Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Theodora  (Прочетена 66098 пъти)

feia

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #180 -: 10-01-2013, 17:28:56 »

Определено праната е много при мен-ставам в 5,30 сутрин,а до 22,30 си лягам :blehИмам 2 кучета,които определят режима ми :Content_4 - emotloader:
Активен

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #181 -: 13-01-2013, 13:15:02 »

Ако имаше дневник, щях да те питам и в колко ставаш - рано има енергия във въздуха - прана, която в определен смисъл е по хранителна от физическата храна. Важен е и съня преди 12. Тогава етерното тяло най-интензивно възстановява физическото.

Може ли насока къде мога да прочета повече за това? А пък ако ти се обяснява - също няма да откажа. :)

И аз имах същия въпрос и чаках за насока от Rima къде да прочета повече за това като теб. Днес четох от книгата Правилно Хранене на Малахов и май срещнах нещо като отговор. Малахов обеснява, че според Аюрведа, денонощието се дели на 3 периода по 4 часа: Капха (покой) от около 6 до 10 часа, Пита (енергийна активност) от около 10 до 14 часа и Вата (Двигателна активност) от 14 до 18 часа и после пак се повтарят. Определят се от слънчевата активност. И от това следвало че трябва да се става в периода Вата за да сме активни цял ден, тоест преди 6 часа местно време. А ако ставаме през Капха, сте бъдем инертни през деня.

Аз май винаги ставам през Капха и си мисля че съм активен, но знам ли... :surpris_23: Сега смятам някои път да пробвам да стана преди 6 и сте следя как ще ми се отрази на тренировката през този ден. То най-вероятно само с едно ранно ставане няма да стане нещо особено а си иска постоянство ама аз да опитам :)

На мен това ми е първия сблъсък с Аюрведа, преди само бях чувал за нея. На този форум има по-знаещи по въпроса, ще е хубаво и те да се изкажат. Например аз за първи път чух за Вата и Пита от този форум преди няколко месеца и доколкото разбрах са типове хора. Сега разбрах че и денонощието се дели така.
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Кюна

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149
    • на кръстоПът
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #182 -: 14-01-2013, 10:19:33 »

salvaje, благодаря за инфото! :flowers2:
Активен
“...можеш да промениш живота си буквално за секунди, като вземеш единственото решение никога да не се връщаш към начина, по който си живял, каквото и да ти струва това.”
~Робин Шарма~

Jackie

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #183 -: 05-03-2013, 14:31:44 »

Да и аз зимата пия спирулина...няма ги дивите треви сега и...не знам защо, но това ми е най-присърце.

Тита, изброй някои диви треви, които ползваш най-често и откъде си ги набавяш? когато позволява сезонът, разбира се :)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #184 -: 05-03-2013, 23:52:52 »

Ами любимите ми са бяла куча лобода, слез, мента, живовляк, глухарче, тученица,коприва...понякога амарант(щир), но не винаги мога да му се настроя на вкуса...но сега зимата съм на водорасли, какво да се прави... Иначе си ги бера от дворове, училища и тн и после ги кисна в кислородна вода, за обезпаразитяване и дезинфекция.
Активен
Psychonaut

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #185 -: 06-05-2013, 13:05:37 »

Oт доста време не съм писала какво става с мен, може би защото и аз не знаех. Колкото и да не ми харесва, трябва да призная, че егото ми ме беше превзело тотално. Няма такава нинджа - ти го дебнеш от всички страни, а то се лепнало за гърба ти...За новите във форума - от повече от година спазвам 80/10/10 режима, а вече 3-та година съм суровоядка(от тази зима проядох и картофи+някоя друга печена чушка).

Та, ето я и моята драма.

 8/1/1 работи . Даде ми възможност да спортувам всеки ден по минимум 2 часа, да съм свежарка през деня...абе супер си е. Който е запознат с режима знае, че те препоръчват по над 3000 калории от въглехидрати, т.е. плодове главно + паста/картофи и подобни. В началото не ми беше никакъв проблем да ям по много - стигала съм 36 банана за 1 ден. С времето обаче загубих отношението си към храната. Особено последните 1-2 месеца се тъпчех, само защото ме беше страх, че няма да имам сили за тренировка. Преди 2-3 години мислех, че съм преборила проблема с отношението към храната(практикувах емоционално хранене)...но не е истина колко съм се залъгвала. Това тъпчене, без отношение, е сред най-страшните неща, които човек може да си причини, било то и с най-полезната храна...

Сега за Великден се прибрах да се видя с нашите, понеже така или иначе ги виждам 2 пъти в годината и не ми пукаше, че на чиния разстояние от мен ще се яде агне. Всички ме гледаха учудващо с уважение, никой не ми казваше какво да ям...всявах респект един вид. Това доста се понрави на егото ми. Те далеч не са без здравословни проблеми, а аз явно изглеждах здрава...да не говорим, че само се хвалех с релеф и спортни постижения.

Баща ми обаче, е човек, който винаги ще намери кусури...и съм безкрайно благодарна, че го имам в живота си  tooth. Думите му още са ми в главата - "Нищо женско не е останало в теб...станала си една такава..." "Такава/ова" е дума, която той доста непестеливо използва, дали поради беден речник или друго...но беше достатъчна, за да определи това, което от месеци усещах, че не е наред.

И наистина...като се погледнах в огледалото, за първи път видях че чисто женското ми излъчване просто го няма. Никога не съм харесвала кифли, не съм и била...но това вече отива към другата крайност. Говоря за веганство, за състрадание, за разбиране, а не си давам сметка, че самата аз се превръщам в нещо супер надуто, вманиачено и грубо. Все пак мисля, че се хванах на време де...мисловния модел още не се е имплементирал чак толкова на телесно ниво, въпреки, че откровено вече не си виждам "кривите" и то не щото имам корем...а цикълът ми отново стана изключително нередовен.

С поредните си "нови очи" виждам подобна надутост и във Freelee, Durianrider и още доста от 8/1/1 проповедниците. Те са други хора, действа им по-различен начин...но за себе си знам, че явно не е добре. Лошо няма...когато усетиш добро, разпространи го...но степента, в която започне да храни егото, е тази която ти казва да се осъзнаеш...

И къде съм сега...? Ами отново в началото, на втори соков ден. Реших да се върна към основите на гладуването и аюрведа. Бях решила, че съм пита, понеже това доста пасваше на разпаленото ми его и един вид си слагах поредния етикет... И до голяма степен съм пита де, но малко повече излиза, че съм вата. Ето защо прецених, че няма да се хвърлям с омраза и агресия към тялото си(гладуването на вода определено е мъчение за мен, за сухо и дума не може да става...) и ще си почина на сокове, като възнамерявам да продължа с умерен спорт(от всеки ден на 3-4 пъти седмичнно  :Content_4 - emotloader:) и естествето не искам на работа да си мислят, че ще припадна всеки момент. След това ще се опитам да си върна загубената връзка с храната, с далеч по скромни количества, като запазя пропорцията 8/1/1, защото и на този етап не считам многото мазнини за полезни.

Изключително ме е срам от всичките ми нахакани съвети и коментари. Доста хора дори са ми писали на лични с въпроси за начина ми на хранене... Не съм искала да заблуждавам никой...все пак съм човек на пътя и дано ми простите :) Аз самата ще се постарая, да не приемам никой авторитет за нещо повече от това. Единствения съвет, който бих могла да дам със сигурност е  - бъдете нащрек, егото е хитро и с вашата мъдрост расте и неговата...


                                                                                         :heart_2: :heart_2: :heart_2:
« Последна редакция: 06-05-2013, 13:18:31 от Theodora »
Активен
Psychonaut

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #186 -: 06-05-2013, 13:50:38 »

Аз си мисля, че всички сме минавали през подобни периоди. Това е добре известен капан, в когото се пада лесно след като:

1) имаш резултати от правилно или просто по-добро хранене;
2) останалите не пропускат да те боцнат за това, че си различен.

Според мен повечето хора във форума са попадали под една или друга форма в капана. Няма смисъл да се наказваме излишно, а да го забележим и да продължим напред.

А, и между другото аз май не съм забелязвал надутост по твоите постове (или поне не много). Явно имаш остър поглед (и ти и баща ти) и си реагирала навреме. Поздравления!  :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #187 -: 07-05-2013, 06:48:11 »

Трябва да си отговориш на въпроса защо си избрала именно този път и какво означава това - мисълта ми е, дали храненето трябва да е начин на живот, или просто е начин да се снабдиш с енергия, за да направиш другите важни неща в живота си. Похвално  е да живееш здравословно и в хармония с Природата. Но само това не е достатъчно за един млад човек. Поне аз така мисля. Животът е пред теб. Вземай с пълни шепи от него. Сега, ако не го правиш, след 20 или 30 години ли? Понякога се налага да правиш малки компромиси, за да не се превръщаш в "екстремист"  ;D Другият вариант е да си намериш някой, който мисли като тебе и да си живееете във ваш свят. Но дали пък това  е достатъчно и не е ли прекалено ограничаващо?
hdeshev хубаво те съветва, но той, доколкото разбирам, е улегнал мъж, глава на семейство - намерил си  е пътя и основните устои в живота, и вече може да гради в тази посока. А при един млад   и прохождащ в живота човек нещата са малко по-различни: по-важно  е да живееш пълноценно, а не да правиш всеки ден клизми.(освен, разбира се, ако нямаш здравословен проблем)  ;)

А пък "женското" излъчване не би трябвало да има връзка с храната, не вярвам от здравословния ти начин на живот да си се сдобила с повече тестостерон. Просто е душевна нагласа....
« Последна редакция: 07-05-2013, 06:50:16 от emo75 »
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #188 -: 07-05-2013, 09:36:22 »

hdeshev акцентът не пада върху "боцването", напротив...от всичките ми близки, дето всъщност вече нищо не ми казват, аз съм благодарна на този, дето без много да мисли, просто го направи за да се заяде. Оказва се, че това дето всички вегета ги дразни(критика на близки, било то със или без основа) е това от което имах нужда, а никой не ми даваше...защото изглеждам здрава. А колко съм, тва е отделен въпрос...

емо75, то не е само храна много ясно, но съм в залата (спортна гимнастика, не фитнес) по 2 часа на ден :))) 8/1/1 ...  може да те направи с "мъжка" конструкция, ако имаш вече мисловния модел. Иначе на основните въпроси съм си отговорила преди доста време...точно затова има и драма в случая :)

Пък от живота не си спестявам "взимането". Не знам как звуча на хора които не знаят за какво става на въпрос, може би съм тотално неразбрана в случая...но какво пък :) Трябваше да го напиша поне за тези на които съм си позволявала да давам акъл. Всъщност ако някой има за цел да прави основно спортни постижения - 80/10/10 е перфектната диета. Просто не е достатъчно за мен.
Активен
Psychonaut

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #189 -: 07-05-2013, 09:57:54 »

Шапка долу пред Теодора! Толкова млада и същевременно толкова зряла. Виждам един абсолютно научен подход! Такива хора винаги силно са ми импонирали. Без значение в каква област точно дерзаят..
Тита, не бой се , всичко си е в реда на нещата, хората са го казали, даже  доста художествено -
" Кагота сме на 20  нашите убеждения са върхове, от които наблюдаваме. Когато сме на 40  те са пещери, в които се крием"
" Няма как като си на  20 да не си либерал  и на 40 да не си консерватор"   tooth

Внимателно с разсъжденията за егото! Това не е непременно нещо лошо, особено в света , в който живеем! Виждам, че много хора прибягват до това оръжие  - да обвиняват себе си или / най-вече  ;) / някой друг в "силно его"..  Най-често те смесват нещата , пак от пусто неразбиране..
Веднага биваме обвинявани  в Голямо Его, ако се опитваме да докажем на себе си или на другите , че сме по-добри  в нещо..  Добре,  тогава всички спортисти на света , от всички епохи,  би трябвало да са сред първите фанатични егоцентрици!!? Ами нали спортът е именно това - да докажеш , че си по-добрият!?  :weight_lift:
И какво пречи един творец  да каже - "По-добър съм  и ще  направя по-добра картина, по-добра музика, по-добър превод на поезия, по-добър двигател.."? Егото е силна мотивация за действие, за прогрес..
Ами децата ? Нали уж - "да се учим от децата" ? Ами , учим се.. : Всички деца   / най-вече момченцата / от най-ранна възраст  се състезават по между си.. И всяко от тях е толкова гордо , когато го похвалят , че е победител.. А  ние трябва да се срамуваме  от същото..
Хората често бъркат "его" със "самооценка". Ако ние самите се самооценяваме  ниско , така ще ни оцени и светът!   А да искаш да те оценят по-ниско  - това си е вече жива девиация  tooth
« Последна редакция: 07-05-2013, 10:04:29 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #190 -: 07-05-2013, 10:36:15 »

Бате Бино, нали знаеш: човек най-лесно вижда онези нелицеприятни страни у другите, от които сам страда, но не му изнася да ги осъзнае като свои. Най-лесно е да ги изведеш от себе върху някой удобен външен обект. Нормална защитна реакция. Затова някой като започне да ми говори за "его", си задавам въпроса "какъв всъщност му е проблемът"  ;D С други думи, крадецът вика "дръжте крадеца"...
За поуките от децата... С това не бива да се спекулира. Децата са едни на 1 година, на 2 години, на 3 години и т.н. И въобще не си приличат. Пък и азбучни истини от психологията на Адлер няма смисъл да си обясняваме. Всеки носи кръста си и е глупаво да се чувства неловко от този факт.
Теди, не знаех за спортната гимнастика. В такъв случай какво общо има веганството ти с телесните мерки? Знаеш ли колко пухкави вегани съм виждал  ;D Пък и високите нива на тестостерон при жените /в рамките на що-годе  нормалните граници/ означава, че са тигрици в леглото, което си е плюс откъдето и да го погледнеш  :)
« Последна редакция: 07-05-2013, 10:38:24 от emo75 »
Активен

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #191 -: 07-05-2013, 11:02:21 »

Много здравей Тите!
Mен ме знаеш какво ще кажа - Ин-Ян... бла бла... сещаш се:):)... Егото е супер, ама да се появява и да изчезва. Остане ли преобладаващо и за дълго значи колелото се не върти... ;)... Некоя тресчица се е заклинила нейде... :police:

А това че преди да започнеш със суровоядството си клоняла към кафа, после към пита, а сега си по ватеста е нормално! Генетично в най-честия случай една от трите доши е преобладаваща. От там на сетне целта ни (поне моята) е да сме по 33% от всяка. За едни е лесно, за други - не...особено на мен `дет съм 90%-на кафа:( !
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #192 -: 07-05-2013, 13:10:37 »

Спанаков, прегледай Аюрведа  пак по някое време..  :) Дошата не можеш да си я променяш както си сменяш цвета на косата.  Има мърдане нагоре-надолу само в много тесни граници!  Това , че съобразно условията се  активират специфики, характерни за други доши , не означава , че самата тя преминава от една в друга.. Като цяло , това е даденост, нещо като зодията.  
« Последна редакция: 07-05-2013, 13:12:47 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #193 -: 07-05-2013, 13:33:03 »

Абе при всички положения - на сок се чувствам се едно съм на редбул...  :surpris_22: Не се наливам, понеже искам да затрия лакомията тотално, но нищо общо с гладуването на вода. Сега разбирам хората, които казват, че им е приятно(изключвам еуфоричните пристъпи на просветление). Що се отнася до дошите...имам предпочитания на вата, его и характер на пита и...физика на...пита със склонност към кафа tooth

Спанак, ти ме определи като кафа само по външност, заради косата и тва че съм била пълна...характера ми никога не е имал нииищо общо със спокойните кафи  tooth
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #194 -: 07-05-2013, 21:59:00 »

Ей, Тита, какви са тези кифленски постове от теб? tooth

Без да съм специалист по „женското” или да те познавам от дълго, не съм забелязал да си по-малко жена, по-малко кифла, със сигурност. ;D

И въобще не ми стана ясно как здравословното хранене и тренировките те правят по-малко жена. Ако ходеше в кифленски фитнес да правиш затъпяващи упражнения, щеше да станеш повече жена ли? А пък функционалните трренировките, който те карат да изпитваш наслада от различните движения, да контролираш и да усещаш тялото си по-добре, те правят по-малко жена? И за какъв мисловен модел говориш? Нали не си представяш как ставаш като Чък Норис докато тренираш? :Content_4 - emotloader:

И ако някакъв измислен идеал за женственост ти пречи да си постигнеш целите си или да бъдеш такава каквaто си, тва най-вероятно е някакъв шаблон наложен от безличната маса, следването на който е сигурен път към посредственост.

Изключително ме е срам от всичките ми нахакани съвети и коментари. Доста хора дори са ми писали на лични с въпроси за начина ми на хранене... Не съм искала да заблуждавам никой...все пак съм човек на пътя и дано ми простите :) Аз самата ще се постарая, да не приемам никой авторитет за нещо повече от това. Единствения съвет, който бих могла да дам със сигурност е  - бъдете нащрек, егото е хитро и с вашата мъдрост расте и неговата...

Ако не си забелязала, ти си най-харизматичната личност в тоя форум (поне за мен със сигурност), защато не ръсиш псевдо-научни измишлиотини, защото от постовете ти не лъха колебание и съмнение и въобще защото не говориш тривиалните глупости ,а защото уверено споделяш личния си опит и мисли.  И да те срам от това ми се вижда нелепо.

Иначе и аз се хващам,че напоследък ям повече отколкото ми се яде с идеята да изцедя едно повторение повече от следващата тренировка. Още не съм решил дали тава е добро или лошо за мен. А иначе тъпченето без отношение гледам да го избягвам като казвам (когато се сетя) на храната си, че ми дава сила. Да си знай!  :Content_4 - emotloader: 
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #195 -: 08-05-2013, 09:05:05 »

salvaje , бате Бино :fluretaa:

Moже би от позицията на страничен наблюдател наистина преувеличавам, но не и за себе си. Просто усещам как храня самочувствието си, а не се доближавам до идеала който имам в главата. Двете неща винаги са обратнопропорционални... А и вие не ме познавте толкова. Предпочитам на време да сляза от облаците, а не да падна от високо. А и напоследък покрай осъзнатото сънуване и разни други неща се опитвам да идентифицирам и анализирам абсолютно всяка мисъл, която ме бодва по "необясними" причини. Чувството ми за дълг едва ли ще ми позволи да спра да давам съвети, но ще е в много по пестелив вид.

Иначе днес е 4-ти ден на сок и се чувствам перфектно! Вчера бях в залата и не чувствах кой знае какъв спад в силите, дори напротив. Ако мога да спортувам, то не 10 ами 30 дни ще направя  tooth

Емо75, за мазнините мнението ми е като на Лидия Ковачева - колкото повече, толкова ограните ти трябва да работят двойно и тройно и толкова по-бързо се претоварват. Това за тигриците е разпространено от пухкавите...Е, естествено не искам да съм изтезана щека  tooth Но повече от 1см подкожна мазнина е симптом на задържани токсини.
« Последна редакция: 08-05-2013, 09:12:13 от Theodora »
Активен
Psychonaut

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #196 -: 11-05-2013, 05:58:44 »

Тита , Стефи ли те е надъхала за соковете ? :)) Дали да не пробваш да ги пиеш разредени с вода и така повече течности? Какъв ефект биха имали освен по-малко енергия или знам ли , всъщност ти пак ще приемеш същото количество сок, но и 2 но количество вода. А ако водата е дестилирана ? Просто досега не съм мислил в тази посока, спонтанно ми дойде на ума , докато ви чета :) И въобще не си внушавай, че не си женствена, виж колко хора те харесват. Има жени, които само изглеждат женствени в дрехите си, а иначе ......а и досега не съм виждал пухкава тигрица ... ха ха ха това са някакви измишльотини, фантасмагории на пухкави хора с огромното желание да не са такива.
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #197 -: 12-05-2013, 22:39:35 »

Oт Стефи се вдъхнових, да  :Content_22: Иначе аз пак си пия поне по 2 литра чиста вода + чайчета ... За женствеността имах повече предвид държание, което е на път да избие и от към физика. Както казах, мисля, че се хванах на време. Няма как да стана изнежена фльорца, но просто усещам, че не съм балансирана. За мъжко внимание никога не съм се оплаквала, но и не искам да играя мъжката/силната половинка, а като се замисля, май все така се получава   :Confus_3:
Активен
Psychonaut

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #198 -: 16-05-2013, 11:41:50 »

12 ден на сокове и честита ми първа ацидозна криза. Обливат ме студени вълни и треперя като махмурлия  tooth Изобщо не знам как ще е тренировката довечера...но отказване НЯМА!
Активен
Psychonaut

salvaje

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
Re:Дневникът на Theodora
« Отговор #199 -: 16-05-2013, 14:33:34 »

Браво, Тита! И аз много мразя да пропускам планирана тренировка заради лошо време или неразположение.

Знам, че да се говори е лесно, а да се устои на изкушението да тренираш трудно  ;D Аз сигурно не бих се усмилил да тренирам. Ако найстина в кръва ми са се вляли повече токсини, тренировката съвсем ще ги разпръсне из цялото тяло.  :surpris_23:
Активен
Now I lay me down to sleep
I pray the raw will make me freak
 

Страницата е създадена за 0.102 секунди с 23 запитвания.