Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Йога. Какво е това?  (Прочетена 38683 пъти)

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #20 -: 14-11-2009, 19:37:21 »

Аз разбрах поста на Радулка в смисъл, че човек няма нужда да е във върховна форма и да може да се усуква като майсторите-йоги, за да медитира. А може би Петко нямаше и това предвид- нали стана въпрос за Руми наскоро- е, за него нямаме сведения, че е правил асани или други подобни упражнения, но нямаме и сведения, че е имал заболявания.. Идеята да си в добро здраве е най-просто в това, че в общия случай, когато имаш болки, които да не ти позволяват да живееш нормално, е трудно да се абстрахираш от тях и да медитираш.  Имаше и други нюанси в постовете на двамата, но тъкмо видях, че не ви се спори, пък това вече го написах и не ми се трие, надявам се да ви устройва като предложение за консенсусен вариант ;)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #21 -: 14-11-2009, 21:38:04 »

И аз си мисля, че е малко крайно това за перфектното състояние на тялото като необходимо условие за медитация. Все едно да отрежеш достъпа до медитацията на човек, който е сакат, но умът му е в добро състояние. Или пък, ако отрежеш ръката на практикуващия, той ще загуби възможността си да медитира. [1] Иначе съм съгласен, че ако събереш болен ум с медитация, резултатите ще са гадни. :Confus_3:

Вече за това как дефинираме медитация... темата е обширна. Има много видове, с много различни цели, подходящи за различни хора...



[1] Напомня ми за експериментът, който доказва, че хлебарката "чува" с краката си: слагаш я на масата и плясваш с ръце. Тя избягва. Откъсваш й краката и пак плясваш - не бяга. (После наистина се доказва, че имат някакви власинки по краката, които реагират на механичните трептения и така чуват.)
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #22 -: 15-11-2009, 03:57:13 »

Устройва ;)
Споделям мнението ви...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

attractive`

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #23 -: 15-11-2009, 16:27:29 »

Но се абстрахирай от писаното до тук във форума и знай, че без перфектно състояние на тялото, не можем да медитираме!
Абсолютно съм несъгласна!!  :)

Все едно тялото е в състояние да владее духа  :surpris_23: Просто абсурд! Знам за много случаи, където хора се излекуват от тежки заболявания, започвайки да медитират; или се променят дори физически... Медитацията влияе и на клетъчно ниво.
Разбира се, Учители, техники, учения бол... не всички са еднакви!!! И всички имат различни резултати съответно...
Радула, първо кажи какво имаш предвид под медитация ;)
хахахха...естествено, че тялото владее духа, когато сме още начинаещи. Та повечето сме задръстени. Тоя дух сме го заврели в ъгъла и не му позволяваме да диша ;D
Духът владее материята, само ако сме сме чистили яко. Тва е простата истина. Не става само с ядене, трябва и клизми, шанка пракшалана и т.н.

Ееее ,Петко :) Разочаровах се ... Не искам да се съглася с това .  :-\
Тия клизми и шанки ми изглеждат като фанатизъм направо пък и никога не бих тръгнала да ги правя . Ако се храниш здравословно ,правиш гладувания от време на време и спортуваш къв е проблема ?


Иначе имаше една мисъл - мисля на Аристотел беше :)

Промени ли се състоянието на душата - променя се и това на тялото . И обратно : промени ли се външният вид на тялото ,променя се състоянието на душата .

В този смисъл - медитацията е онзи мост ,който ти дава контрола да променяш . Поне аз така го виждам . Тя е средство .

« Последна редакция: 15-11-2009, 16:35:19 от attractive` »
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #24 -: 15-11-2009, 18:46:26 »

Ако се храниш здравословно ,правиш гладувания от време на време и спортуваш къв е проблема ?
Представи си една дълга над 8 метра стара тръба. Отвътре е хванала всякакви налепи, полипи, напластявания, че чак се е стеснила. Каквато и храна да вкараш, няма да се изчисти добре...нали така ;) Трябват по-специални разтвори да се вкарат и то задължително и от двата й края ;)
Надявам се, че ме разбра какво имах предвид ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #25 -: 15-11-2009, 18:52:55 »

Ееее ,Петко :) Разочаровах се ... Не искам да се съглася с това .  :-\
Тия клизми и шанки ми изглеждат като фанатизъм направо пък и никога не бих тръгнала да ги правя.
Тогава не чакай да се изчистиш!
Какъв ти фанатизъм?!? Кое по-точно е фанатизъм? Хайде, нека направим открита дискусия за това, което на някои хора им се струва табу ;) Слушам те ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #26 -: 16-11-2009, 02:20:04 »

Бих искала да знам защо, когато някой не разбира нещо, не му допада, се счита за крайност, фанатизъм и сектанство. Честно казано писна ми от КФС.  ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #27 -: 16-11-2009, 06:19:55 »

Честно казано писна ми от КФС.  ;)
Вери, какво е КФС? ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #28 -: 16-11-2009, 09:19:59 »

Крайност, фанатизъм и сектанство.  :Content_4 - emotloader:
Любимите ми 3 думички.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #29 -: 16-11-2009, 09:47:15 »

аа, загрях :Content_4 - emotloader:
Бих искала да знам защо, когато някой не разбира нещо, не му допада, се счита за крайност, фанатизъм и сектанство.
Защото българинът първо лепи етикети и след това евентуално ако се помъчи да разбере за кво иде реч ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #30 -: 16-11-2009, 10:01:11 »

Виждам, че през уикенда темата е тръгнала в друга насока, но това няма значение за мен.
Искам да благодаря на Петко за линка към клуб Амрита. Статията дава точно тази информация, която имах предвид, когато отварях темата. Тя е сбита, кратка и горе-долу ясна за начинаещия. Описва целия процес през който практикуващия йога преминава.
Имам въпрос към Петко. Кой вид йога се практикува в този клуб? Или може би по-точният въпрос е: коя е школата?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #31 -: 16-11-2009, 10:14:51 »

Виждам, че през уикенда темата е тръгнала в друга насока, но това няма значение за мен.
Искам да благодаря на Петко за линка към клуб Амрита. Статията дава точно тази информация, която имах предвид, когато отварях темата. Тя е сбита, кратка и горе-долу ясна за начинаещия. Описва целия процес през който практикуващия йога преминава.
Имам въпрос към Петко. Кой вид йога се практикува в този клуб? Или може би по-точният въпрос е: коя е школата?
Амрита е клубът в който ходя. Класическа йога е. Тоест от всички видове се взема основното. Имаме кратки лекции(всяка седмица на различна тема), понякога дискусии, асани, релаксация, медитативни техники(веднъж седмично), пранаяма(дихателни техники) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #32 -: 16-11-2009, 11:02:35 »

Петко, мога ли да си направя извода, че в този клуб Амрита не следвате някаква определена система или школа?
Въпросът ми не е личен. Просто, ако е така, това значи, че човек може да практикува йога без да следва някоя определена система.
А знаеш ли нещо повече за Ащанга йога? Аз стигнах до нея като си взех няколко DVDта с различни йоги и от тях най-много ми допадна тя. Може би защото съм пластична или защото от нея имаше най-голям ефект върху мускулите, но тя ми хареса в чисто физически аспект. Вече трета седмица откакто я правя и се чувствам много по-силна. Стойката ми се подобри. Мускулите също започнаха да заякват. Може да съм пластична, но на мускули никаква ме няма  :laugh: Доколкото разбирам, тази Йога не е много популярна в България, защото в Гугъл почти няма информация за нея. Но ако ти знаеш нещо повече, моля, сподели!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #33 -: 16-11-2009, 12:25:35 »

Станислава, системата я определя гуруто. В моя случай това е Рашко. Ащанга е по принцип йогата като цяло. Нека не задълбаваме в теоритизиране. Дори и да практикуваш вкъщи е добре поне 1-2 пъти да идеш на инструктор за да ти покаже къде допускаш грешки и какво трябва да се прави. Всеки индивид е уникален, различен. В тоя ред на мисли няма как да има едно DVD, което да покрива точно нуждите на много хора. DVD-то е просто начин за вадене на пари и само бегла представа и реклама за йога. Няма лошо да се рекламира и популяризира йога, но ако ти е невъзможно да намериш инструктор, то по-добре внимателно гледай изпълнението на позите. Казват ли в DVD-то накъде да се насочи мисълта при различните пози?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #34 -: 16-11-2009, 12:31:15 »

Повечето пози имат по няколко варианта. Кой е най-подходящ ще каже само един инструктор. Момента, в който ще започнеш да правиш 2-рия вариант на позата ще го определи също инструктора. За да ти се подредят малко нещата в главата, започни с очистителните практики ;) Няма да съжаляваш. Те са важни за всички нас - начинаещите :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #35 -: 16-11-2009, 14:16:05 »

DVDто включва само комплекс от пози, които преливат една в друга и са с продължителност 1 час. Това е програма за начинаещи и позите са показани в по-лек и достъпен вариянт. Вероятно това имаш предвид като казваш, че повечето пози имат по няколко вариянта. В DVDто не се казва на къде да се насочва мисълта, но се дават постоянни инструкции къде се вдишва и издишва. Все пак това е само за начинаещи. Също така има и подробни инструкции как се изпълнява всяка една поза.
Аз разбирам, че е най-добре да се подходи индивидуално и да имаш личен инструктор, но аз нямам възможност за това. Вече го обясних. Може би някой ден...
Ти казваш: Ащанга е по принцип йогата като цяло Е тук вече ме обърка, аз пък си мислех, че това е някаква школа - една от многото.
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #36 -: 16-11-2009, 14:23:22 »

Имам още няколко въпроса относно целта на йога. Доколкото разбрах от линка който ми даде, крайната цел на йога е постигане на състоянието Самадхи. Вероятно обикновените хора не могат да разберат какво е това състояние, но може ли човек да има някаква цел без да знае каква всъщност е тя?
Колко време отнема на човек да достигне тази цел? Сигурно ще ми кажеш, че за всеки е индивидуално, но все пак трябва да има някакъв ориентировъчен отговор. Например: няколко месеца, 20-30 години, цял живот или почти никой не стига до там.
Ти от колко време се занимаваш с йога? Наричаш себе си новобранец. До кое ниво си стигнал?
« Последна редакция: 16-11-2009, 14:25:47 от Станислава »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #37 -: 16-11-2009, 14:44:39 »

На мен ми се струва, че е много важно дишането. А и не само на мен, и не само ми се струва. А колкото до насочването на мисълта- ако знаеш коя поза върху какво рефлектира, не е ли това необходимото, за да си насочваш мисълта към определения орган, докато правиш асана, насочена към него?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #38 -: 16-11-2009, 16:30:23 »

На мен ми се струва, че е много важно дишането. А и не само на мен, и не само ми се струва. А колкото до насочването на мисълта- ако знаеш коя поза върху какво рефлектира, не е ли това необходимото, за да си насочваш мисълта към определения орган, докато правиш асана, насочена към него?
Да, Анджи, това е. Но това е адски важно! Не е само една добавка към изпълнението на асаната.
Имам още няколко въпроса относно целта на йога. Доколкото разбрах от линка който ми даде, крайната цел на йога е постигане на състоянието Самадхи. Вероятно обикновените хора не могат да разберат какво е това състояние, но може ли човек да има някаква цел без да знае каква всъщност е тя?
Колко време отнема на човек да достигне тази цел? Сигурно ще ми кажеш, че за всеки е индивидуално, но все пак трябва да има някакъв ориентировъчен отговор. Например: няколко месеца, 20-30 години, цял живот или почти никой не стига до там.
Ти от колко време се занимаваш с йога? Наричаш себе си новобранец. До кое ниво си стигнал?
Последната степен в йога е самадхи. А твоята лична цел каква е, за да се занимаваш...твоя мотив си е личен. Моят е да съм жив, буден, осъзнат. Знаех, че ще опитам с йога 2-3 години по-рано, но все нямах време. След като започнах с йога реших да попитам инструктора за съвет относно мои дългогодишни стомашни проблеми. Тогава той ми разкри принципите на хранене. Аз реших временно да пробвам, без да се доверявам. Дори предварително си мислих, че няма да станат нещата. Обаче още след месец имах подобрение с киселините и гастрита, а след 3 месеца вече знаех, че това ми е липсвало винаги в живота - истински здравословното хранене. А за да съм буден, жив и щастлив ми е нужна йогата...просто преди това съм съществувал, но не и живял. Не съм материално осигурен, нямам никакви лични придобивки, почти никакъв професионален опит, но съм щастлив. Чак сега разбрах какво значи тая думичка...да се наслаждаваш на всеки един детайл на природата, на хората, на всичко около нас.
Станислава, това са моите мотиви. Твоите постепенно ще се формират, ако не са все още.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #39 -: 16-11-2009, 16:35:50 »

Колко време отнема на човек да достигне тази цел? Сигурно ще ми кажеш, че за всеки е индивидуално, но все пак трябва да има някакъв ориентировъчен отговор. Например: няколко месеца, 20-30 години, цял живот или почти никой не стига до там.
Ти от колко време се занимаваш с йога? Наричаш себе си новобранец. До кое ниво си стигнал?
До своята си лична цел можеш да стигнеш за 2 месеца, а може и за повече от 20 години...не знам все пак какво целиш.
Колкото до самадхи, там можеш да стигнеш за 10 години, но може и да не е в този живот. Все пак зависи в някаква степен и от кармичните натрупвания.
Наричам се начинаещ, защото ходя на йога от 15-16 месеца, което е мноооого малко време. За 4-5 години редовна практика и много добър гуру до себе си, човек може да схване основните неща. Това знам от моя гуру :)
« Последна редакция: 16-11-2009, 16:38:10 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.212 секунди с 22 запитвания.