо дето не му се яде!!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:орторексия
« Отговор #26 -: 03-05-2010, 12:53:48 »

Всички са луди,но на някои им личи- нали така :)))
На всяко нещо-етикетче! ааах, този мозък човешки!
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #27 -: 03-05-2010, 14:10:35 »

Черен Гарван, наложи ми се да стана такова злоядо човече, защото държавата не осъществява необходимия контрол върху хранителните продукти и съответно последната дума е моята. Не виждам друг начин да съм здрав.

А когато човек започне да си задава за някой от околните въпроси от сорта "тоя знае ли защо е жив" тялото му отговаря с диабет...
Да, така е.... то и аз ако бях здрав, сигурно нямаше да попадна сега тук. Ама човек, който не е запознат добре с материята, му се струва ...че това са глупости да речем суровоядството, сигурно и аз така съм си мислел по някое време, но сега съм зарибен и се опитвам да си променя нагласата и разбиранията, за да почна да се храня и аз по-правилно. А за прочистващи процедури и разни подобни никога не съм си помислял май, докато сега и за тях съм зарибен, ама нещо ме плашат малко, че и за тях се налага да се настройвам, ама сигурно ще пробвам нещо скоро :whistling2 - emotloader:

Това за диабета не ми стана много ясно :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:орторексия
« Отговор #28 -: 03-05-2010, 16:45:25 »

Това за диабета не ми стана много ясно :)
Базира се на мои лични наблюдения
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:орторексия
« Отговор #29 -: 03-05-2010, 21:21:22 »

Това за диабета не ми стана много ясно :)
Базира се на мои лични наблюдения
Имах предвид, че не ми стана ясно какво искаш точно да кажеш с изречението си като цяло... имаш предвид, че мисълта начина ти на мислене влияе на нещо си ли.... понеже ти го каза това и реших, че най-добре ще можеш да ми разтълкуваш думите си, така че да разбера за какво ми говориш  :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:орторексия
« Отговор #30 -: 04-05-2010, 17:30:50 »

Начинът на мислене и начина по който преживяваме нещата могат да създадат карма, която обикновено се коригира със заболяване. В конкретния случай с диабета - като ти изпратят такова заболяване се предполага, че няма да се занимаваш с "проблемите" на другия, а ще обърнеш внимание на себе си.
Затова повечето източни философии учат, че трябва да се научим да контролираме мислите си - всяка от тях ще се прояви все някога.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:орторексия
« Отговор #31 -: 05-05-2010, 11:59:24 »

Мдаа, като бях на ски два пъти тенденциозно си мислех "сега само да не падна" и това бяха двата пъти, когато наистина паднах. Добре че не съм се разболяла от рак, щото като по-малка си мислех, че от това ще се разболея  tooth Може би има  все някакъв механизъм контролиращ идиотизма на мислите ни..дали?..
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:орторексия
« Отговор #32 -: 05-05-2010, 13:31:40 »

Чрез емоциите можем да контролираме мислите,а емоциите,чрез мускулният корсет! ;)
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:орторексия
« Отговор #33 -: 22-05-2010, 19:59:28 »

Ако това е болест, искам да плъзне епидемия от нея  tooth
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #34 -: 19-08-2010, 20:47:01 »

Ще си позволя да напиша нещо тук, защото темата ми е някак..лична  tooth
Първо..аз също многократно съм се дразнила на повечето хора в бг, че не виждат по-далеко от носа си. Ако правиш нещо "нетипично", не ядеш дюнери и си нещо бъгнат. Това е първоначалната настройка. Не дай си боже да кажеш, че не ядеш животински продукти жив са те оплакали... Мене с такова искрено съжаление са ме гледали, че не мога да го опиша, все едно не просто съм болна, ами..чудо е, че съм още жива. Както и да е, това са предразсъдици и.. не трябват много усилия да ги отминаваш и да подхождаш с чувство за хумор:)

Друго, което ми прави впечатление..(то си е типично за много форуми, и аз имам що годе опит..) е, че някой като постне нещо по..как да го кажа, изненадващо или малко обсъждано и особено съдържащо лек явен(или скрит) елемент на критика, много хора го приемат като такава и то насочена спрямо тях. А при всички положения не му е била това целта.

Орторексията дали е болест или не е...много зависи. За всички хранителни разстройства важи едно нещо..че болният, когато е наистина навътре в болестта, не се възприема за болен. Напротив, той е напълно убеден колко е прав и полезен за себе си. Това съвсем не значи, че ако някой външен го прецени за болен, значи че е. Съвсем не... Болестите си имат симптоми и..така се диагностицират. Ако някой има всички или повечето симптоми, то най-вероятно е болен. Опастността, която крие точно тази болест според мен е точно отдалечаването от първоначалната цел. Вманиачаване в храненето, отделяне прекалено много време за това, стрес, когато нещо..не се вписва в плановете и т н. И ако това е за сметка на реален живот, срещи с хора, положителни емоции..това не е градивно и може да има отрицателни ефекти въпреки първоначалната идея за здравословно хранене и начин на живот. Другият риск е от преминаване към анорексия, но според мен тук вътрешните конфликти и терзания са на много различно ниво. И така исках просто да кажа, че не е лошо да има такава тема като предупреждение. Не че някой от форума е болен, но не се знае кой и с какъв акъл чете. Дали може да бъде така подбирателен спрямо собствените си възприятия или приема всичко за чиста монета. Не че някой носи отговорност за това, просто е добре да има един малък удивителен някъде:)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:орторексия
« Отговор #35 -: 19-08-2010, 21:27:24 »

Защо накратко не напишеш, в едно изречение , какво искаш да ни кажеш,че нещо не схванах посоката на мисълта ти?
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:орторексия
« Отговор #36 -: 19-08-2010, 21:50:19 »

Така ли? :) Ако можех в едно изречение да го кажа, нямаше да пиша толкова много:)
Ама посоката на мисълта ми е, че възприемайки плюсовете и минусите(да кажем рисковете) на дадено нещо, човек го вижда цялостно. Може да погледне обективно и по този начин да извлича максималното положително за себе си. Всяка малка частичка има заряд, +, - или 0. Атомът като цяло е неутрален.  :love_028:

Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:орторексия
« Отговор #37 -: 20-08-2010, 00:00:10 »

Титанич ,  способността човек да успее да вложи максимум информация в минимум  пространство е  дарба, приятелю. Точно както умението да се рисува , да се пее, да се става рано ..и т.н.
 Малцина я притежават (за съжаление )  .  А с учене това не се придобива.
Научно погледнато , дамите са по-склонни към многословие , вероятно защото са по-емоционални  и искат да предадат всичката емоция на нас, скромните естети .
 А и вероятно защото се опитват да вникнат в материята по-философски ...
 " Когато на въпроса ти отговаря философ, спираш да разбираш въпроса си " :)
  Аз постоянно правя забележки на майка ми по този повод, нищо ,че тя е учен човек -доцент и постоянно се самодообразова. Използва поне 10 пъти повече думи за да каже нещо , от колкото е необходимо. Малее, как се изнервям..ама какво да я правя ? Както казал О.Уайлд : " Моля , не стреляйте по пианиста .Той прави каквото може " :)
На времето като млад данъчен инспектор при засукани казуси ходех при един от експертите в службата - да ми ги разяснява. Човекът е хем данъчен експерт, хем юрист. Винаги знаеше правилният отговор, но ей Богу , аз никога не разбирах  как се е стигнало до него.. Все пак на мен не ми трябва отговорът на задачата , а алгоритъмът за нейното решаване. ( За да мога да си я решавам сам за в бъдеще) Просто не умееше да обяснява . ( Точно както и Рьонтген - нищо не се е разбирало от лекциите му , но все пак човекът е открил Рентгеновите лъчи . )
  Не можеш да му се смееш , все едно да се смееш на някой ,че има къс врат или триъгълни уши.  И аз спрях да ходя при него . Намерих един друг от експертите , дето го разбирах от половин дума. (На всичко отгоре той се и усмихваше )
 
Но така или иначе , е добре да се работи в тази посока ,защото има ситуации, в които имаш съвсем малко време да си изкажеш мисълта и  успееш ли , печелиш точки . (например разгорещен спор , при който те изчакват да кажеш само три думи , след което думата взема някой друг и ако не звучиш убедително , язък ти за доводите... :)  ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:орторексия
« Отговор #38 -: 20-08-2010, 07:30:55 »

Въпроса е ,кой е казал ,че има такава болест. ???
Защото идеята май е,да се изкарат болни тези които се хранят здравословно,а плюскащите всичко което мърда и не мърда,не.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:орторексия
« Отговор #39 -: 20-08-2010, 07:41:48 »

Въпроса е ,кой е казал ,че има такава болест. ???
А, де? Хранителни разтройства - бол. Въпросът е, че повечето от тях са съпроводени от други психични проблеми, например анорексията и булимията.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.107 секунди с 21 запитвания.